Reklama

čtvrtek 23. července 2015

The Nation: Fiaska zahraniční politiky USA

23. 7. 2015    zdroj
Když vstupoval Obama do funkce prezidenta, sliboval ukončit okupaci Iráku a Afghanistánu, restartovat vztahy Spojených států s Ruskem a obnovit americkou střední vrstvu, nicméně své závazky nevyplnil, píše americký ekonom Sherle Schwenninger pro noviny The Nation.


Místo toho se Bílý dům ocitl ve válce s Islámským státem, začal studenou válku s Moskvou a vyhrotil vztahy s Čínou, pokračuje.

Podle názoru kritiků Obamy, zarytých jestřábů a neokonzervativců, je americký prezident, jenž přivedl USA do války v Iráku, příliš měkký, míní ekonom. Strategické priority vyhlášené Obamou měly podle jejich názoru jen máloco společného s tím, co oni sami považují za základní cíl americké zahraniční politiky. Tím je obnovení světového prvenství Spojených států prostřednictvím demonstrace síly a rozhodnosti. Takovým cílem by například mohl být boj s islamisty v Iráku a Sýrii, válka proti Rusku a Číně na Ukrajině a ve východní Asii.

Avšak ve skutečnosti, jak píše expert, byla vnější politika Obamovy administrativy s malými výjimkami spíše politikou „strany války" a zahraničněpolitických agresorů. Její katastrofické výsledky překročily dokonce i hranice toho, co si sám Barack Obama ještě jako kandidát mohl jen těžko představit.

„Fiaska Obamovy zahraniční politiky nespočívají v jeho obezřetnosti nebo v tom, že za jeho vlády Amerika ztratila moc, ale v tom, že zařadil do svého arzenálu celou řadu z toho, co navrhovali jeho oponenti a intervencionisti, avšak i tak nemohl ochránit klíčové národní zájmy země," tvrdí Schwenninger.

Podle jeho názoru je chyba Bílého domu v tom, že Washington rozšířil (v některých případech dokonce dramaticky) horizont zahraničněpolitických zájmů USA a v důsledku toho se Amerika ocitla v centru iracionálních válek a krizí.

„Rozumně můžeme připustit, že USA se mohly vyhnout účasti v ukrajinské krizi, jestli by nebyli klíčoví členové Bílého domu natolik zaujati svržením vlády Janukovyče a především kdyby nebylo podpory, kterou Obamova administrativa poskytovala nezákonnému pouličnímu převratu v Kyjevě," poukazuje ekonom.

Do stejné roviny s Ukrajinou staví i libyjskou krizi. Ke atastrofě v Bengazi, občanské válce mezi islámskými povstaleckými uskupeními nebo k šíření zbraní hromadného ničení zkrátka nemuselo dojít, kdyby se Washington zdržel vojenské intervence proti Muammaru Kaddáfímu.

Podle názoru Schwenningera je třeba oceňovat újmu na amerických národních zájmech nejen z pozice celkové nestability, která byla vyzvána politikou Bílého domu, ale je také třeba vzít v potaz negativní následky z hlediska dlouhodobé perspektivy. Celé spektrum rozhodnutí, která byla přijata Washingtonem, slibuje americké zahraniční politice ztrátu celých desetiletí.

„Představte si, jakým nesmyslem byly všechny akce USA během loňského roku. Zatímco Washington připravoval NATO k zadržování toho, co tam považují za ruskou agresi proti celé východní Evropě, Moskva formulovala novou konfiguraci euroasijské ekonomiky (konkrétně i energetiky), posilovala vztahy s Čínou, Indií, Jižní Koreou a Japonskem," píše americký ekonom.

Peking také neztrácel čas. Zatímco se Pentagon zabýval sunnitskými extremisty na Blízkém východě a snažil se podřídit Írán a jeho šíitské spojence americké nadvládě, Čína rozšiřovala síť svého vlivu ekonomickými iniciativami, takovými jako Asijská banka infrastrukturních investic a ekonomický pás Hedvábné stezky.

11 komentářů :

 1. Kdo rozhoduje o uprchlících do Evropy:

  http://nassmer.blogspot.cz/2015/06/masivni-vlny-uprchliku-proc-jimi.html

  OdpovědětSmazat
 2. Rusko projelo naprosto všechno.Nebude to trvat dlouho a i Rusko se zhroutí a rozpadne na několik pidistátečků.proti americké politice neexistuje žádná obrana. http://www.zvedavec.org/komentare/2015/07/6526-prvni-dusledky-dohody-51.htm

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Zase tady opruzuješ ty knížecí potrate Chujmere????Když už seš blbej jak malovaný sane v létě,tak to nedávej tak na odiv!!!!!!!

