Reklama

úterý 14. července 2015

Syriza: řecká tragédie, komedie nebo osvobození?

Petr Schnur
14. 7. 2015    (zasláno autorem)

...Přestaví-li Tsipras vládu a příjme-li pomoc politických protivníků, aby prosadil euro-program, proti němuž verbálně bojoval a proti kterému hlasovalo 60% Řeků, bude autorem největšího podvodu v dějinách poválečné Evropy. EUropa zajásá, Evropa naopak utrpí ránu, ze které se nemusí vzpamatovat.

Prolog

Zbavit se nepříjemného poručníka není jednoduché, zvláště když mu šikanovaná oběť předtím sama dala do rukou ne jeden, ale několik pendreků. Svěrací kazajka z unijních smluv, centrální banky a eura je koncipovaná „na věčné časy“; především ekonomicky, neboť euro-smlouvy právně nepřipouští vystoupení z eurozóny, což opět implikuje totální politické podřízení bruselským institucím. Především prezident Zeman, který sice Pražský hrad, symbol české státnosti, poněkud zbrkle obdařil unijním praporem, který ale dokázal a dokazuje, že mu obhajoba národních zájmů není cizí, si doufejme vezme z řeckého dramatu ponaučení a přehodnotí svůj shovívavý postoj k euru. A bylo by načase, aby se z oranžového sebeklamu probudila i vládní euro-agenda, která podle všeho nemá pražádné problémy s TTIPem. Kdo z vládních i opozičních kruhů sleduje zcela drzé, bezostyšné vměšování Washingtonu do „evropských“, tedy unijních záležitostí, ten by měl konečně pochopit, k čemu bude tzv. euro-americká smlouva o volném obchodu dobrá a komu bude sloužit. Ještě není zcela pozdě, nicméně máme minutu před dvanáctou. Ale zpět k aktuální situaci v Hellasu.

Řecké drama

Stále více lidí se ptá, co se to v Řecku vlastně děje. Abychom na tuto otázku hledali smysluplnou odpověď, je potřeba hodit do koše zástupná témata, která nevysvětlují, ale naopak zavádí, jako například důchody, daně, korupce a dezolátní stav státního aparátu. O to by šlo, kdyby o sobě mohli Řekové rozhodovat sami, kdyby se rozhodovalo, zda vlastní Augiášův chlév vyčistí nebo se v něm utopí. Považovat tyto věty za „neevropské“, prosté solidarity, by byl cynizmus nejvyššího řádu. Každý, kdo se upřímně informoval o celé kauze, o bezprecedenčním nátlaku tzv. trojky spolu s dvojicí Merkelová-Sarkozy (toho nyní nahradil „socialistický“ poskok Hollande) a kdo nezavírá oči před faktem, že EU není nic jiného než etatisticky, centralisticky a imperiálně koncipovaná mega-instituce, která smluvně kodifikovala řád nazývaný neoliberalismus, musí vědět, že nikdy nešlo o Řeky, o záchranu Hellasu, ale o německé a francouzské banky, o finální „letní výprodej“ země, o euro, bez něhož by se Německu daleko hůře vládlo Evropě a o nebezpečný precedens politické neposlušnosti, kterému je potřeba za každou cenu zabránit. Zvláště, když za každým evropským keřem číhá kořisti chtivý Putin. Toto většina národa věděla, a proto zvolila Syrizu, proto v nynějším referendu hlasovalo na 60% občanů proti opětovnému diktátu neoliberálních „reformátorů“. Jednou větou: v minulých řeckých volbách a nynějším plebiscitu šlo o návrat ke státní suverenitě. A v tomto úsilí, v této tužbě, zvolili Řekové levicovou cestu.

Okamžik pravdy

V býčích zápasech se klíčový moment, ve kterém toreador zasadí zvířeti smrtící ránu, nazývá 'okamžik pravdy'. A my stojíme před otázkou, kdo je kdo v tomto řeckém dramatu.
Až do minulého víkendu se zdálo, že Tsipras a jeho vláda postupuje podle dobře promyšleného scénáře. Politická emancipace od monstra globálních trhů se všemi ekonomickými důsledky v situaci, kdy země stojí na pokraji bankrotu, je zápas Davida s Goliášem a podle toho Tsipras postupoval – alespoň se tak zdálo. Z výše uvedeného důvodu (euro forever) je pravděpodobné, že ony „neseriózní návrhy“ ze strany vlády nebyly nic jiného než – po dřívějších zkušenostech s „trojkou“ takticky zcela pochopitelná – snaha o předání Černého Petra do rukou Unie a Merkelové. Prvním signálem, že by mohlo jít i o něco jiného, bylo zcela překvapivé odstoupení ministra financí Varoufakise bezprostředně po referendu. Za normálních okolností se na politickou funkci nerezignuje v okamžiku drtivého vítězství, ale prohry. Šedesát procent pro vládní program je za daných okolností, kdy Brusel i Berlín apelují na oprávněný strach z budoucnosti, bezpříkladný politický triumf. A co hůř: Tsipras krátce poté nabídl balík „reforem“, které sice nejsou tak tvrdé jak to vyžadovala EU, ale které přesto zcela odporují vůli naprosté většiny Řeků, z velké části voličů Syrizy. Jedná se o další taktický tah na cestě z eura nebo o kolosální podvod na voličích, na národu? Pokud by šlo o druhou variantu, potom běda Řecku, Evropě, demokracii a především levici.

