Reklama

neděle 5. července 2015

Oskar Krejčí: V řeckém referendu hlasujte NE!

- rozhovor -
 5.7.2015  První zprávy

Přidáme-li k výsledkům unijní, především pak německé politiky v Řecku katastrofu na Ukrajině a opožděné řešení migrační krize, lze očekávat prudký pokles důvěry v projekt Evropské unie, konstatuje pro Prvnizpravy.cz politolog Oskar Krejčí.
PZ: V předvečer referenda v Řecku o přijetí podmínek Trojky – tedy Mezinárodního měnového fondu (MMF), Evropské centrální banky a Evropské komise – se nabízí otázka: co byste Řekům doporučil? Odmítnou, nebo přijmout návrhy Trojky?

Odmítnout. Hlasovat NE.

PZ: Často se ale zdůrazňuje, že řecký premiér jedná chaoticky, že jim vyvolané referendum poškodí Řecko. Že by mohlo znamenat odchod Řecka z eurozóny, či dokonce z Evropské unie. Vám vaše doporučení zjevně nepřipadá nebezpečné.
Referendem vyjednávání nekončí, to jsou jen vyděračská prohlášení některých politiků a zmatené komentáře takzvaných analytiků. V případě, že většina veřejnosti podpoří vládní NE, zlepší se vyjednávací pozice řeckého premiéra Alexise Tsiprase i jeho ministra financí Janise Varufakise.

PZ: Někteří lidé se ptají, proč bychom ale měli fandit Řecku? Dluhy se splácet mají.


To máte samozřejmě pravdu. Jenže je třeba také říci, jaké jsou to dluhy. Kdo je zavinil a jak se dosud splácejí. Především je třeba připomenout, že v roce 2008 nastoupená politika „úspor bez investic“, která byla Unii vnucena především Německem, není řešením. Vždyť i čísla MMF hovoří jednoznačně: na začátku krize v roce 2008 byl řecký hrubý domácí produkt 210,4 miliard euro, loni 162,4 miliard. Míra nezaměstnanosti v roce 2008 byla 7,6 %, loni 26,0 % práceschopného obyvatelstva. A celková zadluženost vzrostla ze 112,4 % hrubého domácího produktu na 172,6 %. A to nemluvím o 1200 zavřených školách. Nejde jen o abstraktní makroekonomické údaje, ale o konkrétní lidské osudy; studie zveřejněná lékařským časopisem BMJ Open spojuje růst sebevražednosti v Řecku o 36 % přímo s politikou úspor. Takto vypadají výsledky léčby řeckého dluhu nadiktované Trojkou. Otřesné!

Opakuje se tu stará bolest Západu obecně a Unie zvláště: uzavřená mysl neschopná přijímat nová řešení a přehodnotit politiku, když se ukáže neproduktivní, nebo dokonce chybná. V pozadí této nepružnosti jsou samozřejmě mocenské zájmy. A výsledkem je destrukce – jako tento týden, kdy sankční politika Evropské unie vyústila v zablokování cesty šesti ruských poslanců, včetně předsedy Dumy, na parlamentní shromáždění OBSE v Helsinkách. Zákonitě z Ruska nepřijede nikdo. Nejde jen o to, že Finsko nedokázalo splnit závazky hostitele OBSE. Špatná sankční politika Unie má vedlejší účinky, které vedou k rozbíjení infrastruktury míru – OBSE je nezastupitelná při hledání cesty z krize na Ukrajině.

PZ: Rozumím, ale zpět k Řecku. Kde vidíte větší chybu na straně Trojky než na straně Řecka?

Opakuji znova: sebeuspokojení, stereotypnost, užvaněné pojetí lidských práv, které nevidí skutečné problémy lidí, neschopnost přehodnotit politiku na základě opakovaných analýz – to je příčina selhávání politiky Západu. Nejen na Ukrajině, nejen v případě běženců, nejen ve státech MENA, tedy Středního východu a severní Afriky.

I v Řecku. Když se v roce 2008 vedly spory o řešení krize, zda jít „německou“ cestou úspor, nebo „americkou“ cestou investic, byl to do značné míry ideologický spor. Dnes jde ale o empirickou záležitost: Spojené státy se přestaly propadat, Řecko se propadá dál. Představa o cestě k bohatství jenom prostřednictvím úspor je prostě nesmyslná. Nemohu se zbavit dojmu, že v Berlíně odepsaly celou jednu generaci Řeků. Některá prohlášení německého ministra financí v souvislosti s řeckou krizí byla, velmi mírně řečeno, sociálně necitlivá až cynicky arogantní.

