Reklama

středa 8. července 2015

Ufa 2015 a strategie zemí BRICS


- redakce - 
8.7.2015  E-republika

Dnes začalo klíčové zasedání zemí BRICS v ruském městě Ufa, které symbolicky leží již za hranicí Evropy. Podívejme, s čím tam jednotlivé země jedou a proč.Vraťme se nejprve k velmi důležitému 6. setkání zemí BRICS v Brazílii, kde bylo dohodnuto ustavení nové rozvojové banky (New Development Bank). Mezitím ovšem spolupráce klíčových zemí BRICS (Rusko, Indie, Čína, Brazílie, Jižní Afrika) pokročila mnohem dále. Dnes bylo zahájeno klíčové zasedání v ruském městě Ufa, hlavním městě autonomní republiky Baškortostán, které symbolicky leží již za uralskou hranicí Evropy. O čem bude agenda zasedání? Zprávy z konference můžete najít na oficiálních stránkách zde. V současné době, tj. těsně po zahájení, probíhají jednání dvoustranných expertních komisí, z nichž asi mnoho ven nepůjde. Podívejme, proč a s čím na toto setkání jednotlivé země jedou.
 
Rusko a Čína, hostitel a finanční motor

Summit 2015 jasně ukazuje, že Západu se nepodařilo zahraničně-politicky izolovat Rusko, natož země BRICS. Členské země hledají nové zdroje růstu pro svoje rozvojové ekonomiky, jejichž dynamika růstu je zhruba dvojnásobná proti Západu. Rusko a Čína již založily novou banku s budoucím kapitálem kolem 100 miliard dolarů. Mezi zakládající členy nové Asijské banky pro investice do infrastruktury (AIIB) bylo přijato 57 států a oblastí z Asie, Evropy a Blízkého východu. Její sídlo bude v Číně a prvním prezidentem byl zvolen Ind. Česko mezi zakládajícími státy není, protože naší záchranou je USA a prozatím existující dolar.

Největším akcionářem banky AIIB je s 41 miliardami Čína, po 18 miliardách vloží Rusko, Brazílie a Indie, Jižní Afrika dodá 5 miliard USD. Banka začne efektivně pracovat během několika měsíců. Klíčová je koordinace tří klíčových projektů: Euroasijské ekonomické unie (EAEU), Nové Hedvábné stezky a Banky rozvoje BRICS. K opačné perspektivě Západu si přečtěte článek Technologické zaostávání aneb Důvod válek vedených Západem.

Banka rozvoje BRICS podpoří již realizovaný projekt Asijské infrastrukturní a investiční banky, která vznikla z iniciativy Pekingu. Zájem Číny znamenal mnohem rychlejší realizaci tohoto projektu, ve srovnání s Bankou rozvoje. Jedná se o dvě nové finanční instituce pod kuratelou BRICS, které do značné míry diversifikují zdroje financování na světové úrovni a expandují možnosti investic mimo přímý vliv západních finančních institucí. Příklad bankovního a finančního útoku na Rusko a nyní i na kapitálové trhy Číny ukazuje, že rozvojové země si musí vybudovat vlastní nezávislý kapitálový trh a najít odpovídající způsoby financování.
 
Členství Řecka

Tuto možnost zatím neoficiálně vyloučili ruští poradci v Ufě. Ti jasně řekli, že zakládající země se musí nejprve sjednotit a začít pracovat, až pak přijímat nové členy. Země BRICS se poučily z vývoje EU, která postupovala přesně opačně. A v případě Řecka, Belgie, Itálie a dalších zemí dokonce s plným vědomím podepsala oficiální falšování státních rozpočtů a dluhů. Řecko se pravděpodobně zúčastní projektů financování z nově založené Banky rozvoje BRICS, pokud nakoupí akcie nově vzniklé rozvojové banky. Summit v Ufě musí navrhnout precedens financování a ekonomické pomoci platný i pro jiné země, nemůže odsouhlasit výjimku pro jednu zemi. Proto nebudou jednání jednoduchá a nikdo nečeká v případě Řecka nějaký zázrak.
 
Ostatní země

Brazílie přijíždí do Ufy s dalším skandálem odposlechů NSA, které tentokrát sledovaly nejen prezidentku, ale hlavně prováděly ekonomickou špionáž Brazílie ve prospěch USA. Německo a Francie jsou v současné době vazalové USA. Proto k této ostudě mlčí, i když NSA dělala v obou zemích totéž. Brazilská prezidentka nemusí mlčet, není vazal. Hlavně má skrze summit v Ufě možnost, jak dát najevo svou skutečnou hodnotu a jak efektivně posílit mocenské ambice Brazílie v Latinské Americe. K tomu jí dopomůže skupina Andských států, z nichž dlouhodobě sledujeme zejména Ekvádor, viz příslušná klíčová slova v anotaci článku a odkazy na tematicky podobné články. Doporučujeme článek Západní divadlo pro lid a práce BRICS pro lidi.