Řecká komedie, evropská tragédie?

Zlikvidovat nepohodlnou vládu lze několika způsoby. Ponechme nyní stranou tvrďáky jako vojenské nebo polovojenské puče, vraždy (připomeňme jména J. F. Kennedy, Olaf Palme nebo Aldo Moro) a zůstaňme u subtilní, kvazi politické metody: rozklad vlády a vypsání nových voleb.
Momentálně se rýsuje scénář, ve kterém Tsipras buď není ten, za kterého se vydával nebo podléhá tlaku a s tzv. realisty v Syrize přistoupí na podmínky Bruselu, byť v poněkud odlehčené formě. Vzhledem k tomu, že nyní nejde o kvantitu „reforem“, ale o kvalitu demokratického a právního státu (princip státní suverenity a respektování vůle většiny), dojde ke konfliktu uvnitř koalice i Syrizy samotné. Vláda i poslanci se rozdělí, levé křídlo a koaliční partner budou proti, dojde k demisím. Předsedovi vlády „nezištně“ přispěchají na pomoc poslanci euro-konformní levice i pravice, kteří zajistí potřebnou většinu pro „reformy a Evropu“. Martin Schulz, Mario Draghi a Jean-Claude Juncker si oddechnou, Barak Obama Řekům pogratuluje ke správnému kroku do skvělé budoucnosti s TTIPem. Vláda padne, sestaví se provizorní z „odborníků“ a budou nové volby s minimální účastí. Ti, kteří volili Syrizu a dělali si iluzi o demokracii, zůstanou doma, jejich výsledek bude předem jasný: euro-koalice „pravého a levého středu“. A není těžké si domyslet politické důsledky tohoto zlomu v celé Evropě.

Syriza dostala bezpříkladnou důvěru občanů, kteří chtějí být pány ve svém domě, kteří nesází na džungli a tupý totalizující šovinizmus, ale na sociální spravedlnost, participaci a solidaritu. Na Řecku těchto týdnů, na Syrize a jejich činech spočívají naděje těch, kteří nechtějí bruselskou Evropu pod americkým pantoflem, ale evropský svazek svobodných národů, které nejsou spojené diktátem finančních trhů, ale vzájemnou solidaritou mezi sebou i se světem. Pokud řecká vláda vytrvá, může to znamenat vzkříšení umdleného občana Evropy a zahájení nové éry evropských dějin. Pokud Tsipras tuto naději zklame, zasadí evropské levici a Evropě samotné smrtící ránu, nikdo jí už nebude věřit. Odpor proti bruselské totalitě bude dále narůstat, jeho politickým nosníkem ovšem nebude národní levice, ale národní pravice. Pokud by se jednalo o demokratické konzervativce, potom lze pouze poblahopřát k historickému vítězství a levici k vskutku bezpříkladné sebedestrukci. Ale nikdo v tuto chvíli nedokáže odhadnout, nakolik v atmosféře totální frustrace nabere sil neofašizmus, který nakonec zlikviduje demokratickou levici i pravici a stane se, podobně jako před II. Světovou válkou, pitbulem nadnárodního kapitálu.

Model cesty nové emancipace


V této souvislosti je potřeba zmínit fenomén, kterému doposud nebyla v publicistice věnovaná dostatečná, ba dokonce žádná, pozornost. Levicová Syriza sestavila vládu s národně-konzervativní stranou Nezávislí Řekové. Pokud Řecko nepodlehne nátlaku Bruselu, Berlína a Washingtonu, potom se bude jednat o zcela singulární jev v politických dějinách moderní Evropy, kdy se národní levice spojila s národní pravicí k obraně státní suverenity. Tyto strany pochopily, že je nejprve potřeba vrátit do hry ústavní instituce demokratického a právního státu, vymanit je z bezprostředního dosahu antidemokratických orgánů Unie a Wall Streetu a teprve potom se hádat o tu „správnou“ formu společnosti. Jde o signál Evropě, který může znamenat nové, efektivní politické paradigma k překonání bruselského euro-diktátu.

