Reklama

úterý 7. července 2015

OXI a NAI v řeckém dramatu, aneb: “Budeš chřadnout bez země, jejíž duch, Evropo, stál u tvého zrodu."

Břetislav Olšer
7. 7. 2015   blog idnes

 Řecko “zbavené práv” řekl nositel Nobelovy ceny za literaturu Günter Grass. Zemi přirovnal k dlužníkovi vysvlečenému donaha, vystavenému na pranýř. Napsal: “Budeš chřadnout bez země, jejíž duch, Evropo, stál u tvého zrodu..."
V Řecku se včera hlasovalo v referentu; Řekové rozhodovali, zda přijmou, nebo odmítnou návrh mezinárodních věřitelů, který má vést k oddlužení země; pro vystoupení z eurozóny se vhazovaly lístky se slovem; Nai znamená ano, ne se řekne oxi. Proti dohodě s věřiteli bylo asi 61,5 procenta z více než 62 procent voličů. „S tímto výsledkem dostal premiér (Alexis Tsipras) jasný mandát od řeckého lidu,“ reagoval na první výsledky mluvčí řecké vlády Gavriil Sakellaridis. Podle něj tento mandát znamená, že řecká vláda má bránit svůj návrh předložený mezinárodním věřitelům a své postavení. „Opravdové vyjednávání muset začít dnes v noci,“ dodal Sakellaridis.

„Řecký lid dokázal, že se nenechá vydírat, terorizovat a vyhrožovat si. Demokracie zvítězila,“ napsal na svém twitterovém účtu už při prvních odhadech provedených podle telefonického průzkumu voličů řecký ministr obrany a šéf koaličních Nezávislých Řeků Panos Kammenos. Řecko navrhuje vyměnit svůj současný nesplacený dluh za dluhopisy vázané na ekonomický růst. Řekl to v rozhovoru pro list The Financial Times řecký ministr financí Janis Varufakis. Atény přitom podle něj nebudou po věřitelích žádat odpis dluhu 315 miliard eur (8,8 bilionu Kč).

Vo co gou? Řecká vláda požádala skupinu zemí, které tvoří „demokratickou“ Evropskou unii, o jednotýdenní prodloužení lhůty pro splátku dluhu, aby Řekové mohli tvrdé podmínky vnucované jejich zemi Evropskou komisí, Evropskou centrální bankou a Mezinárodním měnovým fondem, za pomoci Washingtonu, schválit nebo odmítnout. MMF a Washington znali jedinou odpověď. „NE“. Poker "demokratické klace" nevyšel...

Co nastane po pokusu o státní převrat speciální metodou vyděračství MMF a dalších bank s lichvářskými úvěry? Věřitelé budou v pokušení nechat Řeky chvíli se smažit ve vlastní olivové šťávě a zjistit, zda několik týdnů ekonomiky bez hotovosti dokáže to, co referendum nedokázalo: změnit režim. Tsipras bude pod tlakem, aby rezignoval a vypsal nové volby, pokud se ekonomické zprávy budou zhoršovat, a to by mohlo skončit zvolením vlády, která se více přizpůsobí zbytku Evropy....? Kalkulace těch,. jimž cvaká u prdelky, jelikož miliardy visí totiž ve vzduchu po vyřazení Řecka z eurozóny také jako ztráta pro EU...


Asi tak nějak hoří Bruselu koudel u eurozóny, stejně jako když exodus běženců zruší schengenský prostor... Snímek Břetislav Olšer

Balkán ještě ale nebyl dobyt; napřed Řekové statečně vzdorovali německým nacistům, když jsem ale mluvil počátkem 90. let během války v bývalé Jugoslávii s jejím posledním prezidentem Stipe Mesičem, odpověděl mi na otázku, kdy tato válka skončí, lakonicky: "Až rozhodnou USA a rozdělí mezi nástupnické státy jejich peníze..." Balkán a s ním Řecko byly zkrátka vždycky cílem USA, potažmo NATO. Kde jinde je strategicky tak výhodná pozice pro vojenské základny než na Peloponésu? Proto se Řecko dostalo 18. února 1952 do NATO i do EU 1. ledna 1981, aniž by splňovalo přijímací podmínky. Nemuselo, stačilo, když nabídlo svého řeckého ducha v prospěch militantů.


