Reklama

středa 8. července 2015

Skok z okna v pravou chvíli. Qui bono?


Luděk Ševčík
8. 7. 2015
Den 7.7.15 deník Referendum a 8.7.15 deník Právo na titulní straně jako zprávu dne uveřejnili informaci o sebevraždě muže, dlouhodobě ubytovaného na jakési nejmenované ubytovně v Ostravě-Mariánských Horách. Spáchal prý sebevraždu, protože mu nepřišly včas dávky nouze. Deník Referendum přímo obviňuje za jeho smrt tvůrce a schvalovatele novely zákona o hmotné nouzi, Právo tak činí mezi řádky.


Oba deníky vychází jen z neověřitelné výpovědi jakési vrátné, která hovoří o tom, že muž prý byl rozrušen tím, že mu dávky nepřišly a tak se domníval, že mu nebyl udělen souhlas obce. Ráno mu nepřišly dávky a tak vrátná ví, že proto v panice, ve 21 hodin, vyskočil z okna ubytovny. Kupodivu mu přes jeho rozrušení neposkytla pomoc, nezavolala k němu lékaře.

Jsou dvě možnosti, jak se k této chatrné konstrukci postavit. První je uvěřit ji. Pokud je tedy tato zpráva pravdivá, je třeba najít viníka. Je jím bohužel stát. Jeho zákonodárci, kteří v roce 2006 přijali zákon o hmotné nouzi. Zákon, jimž udělali ze sociálně slabých nevolníky ubytovatelů. Protože ubytovatelé je mají plně v područí. Využili stoprocentně jejich slabé vůle, jejich neschopnosti orientovat se v současném světě. Vše za ně vyřizují, oddělili je od reality. Logicky, protože nepotřebují aby tito lidé byli samostatní, aby si sehnali práci a vymanili se z jejich byznysu. Tito pak uvěří i tomu, že když obce nedají souhlas k ubytovaní na jejich ubytovnách, je načase skákat z oken. Zájem ubytovatelů je diametrálně odlišný od zájmu státu a sociálně slabých. Přesto oni jednoznačně vítězí, což ovšem málokoho z veřejnosti znepokojuje.

Druhá možnost je, že sebevražda muže nemá nic společného s novelou zákona o hmotné nouzi. Nasvědčuje tomu skutečnost, že i když se stala už 25. června, na veřejnosti se objevila až 7. respektive 8. července. A to zrovna v čase, kdy se má projednávat zmíněná novela zákona. Nic lepšího si ubytovatelé nemohou přát. Perfektně načasovaný timing. Vždyť kdo ze zákonodárců by chtěl být netvor, kvůli němuž skáčou lidé z okna? A navíc se na tapetu dostali ti, kteří si dovolili ohrozit zisky ubytovatelů. Zkrátka, je na stole varianta, že ubytovatelé zneužili sebevraždu onoho muže pro posílení svého byznysu. Nic nového pod sluncem.

Toto podezření, které musí mít každý jen trochu investigativní novinář, však kupodivu oba autoři článků nepojali. Škoda. Třeba ale jednou pochopí, že pokud se chtějí dostat pravdě na kloub, musí si vždy jako první položit otázku: V čí prospěch se věc udála? Kdo z ní těží? V tomto případě to není ani stát, ani sociálně slabí.

13 komentářů :

 1. Televize jsou plné nesmyslů, že dávky pro nezaměstnané jsou velmi štědré, tak jakýpak skoky z okna ???? To si asi někdo vymyslel né ?

  Veřejnost je den co den masírována tím, že nezaměstnaný žijí v luxusu, vozí se v mercedesech. Realita je ovšem diametrálně odlišná, žijí ve špinavých ubytovnách hůře než některá zvířata. Ale čecháček bude závidět žebrákovi žebráckou hůl a že nechcípl hlady. Že ale ostatní skupiny berou statisíce a ještě k tomu kradou ovšem nevnímá.

