Reklama

pondělí 13. července 2015

Mukačevo: Druhá fronta války o Ukrajinu

Tereza Spencerová
13.7.2015 Literární noviny
Na západní Ukrajině, na samé hranici s Evropskou unií, se ve stotisícovém Mukačevu, které leží asi 1500 kilometrů od doněcké fronty, otevírá druhá fronta. Konflikt mezi bojovníky neonacistického Pravého sektoru a místní policií už si vyžádal několik obětí a přes deset zraněných.

Situace se vyvíjí rychle – kyjevská vláda nechala uzavřít dálnici z Kyjeva do Čopu a vyslala do Mukačeva Národní gardu, Pravý sektor sám uzavřel silnici ze Lvova do Mukačeva, aby zablokoval trasu pro případné armádní posily, odmítá složit zbraně, rozptýlil se v horách nad městem a pokračuje v ostřelování bezpečnostních sil. K tomu navíc v rámci otevřené vzpoury vůči centrální vládě vyhlásil mobilizaci svých příslušníků na celé západní Ukrajině, kteří nyní míří na pomoc svým „bratrů“ v Mukačevu. Z některých oblastí kolem Mukačeva už byla zahájena evakuace civilního obyvatelstva, které žije poblíž základen PS, magistrát mezitím obyvatele města varuje před panikou, ale současně je vyzývá ke zvýšené opatrnosti.

Lídr Pravého sektoru mezitím přiletěl do Mukačeva a požaduje demisi ministra vnitra Arsena Avakova, po jehož hlavě touží už od loňského března, kdy policie zabila jednoho z lídrů PS, psychopatického násilníka Sašku Bílého, a několika dalších politiků. Se stejnými požadavky vystupují účastníci protestních demonstrací v nejméně pěti ukrajinských městech i před sídlem prezidenta v Kyjevě – akce Pravého sektoru jsou časově neomezené a mají už podporu dalších neonacistických skupin a žoldnéřských praporů, jako jsou například Azov, Ajdar, Černý výbor nebo OUN.

Vláda mezitím ale události v Mukačevu označila za teroristický útok, což by naznačovalo, že na západě země začíná druhá „antiteroristická operace“ (ATO), jen „teroristy-separatisty“ z Donbasu nyní střídají „teroristé - včerejší hrdinové Majdanu“. Novou realitu potvrzuje i to, že se v Mukačevu objevili pozorovatelé OBSE…

Spor o cigarety?


Vše to přitom začalo v sobotu 11. července kolem poledne, kdy dvě desítky po zuby ozbrojených (včetně kalašnikovů, odstřelovačích pušek a granátometů) příslušníků Pravého sektoru zaútočilo na sportovní klub Antares, kdysi zvaný Rudý drak. Klub patří mukačevskému rodákovi a aktuálně poslanci v kyjevském parlamentu Michailu Laňjovi. Podle něj za ním přišli lidé z Pravého sektoru, že prý by potřebovali sanatorium pro navrátilce z fronty, prý se u kávy dohodli, ale pak kdosi z Pravého sektoru venku na ulici kohosi jen tak zastřelil… a už to jelo. Mezi bojovníky Pravého sektoru a Laňjovými lidmi vzplála nefalšovaná přestřelka, načež na místo dorazil speciální oddíl policie a přidal se do boje proti PS.

Skutečným důvodem zatím jen malé „války“ je podle některých zdrojů snaha ovládnout pašerácké „kanály“ cigaret a jiného zboží přes hranici do Maďarska, tedy do EU. Někdejší hvězda Majdanu a dnes poslanec Mustafa Najem konstatuje, že řeč není o nějakých drobných: Náklad cigaret, který by dojel až do Itálie, i se započítáním všech úplatků na všech celnicích slibuje zisk 470 tisíc eur. A takových nákladů podle něj přes hranicí vyráží tři až pět týdně. Místní vědí, že se na pašování cigaret podílejí všechny strany současného konfliktu: „Jedni pašování organizovali, druzí si brali daň za krytí, třetí vše kryli. Hlavním důvodem střetu je banální neochota jedné ze stran platit ostatním,“ soudí Najem.

Pravý sektor naopak tvrdí, že palbu zahájila policie, i když dostupná videa svědčí o tom, že lidé v maskáčích se znaky PS začali střílet jako první, a to na policejní vůz a rovnou z těžkého kulometu. Už na počátku videa přitom u jednoho z automobilů leží muž s prostřelenou hlavou, které nejprve ti v maskáčích zkoušejí naložit do svého auta, a teprve pak ho předávají zdravotníkům… Zvláštní přitom je, že na záběrech mají některá vozidla Pravého sektoru české SPZ.