Přidáme-li k výsledkům unijní, především pak německé politiky v Řecku katastrofu na Ukrajině a opožděné řešení migrační krize, lze očekávat prudký pokles důvěry v projekt Evropské unie. Jestli se Unie – a to zejména Německo – rychle nevzpamatuje a neprovede změny v politice, stane se pokles důvěry nezvratným.

PZ: Dalo se něčemu takovému předejít?

Samozřejmě. Celá desetiletí si braly vlády v Athénách nerentabilní i přímo nesmyslné úvěry. Nejnázorněji to vidíme na vojenských výdajích Řecka. Neustále živené napětí mezi Řeckem a Tureckem, dvěma členskými státy NATO, vedlo k tomu, že v Evropské unii to bylo právě Řecko, které dlouhodobě vydávalo největší podíl svého hrubého domácího produktu na armádu. Podle údajů European Defense Agency Řecko v roce 2009 vysoce převyšovalo ve vojenských výdajích na hlavu průměr Unie: vydávalo 535 euro na obyvatele, zatímco unijní průměr byl 392 euro. Podle Stockholmského institutu pro výzkum míru bylo Řecko s 11 miliony obyvatel v letech 2006 a 2009 mezi pěti největšími dovozci zbraní ve světě. Podle téhož zdroje v letech 2006 až 2010 byly Athény největším dovozcem zbraní z Německa a třetím největším zákazníkem francouzských zbrojovek. A Řecko si na tyto absurdní nákupy půjčovalo právě u soukromých německých a francouzských bank.

PZ: Tohle jsou poměrně známé skutečnosti. Má cenu to stále opakovat?

Má, a to hned ze dvou důvodů. Na prvotní chyby navázaly další a toto spirálovité řetězení zauzlovalo celý původní problém ještě více. Bez nalezení prvního článku nemůžete celý řetěz rozmotat. A pak je tu zlovolná propaganda, která zakrývá příčiny problémů řeckého typu a pomáhá zatáhnout do stejných dluhových spirál nové země.

Druhá velká chyba se stala, když se trestu vyhnuli ti, kdo Řecko do dluhové pasti zavlekli. Nejde jen o to, jak jste uvedl na začátku našeho rozhovoru, že dluhy se mají splácet a za vinou má následovat trest. Problémem je, že se téměř nikdo nepoučil a před veřejností byly skryty pravé příčiny dnešních problémů Řecka.

PZ: A proč byli podle vás původci řecké krize vyviněni?

Můžeme se jen domýšlet, že řečtí viníci byli ochráněni proto, aby za nekvalifikovanost a nezměrnou nenasytnost nebyli obviněni jejich partneři z Berlína a Paříže. V chaosu, který nastal v krizi let 2008 a 2009, bylo pod tlakem Berlína přijato nejen unijní rozhodnutí o úsporách bez investic, ale velkou část závazků věřitelů na sebe převzala Trojka. Došlo k „socializaci soukromých dluhů“. Pravděpodobně proto, že by v tehdejším zmatku pád velkých německých a francouzských bank vyvolal ještě hlubší ekonomickou krizi. Výsledkem ovšem je pauperizace a deindustrializace Řecka.

Už v roce 2011 tehdejší řecký socialistický premiér Jorgos Papandreu vyvolal referendum o úsporách a dluhu. Musel jej však pod nátlakem z Evropské unie, samozřejmě především z Německa, odvolat. Vzápětí jeho vláda padla. Nahradil jej Lukas Papadimos, bývalý viceprezident Evropské centrální banky, který byl přirozeně více nakloněn strategii „úspory bez investic“ – a přivedl zemi k předčasným volbám. V těch letošních pak zvítězila Tsiprasova Syriza, radikálnější než Papandreuovi socialisté.

PZ: A co se stane, když Řekové v referendu nepodpoří vládu a vysloví se pro dohodu s Trojkou?

