Reklama

středa 15. července 2015

Lorencová: Jde o legální daňové úniky, úniky, ošetřené zákonem!

Lorencová: Jde o legální daňové úniky, úniky, ošetřené zákonem!15.7.2015  První zprávy

"Tenkrát poprvé jsem slyšela, že jde o legální daňové úniky. Slyšíte dobře. Legální daňové úniky, daňové úniky, ošetřené zákonem. Tak fungovaly naše zákony a některé tak fungují dodnes," prohlásila ve Sněmovně poslankyně ANO Jana Lorencová.

"Celou dobu zde posloucháme argumenty o tom, jak tragické dopady bude mít zavedení elektronické evidence tržeb na zdejší trh. Většina argumentů se týká toho, že jde o likvidaci živnostníků, malých firem a podobně. Chtěla bych se pozastavit u toho, jaká je současná a předchozí situace, která takto fungovala celá dlouhá léta," začala svůj projev zkušená publicistka toho času poslankyně Lorencová.

"Nechci se vracet až do doby přenášení mnohamilionových částek v igelitových taškách. Všichni si na ni asi ještě pamatujeme. O tom, kde se vzaly ty miliony v igelitkách, nikomu asi nemusím napovídat, z jaké sféry ty peníze pocházely. Běžně se tenkrát hovořilo o tom, že je potřeba financovat vznikající politické strany. Jenomže z podstaty věci je jasné, že o tom, odkud ty peníze pocházejí, asi věděl málokdo. Hovořilo se tenkrát a vlastně dodnes není jasné, jak to bylo, hovořilo se i o financování zločinu, když to zjednoduším. O něco později se zdálo, že jakýsi přehled o pohybu hotových peněz na trhu přinesou registrační pokladny. I proti jejich existenci vznikl podobný odpor jakého jsme dnes svědky proti zavedení elektronické evidence tržeb. Byla to doslova posedlost, s jakou se pravice snažila, aby registrační pokladny zavedeny nebyly. Pak se to podařilo. Dokonce asi o půl roku později poté, co byl přijat zákon, tak o půl roku později byl zrušen a registrační pokladny byly odpískány," zavzpomínala Jana Lorencová při projednávání zavedení elektronické evidence tržeb.

"Někdo může namítnout, že existuje řada firem, které přicházejí do styku s hotovostí, a které ty registrační pokladny dodnes používají a funguje jim to. Zákazník přijde, obdrží účtenku, na které je uvedeno, co koupil, je tam datum, jsou tam některé náležitosti, které účtenky obsahují. Tak k čemu nějaké noviny jako je EET, že ano. Podle některých kolegů EET bude zbytečně drahé a v žádném případě nepřinese očekávaný efekt," dodala Lorencová.

Politička ANO uvedla, že v některých firmách  existují registrační pokladny, ale mají  jeden jediný smysl, a to pro majitele firmy uhlídat pohyb jeho zboží a finance, které protékají přes ruce jeho zaměstnanců, a to tak, aby ho jeho zaměstnanci neokrádali.

"Do daňového přiznání se ty údaje z těchto registračních pokladen vůbec nedostanou. Nikdo totiž majitele firmy nemůže k tomu přinutit. Mnoho let se hovořilo o prostředí, kdy podnikatel neodváděl ze skutečných tržeb daně. Já nemám obavu, že si mezi podnikateli vytvořím nepřátele, protože ti, kteří mají zájem na transparentním podnikání, ti určitě budou zavedení elektronické evidence tržeb fandit," pokračovala Jana Lorencová, která  si ještě dovolila krátký exkurs do minulosti.

"Přišel za mnou jeden zaměstnanec velké firmy, velké bezpečnostní agentury. Bylo to v době, kdy se téměř všechny mé reportáže, odvysílané Českou televizí, zabývaly obřími daňovými úniky, pokud tady hovoříme o miliardách jako o velkých daňových únicích, tak ty moje reportáže opravdu byly o miliardových daňových únicích. To bylo v době, kdy já jsem točila něco na Ministerstvu financí, a poprvé v životě jsem se setkala s něčím, co mě šokovalo a s čím se dosud nejsem schopna vyrovnat. Tenkrát poprvé jsem slyšela, že jde o legální daňové úniky. Slyšíte dobře. Legální daňové úniky, daňové úniky, ošetřené zákonem. Policisté si mohli nohy uběhat, stovky policistů, kteří věděli, že se někde děje nějaká špinavost, mohli vyrukovat, mohli dokumentovat, mohli se snažit, co mohli. V závěru narazili na to, že jde o legální daňový únik, o legální podnikání. Tak fungovaly naše zákony a některé tak fungují dodnes," burcovala poslankyně Lorencová.