  OdpovědětSmazat
 2. tady se ale nejedná o nějaké hoaxy o chudých. Jedná se o to, objevila možnost dostat ty lidi ze špinavých ubytoven, z ghett a značné částky, které stát vydává na jejich ubytování využít účelně, třeba na stavbu sociálních bytů, tak najednou chudí prý skáčou z oken těchto ubytoven. Zrovna v době, kdy se něco má měnit v jejich prospěch. Zajímalo by mě, jestli se jedná o prvního člověka na těchto ubytovnách, který spáchal sebevraždu, pokud to vůbec sebevražda byla. Pokud ne, tak kdo nese vinu za ty další?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A co kdyby si lidi ty byty normálně pronajali a platili ze svého, jako to dělají normální lidé? Ať se taky někdy starají sami o sebe.

   Smazat
  2. Myslíte ty byty, které obvykle patří těm, kdo dostávají ty peníze? Nevěřím tomu, že si dobrovolně sníží příjmy.

   Smazat
 3. Stát na to kašle! Již dříve "sypal" peníze třeba cigánům na bydlení. Skutečně je sypal cigánům? Starou belu! Ti z toho neviděli ani korunu! Vše šlo na účet ubytovateli. A ten inkasoval od OSOBY a ne podle metrů čtvrerčních. Státní úředníci o tom věděli a přesto se nic nezměnilo. Tak kdo za to může? Stát mohl již dávno účelně ty peníze vynakládat, ale byznys s chudobou byl silnější, protože stát se jednoduše "nestaral" a jenom platil. Myslel si snad stát, že tím je problém vyřešen?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Moje řeč, co má vůbec stát někomu něco platit. Jednak je to zneužitelné, jednak na to musí mít armádu úředníků a jednak kontroly každého jen otravují. Já bych všechny ty dávky zákazala.

   Smazat
 4. https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Cui_bono

  jen pro presnost.

  OdpovědětSmazat
 5. Naprosto přesně - 11.14 - k tomu není co dodat.
  Ale vy přece normální nejste anonyme 13.02 -odkud jste do české společnosti spadl - z Marsu? Ona snad je zde nějaká práce? Na jedno pracovní místo 60 nebo i 300 uchazečů -super - ne? A že by přijali kohosi kolem padesátky? A mladší bez protekce? Měl byste si o ČR něco přečíst ( no ale kde, že? Mediální šmejdi lžou a žvaní, jaký je zde ráj) A co takhle návod k použití -jak byste se o sebe staral sám, kdybyste přišel o práci, jinou byste nesehnal ( starej - ne?) z životního minima nezaplatíte ani psí boudu, takže kanál, denně rohlík a psí konzerva - to by bylo ono -to starání se o sebe? Vy máte nejspíš vystaráno a jste doživotně za vodou? Mluvíte stejně pitomě,jako každý politický, mediální a zbohatlický šmejd. Mít pětadvacet let stotisíc měsíčně, taky bych asi takhle blbě žvanil. Kdyby všem parazitům v mediích, všem těm blafalům, zpravodajům,moderátorům, pitomečkům z reality šou a všech podobných trapných pořadů začali platit desettisíc čistá ruka měsíčně - to byste viděl ten fofr! Do měsíce by byl převrat, protože úplně celá smečka českých vyhryzů, ponrav a parazitů se bojí jako čert kříže toho, že by museli začít žít jako obyčejný občan. Hrůza - jen to pomyšlení! Skákali by z oken oni! Kdybych já musel vyskočit z okna ze strachu, že mně nějaká veš vyhodí z ubytovny na chodník, našel bych si obrovský klacek, vši bych rozbil hubu, že by ji už nikdo neslepil dohromady, pak bych vymlátil huby úředníkům, kteří mi dluží podporu, zařízení ubytovny bych rozmlátil na hadry, co bych stačil a mohl, a pak teprve bych odlehčeně vyskočil z okna.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nevim proc by mel byt kazdy kdo pracuje zbohatlik,ono misto toho,postarat se o to,abych praci nasel je jednodussi vsem nadavat a sedet cely den u superkramu a chlastat

   Smazat
 6. Lidumilná dáma -vskutku.A čím byste ty dávky nahradila? Prací pro všechny, a teprve když by lidé nechtěli pracovat, byste nad nimi ohrnovala rypák? Já bych zase vám přestal vyplácet důchod -když nasrat, tak nasrat -ne? No a pak by začali zbohatlíci chcípat na dýmějový mor, protože by nestačili všechny lidi chcíplé hlady v současném českém gulagu zahrabávat do země.