(dokončení zde)

21 komentářů :

 1. Dvořáku zase lžeš vše ve starých kolejích.Celé se to má trochu jinak.Ukrajinci si bohužel vybrali ve volbách podobné lidi jako byla banda janukoviče.Mafianské struktury zůstaly tak jak byly,korupce je větší než před Majdanem,země je prakticky ve válce,ale oficialně probíhá ATO,na frontu posílají nevyzbrojené neustrojené vojáky a sami žerou,že jim mohou pupky prasknout.Mukačevo je centrum Zakarpatské mafie.Laňo v r. 1998 zavraždil svého mafiánského bose byl zatčen a seděl v base do té doby než ho současný náčelník milice zakarpatské oblasti nepustil na svobodu a společně vedou mafianský kartel.Jistě pamatujete na odhalený tunel z Ukr. na Slovensko.Lidé ho nazývají Sbušna jama.Od SBU takové Ukr. Bisce.Na Ukr. začínal na dvoře domů kde bydlí policajti.Pravý sektor v počtu 17 vojáků na dovolené padl do obklíčení cca stovky banditů a policajtů(není mezi nimi žádný rozdíl).To,že by Pravoseky stříleli první je nesmysl.Frontoví vojáci by neměli 3 mrtvé proti jednomu banditovi.Druhá fronta je další výmysl.Na Ukrajině reálně hrozí občanská válka na celém jejím území.Poslat vojáky,kteří bojovali společně s Pravým sektorem na východní frontě zatýkat někde v lese své spolubojovníky vypovídá o slabomyslnosti kyjevských samozvanců.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jednak ten článek nepsal V.Dvořák, ale T.Spencerová, tak mu nenadávej do lhářů. A navíc se v článku uvádí i jiné zdroje, které uvádí jako skutečný důvod pašeráckou válku o výpalné. A občanská válka nehrozí, ta už tam objektivně je. Jen se asi rozšíří na území celé Ukrajiny. Ovšem nikoliv za svobodu, ale o ovládaná mafiánská území. Takže se může reálně stát, že tam přijde udělat pořádek buď armáda oficiálně delegovaná OSN, pod "vedoucí úlohou" USA, a ta tam bude mít své vytoužené základny. Nebo druhá varianta, že pokorně poprosí Rusko, aby to zpacifikovalo, a neslo pak obrovské náklady na obnovu území. Obojí je možné. I v kombinaci. Otázka je, jak dokáží zpacifikovat náckovské oddíly, všechny, nejen PS. J.B.

   Smazat
  2. Pro anonymní 10:35
   Co když je to trochu jinak,bez podpory OSN.Pokud by se to rozšířilo a to si myslím ,že k tomu dojde,bude důvod Kyjevské vlády,povolat přátelé z USA z Ruska určitě ne,to by Porošenko nesměl udělat.
   zemedelec.

   Smazat
  3. Jsem smutný z toho, že náš ´hlídací pes´ 9,04 projevil svoji mimořádnou nekompetentnost. Nerozlišit editora od autora je hrubé nepochopení psaného. Jak má potom člověk brát jeho další informace, nebo co to sem napasl?! Myslím, že si zasloužíme inteligentnější ´hlídače´. Tímto se tedy obracím na psovoda, aby provedl výměnu psů. Předem děkuji.

   Smazat
 2. Nechápu, dvě partičky mafiánů se mydlí mezi sebou a někdo má potřebu komentovat, která partička je lepší. Dle mého je nejlepší varianta aby se postříleli mezi sebou. Ukrajince lituju, ale tenhle bordel si pěstovali 25 sami a že to dotáhli až k dokonalosti je následkem jen toho, že jsou to naprostí debilové. Jak sleduju poslední dobou celou EU tak mám takový dojem, že se debilita rozšiřuje i do EU, takže je nutné uzavřít hranice a žádné debily v východu a z Afriky sem nepouštět. Pak musíme jen věřit, že si z vlastními debily už nějak poradíme. Pokud budeme muset ještě řešit problémy s přistěhovalci tak budeme v prdeli jako soudruzi v Francii, Holandsku nebo Belgii s tím rozdílem, že my na to nemáme prachy. Takže obecně, rozesrat Afriku a Ukrajinu nebyl dobrý nápad a řešit vy to měl ten kdo to spískal. Každý kdo bude tvrdit něco o solidaritě by měl dostat přes tlamu, protože tito lidé jsou příliš nebezpeční pro naši budoucnost.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jako obyčejný a normální občan a vlastenec této země, naprosto souhlasím.