Poslankyně měla tehdy v úmyslu natočit reportáž,  jak si chodí někteří zaměstnanci k okénku vyzvedávat část své mzdy v hotovosti.

"Tak jsem tam šla, asi do desátého nebo jedenáctého patra jedné výškové ostravské budovy, kde jsem viděla dlouhou chodbu a dlouhou frontu, každý měl nachystaný občanský průkaz. A tam jsem viděla okénko jen mírně pootevřené, za ním ruce, které počítaly peníze, a vždycky ten, kdo přišel, si je přebral, přepočítal, ukázal svůj průkaz a s touto hotovostí odešel. Já jsem se ptala, co je to za podivný způsob vyplácení, toho člověka, který mě tam vzal. On mi vysvětlil, že ne jenom on, ale stovky, možná tisíce lidí v této republice touto formou dostávají podstatnou část svých výplat. Na konto do banky jim přichází pouze minimální mzda. Pouze z této mzdy jsou odváděny příslušné daně. To všechno ostatní, co dostávají zde, samozřejmě stačí spotřebovat pro svou rodinu a nestarají se o to, zda z toho budou placeny důchodové, sociální a podobné poplatky. Potenciální armáda nesmírně chudých důchodců, to je to, co nás čeká v budoucnosti a co zatím nikdo nezaregistroval, ale opravdu je to velmi velké nebezpečí. Těm lidem je vypočítáván důchod z té minimální mzdy. Nikdo to nechce vidět zatím. Elektronická evidence tržeb toto zčásti alespoň může podchytit a může se stát jakýmsi nástrojem pro to, aby to fungovalo normálně," prohlásila poslankyně Jana Lorencová.

"Když jsem na tuto skutečnost, jak to chodí, upozornila příslušná místa, tak kontrolní orgán navštívil tu bezpečnostní agenturu, které se to týkalo, a výsledkem návštěvy kontrolního orgánu bylo, že ten člověk byl okamžitě, na hodinu vyhozen," dodala Lorencová s hořkostí.

Lorencová (ANO): Pod Bendou a Němcovou se kradlo ve velkém

"Když jsem se poté více zajímala o tuto oblast, tak jsem zjistila, že podobně to funguje téměř všude, kde jsou v pohybu hotové peníze. Peníze bez evidence, kontrolovatelné ze strany finanční správy," řekla Lorencová.

"Zatím jsem se ale nezmínila o dopadu, který má stávající systém nekontrolovatelnosti tržeb, pohybu hotovostí a odvodu daní, na morálku v naší zemi. My jsme totiž tuto skutečnost, to, že to takto funguje, přijali jako normu. Já se toho děsím," prohlásila ještě k tématu  zavedení elektronické evidence tržeb Jana Lorencová.

(ps, Prvnizpravy.cz, Foto z TV)

34 komentářů :

 1. Paní Lorencová.
  Koho myslíte,že to postihne tou EET,spíš jen malou část živnostníků,kteří si navíc musí pořídit tuto drahou techniku.Co dalšího to přinese,že každý v tom případě musí zvednout cenu zakázky o DPH.Takže dojde jenom k větší fušařině,více lidí si to bude chtít udělat sami,či že dojde ke snížení počtu živnostníků.Na ty velké to stejně nedosáhne.Jak v takových případech budou danit firmy ze sídlem v daňových rájích,když finančnímu úřadu nepředkládají faktury.
  zemedelec.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Dnes někteří žijí jen díky tomu, že dostanou přímo do ruky hotovost. Ale hotovost má být zrušena, vše bude na platebních kartách, posíláno z účtu na účet. Platit se bude JEN kartou a pak přibudou čipy do těla a mikroprocesor na řízení domácnosti přes odposlouchávaný internet. Takže chudák bude muset zahynout nebo alespoň rozmnožit počet osob bez přístřeší. Bude mu vysvětlováno, že se měl více kvalifikovat a měl by stálou práci. A dokonce - celé 3 roky bude moci mít nahlášeno bydlení na obecním úřadu.

   Smazat
  2. Věc se má asi trochu jinak. Všichni kolem hovoří o tom, že se nevybírá DPH. Malý živnostním přece není přímým plátcem DPH! Jedině ten, který se jako plátce DPH přihlásí! Tím mu vznikne povinnost vést podvojné účetnictví a na svou práci si DPH účtovat a také ji odvést. Ze zboží, které nakupuje s DPH si potom může od státu požadovat DPH zpět Znáte nějakého, živnostníka, který si vede podvojné účetnictví? Pro něho je lepší a jednodušší odepisovat z daní paušál! Tolik k DPH. Jiná věc je už, zda do účetnictví živnostník zahrne všechny "doklady" na příjem, které obdržel. Vzpomínámm na tu "hysterku" u Jílkové: "ona na každý kamínek který prodá vystaví paragon!" Otázka je, kolik takových paragonů skončí v koši. Jo, být registrační pokladna, tak ta odvážná paní by už tak odvážná asi nebyla.

