Reklama

čtvrtek 23. července 2015

Ukrajina vydá seznam nežádoucích umělců

Francouzská média jsou včera a dnes zaplavená informací, že jejich slavný herec Gérard Depardieu se ocitl na černé listině umělců, kteří jsou na Ukrajině nežádoucí, se zdůvodněním, že ohrožují bezpečnost státu.


Francouzské sdělovací prostředky převzaly zprávu z ruského serveru Vesti, který se opírá o oficiální stanovisko ukrajinského ministerstva. O tomto kroku psala již začátkem července samotná ukrajinská média. Seznam souvisí se „změnou některých zákonů Ukrajiny o ochraně informací a vysílání na území Ukrajiny.“ Takto cituje ministerstvo server ukrajinského deníku Segodnya. Dále toto komentuje: „Seznam podává výčet osob, které představují hrozbu národní bezpečnosti na základě materiálů ministerstva vnitra, bezpečnostní služby a Národní rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Podle zákona by seznam měl být zveřejněn na oficiálních internetových stránkách ministerstva, a to  do dvou měsíců od nabytí platnosti zákona.“ Podle náměstka ministra kultury Jurije Zubka bude seznam publikován nejpozději do 3.srpna.

Již dnes se ví, že seznam obsahuje přinejmenším 117 jmen, mezi kterými mimo jmenovaného Gérarda Depardieu, se nachází srbský režisér Emir Kusturica, americký herec Steven Seagal, nebo režisér Oliver Stone. Podle náměstka Zubka bude tento seznam „podezřelých“ předán ukrajinskému soudu, který na základě bezpečnostních materiálů rozhodne o zařazení jednotlivců do oficiálního seznamu. Ruský server Vesti uvádí, že ministr Vjačeslav Kirilenko dostal ke schvalování seznam celkem 568 jmen a přidává jména některých ruských umělců, kteří se ocitli na seznamu, jako jsou: Michael Porešenkov, Julia Čičerina, Alexej Panin, Alexej Balatov, Iosif Kobzon a Ivan Ochlobystin.

Podle tohoto zákona Státní výbor pro kinematografii zakázal promítání asi 400  filmů ruské výroby. K tomu server Segognya dodává: „Ministerstvo kultury chce také aktivně využít další právní nástroje pro minimalizaci účinků propagandy ze strany kulturních činitelů státu agresora.“

Francouzská nelibost

Francouzská média uvádí, že na Ukrajině dojde k zákazu promítání filmů, ve kterých hraje Gérard Depardieu a ani se tomu nediví. Citují jeho větu, kterou pronesl v srpnu roku 2014 na filmovém festivalu v Rize: „Mám rád Rusko a také Ukrajinu jako součást Ruska.“  Letos na festivalu v Cannes, když prezentoval film Údolí lásky (Valley of Love) se vyjadřoval mnohem opatrněji: „Nebudu předstírat, že vím vše a že jsem mluvčím čehokoliv. Nemám rád válku a konflikty, v jejichž důsledku se zabíjí. Ale na to nemám vliv… Nikdo ale nechápe Ukrajinu.“

Deník Ouest France (snímek nahoře je z tohoto deníku) k herci poznamenává: „Gérard Depardieu je velmi populární jak v Rusku, tak na Ukrajině, ale ukrajinští politikové nedokázali strávit, že si herec v lednu 2013 vzal ruské občanství. Dále uvádí postesknutí ukrajinského poslance Olexandra Bryhynetse (Bryginěc) „Bývaly doby, kdy Gérard Depardieu podporoval hnutí Oranžové revoluce, dnes zpívá ódy na diktátory.“

Výtka se týká Gepardieuho v tom ohledu, že je také známo jeho vzájemné blízké pouto s bývalým ukrajinským prezidentem Viktorem Juščenkem, u kterého údajně oceňoval lidské vlastnosti. Populárním se stal výrok Gepardieua k prezidentům – adresováno především k Putinovi: „Nemám rád funkcionáře prezidenty, ale lidi… Putin je osobnost, kterého Rusko tolik potřebovalo, Bůh žehnej jeho duši.

7 komentářů :

 1. Demokracie na Ukrajině v čele s Prasačenkem a Jasemhňupem v praxi.....

  OdpovědětSmazat
 2. Tak Depardieu odešel do Ruska nejen z přátelství k Putinovi, ale především z daňových důvodů.
  Hollande chtěl pomoci státní pokladně tím, že uvalí na vysoké příjmy vysokou daň, což mu neprošlo.

  Za osobního přítele charismatického vůdce Putina se považuje Steven Seagal. Často Rusko a Putina navštěvuje, naposledy byl viděn na vojenské přehlídce v Moskvě k 70.výročí ukončení války.

  A protože je to dobrý herec a sympaťák, nikdo v USA se do něj neobouvá, že kolaborant,Putinovec,agent Kremlu,troll a podobné výrazy tak běžné u nás v ČR, pokud vyjádříte cokoliv pozitivního o Rusku, nebo o Putinovi.

  A na Ukrajině je situace natolik složitá, že už se v ní neorientují ani sami Ukrajinci, takže je lze spíše politovat.

  Roland

  OdpovědětSmazat
 3. Ukrajinci by měli být důslední a uveřejnit také seznam svých příznivců. Např. náš Kocáb by mohl být prohlášen národním umělcem Ukrajiny, byl přece na Majdanu jako nadšený stoupenec jejich státního převratu.

  OdpovědětSmazat
 4. Jen ať si užijí na UA holywoodských sraček jako my. I oni na to přijdou taky. Vžtyť za hovno stojí i ty SSa dokumenty, kde jednu věc děje opakují minimálně 3x, pak se zase vrátí v čase a děj jede zase od začátku, to asi aby pochopil i pindostánský běžný občan - idiot.

  OdpovědětSmazat
 5. K 11:52 Blba Kocába mohli dát tak ke cirkusákům do domu hrůzy, tam by mohl dělat tak strašidlo, ten pan havloidní umělec tatrman.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. hrabě Kocharowski23. července 2015 16:12

   Tak , tak, do pojízdného obludária jako exemplář č.1. Mohli by s ním strašit Rusy, třeba by je vyhnal z Ukrajiny stejně, jako z ČSSR.

   Smazat
 6. Ulevilo se mě . Na seznamu není Trautenberk s hajným .

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.