Stipe Mesič... Snímek Břetislav Olšer

Za to má Řecko jednadvacet křesel v Evropském parlamentu, Německo 99, součástí schengenského prostoru je od 1. ledna 2000, členem eurozóny je od 1. ledna 2001, rotujícího předsednictví Rady EU se Řecko ujalo pětkrát, poprvé v roce 1983, naposledy v roce 2014. Tak mazala EU Řecku med kolem huby a nalévala ouzo, až je z toho fatální polízanice. Přesto dnes prožívá Řecko pokus o státní převrat v podání Spojených států, NATO a EU, špatného klonu RVHP a sofistikovaného “letadla”; příklad - od vstupu do EU na jaře 2004 ČR získalo o 410 miliard korun více, než kolik jsme do EU odvedli; jak je to možné, dávat míň, než kolik se nám vrátí…? Jak se projevuje naše role amerického pohůnka, mladšího čeledína, který poháněl při orbě potah…?

13 komentářů :

 1. Výše řeckých důchodů! Skvělé, dokonalé dílo demagogie, manipulace a propagandy. Ve své zrůdnosti naprosto dokonalý majstrštyk. Úchvatná práce odborníka. O její autorství se budou prát kohorty propagandistů. To není dílo Geblsova žáka, ale jeho učitele. Nepatrné bezvýznamné zrnko naprosto vytržené ze souvislostí začalo žít svým veřejným životem. Aniž by kdo zkoumal jeho validitu bylo přijato. Slušní, vzdělaní, pracovití lidé do něj začali promítat své frustrace, stesky, strachy, běsy a zcela bezvýhradně ho přijali za vysvětlení problémů Řecka. Mohou za to řečtí důchodci, řecký sociální stát, bla, bla, bla.
  Je jasno! Netřeba hledat! Netřeba používat rozumu! Hurá na ně, Řeky nenažrané, co prožrali svou budoucnost! Ať trpí!
  Skvělá práce, ve své jednoduchosti dokonalý produkt. Bravo. Toto dílo pekelníkovo bude jednou první a jedinou kapitolou pojednání o propagandě, demagigii, manipulaci, zakrývání, zhloupnutí, ovládání davů. Efektivní, skvělé, vynikající! Bravo! Díkybohu, že tento schopný autor nepůsobí i v jiných oblastech propagandistických tažení. Díkybohu za naše přebarvené svazácké nástěnkáře!

  Tento článek je jednou z vakcín proti mnou popsanému svinstvu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Máte pravdu, výše řeckých důchodů, počty státních úředníků a jejich platy jsou pravděpodobně doloženy pouze řeckými statistikami, podobně řeckými jako byla ta, která jim zaručila vstup do eurozóny.

   Ve skutečnosti pak Řekové doplácejí na spiknutí jiných států, protože se domnívali, že ty půjčené peníze jsou dar a dluhy se neplatí... nebo něco takového.

   Víte, nedávno se proti jednomu mému známému spikla banka, chtěla splátku úvěru... svině jsou to, strašný svině. Člověk si od nich vezme peníze, podepíše smlouvu, a oni trvají na jejím dodržení.

   Máte absolutní pravdu. Jo, a můžete si to klidně vytisknout na nástěnku.

   Smazat
 2. Čti si Lidovky (či iDnes, Týden, Reflex,atd.), milý anonyme, tam je PRAVDA. Sem raději nelez, milý anonyme:-).

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Čti si dál ty svoje prolhané natistické plátky a nikomu psychopaticky nerozkazuj, kam smí a kam nesmí lézt.

   Smazat
 3. Který negramota vymyslel to "OXI"? "Ne" se řecky řekne "Ochi", to zas někdo nezná ani řeckou abecedu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A jak se to píše... že by... ΟΧΙ?

   Smazat
  2. http://s1.ibtimes.com/sites/www.ibtimes.com/files/styles/v2_article_large/public/2015/07/03/greeceno.JPG