   Smazat
  2. Souhlasím jako člověk, který již na veškeré vlastenectví rezignoval aneb naší vlastí je EU s nadvládou USA.

   Smazat
  3. Přesně tak, není co dodat!

   Smazat
 3. Dvořák lže? Anonyme píšeš to samé, jen jinými slovy.

  OdpovědětSmazat
 4. Zprávy ČT nesleduji. Tam to určitě referovali přesně, jak to je. Tedy pokud vůbec to stálo za nějakou informaci, nejspíš jsou důležitější věci.

  OdpovědětSmazat
 5. Už jsem o tom psal , že nejlepší variantou by bylo tyto parchanty co se začali rvát mezi sebou odtransportovat na nějaký pustý ostrov ať se tam vymlátí .A přibalit k nim Porošenka s Jacem protože to mají na svědomí především oni .

  OdpovědětSmazat
 6. Kupodivu, v tomto případě jsou hoši z PS ti hodní. Mukačeo je město dlouhodobě ovládané mafií. PS se zřejmě pokoušel vyjednávat o podpoře. Jediné, co nechápou ani místní je to, proč se začalo střílet

  OdpovědětSmazat
 7. Jsou tam dvě auta s českou SPZ, 3AR4435 a 1AV6666. To poslední bylo u nás ukradené 1. května tohoto roku.

  OdpovědětSmazat
 8. Celá EU by se měla připravit na další, novodobý pochod těžce vyzbrojených banderovců na západ po dalším majdanu v Kyjevu. Revoluce požírá své děti všude bez vyjímky, tedy i na Ukrajině.

  OdpovědětSmazat
 9. Také neslediji zprávy na čt . Od doby , kdy propaguje a chrání Ukrajinské mača .

  OdpovědětSmazat
 10. Takzvaná tresná výprava ukrajinské armády, žoldáků z celého světa a ukrajinských band na Novorusko má přece jenom jeden pozitivní výstup. Dnes je už skoro celá Ukrajina po zuby ozbrojená. Nejenom z rozkradených skladů, ale i z nelegálního prodeje zbraní od zběhů. Bez ohledu na nějaký oficiální zákon o držení zbraní je už asi kalašnikov v každé rodině. Dnes už jsou i zcela obyčejní lidé připraveni bojovat za svoje přežití. A je úplně jedno, jestli proti místní mafii nebo proti kyjevským banderovcům nebo oligarchům.

  OdpovědětSmazat
 11. ...a bude tu fašizmus a bude a bude. eu schválně manipuluje s "temnými sílami" tak aby někde v evropě povstal nový hitler, a bylo by fajn kdyby začal rasově čistit komunisty. vlhký sen je válka mezi slovany. ...ach jo.... jak já nenávidím rusko. ti zlí rusi fuj fuj fuj. putin žere havlisty zaživa.

  OdpovědětSmazat
 12. Vypadá to, že prostí ukrajinci pochopili, že Beria nebyl Ukrajinec a Stalin jim možná dělal něco jako Sobotka. Lidé mají internet a mobily. Informace o koncentračních táborech, obchodování s orgány raněných vojáků a střílení do vojáků, kteří nechtějí zabíjet se pravděpodobně rychle šíří. Je celkem jasné, že tzv. banderovci pochopili vocogou! Pokud pochopili, tak se má Jaceňuk s Porošenkem a Tymošenkovou na co těšit, čekají je napínavé zážitky.

  OdpovědětSmazat
 13. To nebudou zkrácená auta z Česká kterými disponuje Pravý sektor. To jim někdo dal i s klíčem a a pak nahlásil krádež v přesvědčení, že je Ukrajina teď úplná džungle a tak je nikdo nikdy nenajde. A ejhle, najednou se našli. No a kdopak jsou ti původní majitelé aut ???

  OdpovědětSmazat
 14. Reklamný slogan UA cestovky: Príďte na dovolenku k nám. Vaše auto je už tu! 1AV 6666

  OdpovědětSmazat
 15. Konečně začíná nejen Ukrajincům docházet, co to byl majdan - klan oligarchů pod vedením Achmetova byl vystřídán klanem pod vedením Parubije a Kolomojského. EU a USA k tomu hrály na housle, lily do toho peníze a hlavně zařídily, aby veškerý tisk unisono "informoval" o mírové proevropské a prodemokratické revoluci.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.