Pravděpodobně padne vláda Syrizy. Trojka se zachová velkoryse a odloží některé splátky dluhů. Protože to nebude stačit, nastoupí poslední rezervy, jako je prodej ostrovů, přístavů a podobně. Následně dojde k další radikalizaci v řecké společnosti – už nyní například řečtí komunisté obviňují Tsiprasovu vládu z přílišné měkkosti. To si vyžádá dodávky zbraní, případně výstavbu nových základen pro vojáky z USA…

K tématu:
Cunningham: USA nestydatě vedou Polsko a Pobaltí do „řecké pasti"!


(Jiří Kouda, prvnizpravy.cz, foto: arch.)

35 komentářů :

 1. Jen mě napadá,že za každou cenu,musí Řecko pokořit.
  Ono to stejně zatočí s ekonomikou a prohloubí ještě větší problémy.
  Řecko prozatím nemá spojence v EU,aby Německu a Francii více vzdorovaly.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A v záloze čeká na svoji příležitost natoidní armáda. Jak ta se zachová? Řecko má s vojenskými převraty svoje zkušenosti. Za celou dlouhou debatu v médiích, v analýzách politologů, analytiků, sociologů. ekonomů, etc., se nikdo o tomto číhajícím fenoménu nezmiňuje. Už jsem zde vyzýval kohokoliv, kdo by měl nějaké inforace aby je poskytl, nebo na ně odkázal. Kde nic, tu nic. Nikoho tato záležitost nezajímá? Nebo to snad není a nebude součástí celého řeckého procesu? Je to vyloučené? Je na to jakýkoliv názor? Alespoň zde diskutujících, když veškerá media mlčí? Co si o tom myslíte? Eda

   Smazat
  2. Vojenský puč je velmi pravděpodobný. Už proto, že Syriza dala eurodelikventům velmi málo času, takže ani nestačili rozdat dost červených karet. Tak to zkusí přes armádu. Někjací plukovnící se vždycky najdou.

   Smazat
  3. 21.4.1967 převzalo 20 lampasáků a 3000 vojáků moc během
   D V O U hodin, puč byl pro všechny děsivým překvapením.
   Řecké armádě, tenkrát bez jakékoli civilní kontroly, jinak velel přímo Pentagon... SS, země NATO i /tehdejšího/ Společného trhu si velmi pospíšily s U Z N Á N Í M nového režimu, co dodat. --- Co se stane pod Akropolí 6.7. 2015 by asi neodhadla ani věštkyně Sibyla. NN

   Smazat
  4. TAK DNES SVÝM NE POKRAČUJÍ SVIŽNÍ REKOVÉ V RABOVÁNÍ NĚMECKÝCH A FRANCOUZKÝCH BANKSTERŮ,KTEŘI HO DOSTALI DO DLUHPASTI

   bud okamžitě navali ti banksteři prachy nebo uvidí,co lid kolébky demokracie dovede za dalši psí kousky.Co tak návrat k drachně,devalvace a islandský způsob oddluženi,při zrátě miliard těch ,kteři zahnali zcela záměrně ŘECKO do dluhů,což si plánuje místní správce státní kasy v režii NWO i pro ČR,kdy on ted zastupuje na místě uslintaného knížete POSERPLÍNY ŘÍŠI ZLA,která ho vodí na provázku.

   DŮKAZEM JE,ŽE NECHÁ KLIDNĚ GUVERNÉRA ČNB tisknout miliardy a nakupovat za ně i dluhy SS tedy Spojených Států namísto,aby je půjčil našim podnikatelům,kteři by na nich dokázali vydělat a zvýšit ubohé platy ,které jsou na úrovni koloniiV AFRICE a kdoví jestli.

   Smazat
 2. Němci a Francouzi budou solit jako mourovatí, aby dostali Řecko zpátky na nohy.Merkelová a Holland tím riskují, že zcela ztratí svoji tvář u svého obyvatelstva-daňových poplatníků.Co na to avizovaná silná eurozóna 19 potencionálních platících ovčanů a věřitelská Trojka?Že by se i u nás rychle a zběsile přijmulo Euro?Co na to pan prezident?Tohle není legrace a americký úsměv vítězství nemůže být ani na jedné straně.Jestli si tito politici myslí, že Řecko vykopnou z eurozóny, aby se o sebe samo postaralo a eurozóna pojede svým tempem k blahobytu jedné měny a tímto nebyla nakažena, hluboce se mýlí.

