Reklama

neděle 12. července 2015

Proč Tsipras zklamal aneb Stokrát doběhnuti Řekové

Vladimír Stwora
12.7.2015   Zvědavec
Když Saker před několika dny publikoval svou analýzu situace v Řecku po úžasném referendu, které řeklo jasně NE banksterům z troiky, předpovídal nějakou verzi barevné revoluce, svržení Syrizy a následné dosazení loutkové vlády. Ukázalo se, že se mýlil. A nejen on. Nikdo z nás, kteří ten horor drcení národa sledujeme, nečekal poslední vývoj.Tsipras nejen, že šel rychle a ochotně trojce na ruku, on dokonce šel dále, než původně troika požadovala. Připomeňme si nedávnou zprávičku Ve zkratce, kde to maru shrnul následovně:

Tsipras předložil věřitelům podmínky, které pro Řeky znamenají větší škrty než byly ty, jež Řekové odmítli v referendu. Vláda se zavázala ke škrtům v hodnotě 13 miliard Eur (před referendem se jednalo o 8 miliard Eur) a požaduje půjčku z ESM v hodnotě 53 miliard Eur. V návrhu není zmíněna restrukturalize dluhu - jen v doprovodném dopise je zmínka, že se věřitelé zavážou k nějaké restrukturalizi.
Podmínky zavazují Řecko k rozpočtovému přebytku 1 %, 2 %, 3 %, 3,5 % v letech 2015-2018.
Byla zrušena redukce DPH na ostrovech - zůstala jen pro vzdálené ostrovy.
23 % DPH pro restaurace, 13 % pro základní potraviny, vodu, elektřinu, hotely.
zvýšení solidární daně
luxusní daň na jachty, bazény atd.
příspěvky chudým penzistům budou zrušeny u osob s "vyššími" příjmy k 16. březnu, postupné rušení pak bude pokračovat do roku 2019.
penze budou během 18 měsíců zkráceny o 2,7 miliard Eur
předčasné odchody do penze budou zrušeny (vyjma určitých profesí)
100 % platba daní předem pro podniky
veřejný sektor: jednotné mzdy, nástupní plat 586 Eur brutto=minimální mzda v soukromém sektoru
zemědělství:postupné rušení dotace na paliva
privatizace regionálních letišť, aténského letiště Elliniko, řecké železnice, přístavu v Pireu a Soluni a dalších
přesun balíku akcií řeckých telekomunikací do privatizační agentury
reset kolektivního vyjednávání na rok, eliminace práva stávkovat a liberalizace hromadného propouštění

Následně slavný řecký parlament, kde dosáhla Syriza po referendu konsensu napříč stranami a dalo se čekat, že bude jednat v zájmu řeckého lidu, tuto šílenou věc schválil poměrem 250 hlasů ze 300, z toho 145 ze 162 poslanců Syriza.

Jako třešnička na dortu se objevuje zprávička z dneška, že se na summitu Shanghai Cooperation Organisation v Ufě Putin zmínil, že Tsipras nikdy nepožádal Rusko o pomoc. Jinými slovy on to nikdy nemyslel vážně.

Nebudu se zamýšlet nad tím, jak se asi cítí obyčejní Řekové. Myslím, že je to lehce představitelné, ostatně cítíme se stejně. Spíše mě zajímá PROČ. Proč Tsipras tak hanebně zklamal.

Odpověď není složitá, v podstatě jsou jen dvě možnosti. Buď dostal nabídku, kterou v řeči mafiánů (nic jiného ta sebranka není) „nelze odmítnout“ nebo byl od počátku bílým koněm banksterů. Osobně se spíše kloním k druhé možnosti.

Případ Tsipras je momentálně nejkřiklavější, ale podobných Tsiprasů jsou všude kolem tuny. Jen si vzpomeňme na podivnou impotenci unijních vůdců co se týče zastavení sebevražedné migrace (...) z jihu, nedávné schválení TTIP a předtím nesmyslných, hloupých a sebepoškozujících sankcí vůči Rusku. A na našem políčku hanebné chování našich „volených“ představitelů, mlžení, lhaní, patolízalství a vlastizrádné chování premiéra Sobotky, když oznámil „dobrovolné“ přijetí 1500 migrantů z Afriky, ačkoliv 99% národa (jen málo kdy je národ tak jednotný jako v této otázce) si to nepřeje. A další lhaní a mlžení, když se tváří, že víc jich nebude.