Indie lavíruje mezi vojenskou a ekonomickou spoluprací s Ruskem a příhraničním napětím s Čínou, která se pro Indii stává ekonomickou šancí a hrozbou současně. Tato bývalá britská kolonie zatím nemůže tak otevřeně vystoupit proti hegemonii Západu, jako to dělá Rusko a Čína. V podobné situaci se nachází Jihoafrická republika. Proto má setkání v Ufě naprosto klíčový význam. Jednotlivé země musí:
 • Vypracovat politickou strategii vůči globálnímu hegemonovi USA
 • Sjednotit ekonomickou strategii různorodých zemí, jež nesmí dopustit rozpad zóny obchodu, který nyní probíhá mezi severem a jihem EU
 • Nastolit strategii rozvoje demokracie opřené o sociální a solidární stát, který v EU a v USA pohřbila neoliberální ekonomika a ideologie
 • Připravit se na eventuální útoky typu Majdanu a vojenských pučů a státních převratů v jednotlivých zemích, viz například periodické pokusy USA svrhnout vládu Venezuely a dalších jihoamerických zemí
 • Vytvořit mezinárodní blok vyvažující agresivní a iracionální politiku západních zemí, které pro své vlastní mocenské zájmy podporují terorismus, rozvracejí celé státy a vyvolávají lokální války

Všechny tyto úkoly nelze splnit ani v desetilém horizontu, což je asi maximum, v němž lze dnes politiku racionálně plánovat. Ale Čína myslí ve staletích a Rusko se nyní dostalo do fáze klidného vývoje, který změnil ekonomickou dynamiku do plusu, stejně jako mění dynamiku politického vývoje stejným směrem. Obě země postupují prozatím klidně a uvážlivě, dbají na slabé články nového řetězu zemí BRICS, aby nedopadly jako EU a USA. Doufejme, že se jim dílo podaří.

Je to maximálně i v zájmu nás, to jest 99 % normálních evropských občanů. Jedno procento vládnoucích má ovšem jiné úmysly a jiné plány, včetně globálních exponentů korporátního fašismu. Jejich výsledkem byl summit Evropské unie v Rize. Viz náš článek Summit v Rize rozjel oficiální pohřeb EU.

Související články:

9 komentářů :

 1. BRICS = SVOBODA od bankovního fašismu a politického nacismu Bruselu a USA ...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. SVOBODA ? Pochybuji, že to bude až tak svobodné pro členy BRICS. Sázejí na kartu, která je stejně neznámá jako na opačné straně. Je to stejně křehké partnerství jako máme zde v Evropě.

   Smazat
 2. To nejspíš ano, ale když my patříme na opačnou stranu tábora. Můžeme jen číst, poslouchat a koukat.

  OdpovědětSmazat
 3. V neděli se Sobotka na sumitu 28 premiérů na záchranu Řecka zřejmě zaváže, že budeme přispívat jako ČR na oddlužení a záchranu řecké ekonomiky jako nečlen eurozóny ze svých daní, dnes evropský parlament schválil další pokračování vyjednávání vražedné americké dohody TTIP vnucenou USA.Jaké pozitivní události asi slavnou "demokratickou a svobodnou" EU může v budoucnu čekat?Hordy samopalníků přepadla evropské země a Brůsel čumí, nic nedělá a ještě si vyskakuje.Do 2 let se musí tento domeček z karet, rozbořit, ne-li již dřív!Mám dojem, že se globální ekonomika hroutí, v čele s USA.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Prečo vnútenú ? Ja TTIP chcem, rovnako ako mnoho iných európanov a američanov... To, že so zmluvou nesúhlasíte vy, z nej nerobí vynútenú zmluvu... Vynútená zmluva bola varšavská zmluva a nie TTIP ... Globálna ekonomika sa nerúca...Tie predvesti o zrútení systému existujú tak dlho a tak často, ako správy o konci sveta... Sú to len nezmysli

   Smazat
  2. Nevím, pane Trgina, co konkrétně TTIP přinese Vám pozitivního, ale pokud víte, že USA chce udělat EU slabší-oslabit jako konkurenta, tady není prioritní dohoda jako obchodní, ale nadvláda US korporací a ekonomický diktát USA a její nadřazený vliv..Na You Tube máte rozbory k TTIP od vzdělaných ekonomů, třeba doc.I. Švihlíková.

   Smazat
  3. TTIP-lobbing a další cíl, ekonomická závislost EU na USA a úplné odsřihnutí EU od Ruska!

   Smazat
  4. 22:18

   Vy mi člověče připomínáte jednoho vojáka (s kterým jsem kdysi sloužil vlasti), který "óvce pásal" kdesi na Slovensku.
   Globální ekonomika se už zhroutila přece dávno a nebo jak si vysvětlíte například, že kalhoty, které obeplují zeměkouli
   jsou na pultech za 200,- Kč. Celé je to pokřivené dávno a ty překroucené ceny vypovídají o tom, že skutečnost je už dávno mimo. Neexistuje. Všechno to plave na vodě a proto se to musí nakonec někde utopit.

   Smazat
 4. Díky pane Dvořáku za vystavení tohoto článku z kterého jsem lépe pochopil účel založení a cíle ekonomického sdružení BRICS.
  Přeji jim úspěch

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.