   Smazat
  2. 100x opakuj a budeš mít pravdu

   Smazat
  3. Můžeš napsat,kde co projelo?To aby jsme věděli a aby se nám otevřeli oči,jako tobě.........

   Smazat
 3. No - ty už jsi se zhroutil dávno. To co tady píšeš může napsat jen lidská zřícenina.Ještě že máš možnost těch blábolů tady -kdyby toto neexistovalo, komu bys vykládal jak je to s Ruskem a ty tvý každodenní sračky? Máš doma někoho, koho tím můžeš unavovat? Dočkáme času jako husa klasu a uvidíme - zatím jsme se dočkali takových radostí, že už nic horšího nás potkat nemůže. Rusko nech na pokoji, to si poradí i bez českých mediálních frustrátů a prodavačů emocí, i bez žvanění důchodců na diskuzích.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Že my jsme projeli všechno, o tom žádná. Nic nám už v této zemi nepatří, už nejsme ani schopni být potravinově soběstační. Prodali jsme i pitnou vodu. Ale o Rusko mám stejné obavy, jako výše Anonym. Pravda a láska vítězí nad lží a nenávistí snad jen v pohádkách, To nám ten světový dramatik zapomněl říct. Asi proto, že žádnou pohádku nenapsal. Ve světě vítězí zlo, vždyť si jen projděte články zde- v kolika je něco o dobru a lásce?
   Užvaněný důchodce.

   Smazat
 4. Dobrý a pravdivý článok. Presne vystihuje podstatu dnešného sveta. USA ničia mnohé národy a štáty, zabíjajú tisíce ľudí a Rusko tvorí nové vzťahy a buduje nové spojenectvá, ktoré budú tvoriť kostru budúceho sveta.Žiaľ bez nás, ale s dýkou v chrbte od ríše svetového teroru USA.

  OdpovědětSmazat
 5. v podstate stále kráča Rusko a Čína v politike intrenacionálnej spolupráce - len kultivovanejšie a bez ideológie -

  OdpovědětSmazat
 6. Trestní oznámení na prezidenty USA
  http://vkpatriarhat.org.ua/cz/?p=23699

  OdpovědětSmazat
 7. Přes všechno číselné mlžení přicházejících ze západních vlád, západní finanční systém (Federal Reserve Board) je zbankrotován a už v konkurzu. Korporátní dceřinná společnost FEDu, Korporace Spojených Států Amerických v čele s "úřadujícím předsedou" Barackem Obamou nyní vydává falešné finanční údaje za nynějši rok, která vytvářejí dojem, že je vše v pořádku. V poslední době, například, jejich celkový dluh zůstal zmrazený od 16. března tohoto roku na 18.11 biliónech dolarů.

  Nadace Bileho Draka také přijala nové potvrzení, že FED byl v bankrotu-konkurzu již mnohem déle.
  Faktem je, západní finanční IT systém vytvořil stovky bilionů, ne-li kvadriliony, ci quintilliony nebo více v dolarech a eurech, které nemají žádný základ v realitě.
  Abyste pochopili, jak vážná situace je, podívejte se prosím, na následující graf:

  http://davidstockmanscontracorner.com/wp-content/uploads/2015/05/financialization3.png
  Ukazuje nám, že ve Spojených Státech je zhruba 80 miliard dolarů finančních aktiv, které nemají žádný základ v reálném světě.
  A tak nakonec, analogová realita se chystá vyhrát, a to je důvod, proč aliance BRICS s jejich kontrolou komodit a výroby, vyhrávají.
  Popírání reality, neznamená, že se realita ztratí.
  Jsou tady také dalši důkazy, jako indexy založené na transakcích reálného světa, které nelze manipulovat finančními podvody.
  Jedním z nich je “Baltic Dry Index”, který ukazuje cenu zásilek zboží a jiných surovin, jako je ropa, většina kovů, obilí, atd., Tento index je na historických minimech nyní.

  http://thedailycoin.org/wp-content/uploads/2015/06/Screen-Shot-2015-06-08-v-2.56.50-PM.png

  Více zde: http://benjamin-fulford-cz.webnode.cz/blog/  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.