A pak tady ovšem vzniká druhá otázka, ještě palčivější. Totiž jak strašný podvod je celý současný systém tzv. zastupitelské demokracie a jaké možnosti vůbec máme my, lidi, abychom to změnili.

Když se podíváte na články zde ve Zvědavci a nejen zde, lehce zjistíme, že 99 % obsahu se týká hanebného chování a zrad politiků napříč stranami a státy. Je to pořád o jednom. Politik je zvolen, protože něco slíbí, očekává se od něj něco, a jakmile je u lízu, zapomene a obrátí se proti těm, kteří mu dali mandát.

A my nemáme žádnou možnost to změnit. Napříč ústavami států chybí nástroje účinné kontroly, tedy možnost jednoduše odvolat politika a trestně ho stíhat za vlastizradu.

Četl jsem nedávno knihu Tajnosti popraviště Henriho Sansona. Vzpomínky tří generací pařížských katů Sansonů. Je to děsivé a smutné čtení, mimo jiné popisuje popravu korunovaných hlav Francie Ludvíka XVI a Marie Antoinette po převzetí moci lůzou při Velké francouzské revoluci, na kterou jsou dodnes Francouzi tak hrdí. Když Marie Antoinette stoupala po schůdcích na popraviště, musel ji Sanson podpírat. V jednu chvíli mu šlápla na nohu. „Promiňte, Sire, nechtěla jsem,“ omluvila se. Jaká vznešenost a hrdost i v takové chvíli! To byli skutečná šlechta a skuteční vládci, kteří brali své postavení s grácií. Co by asi říkal takový Sobotka nebo Barroso...

Jak byla Velka francouzská revoluce zažehnuta a kým, dnes díky internetu víme. Domnívám se, že tam někde to začalo. Ty problémy. Dnes čím jsem starší, tím více se začínám přiklánět k názoru, že jedině vládce, který není volený, který skutečně vlastní svou zemi tak nějak dědičně, cítí za svou zemi zodpovědnost a má právo se rozhodovat sám, snad s podporou nějaké formy Rady moudrých, ale bez hašteření a plkání v tzv. parlamentech, může rozhodnout ve prospěch jemu svěřeného národa. To ostatně naznačují i slavné Protokoly, které se přímo zmiňují o tom, že takovou formu vlády je nutno zlikvidovat, protože je jediným nebezpečím světové moci. Proto byl také později v jiném podobném „experimentu“ (mimochodem organizovaným stejnými strukturami, které přivedly k životu Velkou francouzskou revoluci), zlikvidován ruský car Nikolaj a celá jeho rodina. Teprve odstraněním skutečných vládců se bankovním domům podařilo vytvořit prostor pro současný hrůzný a vše-drtící teror demokratury.

Jistě máme tady ještě Bětku v Británii a několik dalších korunovaných hlav v čele několika států Evropy, ale těm byla dávno odňata jakákoliv výkonná moc a zůstala jen symbolika prázdných titulů a střídání stráží pro fotoaparáty turistů před jejich paláci. Chodíme se na ně dívat jako do ZOO.

Ne tak úplně. Holandská princezna Beatrix je pravidelná účastnice Bilderbergu a existuje ne úplně hloupá domněnka, že patří do nej- nejužžího kruhu těch nej- nejmocnějších. Ale to není odpovědná panovnice svého národa, to je stará, nebezpečná pletichářka s globálními ambicemi a její vazby s domem Rothschildů jsou zřejmě těsné. Čím ty supy drží pod krkem, není jasné, zřejmě jde o jakýsi druh vzájemné symbiózy dvou parazitů.

Zpátky k Řecku. Banksteři dovedli svůj způsob drancování světového bohatství k naprosté dokonalosti. Tak, jak dříve lichváři ničili jednotlivce a rodiny, dnes dokážou ničit celé státy. A co je naprosto (pro ně) brilantní, je to, jak se po přivedení vytipovaného státu na buben dokážou přisát na tok peněz plynoucí z peněz daňových poplatníků tuctu dosud prosperujících států, kterým je nařízeno krachujícímu státu pomáhat.