   Smazat
  3. Jelikož dělám účetnictví několika podnikatelům, tak vidím že prakticky všichni stát šidí na přiznávání svých tržeb. Nejsou to jen tkzv. živnostníci, ale i často to vidím i u sro, které mají hotovostní tržby !!!

   Smazat
 2. 9:58

  Ano, asi tak nějak to nakonec dopadne. Souhlas.

  OdpovědětSmazat
 3. elektronické pokladny se měly zavádět už za Paroubka. Podnikatele, který pracoval v Americe, to nikterak nerozhodilo. Popisoval zkušenost z té země. Přišel berňák, jedna pokladna putovala do sklepa.
  Když se bude chtít, vždy se najde způsob, jak podvádět.
  Bohužel.
  Paní Lorencová dělá špinavou práci, jak tak koukám, byla by pro rušení hotovostních plateb neboli pro totální kontrolu obyvatelstva.

  OdpovědětSmazat
 4. Jeden celoevropský zákon by to zlepši:
  Kde vzniká zisk, tam se zdaňuje. Tím se zruší daňové ráje!
  Minimální mzda / důchod musí umožnit úhradu nezbytných životních nákladů, aby firmy přijímali a nechávali si absolventy a ne důchodce, kteří si zaslouží odpočinek po celoživotní práci.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Taky řešení. V den, kdy máš nárok na starobní důchod, odchod z práce!!! Cítíš se na práci? Nicti nebrání nastoupit tam, kde pracovní síly chybí a nebo je ještě možnost podnikat na živnost.Ten, který celý život "háže lopatou" tak ten se v takovém zaměstnání , pardon v práci, nebude ani o hodinu déle. Ale ten, který chodí, ne do práce, ale do zaměstnání, ten se jí bude držet ja lejno košile!

   Smazat
  2. hrabě Kocharowski15. července 2015 19:09

   To je všechno vedlejší. Podstatné je, zda je ten člověk pro firmu užitečný a potřebný, a to bych nechal na majiteli firmy, nebo šéfovi. Proč by měl vyhazovat schopného a osvědčeného člověka, jen proto, že je důchodce, a vzít místo něho nějakého joudu? Co takhle kvóty pro joudy?

   Smazat
 5. EET je jenom takový drobný předstupeň na zrušení hotovostních plateb v Česku (ale i v celé EU). To je přece sen ! Neposloucháš, zablokujou ti účet. Posloucháš jenom napolovic, málo investuješ, málo nakupuješ ? Nic nebrání odebrat z účtu jakýmkoliv indexem. Státu nevyšel schodek ? No problem, stačí odčerpat jakýmkoliv koeficientem lidem z povinných vkladů. P.S.1: na Kypru sebrali vkladatelům 40% vkladů a jak to krásně přežili, tak co ! P.S.2: mimochodem, podle nedávné analýzy MMF by stačilo celosvětově sebrat střadatelům 10% úspor a stávající forma korporátního kapittalismu bude zase načas zachována při životě !

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Proto chci svoje aktiva převést do půdy a stromů - ty mi vláda z účtu nesebere a já si v klidu dám jablko zadarmo z vlastního sadu.

   Smazat
  2. Přesně o to jde! Dokud není zaveden systém pouze bezhotovostních plateb, je celá akce EET k ničemu. Když zajedu do známého servisu, kam jezdím opravovat auto již několik let, všichni mě tam znají, takže platba za opravu bez faktury standardní věc. Prostě nepotřebuji žádnou fakturu, platba je bez DPH, všichni, kromě státu (FÚ) spokojeni. Funguje to dnes a bude fungovat i s EET. Takže cílem je opravdu zavedení bezhotovostních plateb. Jenomže pak budeme všichni v zádeli. Pak bude "Big Brother" vědět o vybraných osobách opravdu vše i to jaké pije doma kafé a jaké cigára kouří.

   Smazat
  3. Přátelé - obdobný systém platí i v USA ! Daň z nerealizovaných investic.V USA vůbec není žádný daňový ráj !

   Smazat
  4. an1213:
   ...aktiva převést do půdy a stromů- ty mi vláda z účtu nesebere...
   To mi připomíná toho uhlobarona, co si myslel, že,, Důl, pánové, to je jen taková díra v zemi- tu mi nikdo nemůže vzít!"

