Reklama

pondělí 13. července 2015

Mukačevo, další "ATO" na hranicích Slovenska

Petr Umlauf 
13.7.2015  E-republika
 
11. července 2015 bylo při přestřelce v Mukačevě zraněno 14 lidí. Při útěku střelci "Pravého sektoru" zničili granátometem policejní auta na dálnici Kyjev - Čop a uprchli.
Při přestřelce mezi bezpečnostními silami a místními podnikatelskými strukturami na jedné straně a "správou okruhu" Pravého sektoru bylo v Mukačevě 11. července 2015 zraněno 14 lidí. Podle různých zdrojů byla zabita jedna až dvě osoby. Při útěku střelci "Pravého sektoru" zničili granátometem policejní auta na dálnici Kyjev-Čop a uprchli. Našli úkryt v lesích u okolních obci a řekli, že složit zbraně jim může nařídit jen jejich vůdce Dmytro Jaroš. Své kroky obhajují bojem proti pašování. Alexandr Sačko, vedoucí "Pravého sektoru" v Zakarpatské oblasti, potvrdil účast organizace na bojové akci v Mukačevu a řekl, že policie zahájila palbu na členy dobrovolnického sboru bez předchozího varování.

Generální prokurátor Viktor Šokin vytvořil společný vyšetřovací tým z pracovníků ústředních orgánů generálního prokurátora, bezpečnostní služby a ministerstva vnitra, aby vyšetřil události v Mukačevu.

21 bojovníků "Pravého sektoru" přijelo čtyřmi džípy, některé měly české a polské SPZ. Šli k bráně sportovního klubu "Antares" (dříve "Červený drak") patřícího ukrajinskému poslanci Věrchovnej rady Michailu Lano. Po potyčce byl střelen do hlavy jeden z členů ostrahy klubu. Na místo činu do centra přijel policejní náčelník Vitalij Šimanjak. Během jednání dal ozbrojencům ultimátum, aby odevzdali své zbraně. Když šéf komanda Pravého sektoru odmítl, začala střelba.

Další poslanec Věrchovnej rady Mustafa Najem zveřejnil operativní video, které mapuje celou událost. To ukazuje, jak vojáci oblečeni v uniformách Pravého sektoru začali střílet na policejní auta z těžkého kulometu. Na začátku je muž s prostřelenou hlavou nakládán do auta s českou poznávací značkou.České poznávací značky na vozech Pravého sektoru

 
 
Šéf Pravého sektoru Jaroš vydal svým členům rozkaz, aby se postavili na odpor jednotkám ministerstva vnitra, SBU a dalším silovým složkám, které se je pokusí odzbrojit nebo zadržet.

Příkaz členům Pravého sektoru:
Kriminálně-oligarchický režim vedený Porošenkem opakuje způsoby režimu Janukovyče, proléváni krve ukrajinských vlastenců, kteří stáli v cestě nezákonných machinacích v Zakarpatí. Řiďte se následujícím rozkazem:
 • Všechny RG (průzkumné) a DRG (diverzně průzkumné) skupiny 1. oddělení rozvědky DUK PS opustí místo své dislokace a přejdou do bojového režimu na svých základnách.
 • Jednotky a zaměstnanci ministerstva vnitra, SBU a dalších, které vedou boj s jednotkami Pravého sektoru, blokují je, nebo jakkoliv se na tomto podílejí, musí být odzbrojení, a v případě odporu — zničeni.
 • V případě trvání nepřátelství do 00:00. Od 13/07/2015 rozkaz zahájit eliminaci všech osob zapojených do útoku na členy Pravého sektoru či jiné - vydávající kriminální rozkazy, na celém území Ukrajiny bez ohledu na jejich pozice.
 • V případě pokusů o zadržení nebo odzbrojení zahájit palbu.
 • Buďte připraveni k zahájení plnohodnotného ozbrojeného povstání po celé Ukrajině proti vnitřní okupaci kriminálně-oligarchickým režimem.
Obyvatelé Zakarpatí jsou šokováni, že v jejich klidném regionu začala "druhá Antiteroristická operace". Názory místních na střelbu jsou rozděleny. Někteří místní považují Pravý sektor za bandity a žoldnéře, zatímco jiní je chrání. Hlas rozumu říká: Nemůžeme dovolit esesáckou střelbu v této části země, kde není válka. Chránit nás má policie.