  OdpovědětSmazat
 3. Celá eu, jejímiž spoluzakladateli byli fašisté, by se měla raději sama rozpustit

  OdpovědětSmazat
 4. USA chtějí řecký scénář aplikovat na ostatní země obranné NATO způsobem masívního investování a nakupování amerických zbraní.Média musí stále strašit a upozorňovat na možný konflikt s Ruskem.Poláci a Pobaltí mají srdce v kalhotách, tak poslouchají USA na slovo.Neumím si představit, co se bude dít po přijetí TTIP.Zde bude vše americké, ostatní vše evropské zkrachuje a povinně zmizí z trhu a z očí, od zboží až k retransformaci myšlení od evropského ke správnému americkému.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nemám obavy. Existují i jiné země, např. země BRICS. Budou mít vlastní trh, vlastní bankovní i zúčtovací systém, vlastní měnu atd. A ti, kteří jsou nyní v rámci NATO manipulováni k ekonomickým experimentům si vyberou. Vsadím boty, že Řekové najdou svoji cestu prostřednictvím Ruska k Turecku. Rozbroje mezi nimi byly stejně uměle podněcovány. Pokud Čína a Rusko Řecku pomohou - a já věřím, že ano - není o čem diskutovat. A v Evropě je na řadě Srbsko, Maďarsko, Rakousko, Španělsko, Portugalsko, Itálie, ale i Francie a kdoví jak to bude s VB. Lidi jsou nas...ní a někteří politici už taky. Nějak se to Us začíná vytáčet z ruky. A to nemluvím o problémech, který má náš Velký Bratr se státy doma ( Mexiko, Texas...) se státy Jižní Ameriky, Čínou, Sev.Koreou, Iránem atd. Je toho na ně ne chudáky moc. Pokud nezmění svoji politiku, tak je to popraví. Doufejme že rychle. Už je na čase.

   Smazat
  2. Právě že ne. TTIP zaváže pod přísnými, velmi přísnými, sankcemi obchodovat jen, a jen, s USA. Manévrovací možnosti budou minimální - USA se tak bude hojit na EU. Již nevíte, že jsme vazalské státy? Podobnou smlouvu před léty uzavřela Austrálie, něco si od toho slibovala - zisk, ale těžce prodělala.

   Smazat
  3. Přesně tak, TTIP odřízne obchodování s Ruskem zcela u Číny toto nelze, neboť v K-martech je 70 % zboží z Číny.Ale je možné, že čínské výrobky se budou kupovat ze skladů z USA.

   Smazat
  4. Řekové se již jistě těší na přijetí americké TTIP!!!

   Smazat
 5. Pane profesore děkuji vám, děláte to dobře. Vždycky když vidím ty hlubokomyslné rozsáhlé oponentury vašich názorů v rozsahu 62 písmen (počítáno i s interpunčními znaménky) ze kterých kape žluč, jsem spokojen. Je to pro mne neklamným znamením, že je vše v nejlepším pořádku. Jenom tak dál.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Žluč, převlečená do velmi hloupé ironie, kape z Anonymního 19:46. Ano, pravda je někdy nesnesitelná, což? ;-) Jasně, že to pan profesor dělá dobře - a bez ironie :-)

   Smazat
 6. Úžasné! Fantastické!
  Řekové si s Angelou a Junckerem vytřeli! Parádně.
  Je to první, ale krajně důležité vítězství, první porážka pseudodemokratů, eurodelikventů.
  S láskou shlížím na blafy ČT, která už opouští prognózy, jak Tsipras prohraje a začíná skuhrání, jak Tsipras Řeky "nalákal", a že vlastně on ani tak těm eurovyděračům neodporuje, to ta jeho ženská, ta ho nutí...
  A samozřejmě, jak to teď skončí katastrofou. Psina.

  OdpovědětSmazat
 7. Je to velké vítězství, které mělo přijít už před lety. Nyní tedy opustit euro, vrátit se k drachmě a poctivě zbankrotovat. Už aby to bylo! Dost už bylo živení všech těch řeckých populistů a komunistů, ať si říkali pravice nebo levice, všichni si půjčovali a prožírali jak o závod. Dost už bylo jízdy na mrtvém koni!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nevím, zda umíte číst, a pokud ano, pochopit čtené. Profesor Krejčí to jasně píše, že Řekové za ty půjčky MUSELI nakupovat německé a vůbec západní zbraně. O prožírání, jak to nazýváte, se nedá mluvit ani omylem. Pokud by vás to zajímalo, dá se vyhledat, kolik Řeků žije pod hranicí chudoby, kolik v bídě. To všechno se dá. Ale musí být k tomu vůle...