   Smazat
  5. Půda a stromy ? Blbost, tak to je v Česku a v prakticky celé EU minulost, právě na to stát vlítne už velmi brzy, přece není vůbec žádný problém násobit daň z jakéhokoliv metru čtverečního majetku. To bylo (a je) možné pouze v zemích, kde neměli ani žádnou katastrální evidenci (to bylo dříve v Řecku). Nepsal tu někdo náhodou docela nedávno, že třeba v Praze daň skočí na pětinásobek ?

   Smazat
  6. Az prijde zruseni hotovosti,nastoupi meny zemi,kde hotovost nezrusili a budeme vesele obchodovat treba v hotovych svycarskych francich atd. Omezeni a kontrola funguje jen kdyz je lide vnimaji pozitivne a to nebude tento pripad. Seda ekonomika vzdy zvitezi nad manipulativni tuposti statu. Zvyseni kontroly nikde neprineslo hospodarsky rust.

   Smazat
 6. To jsme si mysleli,že Lorencová,bijec korupčníků a ona jim chce ještě pomoci.
  Kdo platí,tak poroučí,nějak rychle zapomněla na své předsevzetí,asi bylo jen pod falešnou vlajkou.
  zemedelec.

  OdpovědětSmazat
 7. Zrušte daň z příjmu a zjednoduší se administrativa, bude potřeba méně úředníků a ušetří se i peníze na jejich platy. Lidé současně budou mít více peněz na utrácení a ekonomika se zlepší. Rodiny budou také více prostředků na pomoc starým rodičům.

  OdpovědětSmazat
 8. Jistě že takový způsob vyplácení mezd, jaký popisuje paní Lorencová, je okrádáním všech.
  Ale v současné době by měla být tendence lidí - občanů, přecházet na hotovostní styk a peněžním ústavům přenechat jen minimum prostředků, například na trvalé platby.
  Všem nám hrozí to co dostalo na kolena Řecko - mezinárodní banky "bloknou" bezhotovostní platby, platební automaty a nás zničí kdykoliv budou chtít, stačí když se třeba referendem postavíme proti něčemu, co je pro ně zdrojem příjmu - vlády nad vládami jednotlivých států.

  OdpovědětSmazat
 9. Paní Lorencová vůbec netuší,co říká. Kde by vzala bezpečnostní agentura hotové peníze k vyplácení černých příjmů ? To si je natisknou ? Celý problém je v ceně práce,která je v ČR vysoká. Povinné odvody se navíc rozkrádají korupcí ve zdravotnictví a vybrané sociální pojištění se používá k látání děr v rozpočtu.Všichni by se asi nejraději vrátili k socialistickému systému, kdy výkon jednotky a mzdy jeho zaměstnaců neměly přímé propojení.Evidence tržeb je jen bolševická hra o přízeň hloupých voličů. Systém se hned po zavedení samozřejmě zhroutí samovolně a nebo pomocí hackerů. Velmi jednoduché !!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vynechával bych označení "bolševická hra o přízeň hloupých voličů" - hra o přízeň voličů je starší než vznik termínu bolševik, chápu, že se Vám to označení líbí - ale je zcela mimo, snad ho využíváte sám pro získání přízně čtenářů a doufám, že je nepovažujete za hloupé. Celou řadu Vašich komentářů považuji za velmi dobré, tedy jsem jejich čtenář, vyhledávám je.

   Smazat
  2. K 13:02 - tyto agentury mají vyplácené peníze jako výdaj, ne černý příjem a stačí se porozhlédnout po jejich aktivitách (nabízených službách - ochranka, detektivní služba atd. bez ohledu na to, zda se jedná o osoby a společnosti podnikající v souladu se zákonem či nikoliv) a hned zjistíte odkud mají sami peníze tzv. "na ruku". Tuším, ale že to sám víte velmi dobře.

   Smazat
  3. Asi jste vůbec nic nepochopili lidé. Lorencová má pravdu. A nepleťte hrušky s jablkama. Hotovostní platby a evidence tržeb jsou dvě rozdílné věci.Bohužel část obyvatel České republiky si zvykla daně neplatit a nyní křičí. Přitom ta stejná část obyvatel kritizuje to, že na řadu věcí stát nemá peníze. No kde by je vzal, všichni chcete opravené silnice, všichni chcete využívat infrastrukuru státu ale ta se sama nezaplatí, také ji nezaplatí lidé zaměstnanci, kterých se nikdo neptá výplatu jim zdaní. Ano, elektronická evidence plateb a postihy to jsou správná cesta jak umravnit zloděje. Nakonec jedna poznámka. V USA neplatit daně je federální zločin.