Ty peníze, které do Řecka plynou, nejen, že nejsou investicí do řeckého hospodářství (Řekové z nich nevidí ani tu pověstnou korunu), ale jdou okamžitě ven na platby úroků z předchozích půjček a končí na kontech soukromých bank. A ty peníze jsou jen další půjčky, tedy půjčka vytloukaná půjčkou, klín klínem. Jak dlouho by dokázal jedinec nebo rodina žít tak, že na úrok z předchozí půjčky si znovu půjčí? Ovšem – jedinec brzy zkrachuje, vyhlásí úpadek a pokud není z čeho brát, věřitel ostrouhá. Řecku ten luxus dopřán není, naopak, je uměle udržováno na kapačkách, protože krach by zastavil penězovod od dosud majetných daňových poplatníků ostatních států. Brilantní...

Kromě peněz zabavují a zastavují hmotný majetek a národní bohatství Řecka, poslední návrh z Německa hovoří o „transferu“ řeckého majetku v hodnotě 50 miliard EUR do externího fondu. Pochopitelně není to Německo, kdo to požaduje, ale banksteři v pozadí, kteří tahají za nitky politických loutek. Brilantní…

Tsipras byl tedy jen další koupenou figurkou ve smutném panoptiku politických a lidských karikatur. A Řecko je experiment, který se bude brzy opakovat na dalším národě.

Je nějaká naděje na změnu? Je. Musí to vyhnít. Žádný strom neroste do nebe a i banksteři doplatí na svou hamižnost.

22 komentářů :

 1. Tsipras je podobný týpek jako Blair, mladý pohledný pravičák, který si užívá toho, že je miláčkem mas. No, to jsem fakt nečekal.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tsipras byl od zacatku trojskym konem. Jen chvilku jsem si myslela, ze neni. Jaris

   Smazat
 2. Nyní jde o to jak ten prohnilý proces urychlit.Poradí někdo jak může obyčejný občan pomoci bankstery zlikvidovat pokud možno bez násilí ?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kdo je to ten "bankster", prosím?

   Smazat
  2. Bankster je to co se stává z bankéře, zůstává-li bankéřem příliš dlouho. A tak jako s alkoholem, nikdo přesně neví, "kdy do toho vlítne."

   Smazat
 3. Volná úvaha ... Tsipras zastupuje určitý segment Řecké oligarchie - té prozíravější - která nepodceňila narůstající levicový potenciál země, jako trpělivý surfař znala, že se vyplatí počkat na devátou vlnu. Na té se teď Tsipras a klika na něj navázaná veze. Jinak si totiž jen těžko vysvětlit jeho neshody s Pame a Komunisty, kteří by - v teorii - měli hájit stejné zájmy a prosazovat stejné cíle. Namísto toho jsou tyto další levicové sekce se Syrizou v rozporu. Už jsem tohle všechno jednou psal. Tsipras "může být" další levicový populista pevně v kleštích Řecké smetánky. Pašíka vystřídalo Prasátko - možná. Je-li tomu tak, tak se dá očekávat další levicová vlna, ve které Pame a Komunisti vytvoří koalici a budou "ještě" levicovější anebo "opravdu" levicovou alternativou.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Logická úvaha, dobrá úvaha.

   Smazat
  2. Nelogická úvaha, žádná úvaha. :-)

   Smazat
 4. PARCHANT JE TO,,,,tsipras

  OdpovědětSmazat
 5. Půjde o to, jestli Syriza zradí voliče a sliby kvůli ambicím a životu Tsiprase. U nás se to stalo jenom pro koryta - konkrétně u ČSSD, již samozřejmostí, na kterou si ČSSD plně přivykla, v nezdolném přesvědčení, že voliče opět oblbnou nějakými dalšími plytkými, planými sliby, s tím, že jim to bude procházet do nekonečna.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kdyby mohly volby neco zmenit,uz by je davno zrusili..a to neplati pouze u nas,ale ve vsech tzv."demokraciich"..

   Smazat
 6. Tak jsem se dozvěděl, že pan Stwora četl Tajnosti popraviště Henriho Sansona, že nemá rád Sobotku a že Marie Antoinette byla zdvořilá. Všechno informace, které mají cenu zlata......

