Reklama

čtvrtek 16. července 2015

P.C. Roberts: Řecko – zmarněná šance

atheny noc
P.C.Roberts
16.7.2015   Vaše věc
Tak hodnotí výsledek jednání řeckého premiéra Tsiprase v EU náměstek ministra financí v někdejší Reaganově vládě P.C. Roberts a píše dále:

Syriza se obrátila zády k šanci zachránit Řecko tím, že vyvede svou zemi z EU. 

Cena tohoto ekonomického i politického fiaska jde – bohužel – dál než jen k hranicím Řecka. Fiasko Syrizy ohrožuje totiž suverenitu všech členských států EU, hlavně pokud jde o jejich dosavadní systémy sociálního a zdravotního zabezpečení. A ještě osudovější je, že Syriza tím, že nesetrvala na svém púvodním stanovisku a nepřivodila tak rozpad aliance NATO, zmarnila šanci Světa vyhnout se světové válce.

Kolaps Syrizy týden poté, co obdržela nejsilnější mandát řeckých občanů v referendu, vyvolává logicky spoustu otázek. Pochybuji např. že by Syriza dokázala ustát tlak, který byl na ni v minulosti vyvíjen, kdyby měla zrníčko tušení, že její vůdce a současně řecký premiér vystoupí nakonec se stejnou politikou vyprodávání řeckých zájmů, jak to činily vlády předchozí.

Syriza jako politická strana dnes totiž nedává smysl, zvlášť když k takovémuto vyústění dochází v okamžiku, kdy má za zády vítězné referendum, jež její pozici v konfrontaci s tzv. trojkou (Mezinárodní měnový fond, Evropská komise a Evropská centrální banka), nesmírně posílilo.

Zřejmě padly výhrůžky tak hlasité, že hlas řeckého lidu v bruselském sále přehlušily.

Vybral a přeložil Lubomír Man

15 komentářů :

 1. Doufám, že se Řekové nezlomí a za tu zradu na nich pošlou Tsiprase od válu. Jen další grázl v řadě. Jako profesionální politik nepočítal s tím, že jednání mohou dopadnout pro Řecko negativně a bude třeba odejít z eurozóny? Neměl připraveny alternativy? Pak měl držet hubu a stát stranou politiky.

  OdpovědětSmazat
 2. Jo, velkohubí marxisti dostali šanci něco sami předvést, ale při střetu s realitou a zavřenými, prázdnými bankami se strachy posrali a odkývali všechno. Jak se dalo čekat, klasika.

  OdpovědětSmazat
 3. Už jsem to napsal jinde,mne se to ukazuje,že je Tsipras Německý kůň.
  Tohle by neudělal přesvědčený a odhodlaný levičák.Ta zainteresovanost Německa,ostatní jen přihlíželi,ale také tam vidím,že si Němci byly toho vědomi,že bude takováto smlouva podepsána.Dodávám dále,podle té Ruské zdrženlivosti.mě napadá,že to bylo s Ruskem z obchodováno.
  zemedelec.

  OdpovědětSmazat
 4. Překvapuje mě, že pan Roberts si může myslet, že řekové mohli vystoupit z EU a NATO. Je to stejně nemožné, jako bylo nemožné vystoupit z RVHP a opustit Varšavskou smlouvu. Nebylo možné ani, když jsme zde v 68. roce chtěli striktně socialistický systém zlidštit.

  OdpovědětSmazat
 5. (ad 18:12)
  Ano, to je správná námitka. Vůbec se podceňuje (nebo vůbec opomíjí!) silné propojení NATO a EU.
  Ten, kdo tu (16:15 17:51) - ať už oprávněně nebo ne - vytýká Tsiprasovi, že není správně levicový, musí logicky daleko více kritizovat Sobotku. Je nápadné, jak v zahraničněpolitických otázkách papouškuje protiřeckou propagandu. Možná mu to není moc příjemné, ale jeho rozhodně to nedává najevo.
  Je ovšem snadné hlásat principy coby divák, ale těžší nést odpovědnost.
  ČR nemá zahraniční politiku - pouhý odklon od každodenního hlasitého vychvalování všeho, co dělá USA a NATO (Schwarzenberg, Vondra) pochopitelně těžko může budit nadšení.
  ČR je kolonie (protektorát) stejně jako Řecko, pouze to není tak zjevné.

  Poslední vývoj kolem Řecka je významný také tím, že vrhá ostré světlo na otázku po povaze dnešní "reálné demokracie". Ta má v ČR rysy velmi podobné předcházejícím letům "normalizace!.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. V pořádku,na Sobotku také dojde,ale domnívám se,že ČR ani nebude umožněno jednat,ale přímo podepsat.Jinak máte pravdu,souhlasím.

   Smazat
 6. Není třeba hodnotit celý zápas po první třetině ...zejména když začínala s hendikepem 0:10

  OdpovědětSmazat
 7. Roberts je idiot, ktery se ve vlade Ronalda Reagana ani neohral.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A co jsi ty v porovnání s ním, nulo?

   Smazat
  2. 20:12 To je místní provokatér Pepek Vyskočil. Známá to nasazená figurka strýčka Šapita. Diakritiku neovládá, ale provokace a urážky blbovi jdou znamenitě.

   Smazat
 8. Jo - a hned pod tím článkem je reklama .."udělej svůj penis větší"... je k tomu článku jako pěst na oku. Hnus. Co mi to jenom připomíná?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ale, ale, je tam reklama na domácí čistírnu odpadních vod.

   Smazat
  2. Alespoň́ ví, po čem jeho žena touží. Podle dotazů z IP adresy je každému posílána cílená reklama, např. plastová okna, hubnutí a další.

   Smazat
 9. No, Tipras pohrozil, že odstoupí, když neprohlasují ty EU hnusárny, a to po referendu, kdy o něco menší hnusárny Řekové valnou většinou již zavrhli. To je ukázkový politikum. Vyhrožovat odstoupením, když nebude hlasováno proti volebnímu programu a slibům, pro které byla Syriza zvolena. Vyžírkové to prohlasují, bojíce se, že by se do parlamentu již nemuseli dostat. Stejné jak když Nečas vyhrožoval odstoupením a propojili vyloženou prasečinu s hlasováním o důvěře vládě. nebo když Sralbotka hrozil novými volbami, když nebudou v koalici lidovci, což zároveň znamenalo definitivní konec před volbami slibované revize grázlovského zákona o církevních restitucích. Proto je i tolik trapný bezzubý návrh zákona o referendu. NECHUTNĚ odporní zástupci lidu z povolání.

  OdpovědětSmazat
 10. K tématu:
  http://a2larm.cz/2015/07/kapitulace-v-recku-fronta-se-presouva-do-ciziny/

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.