   Smazat
  4. "... v USA neplatit daně je federální zločin." Tak to by mě docela zajímalo, jak to letos dělají, že se jim zastavily dluhy na 18ti biliónech dolarů a vláček stále pokračuje v jízdě. Že by zatáhnuli záclonky ve vagónech a dělají š, š, š, i když vláček stojí na místě ?

   Smazat
  5. Anonymní 13:40
   Ještě to není ono,jistě bezhotovostní platby,mají i jiný účel.Přestane hotovostní nakupování v zahraničí,musíte do směnárny dokud máme korunu,když bude EURO,musíte mít kartu pro zahraniční platby,všechno kontrolováno.Víme přece jak to dělají velcí dovozci,nebo vývozci,tam utíkají mld.Na to nešáhne Babiš,vlastně na svoje firmy.
   zemedelec.

   Smazat
 10. Ochranka,gastronomie,řidiči TIR,maloobchod,stavebníctví,všichni mají minimální mzdu,za třicet let budou statisíce důchodců brát 4800,- důchodu, z kterého nevižijí a sociálka ( tedy všichni daně platící) jim bude doplácet aby měli na nájem,jídlo,léky.A ty chudinky které nemají pár tisíc na registrační pokladnu se tomu budou smát,ze svých baráku u moře.Tak se jich hodně zastávejte,chudinky podnikatelé vydělají a vy co celej život dřete za pár kaček to zaplatíte.Každý kdo neplatí daně je zločinec,a že když bude muset platit daně že skrachuje? Hurá!!!!!!po něm nastoupí šikula poctivý, který zvládne daně i vydělek.Za každého zkrachovalého zloděje,jsou minimálě dva poctivý, který je zastoupí.

  OdpovědětSmazat
 11. U bezpečnostních agentur se to teď už dělá jinak,jeden majitel má několik agentur u jedny máte smlouvu na min.mzdu druha vám platí přesčasy a u třetí jste na brigádě,vše na smlouvu ale vysledek je do budoucna hrozný protože i když berete 25 000,- pořád máte min. mzdu a budete mít min.důchod.A ty svině majitelé platí daně jen z minima.Kdo neplatí daně ať klidně zkrachuje a tím uvolní místo podnikateli který bude slušný a bude ty daně platit.Nebojme se krachujících nepoctivcu,uvolní místo těm poctivím.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To patří ke svinskému kapitalismu. Když započteme nelidské exekutory, privatizační podvod, stoupající počet pacientů v psychiat. léčebnách, stoupající počet matek samoživitelek, všude samý podvod, amnestie zločincům, plánované přijmutí stovek tisíců muslimských samopalníků, zadluženost státu -již od dob pouze Klausových pravicových vlád národní zkázy, flanďáckou privatizaci, ilumináty na důležitých funkcích, TTIP a desítky dalších zločinů, pak je jasné, že náš stát je terorista. Ale můžeme jezdit do zahraničí a bojovat za zájmy světového kurvítka.
   Zlatí komunisté? Stále - ne každý to chápe.

   Smazat
 12. Kdyby se lidi chovali fair play, nic takového jako EEP by nebylo.

  OdpovědětSmazat
 13. Je to jednoduché, paní Lorencová je celoživotním příjemcem našich daní.

  OdpovědětSmazat
 14. Po zkušenosti s Řeckem se budu držet hotovosti- pámbů ví, kdy banky zavřou.

  OdpovědětSmazat
 15. A je to. Celoživotními příjemci našich daní jsou tisíce parazitů. Politici, úředníci, experti na všechno možné, znalci, soudci, fůry ponrav dřepících ve státních trafikách, fůry navzájem provázaných, spřátelených vyhryzů. Ti o důchody strach nemají, ti nemají strach z budoucnosti. Do roku 1990 bylo "obohacování se na úkor společnosti" trestným činem a trestáno,proto taky nikdo majetek neměl - a kupodivu - nepotřeboval. Pak tento zákon političtí šmejdi zrušili, nový režim naopak založili na vytváření majetku jakýmkoliv způsobem a celá společnost se potáhla slizem peněz. Každý najednou potřebuje majetek, každý slintá po penězích jak slintající vzteklý pes.

  OdpovědětSmazat
 16. K čemu je nám senát ? Je to banda darmožroutů . Prý byl vytvořen jako pojistka proti špatným rozhodnutím parlamentu jak tvrdil jezuita Pithart .Kde byla tato pojistka když parlament protlačil proti vůli 80 % obyvatel Česka církevní restituce ???

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.