Reklama

pátek 17. července 2015

Příjmy Čechů jsou pod průměrem EU

17.7.2015  e-sondy

Příjmy Čechů jsou v Evropské unii podprůměrné. Podobné mají Řekové a Slováci. Nejlépe jsou na tom lidé v Německu, Rakousku a Francii. Vyplývá to z nových dat Českého statistického úřadu, která uveřejnil portál Ihned.cz.

Nejvyšší příjmy v Evropské unii mají obyvatelé Německa. Unijní průměr převyšovali o 27,5 procenta. Ještě lépe je na tom neunijní Švýcarsko s téměř 35 procenty nad průměrem EU. Zohledněna je přitom kupní síla, tedy rozdíly v cenách mezi jednotlivými státy.
Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu, který pracoval s daty Eurostatu za rok 2013 – novější zatím nejsou k dispozici.
Nejnižší příjmy na obyvatele v paritě kupní síly (PPP) mají Chorvatsko (60,4 procenta unijního průměru), Lotyšsko (57,9 procenta) a s velkým odstupem Rumunsko (43,5 procenta). V porovnání ovšem chybí Bulharsko, u něhož nejsou dostupná relevantní čísla.
Česká republika patří podle výše příjmů za rok 2013 na osmnácté místo žebříčku s necelými 73 procenty unijního průměru, prakticky stejná čísla mají Slovensko a Řecko. Oproti údajům za rok 2012 si Česko pohoršilo o jednu pozici a zhruba půl procenta unijního průměru. V porovnání chybějí vedle Bulharska také Lucembursko a Malta.
Do hrubých disponibilních příjmů na obyvatele počítáme nejen mzdy a platy, ale i příjmy z podnikání, čisté příjmy z majetku a sociální dávky. HDP zahrnuje z pohledu příjmů (důchodů) v ekonomice také zisky firem, nikoli jen mzdové příjmy, respektive náhrady zaměstnancům. Zatímco český HDP dosahoval 82 procent průměru, příjmy po tomto přepočtu jen necelých 73 procent.

... a ohlas na článek: 

Datum: 17.7.2015 17:55:42
Jsem důchodce, mám mírně nadprůměrný důchod, žiju střízlivě, zdraví slouží přiměřeně, nestěžuji si. Ovšem nerozumím, proč se nikdo důrazně neozve proti jednoznačně diskriminačnímu stavu příjmů v ČR oproti západním sousedům.. Tvrzení, že jde o naši výhodu, je naprostý nesmysl, naše produktivita a kvalita práce je srovnatelná se starými zeměmi, připustil bych rozdíl snad 10-15% v náš neprospěch. Ovšem naši mocní západní sousedé se k nám chovají nemravně, zadávají nám jen méně náročné práce a dlouhodobě kalkulují s výrazným rozdílem v ceně práce. A vláda - jakékoliv strany - toto přijímá - což považuji za nehoráznost. Je třeba naprosto jasně prohlásit - konec levné práce v ČR, do pěti let dosáhnout průměru EU. Nelze nevidět jasný fakt - toto je politický, nikoliv ekonomický důsledek situace v EU. Povšimnwěte si, kolik peněz má k dispozici městečko v Bavorsku - je to několikanásobek, co u nás, mohou zaplatit úkiid, údržbu, dotovat malé obchůdky, zemědělce, ovocnáře...U nás pracuje v podnicích - filiálkách německých firem, bank, řetězců, nejméně půldruha milionů lidí - pronásobte to rozdílem ve mzdách - vyjde vám bilion Kč - tyto peníze existují, ale jsou utraceny mimo ČR. A investoři z Asie, kteří rovněž platí u nás třetinu částky, kterou by platili doma -  to určitě není důvod k jásání. Uvažte, porovnejte a bouchněte rázně do stolu! Nevzpomínám si, že by toto někdo v listopadu před sedmadvaceti lety na náměstích sliboval. A rozdíly v kvalitě potravin - to je samostatná kapitola - chtělo by to podat žalobu - je to rovněž nehoráznost!

24 komentářů :

 1. Ta statistika je asi presny souhrn nepresnych cisel,ale to je asi vsechno..za vse nasledujici ,podle Vas negativni si mohou obcane teto zeme samozrejme sami..od roku 89 si naivne mysleli,ze za ne vsechno "poctive"vyresi ti,ktere si ve volbach zvolili..ti cinili opravdu "zajmu obcanu".vstup do eu podporovalo 70%.lidi,tech lidi kteri dnes breci...ale co pro to,aby to nebylo tak jak to je kazdy udelal ?? NIC !!!!!!! Do stolu muzete bouchat jak chcete,ten stul za to ani nemuze,ani nic nevyresi..asi tak.. Samuraj..