Pravý sektor obvinil policii z provokací. Policajti v Zakarpatí jsou podle jejich mluvčího prodejní a "pravosektorovci" jsou ukrajinští vlastenci, kteří bojují za integritu státu.

Existuje několik verzí motivu války v Mukačevu. Zdroj webu "Vesti" řekl, že k Zakarpatské policejní přestřelce je důvod. Je to boj o kontrolu toku pašovaných cigaret a dalšího zboží přes hranici s Maďarskem, které každý měsíc přinese místním landlordům miliardy hřiven. Mukačevo je lénem lidového poslance Viktora Balogy (bývalý vedoucí sekretariátu bývalého prezidenta Juščenka) a jeho rodiny, který má v celém regionu na významných funkcích své lidi. Guvernér Vasilij Gubal, úřadující šéf SBU (tajná policie) Vladimir Geletej a jeho bratr a nejbližší spolupracovník, velitel ukrajinské pohraniční služby Valerij Geletej (loni během bojů u Ilovajska byl ministrem obrany - pozn. aut.). Baloga financuje místní "Pravý sektor", jeho členové mu říkají "njano" (táta v Zakarpatském dialektu). Policejní šéf Sergej Šaranič naopak není členem klanu, je v opozici a blokuje výnosy z toků kontrabandu. Lidový poslanec Michail Lano a lidový poslanec Viktor Baloga byli dlouholetí přátelé.

"To není šarvátka kvůli pašování cigaret, naopak je to spojeno s velkou politikou, jde o vzah Kolomojského a Porošenka. Obecně platí, že chtějí destabilizovat siutaci na západní Ukrajině. Já osobně se chci dostat okamžitě do zahraničí a využiji výhodu druhého pasu v sousedním Maďarsku,"  řekla ukrajinským novinám "Vesti" podnikatelka Alina z Užhorodu.Zdroje:
Все о бойне в Закарпатье: кто выпустил на волю "Красного дракона"
Aktuální konflikty

Psali jsme
Ukrajina, válka bez viníka a bez konce red - 24.06.2015
Rusko a Ukrajina – povídka o nesdílené lásce Fjodor Tatarinov - 06.03.2014
Bezpečnostní rizika vyplývající z ukrajinské krize Jaroslav Bašta - 26.03.2014

Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

Související články:

8 komentářů :

 1. Ještě, že umím rusky. To si alespoň podle místní kalkulace dozvím denně informace za několik desítek tisíc. Mimochodem v tomhle článku je informací asi jako v jednom videu o délce 5 minut.
  PS: máte tam chybu v překladu, ukrajinská podnikatelka se běžně překládá jako prostitutka...