  OdpovědětSmazat
 7. Existenční minimum 2200,-životní minimum(dostane jen ten kdo nemá příbuzné s příjmem) 6400,-na každé dítě cca1000,- na diety uznané posudkovým lékařem od 500,- do2000,- na bydlení nedostanete ani korunu,ale zaplatí vám ubytovnu,v Praze je to za jedno lužko ve splečném čtyřlužáku 12 500,-za lužko ,když řeknete že si něco seženete za poloviční cenu,at vám ty peníze dají,uřednice vás zlinčují,za vestapáckého řevu,je to byznys v kterém jedou uředníci (formou provizí-odměn za každé nové lužko) a politiků formou vlastnictví ubytoven. Na dávky musíte pravidelně chodit každý měsíc na uřad kde vám řeknou kolik vám pošlou a plus mínus dva dny kdy vám složenka příjde.Zažil jsem to.

  OdpovědětSmazat
 8. To souhlasí anonymní 16.31 - též jsem to takto slyšel. Je to hrůza, hnus, neuvěřitelné, lidi, kteří žijí hůře, než vrazi zavření do vězení. Absolutní ponižování lidskosti. Stejně jako ponižuje lidi ten červ, který tady žvaní, (bez použití interpunkce - asi americká klávesnice), že by si každý měl najít práci - a může stokrát číst a slyšet, že v ČR práce není a proto je zde třičtvrtě milionu nezaměstnaných lidí, kteří by chtěli pracovat -on si bude mlít svou. Zajištěný... sám pěkně za vodou ... takoví jsou typičtí. A klasika od těchto zmetků je, že každý, kdo se nepřehrabuje ve zlatě, sedí celý den u supermarketu a chlastá ( sprostá a neslýchaná urážka sociálně vyřazených lidí) namísto aby nadával politické verbeži,která rozkradla majetek nás všech, ale to je pro finančně zajištěné zbabělce typické. A že on zase dřepí celé dny u klávesnice a píše ty své bezcitné sračky, to je v pořádku. Přál bych mu, aby ho potkalo něco hodně moc zlého, a ze dne na den přišel o všechno, Nějakého šíbra, který ho okrade, sebere mu doklady a zadluží ho na částku,kterou bude platit do smrti, nebo ho exekutor oholí do hola -žvanil by jinak. Ale přeju mu to, a přeju to všem, kteří už jsou lidsky totálně k nepotřebě.

  OdpovědětSmazat
 9. Kocourkov? Ty ubytovny by měl provozovat stát podle daných pravidel pro lidi v nouzi zdarma, jako například v Anglii. U nás se ze všeho stane nekontrolovaný bussines ale problém je nakonec horší než byl před tím.. To co nazýváte ubytovnami byly kdysi podnikové ubytovny staré více jak 30 let, bez investic, špinavé smradlavé kde jsou 3-4 lidé na pokoji, protože za každou postel dostane provozovatel 4.tisíce měsíčně. Dají vás na pokoj s třemi cikány, do rána jste bez mobilu, peněz, a musíte držet hubu, protože ani odejít nemáte kam, páč máte "předplaceno na celý měsíc". Po měsíci utečete na jinou ubytovnu, kde jsou slováci, rumuni, ukrajinci, kteří jsou denně na šrot, ani jednu noc se nevyspíte...a celé se to opakuje pořád dokola. Nemáte šanci na normální prostředí, změnit svůj život, začnete pít a chodíte se jen vyspat. Najdete si podnájem a chcete, aby jim stát poslal ty 4 tisíce - ale úřednice vám řekne, že oni rozhodují kdo je schválený a kdo ne. Klasické korupční prostředí kde zástupci města "jedou společně v bussinesu" a lidé musí chodit mazat těm, kteří mažou úředníkům . Celý humbuk vznikl, protože si Babiš chce auditama posvítit na provozovatele ubytoven a zjistit, zda by stát nevyšlo levněji provozovat je na vlastní náklady.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.