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nevím, proč se cudně neuvádí, že Klaus s Topolánkem ožebračili penzijní fond asi o 200 miliard, bez mrknutí oka, protože o občana že by šlo je k smíchu.
   Je to úmyslně rozkradené, to je všechno. a je to dobře, když si to necháme líbit.

   Smazat
  2. Nenechte si to líbit ...

   Smazat
 2. A protože se v našem zaprodaném *avlově , či zločineckém Kalouskově nedá vydělat , proto máme tolik předčasných důchodců a lidí pracujících na černo. Ta národní prasata se o to leta starala , aby podnikavcům zbylo hodně a aby se vyvedlo cizákům to , co tu lidi vydřou. Národní zvěřinec z nasramentu , zbytečného senátu a prašivé vlády za to zřejmě sklízí od Bilderbergů ¨, banksterů a satanistů !! Jejich duše už patří tomu , komu slouží !!! Prasata fašistická !!!

  OdpovědětSmazat
 3. Tady je zcela vedlejší, že příjmy jsou pod průměrem EU. Hlavní je přece jenom to, že české odvody /neznámo kam) mají stoupající tendenci: v r. 2002 šlo ven 20 miliard korun, ale v r. 2012 to už bylo cca 200 miliard jenom na dividendách. O další tunýlcích přes nákup předražených služeb zahraničních firem působících v ČR od zahraničních firem je škoda mluvit. Česko je přece nejlepší dojná kráva v celé EU ! Tato dojná kráva nemá široko-daleko žádnou konkurenci.

  OdpovědětSmazat
 4. Je třeba zazvonit na zvonec, aby pohádky eu byl už konečně konec

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Můj domácí zvoneček občas zazvoní a ono nic. Spíše bych řekl, že je třeba nacvičovat otevírání oken. Třeba až bude ve Strakovce Den otevřených dveří.
   Každých 20 let potřebuje stát impulz ke svému rozvoji, převrat, aby se dostali k lizu noví zločinci. Od 89. je to poněkud déle - není to přece trvale udržitelné. Jinak to tady přeorganizují primitivové - Muslimové a ti si na dluhy nehrají. Nějaké průměry na hlavu se dají vylepšit vyvražděním nekonvertitů.

   Smazat
 5. cca: 28 000,- čistého velmi dobrý plat u nás.V Německu ta samá částka je cca:1000,- euro a to je hranice chodby.V Německu mají kratší prac.dobu, delší dovolenou,víc svátků a větší náklady na práci,a rozhodně se nedřou jako u nás, protože tam jim vedoucího dělá odborník a né primitivní známý známého.Odboráři nejsou poslanci a nechodí s Kalouskem na pivo.Kdo za to muže? Každý kdo nechodí na demonstrace a volí parlamentní strany.

  OdpovědětSmazat
 6. Samozrejme,mate pravdu..zitra si to tady muzeme zkonfrontovat,kolik jich bylo schopnych zvednout zadek z pohovky a nekecat jen u klavesnice.....

  OdpovědětSmazat
 7. Jsem zrovna teď na putovní světové konferenci v jednom jihoevropském státě. Kolegové ze západní Evropy si vzali sebou manželky. Takový luxus si já nemohu dovolit i když mám asi dvojnásobek průměrného příjmu u nás doma. Je mi trapné dokola vysvětlovat, jak na tom v našem státě jsme. Těžko si můžeme vážit země, kde máme být aktivními občany.

  OdpovědětSmazat
 8. Kalouska nechte být. Nyní máme Sobotku a Zemana, kteří by si za nás měli stěžovat v Bruselu. Jak to vypadá, nehnou prstem. Budou jen připosratě žvanit.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jenže právě Topolánek a Kalousek nám rozkradli cca 200 miliard z důchodového fondu a to už je pořádnej zločin.

   Smazat
 9. Co ukázala 100 tisícová demonstrace v Praze? Že u nás lidé nedokáží stát při sobě. Dokonce je média lehce postaví proti sobě a demonstrujícím se hloupě posmívají, přestože i mnozí z nich mají nahou prdel. Hlavně, že stojí na té "správné" straně.
  Tedy holt budeme trpět.