Epilog?

Nikoho nepřekvapí, že všechny politické proudy, které neuznávají vedoucí úlohu Bruselu, jsou označovány jako pravicoví nebo levicoví populisté. V době, kdy euro-smlouvy nahradily autentické politické programy, empirii a argumenty, totalita 'volného trhu bez hranic' demokracii, pluralitu a ústavní právo, kdy levice a pravice, podřízená diktátu „reforem“, abdikovala na sebe samu, otevřela řecká vládní koalice možnost obnovy klasických evropských hodnot a vrátila politice její původní smysl. V tomto okamžiku to ovšem spíše vypadá na konec jednoho historického experimentu. Přestaví-li Tsipras vládu a příjme-li pomoc politických protivníků, aby prosadil euro-program, proti němuž verbálně bojoval a proti kterému hlasovalo 60% Řeků, bude autorem největšího podvodu v dějinách poválečné Evropy. EUropa zajásá, Evropa naopak utrpí ránu, ze které se nemusí vzpamatovat.


19 komentářů :

 1. Kurňa Peťo, dobré, ale je to "ta" Hellas, neboli Hellada.

  OdpovědětSmazat
 2. Také nemůžu pochopit,že Tsipras podepsal,aniž by mu došlo co vlastně podepsal.Úplná koloniální nadvláda Německa,jak je potvrzeno,budou tam dohlížet prorektoři,na celé hospodaření Řecka.Nikdy se nepodaří splatit dluhy,takže na věčné časy.
  zemedelec.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nevím, proč všichni odsuzují Tsiprase a nebo třeba Merkelovou. Oba dva jsou v tom nenávratně až po uši. Tsipras ten jede podle programu "KDD" (= každý den dobrý), protože není u vesla dost dlouho na to, aby si doposud připravil bezeurové Řecko a vystoupení z EU. A emigrovat může kdykoliv, je dost mladý na to, aby začal někde jinde od píky. No, a Merkelová, tak ta už dneska také moc dobře pochopila, že z Řecka se jí těch bratru 70 miliard euro (které sebrala německým důchodcům z penzijních fondů) zpátky do Německa nikdy nevrátí. Ale snad jí poskytnou azyl třeba v USA.

   Smazat
  2. Zlaté časy,kdy se tento xindl vyskytoval za železnou oponou...

   Smazat
 3. Velmi dobré.
  Volič-Vilč

  OdpovědětSmazat
 4. Tsipras podle mého nebyl "zlomen" až v Bruselu, ale už před konáním referenda. Můžeme se jen dohadovat, jak ho přesvědčili. Třeba tak, že si může zachránit život. Každopádně je tady ale něco, co ukazuje, že se už před referendem vědělo, že půjde Tsipras do kolen. A tím "něčím" je náhlá demise ministra financí Varufakise, což nikdo nechápal - vždyť přece zrovna vyhrál!
  Ale taky nejspíš věděl, co bude následovat a nechtěl se tím umazat. Proto řekl, že chce "Tsiprasovi usnadnit" jednání s EU.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. http://denikreferendum.cz/clanek/20805-varoufakis-prosazoval-konfrontaci-tsipras-byl-proti

   Smazat
  2. v krátkém čase dojde i na tu Varoufakisovu variantu

   Smazat
 5. Řecká tragédie bude pokračovat. Podpis dohody jedním člověkem nic neznamená. Dohody se podepisují často i proto, aby se následně neplnily, podepisují se třeba jenom proto, aby se získal čas.

  OdpovědětSmazat
 6. Je mi z toho strašně smutno. Co bude dál! Ta většina lidí měla naději - ti Řekové byli nadějí - a zase bude zklamaná, zase zvítězí ta nejvyšší patra EU.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A v čem podle vás spočívá to "vítězství nejvyšších pater EU" ? Vždyť je přece jasné, že EU prohrála všechno na celé čáře. Makrelová musela poslechnout Obamu a udržet Řecko v EU do podpisu TTIP, ale to nepomůže ani Řecku, ale ani EU. Jedná se přece jenom o formální odložení defaultu (podle vzoru na Ukrajině). Evropští věřitelé nikdy žádný prachy z Řecka nedostanou !

   Smazat
  2. citát sz diskuse na "patria.cz": nastal ideální čas na odpuštění dluhů ...věřitelé Řecka už nejsou banky, ale "veřejné instituce" a proto lze konečně přistoupit k osvědčenému modelu "privatizace zisků a socializace ztrát.."