   Smazat
 4. Ale my jsme přece taky prožrali svou minulost, přítomnost i budoucnost - ne? Říkal ondyno bratr Kalousek, že jen česká chudá chátra je příčinou zadluženosti našeho státu za biliony. Přece oni ne - se svými stotisícovými měsíčními platy, se svými milionovými odměnami a různými bonusy, se svými zlatými padáky a se svým rozhazováním peněz za úplný pitomosti jako jsou havlovo lavičky, nějaká pitomá srdce nad hradem a podobné píčoviny - tyhle ponravy, které sežraly celý stát, ty přece nemůžou za bilionové dluhy - to oni, ty socky! Ti důchodci, ti chudí - ti to prožrali. Však proto přece nám všem zaslali tenkrát ty složenky. Každý - včetně miminek - dlužíme komusi stopadesát tisíc - ne? Nejsme na tom stejně jako Řekové? Proč se neustále žvaní o řeckých důchodech, která novinářská verbež toto zavinila? My taky žerem na dluh, který není zaplacen, my nemáme vůbec právo žrát. Tak proč pořád žerem -a z čeho? Jen nejsme na mediálním programu, na nás totiž EU totálně sere, jsme jen ubohej protektorát, kam se vozí evropskej odpad, a musíme poskakovat na povel jako šašci -proč by o nás stáli? My nemůžem ani pomyslet na to, že bychom se mohli vyvléci z evropského zápřahu a rozběhnout se volně. Kdybychom to udělali, do měsíce by řadové obyvatelstvo našeho - ze všech stran závislého státu - pošlo hlady. Z bankomatů bychom nedostali ani korunu, přestože nám do bank chodí výplaty, obchoďáky by byly zavřené - umíte si to vůbec představit? Tak proč se pořád blekotá o Řecku - proč se pořád nadává řeckým lidem? Kdyby něco takového postihlo nás a na diskuzích v jiných zemích by byly příspěvky ať vychcaní Češi chcípnou hlady, a co je komu do toho, že nemáme na splátky dluhů - tedy přesněji - odporné lichvy! Přetřásaly by se naše důchody, jak jsou obrovské - je mi z toho tady denně blivno. Všem chybí cit a empatie - všem! Za to nás bůh potrestá.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Asi si nerozumíme. Jsem na straně těch, kteří by už řecké vládě nedali ani halíř (ani cent). Ale ne proto, aby Řekové pochcípali. Ale proto, že jiné řešení než bankrot neexistuje a že pečení holubi nelítají do huby sami od sebe - někdo je musí chovat, zabíjet a péct, a na to prostě nemáme. Pokud dojde k bankrotu, Řekové prožijí krizi, to ano. Ale vylezou z ní silnější, než kdyby tu agónii protahovali dalšími a dalšími půjčkami - protože další a další půjčky by jen udržovaly ten nesplatitelný dluh řecké vlády.

   TLDR: Přeju si silné Řeky bez zadlužené vlády. Bankrot je cesta.

   Smazat
  2. 17:21-když jde o peníze:tak až v první řadě a to neznám bratra...Bůh nás nepotrestá neb co činí dobře činí ale vážně,co chtít od společnosti uctívající "Zlaté tele"-morálnost?-ta jen zdržuje v honbě.

   Smazat
 5. S tím nelze než souhlasit. Jsem dlouhodobě téhož názoru -konec konců čím se liší vedení státu od vedení firmy? Vždyť Babiš v tom má pravdu. Liší se jen tím, že stát nemusí vytvářet zisky, a jede z obratu, kdy každý měsíc přitéká množství peněz které se rozdělují, a i když svými náklady jde do minusu, každý měsíc se to vyrovnává. To firma nemůže. Když si vezme úvěr na pevné splátky, musí je dodržet i s dojednanou lichvou,a když například nevytváří zisk- musí snížit výdaje. A tady je zakopanej pes. Výdaje lze snížit většinou hlavně snížením mezd a dalších požitků -ale vždycky jen "těm druhým" - managementu se to netýká. Management tvoří vždycky jen spřátelená smečka - ten nejde povyházet a nabrat management mnohem levnější. To například firma může -stát nikdy. Rizkoval by puč. Proto se bere a krade jen obyčejným lidem, kteří s vládnoucí havětí nemají nic společného. Ani s dluhy, které nadělala. Občané přece smlouvy nepodepisují. Věřitel by měl zjistit přesně, kdo smlouvy podepsal, a kdo úvěr spotřeboval. Majetek je zjistitelný, i když je převeden na jiné lidi, a i když je dlužník pobytem mimo zemi, kterou zadlužil. Tento majetek by se měl použít na úhradu dluhů beze zbytku,pak snížit mzdové požitky orgánů státní moci i státní správy a všech navazujících, na minimum - a toto vzorové chování by mohlo nalézt pochopení u prostých lidí (viz utahování opasků u nás vždy s obrovským nadšením). Dojednat splátkový kalendář a dál jet prostě bez dluhů a už nikdy se nezadlužit. Proč jsou problémy? Protože všechny přednášky a brífinky o krizi jsou vedeny stylem ...." je bohužel krize přátelé, moc - ale strašně moc - nás to mrzí a neuvěřitelně trápí, ale musíme vám hodně ubrat. Nás se to netýká ( citovat zákon o státní mzdě a požitcích) ale vám bohužel pro překlenovací období hrozí hlad. Hrozně je nám vás líto, ale to víte - krize. S tím nikdo nic nenadělá".... takhle to probíhá v ČR už tradičně 25 let, balíčky a utahování opasků, ale nikdy se to nedotklo hlav pomazaných -ještě NIKDY! A s tím je třeba skoncovat, na to jim už sere pes.

  OdpovědětSmazat
 6. Znovu připomínám, že obrat bohaté o peníze dokázali jen bolševici.

  Váš Jířa

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ti dokázali obrat (a obrali) každého, nejen bohaté. Samozřejmě obdivovat či vzít si je za vzor můžete, je to jen Vaše vizitka.

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.