Reklama

pátek 10. července 2015

Thomas Piketty, Jeffrey Sachs et al. : Světoví ekonomové apelují na Berlín

10. 7. 2015   Střípky ze světa
Otevřený dopis Angele Merkelové
„Nekonečné škrty, vnucované řeckému lidu z Evropy, jednoduše nefungují,“ píší v otevřeném dopise Angele Merkelové jak Thomas Piketty, autor kultovního Kapitálu v 21. století, tak Jeffrey Sachs, v 90. letech jeden z krasoduchů „šokové terapie“.

Podepsali ho i tři další prominenti – Heiner Flassbeck, v minulosti státní tajemník německého ministerstva financí,Dani Rodrik, profesor mezinárodní politické ekonomie naHarvard Kennedy School, a Simon Wren-Lewis, profesor hospodářské politiky z Oxfordu. Dopis iniciovala platforma veřejných kampaní AVAAZ, sdružující subjekty z řady zemí Evropy, Středního východu a Asie.

„Většině světa už je známo, že finanční nároky Evropy řeckou ekonomiku zruinovaly, vedly k masové nezaměstnanosti, zhroucení bankovního systému a jen dál zhoršily i zahraniční zadlužení, takže dluh eskaloval do nesplatitelných 175 procent HDP. Hospodářství je v troskách, obrat a zaměstnanost v depresi a podnikům chybí kapitál.“

To vše má „kolosální humanitární dopad - v chudobě dnes žije 40 procent dětí, kojenecká úmrtnost je na raketovém vzestupu a nezaměstnanost mládeže se blíží 50 procentům“.

„Ke vzniku dluhového problému přispěly zkorumpovanost, daňové úniky a účetní podvody dřívějších řeckých vlád.“ Pak ovšem „Řecko většině požadavků německé kancléřky Angele Merkelové, zaměřených na úspory, vyšlo vstříc – zredukovalo mzdy, omezilo vládní výdaje, seškrtalo důchody, privatizovalo, deregulovalo a zvýšilo daně.“

Výsledkem je „repríza Velké deprese, jakou Evropa nepamatuje od roků 1929-1933. Medikament, předepsaný německým ministerstvem financí a Bruselem, nechává pacienta vykrvácet, chorobu však neléčí.“

„Obracíme se proto společně na kancléřku Merkelovou a na ´Trojku´ se žádostí, aby tento postup zkorigovaly, předešly dalším pohromám a daly Řecku šanci v eurozóně setrvat.“ Tím spíš, že „teď se po řecké vládě chce, aby si přitiskla hlaveň ke spánku a sama zmáčkla spoušť. Tím, co ten projektil zabije, je však řecká budoucnost v Evropě. Vedlejším následkem bude poprava eurozóny samotné coby výspy naděje, demokracie a prosperity, což bude mít dalekosáhlé ekonomické následky globálního rozsahu.“

V „základech dnešní Evropy je i odepsání minulých dluhů, zejména německých, už v 50. letech“. K „poválečnému ekonomickému růstu i míru přispělo zásadní měrou“. „Dnes je potřeba restrukturalizovat a redukovat řecký dluh.“ Umožnit řecké „ekonomice nabrat dech a zotavit se“. Rozložit Řecku „zredukované břemeno dluhů do delšího splátkového kalendáře“.

„Úsporný program z minulých let, jenž s Řeckem zacházel jako s trestancem a skončil debaklem, je načase humánně revidovat.“ Sjednat „zásadní redukci řeckých dluhů, spojenou s tolik potřebnými reformami“ země.

Apel, aby své moci využila „v zájmu Řecka, Německa a celého světa“, je německé kancléřce adresován osobně. Graduje i následovně: „Kroky, jež tento týden podniknete, si historie připomene.“

Signatáři kancléřku vyzývají „vyrovnat se s nimi směle a velkoryse“. Tak, aby to dopadlo i „ku prospěchu Evropy příštích generací“.

3 komentáře :

 1. Co pořád řešíte, vždyť je to úplně jasné, jde o to položit Němce a doufám že není potřeba vysvětlovat proč. Jak chcete jinak zruinovat pracovitý a šetrný národ!? Kdo nejvíc dotuje dluhy a vyhazuje peníze z okna. Tenhle finanční a morální svinčik budou držet do nekonečna a utrpení ostatních národů mají u zadku, tomu se smějou. Změna musí nastat v Německu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. EU v podobějaké je teď je jak zadřenej stroj plnej písku.Hlavně ten přebujelej aparát úředníků (flákačů za horentní platy)musí zaniknout.Je to jako olymp plnej vládců a proti nim chudá evropa.

   Smazat
 2. Jeffrey Sachs - "doktor Mengele" ekonomie 90tých let (zničil, jako hlavní ekonomický poradce vlád, ekonomiku přinejmenším Bolivie, Polska a Ruska) - si už jakýmikoli bohulibými akcemi mezi slušnými lidmi reputaci nemůže vylepšit! Škody, které přímo či nepřímo způsobil, už nikdy nemůže napravit.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.