   Smazat
 7. http://a2larm.cz/2015/07/tsiprasova-zrada/
  http://a2larm.cz/2015/07/circus-germanicus/
  http://a2larm.cz/2015/07/alternativa-k-austerity/
  http://a2larm.cz/2015/07/vydieranie-grecka/

  OdpovědětSmazat
 8. Tsipras zradil své voliče ,zradil prosté lidi kteří mu důvěřovali , zradil Řecko i levicově smýšlející občany celé Evropy.-
  V parlamentu mu to samozřejmě projde ,protože se při hlasování chce spojit z pravicí.Ale Řecku nebude dobře a občané znovu vyjdou do ulic tak jako za minulých vlád.Horší je , že už nemají komu věřit.Jedině snad že by Syriza vyloučila ze svých řad Tsiprase a začala znovu.Ale co to udělá s důvěrou lidí ?

  OdpovědětSmazat
 9. Řecká platební neschopnost spustila velkou počítačovou a informační válku, která minulý týden zuřila po celém světě. Zapojené válčící banky, obrané agentury, hlavní akciové trhy, telekomunikační firmy a další. Například ten nejnovější kyber-útok z 8.července, který zavřel New Yorskou Stock Exchange, Thé Wall Street Journal, United Airlines a několik mobilních telefoních operátoru byl odplatou, podle čínských zdrojů a Pentagonu, za americký útok na šanghajskou burzu
  Řecká platební neschopnost v podstatě zruinovala MMF, Evropskou Centrální Banku a Federální Rezervní Radu, i když úředníci těchto agentur prostě stále ignorují tyto slony ve svém pokoji, a předstírají, že to tak není. Nicméně důvod, proč ignorují jasné řecké hlasování "NE", násilnicky napadají řeckou vládu a plundrují Řecko, aby ho zachránili je, protože oni prostě nemají ani peníze potřebné k záchraně Řecka, ani k tomu, aby ho nechali jít. Jak budeme dále diskutovat později níze, řecká situace se rychle proměňuje do revoluce plného rozsahu.

  V každém případě, bankrot těchto institucí byl následován formálním 200 mld. dolarovým začátkem bank BRICS a BRICS finančního stabilizačního fondu. BRICS vyzvaly Řecko, aby se k ním připojilo, ale samozřejmě banky BRICS nejsou o tom, aby zachraňovaly kriminální západní banky, které plundrují Řecko, ale budou pomáhat pouze řeckému lidu.

  Více zde: http://benjamin-fulford-cz.webnode.cz/news/na-konci-recke-platebni-neschopnosti-vypukla-tvrda-kyberneticka-valka-a-pentagon-jde-po-krku-chazarske-mafii/

  OdpovědětSmazat
 10. Zdroje z Pentagonu říkají, že chazarští regulátoři z Federalní Rezervní Rady, rozhněváni bankou BRICS, byli podněcovateli útoku na čínských akciových trzích,což vedlo k 40% poklesu čínských akcií, než čínská vláda zasáhla a pozastavila největší obchody na burze. Čínský protiútok potom vypnul New York Stock Exchange (burzu) atd. To bylo pak, podle zdrojů Pentagonu, následováno válkou počasí, když byl vytvořen obrovský tajfun, který byl poslán přímo na Šanghaj a přinutil tak k evakuaci téměř milión lidí.

  OdpovědětSmazat
 11. To co se odehrává, my z toho vidíme jen ten povrch, to divadlo pro lidi.
  Zatím se do té řecké plechovky kope dál a oddaluje se totální krach Evropské unie a USA.Nikdo ze západního světa nemůže pomoci, jsou na dně.Vše je tak globálně propojeno, že neuteče z té situace nikdo.
  Řecká platební neschopnost je jen první domino, po němž bude následovat Španělsko, Portugalsko, Irsko, Itálie, Francie, Německo a pak Spojené státy.

  OdpovědětSmazat
 12. Petr,Jihlava.
  Kdo je z Prahy a nesouhlasí s politikou ,,austerity" a cítí solidaritu s řeckým lidem má možnost podpořit demonstraci proti vydírání Řecka euroskupinou:http://solidarita.socsol.cz/2015/akce/demonstrace-thisisacoup-oxi-znamena-oxi-protest-proti-vydirani-recka-euroskupinou

  OdpovědětSmazat
 13. http://www.prvnizpravy.cz/language=cs/zpravy/politika/varufakis-dohoda-aten-s-veriteli-to-je-vojensky-prevrat/

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.