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak k tomu bych jeste pridal, ze uz je 20 let nezamestnany a ze byl nedavno odsouzen k pominenemu trestu za popirani holocaustu.
   Amnestoval ho Vasik Klaus. :-)

   Smazat
 7. Bože, to je zase výplod. Budu se opakovat, protože ve výčtu autor zase neuvedl to nejdůležitější. Řecko trvá na smazání 30% dluhu a přihodilo žádost o další balík pomoci.
  Když tedy autor píše o nějaké Tsiprasově zradě a vyhovění investorům, proč tedy Brusel dělá takové cavyky ???
  No, protože Merkelové to na rozdíl od autora vůbec nepřipadá jako kapitulace Řecka. Navíc ke geopolitickému tlaku ze strany USA přes MMF se přidala i Francie a Itálie. Řecko musí v eurozóně zůstat. Proč asi? Protože se kvapem blíží čas že škrtání dluhů budou potřebovat i oni a tak si potřebují vytvořit precedent.
  A požádat o pomoc Rusko ? Proboha proč by mělo Rusko sanovat Řecké dluhy a hlavně z čeho ??? Rusko nabídlo spolupráci v energetice a s Řeckem se už jedná. Rusko posloužilo hlavně jako geopolitická páka.
  No nic. Článečky tohoto typu společně s naivními konspiracemi zbytečně shazují důvěryhodnost tohoto webu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Anonymní 22:52 Díky za koment, souhlas.
   Potíž je v tom, že většina českých alternativců si pod vítězstvím Syrizy představovala vítězství nějaké řecké varianty UKIP, či podobných euroskeptických pravičáků a ono jaksi ne. Syriza není protievropská. Je k EU opatrná, ale z diametrálně odlišných důvodů, než pravičáci typu Svobodných. Oni vidí v EU komunistického molocha (a vůbec je nezaráží nesmyslnost této vize), evropská levice zase prodlouženou ruku neoliberalistů z MMF a SB. Kdo má blíže k pravdě, na to stačí zodpovědět si pár základních otázek. Pomáhá EU Řecku bez požadavků na zavádění neoliberálních reforem? Je proti smlouvě TTIP? Je pro nepodmíněný základní příjem? Atd...? Řekl bych, že NE. Z čehož a mnohého jiného mi vychází, že to NEní komunistický moloch, ale moloch navýsost kapitalistický.
   Zvědavec je web spíše pravicově zaměřený a z toho asi plyne i postoj vůči Syrize. Euroskeptická pravice jakoby čekala až bude moci konečně začít křičet o tom, jak ti "řečtí komunisti" zklamali s dovětkem, že toto ukazuje, že jedinou skutečnou alternativou je nacionální pravice. A když tak nějak nezklamávají, tak aspoň vytvoříme nějakou virtuální realitu v níž se Tsipras stal trojským koněm velkokapitálu, abychom měli o čem psát. Je jasné, že vítězství Syrizy, ale i velmi nadějná pozice Podemos nebo Sinn Féin jim příliš nevoní. Hatí jim totiž jejich plány na jedinou-nacionálně pravicovou "alternativu".
   No a co se Řecka týče, tak snad sami Řekové nejlíp ví, co by chtěli. Tyhlety hraběcí rady mi připomínají Mnichov - O nás bez nás. Věc se má tak, že podle průzkumu z 11.7. chce 75% respondentů kompromisní dohodu, žádné okázalé vystupování z EU, 84% chce zůstat v eurozóně... Viz: http://www.avgi.gr/article/5701843/isxuro-probadisma-tou-suriza
   Není jistě bez zajímavosti, že "zrádná" Syriza i v tomto průzkumu potvrdila svou pozici na čele, kdy by volby vyhrála s téměř 20% náskokem před Novou demokracií.
   Ale my asi víme všechno nejlíp...

   Smazat
 8. Řekové na to celé možná pohlížejí také z druhé strany. Jsou vděčni SSSR, že umožnil sjednocení Německa a tím splnění podmínky pro vyplácení válečných reparací. Po nějakém přepočtení na dnešní ceny, škody vyčíslili zhruba na výši současného dluhu vůči Německu. Kdo by to měl posoudit a vymáhat to zřejmě netuší. Možná koalice států a národů poškozených na základě vměšování jiných států do vnitřních záležitostí, rozdmýcháváním národnostní nenávisti. Jak tomu bylo v případě Jugoslávie, republiky Ukrajina a mnohé další.