  OdpovědětSmazat
 2. Po násilném převzetí moci v době majdanského puče se prodrali ke korytům,k moci a k významnému politickému vlivu fašisté a ukro neonacisté, doplněni oligarchy, jako jsou např. Turčynov,Jaceňuk,Avakov,Porošenko,Ljaško,Tjahnybok,Kolomojskyj, a i ten ultra ukroneonacista Jaroš, a další kreatury.Protože všichni z nich jsou posedlí po ještě větší moci a po ještě větším vlivu a majetku, budou mezi sebou soupeřit o to, kdo uchopí právě ten větší podíl na moci ve zbídačené Ukrajině, a kdo si ji udrží co nejdéle.Že to povede k nové občanské válce, je zcela jisté, a je to jen otázkou času.V této velmi pochybné zemi se nepodaří dlouhodobě vykořenit současný neofeudalisticko-oligarchický režim, kdy řada zlodějů a lumpů ovládá řízení na celé Ukrajině. USA, potažmo EU loni rozvrtaly Ukrajinu zejména proto, aby měly beranidlo pro útok na RF a aby mohly jejich nadnárodní filiálky vykrádat ukrajinské přírodní zdroje, které jim dosazení loutkoví fašisté z Kyjeva ochotně dávali k dispozici za jejich pochybnou euroatlantickou válečnickou "přízeň a podporu". A tento vyeskalovaný ukrajinský bordel, který bude ještě růst, čili bude větší, brzo pocítí celá Evropa.Takže krom afrických a arabských migrantů, se dočkáme i záplavy migrantů a kriminálních živlů z UA. Politika špiček EU je děsivě krátkozraká, hloupá a zcela destabilizující nejen členské státy Unie, ale i státy okolo ní.Jak dlouho ještě nám bude poroučet banda lumpů a byrokratů, kteří si sami porozdávali nikým nevolené funkce v Bruselu, a velmi rádi přikazují a nařizují po totalitářském,"eurodemokratúrním"způsobu národním vládám, jak smějí jednat a co smějí přijímat ?? Jedině rozpad EU a návrat k národním, suverénním a státním identitám, může znamenat uklidnění situace na kontinentě.Naopak, pokračující dosavadní politika EU bude znamenat záhubu a sebezničení Evropy tak, jak ji doposud známe.A tohle nemají obyčejné lidé na starém kontinentě rozhodně zapotřebí, aby o nich a jejich životech rozhodovali budižkničemové,dislokování v belgickém Bruselu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jen bych dodal, že "Politika špiček EU není jen děsivě krátkozraká, hloupá", ale vědomá a záměrná. Všichni ti pokrytci vědí dobře co dělají, za peníze a koryta. Nezájem o dobro jejich vlastních národů je jim nade vše. Prostituti a zrádci. Vo tom to je.

   Smazat
  2. Souhlasím s tebou A 6:36 stejně jako s A 21:00. A proto jediné ocenění pro tyto lidi, které jim za jejich "práci" na vědomém okrádání a celkovém zbídačování občanů společnosti náleží, je fyzická likvidace. Trest by měl být okamžitý a neodvratný.

   Smazat
 3. Ten rusínský otec,ten "njano",se řekne po česku "ňaňo"...,to jen pro upřesnění.....
  Jinak,daleko zajímavější na tom cca 11 min.videu,než ta auta s pražskými RZ,je šofér jednoho z nich,kam nakládají tu mrtvolu,který se ohání samopalem československé výroby,čili Sa 58......!!!! Divil bych se,že by si takou věc pořizoval Ukrajinec,když je v zemi 4.000 000 AK všech možných i nemožných variant......

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Auto je dar přítele toho šišlavého krypla co spí v parlamentu. Pokud jde o SA 58 tak je třeba si uvědomit, že člověk v plísni vždy dodá jen to co je potřeba.

   Smazat
 4. http://aeronet.cz/news/bojovnici-praveho-sektoru-v-mukacevu-meli-zazemi-v-ceske-republice-kdo-poskytuje-v-cr-vycvik-a-auta-pravemu-sektoru-na-ukrajine/

  OdpovědětSmazat
 5. Celé je to nějaké divné. Vláda se zdá být jednotná v omezení obyvatel.A obyvtelé ještě nejsou jednotni ve vyhnání vlády a zvolení diktátora.Jako vyloženě špatná se ukazuje ČSSD.Strana která vždy zradila!Spřahla se se vším možným zlem.Pd komunistů,okupantů,dovozců cikánů paraelních kultur.Tak je tomu i posléze.Slouží Velkému Německu za otročinu ve Škodovce a pár kaček držhubného.Republika je napadána běženci nesoucí si divnou fašistickou kulturu a nenávist.Otevřeně se hlásí k vyvraždění obyvatel.Je nám jasné že vláda to dovolí.Proto,že církevní špičky se už dohodly.Je to strašné.Rusko uzavřelo hranice - pro všechny a na Ukrajině řádí fašistická kontrola, na likvidaci bílých běženců.Vláda záměrně nekoná.Pro ně letadlo do USA je přistaveno.Naše zem nám byla ukradena.Nemáme se čím bránit.Vytahněte hlavu s písku a pojďme na ně!

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.