   Smazat
  2. Prosim vás,kdo nutil Řeky brát si půjčky.To mě připomíná vládnutí našeho Jyrky.Ten taky by si půjčoval...a spoléhal na to,že nic nebude patit.!!Podle vás a p.Krejčího když si pujčite anebudete moc splácet,tak za to bude odpovědná např.ČSOB?Hmm,dobrý.:-O

   Smazat
  3. Banka je (před svými akcionáři) zodpovědná za poskytování půjček. Půjčí-li někomu, kdo je předlužený či jinak neschopný splácet, pak je spoluviníkem nesplaceného dluhu. To je přece jasné.

   Smazat
 8. Trochu jim závidím. Musíme také čekat, až naše dluhy budou jako třeba ty řecké, abychom mohli dát vale zločinecké eu?

  OdpovědětSmazat
 9. Řekové - VÝBORNĚ ! Běžte svojí cestou a já si jdu dát pořádného panáka.

  OdpovědětSmazat
 10. Co na to pan Schulz , který ještě dnes dopoledne Řekům vyhrožoval pokud odmítnou "velkorysé nabídky" ???

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Komunista Schulz se může jít zahrabat. I se zbytkem osazenstva NR. EU si od živení Řecka konečně oddychne. Ještě by se měla odstřihnout Itálie a Španělsko, no a kdyby se rozpadla EU úplně, nezlobil bych se vůbec. Už jsme dávno poznali, že evropští politici jsou ještě větší svině než ti lokální.

   Smazat
  2. Zřejmý konec EU na obzoru, když k tomu přištu Anglii, Španělsko a Rakousko, tak je slušně zaděláno.Eurohujerníci, kteří jsou za situaci zodpovědni včetně Trojice, nasazují brusle, teď budou chtít ze situace vybruslit.Angela má ve skladech jistě tuny Kanagonu na lepení státního rozpočtu, který nyní půjde do Recka.Německý daňový poplatník se bude muset uskromnit!!!!!

   Smazat
  3. Europarlamentu tikají hodiny.............do rozpuštění.Euro se bude pálit v kamnech nebo používat jako třívrstvý toaletní papír.

   Smazat
 11. Vykořisťování Řecka ze strany "trojky" skončilo :) "trojka" dostala kouli(bajli, sardel), hahaha:)

  OdpovědětSmazat
 12. Já bych chtěl také referendum o vystoupení z EU a NATO.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Žádné referendum, přemýšlejte o TTIP.Chystá se co nevidět.To bude Řecko i u nás doma!!!!

   Smazat
  2. Až budeš volit KSČM,můžeš se dožít i takového referenda.

   Smazat
 13. Teď všem těm proamerickým euroúředníkům včetně Angely, Francoase, Junckera, Schulze a ostatních, půjde o jejich horké zlaté křesílka:Americkým úsměvem, vydíráním, kterým oplývali dosud, se změní na kamennou pokrovou tvář se zkyslým jablkem.U vlastních národů ztratí tvář.Vítězem není nikdo, bohužel.

  OdpovědětSmazat
 14. A ode dneska recti soudruzi pekne za svoje. Aspon poznate, co je to bida a hlad. :-)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. řečti soudruzi už ví jak NATO.Zajisti pokud budou tak pokračovat DRACHNU a ze zahraniči pěkně vyzvednou tam zaparkované EURA,které v ruksacích transportovali do ŠVÝCARSKA,aby mohli v BRITÁNII nakupovat celé ulice.

   ONI TOTIŽ EURU NEDŮVĚŘUJÍ..

   Smazat
  2. HURÁ, řekové JSOU demokraté. Tam demokracie v Evropě začala, nepotvrdila se převaha BLBŮ formátu anonymiho 22:46, nepomohla ani manipulace ze strany "trojky" :-) Demokracie v Řecku neumřela :-) ROZPADNI SE ZLOČINECKÁ EU :-D Rozpadněte se všichni fašisté = přinejmenším 1% nejbohatších zlodějů této planety! chachachá :-D

   Smazat
 15. Řekové řekli NE, ale co bude následovat dále- víme to? Nebo se jen domníváme.....

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.