  OdpovědětSmazat
 9. 4,54

  Napůjčovat si dokáže každý blbec a utonout v dluzích taky. Přečti si vedle článek paní Amiouri, tam máš pořadí největších dlužníků. Řecko se svým dluhem je mezi nimi komickou figurkou, je jenom jedním z mnoha dlužníků, které čeká stejný osud. Jediný premiant USA mají privilegpované postavení, že své "přežírání" slova vás TOPáků může rozpustit v dolaru, kterých si natiskne co hrdlo ráčí, a vykrást tak jiné země. Jinak by zbankrotovaly jako první.

  OdpovědětSmazat
 10. Pan Stwora v článku uvedl geniální návod jak se vyřeší celý tento demokratický bordel . Prý to musí vyhnít . Nádherná budoucnost , kde v tomto bordelu shnijeme všichni . Tento proces už vlastně začal .Cítíte ten smrad ? Ryba smrdí přece od hlavy a někteří už hnijí . Například Sobotka Bohuš , Zadolárek ,Štětina ,Kalousek /u toho to zřejmě půjde pomaleji , protože je věčně v lihu !/ a mnozí jiní . Další jména si jistě dosadíte sami .

  OdpovědětSmazat
 11. Ano, to je pravda. ČR si taky napůjčovala jako blbec a teď se topí v dluzích, EU nechává ČR na pokoji,protože je strategicky významná země ve středu EU -pro tranzit k tahání nákladů po silnicích sem a tam, a plnění skladů pro evropské montovny - těchto skladů je v ČR jak nasráno. A konečně -k vyvážení odpadu ze zemí EU do uprázdněných objektů v ČR - přece si takové Německo nezasejří svoji zem tunama odpadu,když je může po tranzitní zemi - evorpském protektorátu ČR - vozit do ČR.Proto ČR nikdo neotravuje, i když dluhy a lichvu nestačíme splácet, a reformy už jsou takové, že kromě profesionálních parazitů, ponrav, červů a politické havěti občané strádají,většinu příjmů vynaloží za to, že smějí bydlet, a mít doma teplo a světlo, a co zbyde, musí dát za jídlo,kterého je málo. Už nemají ani na oblečení u Vietnamců, vypomáhají nám proto hadrárny - tj. spousta second-handů, kde už se nevykupuje obnošené oblečení od občanů - mnohdy velmi pěkné - ale sváží se sem hadry naházené do kontejnerů v Anglii, Belgii, Německu a jinde, a tady se zmuchlané a smradlavé prodávají za třicet nebo padesát korun kus ( taky za dvacet) - tak to je ta současná česká "slušná" úroveň občanů, jak nám ji zaručuje Ústava ČR - ústa bez zubů a páchnoucí hadry z kapitalistických skládek. Super. my se máme! A taky se o nás říká, že dluhy máme proto, že peníze prožrali důchodci a socky - čím se lišíme od Řecka? Ale už jsme z pohledu EU dost ožebračeni, tak nás s dalšími reformami neotravují - Řekové ještě tak ožebračeni nejsou, ještě pořád je možno jim z misky brát pro cizí nenažrané pupky a chřtány - až budou Řekové na ulicích umírat hlady ( u nich naštěstí nepříchází v úvahu umrzání v zimě - jako u nás) nechají je eurohajzlové na pokoji. Krávu,která už nedává mléko, také nechají na pokoji, ale nekrmí ji, naopak, odvezou ji na jatka a pak sežerou. Řadové lidstvo také všechno napřed vydojí do poslední kapky, a pak sežerou.

  OdpovědětSmazat
 12. Na stránkách Britských listů byl zveřejněn článek od paní Ilony Švihlíkové: Česko v žádném případě nesmí vstoupit do eurozóny! Proč ho na stránkách Nová republika hledám marně? Vskutku jedinečný pohled na tragédii pádu řecké demokracie během jediné noci. Děkuji paní Švihlíková. L.

  OdpovědětSmazat
 13. Prezident Zeman prý na dovolené hodně čte .Předpokládám tedy že přečte i tento článek paní Švihlíkové a nebude už vnucovat Čechům euro . Pokud ještě má zbytek rozumu tak je nechá o tom rozhodnout v referendu . To se ale zase nelíbí vládní elitě , protože ta ví jak by to dopadlo . Takže zase rozhodnou o nás bez nás jako v církevních restitucích . Budou Češi zase mlčet ? Neměli by i když o nich kardinál Dukát prohlásil , že je to lůza .

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.