Reklama

čtvrtek 9. července 2015

Noam Chomsky: Útok na Řecko je hanbou. Kurdové navrhují tureckou výpomoc

Mirko Raduševič
9.7.2015  Literární noviny

Ať je to tak nebo jinak, opustí-li Řekové eurozónu nebo přijmou diktát „trojky“, v každém případě bude výsledkem hořká příchuť. Tvrdí ve svém rozhovoru pro dnešní vydání srbského deníku Politika politický aktivista a filosof Noam Chomsky.


Co si myslí o požadavcích MMF, Světové banky, Evropské centrální banky a dalších institucích – mocných pák Západu?

„Politika utahování opasku vůči Řecku je z ekonomického aspektu absurdní a pro tuto zemi znamená katastrofu. Takový postoj k Řekům je hanebný! Není pochyb o tom, že protivení se severním bankám a bruselské byrokracii musí být potrestáno. Existuje tlak, aby směřování k demokracii a úcta k vůli národa bylo potlačováno. Neexistuje jiný důvod, než demonstrace síly k pokračování v bludu, aby francouzské a německé banky mohly vydělávat na zbídačování Řeků.“

Na dotaz listu Politika, jaká opatření měla být učiněna před vypsáním řeckého referenda,  Chomsky odpověděl, že „řecký dluh měl být radikálně restrukturalizován nebo prohlášen za nelegitimní.“ K tomu dodal, že v současnosti je Řecku nabízen „nestydatý výběr mezi bolestivými dvěma alternativami. Můžeme nyní jen doufat, že hrdinný odpor Řeků vyvolá ve světě globální souznění, které je zachrání před dlouhodobě trvajícím tvrdým dopadem osudu. Ten jim nadiktovali současní vládci světa.“


„Oxi“


Ve svém rozhovoru aktivista a filosof Noam Chomsky připomíná známé řecké “ Oxi“ . Chomsky uvádí: „Toto ´Oxi´ zejména během druhé světové války, když Benito Musolini chtěl okupovat Řecko, tak tehdejší řecký premiér Ioannis Metaxas (1936-1941) okupaci kategoricky odmítl slůvkem ´Oxi´ (mimo to se řecké armádě podařilo italskou agresi v její počáteční fázi odrazit). Od té doby se 28.říjen v Řecku slaví „Oxi“ jako den začátku boje proti fašismu. Syriza navazuje ve své ideologii na tuto tradici řeckého lidu a často hledá paralelu mezi nacistickou okupací Řecka a současnou německou hospodářskou politikou.“


Solidarita Turecka?

Deník Politika v závěru článku s Chomskym uvádí, že s nejzajímavějším návrhem mezinárodní solidarity přišla kurdská Národní demokratická strana. V tureckém parlamentu navrhla, aby Turecko jako projev solidarity splatilo dluh 1,6 mld. euro nebo poskytlo v tomto výnosu Řecku bezúročnou půjčku. Podle kurdské strany by takový akt měl pozitivní vliv na vzájemné sousedské vztahy a zabránil by ekonomickým turbulencím, které by mohly poškodit samotné Turecko.


Vysvětlivka: Noam Chomsky má dobré vztahy se Srbskem a ostatními zeměmi bývalé Jugoslávie. Je členem redakční rady levicového časopisu intelektuálů na území bývalé Jugoslávie „Novi Plamen“ (http://www.noviplamen.org/ ), je členem Srbské akademie věd a umění a odsoudil bombardování Jugoslávie silami NATO v roce 1999.

7 komentářů :

 1. Pokud Řecku dluží, mělo by jim Turecko tyto peníze vrátit. Normalizovali by tím vztahy, které se v nevyhlášené válce o Kypr zostřili. Bylo by pěkné, kdyby Turci ukázali Západu, jak se dělá úspěšná zahraniční politika a narovnání vztahů, této možnosti fandím...

  OdpovědětSmazat
 2. N příkaz USA udržet Řecko v eurozóně, odepsání 30-50% dluhu a opětovné napojení na kapačky z kapes německého daňového poplatníka a ostatních zemí eurozóny může být paradoxně ta HORŠÍ varianta pro počátek ekonomické krize a rozpadu NEREFORMOVATELNÉ EU, než řízený odchod k Drachmě.Když jde o peníze, bude to Merkelová muset sakra obhájit u domácí populace.Slováci se jistě těší na financování bohatší žemě i nás se týkají příspěvečky v menší míře.Němci a západní zeměse po desetiletí bránili socialismu, ted ho zažívají v plné parádě na vlastní kůži.

  OdpovědětSmazat
 3. Zdravím. Víte o tom, že v Německu od 1.7.2015 snížili odchod do penze na 63let a všem plošně přidali 59Eur k důchodu měsíčně? U nás ticho po pěšině....Hezký den.

  OdpovědětSmazat
 4. Proč by ne, my jim na to jako protektorát přispíváme.U nás 28 000 čistého luxusní plat,ta samá částka v Německu hranice chudoby.Přitom je v Německu dražší náklady na práci a kratší pracovní doba než u nás.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Proto nečekejme nic od levice ani od pravice.Je to jedno.Beneš to věděl.Vlastizrádci se našli a stačili se rychle omluvit za odsun a my už jen zíráme jak se rozhoduje o nás bez nás.

   Smazat
 5. Vlastenec:

  O čem se to FURT ŽVANÍ !!!????!!!!!
  ***
  Řecko NIC NEDLUŽÍ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Dluhy mají "západní židácké" BANKY ..TAK AŤ ZKRACHUJÍ !!!!!!!!!!!
  ***
  JAKÁ POMOC ŘECKU ?????????????
  POMÁHAT BUDETE JEN A JEN ZASE VYDĚRAČKÉMU ŽIDÁCKÉMU SYSTÉMU !!!!!
  ***
  proboha nikdo za Řecko NIC NEPLAŤTE !!!!!! a Řekové taky NIC NEPLAŤTE !!!!
  ***
  POKUD NĚKDO ŘECKU DLUŽÍ - AŤ ZAPLATÍ JEJICH STÁTNÍ BANCE
  - ALE Až PO ODCHODU ŘECKA Z TERORISTICKÉ EU !!!!!!!!!!!!!!!!!

  OdpovědětSmazat
 6. Je rozhodnuto . Řecko z EU neodejde . Dostane další injekce a vše zůstane tak jak bylo před referendem . K čemu tedy to referendum vůbec bylo ? Strýček Sam to ví ale nepoví !

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.