  OdpovědětSmazat
 10. Pre pána Ereta dôchodcu . Píšete, vlastne o situácii aká bola v Československu. Verím že je to nesprávne až ponižujúce. Tiež nám Slovákom zostali len podradné a menej náročné práce pretože vláda a strana to tak rozhodla. A nebolo to preto že sme boli zaostalí ako to väčšina Čechov tvrdí. Táto situácia ma neteší skôr naopak. Myslím si, že sme západu naleteli, keď nám "pomáhali"k demokracii. A to čo ten k...t Mečiar tvrdil, že za 5 až 10 rokov dobehneme západ bola pekná blbosť. Prečo by Nemci chceli aby sme sa im vyrovnali? A takto to vždy zostane. Alebo Anglicko. Od nich sa ľudia majú učiť. A čo pre boha? Klamať,hrať sa na demokraciu, prochlastat výplatu za dva dni, všetko iba přetvářky a oblbovaky. Člověk kym sa dostane na lekárske vyšetrenie je buďto mŕtvy alebo ho to čaká na smrť. Zlaté naše zdravotnicvo a odborný personál. Dnes som rád že som celé roky mladosti prežil v tabu o západe.

  OdpovědětSmazat
 11. Všechny komentáře jsou bohužel mimo mísu.
  Příčina je technická. Uvědomte si že jsme byli začleněni do funkčního korporátního trhu, který má dlouhou tradici, majetek už z čas kolonií. Ten nás velice výhodně koupil za jásotu politiků a ještě s pobídkami. Téměř nic nám nepatří. Zisk je vyváděn mateřským společnostem, ročně je to víc než stát platí na důchody. Zahraniční mateřské společnosti upřednostňují své dodavatele, ti jsou levní i díky dotacím. Pokud chtějí uspět naši, musí být ještě levnější.
  To jsou pravidla prostředí do kterého jsme za velkého jásotu a cinkání klíči dobrovolně vlezli. Dobrovolně jsme přijali roli otroků a masírujeme se nadějí, že dosáhneme úrovně otrokáře. Je to naprostý nesmysl. Byla nám přiřazena role levné pracovní síly a tomu odpovídají i platy. Jinak to v tomto systému nebude. Pokud zvedneme cenu své práce, nahradí nás jiný otrok.
  Smiřte se s tím, že jste podřadná rasa. Západ vás NIKDY nepřijme jako sobě rovného.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak tedy Východ.

   Smazat
  2. Něco v tom smyslu, co píšete letos již prohlásila frau Merkel, že Východní Evropu a zejména ČR Německo potřebuje jako zdroj levné pracovní síly a že jako německou kolonii nás nikdy nepustí ze své sféry vlivu!!!

   Smazat
  3. 7:41 To si povíme příští rok! A ještě mnohem víc.

   Smazat
 12. Vlastenka


  Ony se tomu průměru ani neblíží a blížit nebudou.
  V podstatě jdou dolů, i když nám tvrdí, že se zvyšují.
  Ano, v průměru se zvyšují tím, že rostou platy manažírku a různých dalších lehkoživek, většině lidí stagnují nebo klesají.
  V porovnání s cenami služeb a zboží rozhodně nerostou dostatečně ani u oborů, které jsou úzkoprofilové.

  OdpovědětSmazat
 13. Pokud někdo navrhl megaseskupení států různých velikostí, ekonomik, mentalit a podnebních pásem.Mělo to být vyvážené.Takto jsme jen kolonie, se kterou si ty největší mohou dělat co se jim zachce.Nejsme plnohodnotnými partnery, jen ubožáci, kteří doplácí na silnou německou ekonomiku, která je schopna ty malé, zejména platící Eurem, zničit a poté pohltit.

  OdpovědětSmazat
 14. Pro pana Ereta .
  Češi můžou teď bouchat do stolu jak chtějí protože jim v Česku už téměř nic nepatří . Jsou a budou už jenom otroky koncernů a nadnárodních společností , které jim za práci dávají almužnu ve srovnání s Německem atd .Nabouchat by měli především těm , kteří to všechno zavinili počínaje Klausem !

  OdpovědětSmazat
 15. A nejen příjmy. Děda 2

  OdpovědětSmazat
 16. Co urážlivého jsem napsal,že redakce smazala můj příspěvek.To už člověk nemůže ani bránit dělníky kteří dělají normy ze kterých by se Nemec po....A ještě k té anonymitě. Myslete na lidi a na jejich bezpečí, když vláda na to kašle.V těchto diskusích jsem četl hodně urážek a nikdo to nemazal.Jozef

  OdpovědětSmazat
 17. No a geniální politici usilují o ještě víc zahraničních investic, export dividend je zřejmě nedostatečný.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.