Reklama

čtvrtek 16. července 2015

Zapálil někdo Porošenkovi koudel? Kyjev posílá na Donbas smířlivý návrh, ale není to samo sebou. Čtěte, co se dělo včera a v noci


16. 7. 2015 Parlamentní listy

Na Ukrajině se přes noc změnila situace směrem k naplnění minských dohod. ParlamentníListy.cz shrnují, co tento obrat způsobilo a co s ním pravděpodobně souvisí.

Podle informací ukrajinských novin Ukrajinskaja Pravda a Zerkalo neděli bude otázka zvláštního statusu Doněcka a Luhanska součástí nového textu ukrajinské ústavy. V noci 15. července 2015 prezidentská kancelář poslala do Nejvyšší rady nový „dopracovaný návrh“, který byl vysvětlen tím, že prezidentův návrh odpovídá ukrajinským povinnostem jako signatáře minských dohod z února 2015. V původním návrhu z 1. července, který se týká decentralizace Ukrajiny, nebylo o ničem takovém ani zmínky.

Nový návrh v přechodných ustanoveních v bodě 18 píše, že „Zvláštnosti fungování samosprávy ve zvláštních oblastech Doněcké a Luhanské oblasti budou stanoveny zvláštním zákonem“. Konkrétní obsah zvláštního statusu (tj. návrh zákona) v rámci samosprávy ale ještě v Radě není. Současný návrh na změnu ústavy jenom ústavně zafixuje „zvláštní status“ konkrétních oblastí Doněcké a Luhanské oblasti.

Návrh byl narychlo pozměněn podle Ukrajinské pravdy v souvislosti s návštěvou zástupkyně ministra zahraničí USA Victorie Nulandové během včerejška v Kyjevě. Rovněž včera v noci se realizoval telefonický rozhovor mezi prezidentem Obamou a Putinem, který se měl ale týkat podle oficiálních vyjádření íránské otázky a dosažených dohod ve Vídni. Nulandová se pro ukrajinská média dnes ráno vyjádřila v tom smyslu, že si „je jistá“, že Rada podpoří decentralizaci a zvláštní status, který, jak předtím zdůraznila, odpovídá minských dohodám.

Změna ústavy o decentralizaci Ukrajiny se má poprvé projednávat v ukrajinském parlamentu dnes. Včera místopředsedkyně Rady Oksana Syrojidová ostře kritizovala to, že v Radě existují „šílené" vnější tlaky ze zahraničí na poslance, aby zvláštní status oblastí přijali. Podle ní půjde o kapitulaci před ruským agresorem: „Není snad jasné, že zvláštní status pro Donbas v Ústavě je popřením práva ukrajinského národa na suverenitu? Není snad jasné, že jakýkoliv zvláštní status pro Donbas v Ústavě je legitimizací ruských vojsk a žoldáků na teritoriu Ukrajiny? A jejich integrace do ukrajinské politiky je konec nejen pro evropské perspektivy pro Ukrajinu, ale je to úspěch kremelských plánů a konec ukrajinského státu?“ Poslankyně vyjádřila také názor, že přijetí takového zákona je „vlastizrada a zrada ukrajinského lidu“.

Bývalý ministr obrany Anatolij Gricenko napsal, že návrh jde na ruku ruskému prezidentu Putinovi, který tak „může být spokojený“.

11 komentářů :

 1. Putin opět vítězí. Opravdu je to světový vůdce a lídr uznávaný a respektovaný jinými velmocemi a státy!!!

  OdpovědětSmazat
 2. Nevyšlo rozpoutání války na jihovýchodě, tak se zatopí pro změnu na západě Ukrajiny. Světové kurvítko ten oheň rozfoukává tak jako tak. Důležité je vytvořit vysokou hráz mezi Ruskem a EU a bokem rozkrást Ukrajinu.

  OdpovědětSmazat
 3. Já mám pořád nějaký zvláštní pocit, že jim už poněkolikáté jde o odříznutí Donbasu od Ruska - obsazení hranic Ukrajinskou armádou. No a pak si tam už zjednají pořádek a po svém. Snad není Putin tak naivní.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nějaké (množné číslo určitě) podvody ve vztazích budou. Například: Kolikrát jen ti z Kyjeva říkali, jak budou trestat exponenty odporu, zločince, z obou republik. Může být ve smlouvě či zákoně napsáno cokoli, ale tito lidé budou miznout a ani to fašisté nebudou muset okomentovávat. I zvídaví reportér nevyvázne životem; spíše si myslím, že asi tak rok tam nezávislí zpravodajové nebudou moci vkročit. Možná bude vyhlášen vyjímečný stav. Naši kavárenští povaleči jako Menzel, Svěrák, Pehe, to budou kvitovat. Povstalci budou odzbrojováni, mučeni, zaživa rozebíráni na orgány, domovy jim budou po nocích vypalovány a policie nic nebude schopna vyšetřit. To nejhorší teprve přijde. Přesunou tam těžiště práce speciální služky Ministerstva vnitra, Ministerstva obrany a složky světového kurvítka - nejpozději následující den po podpisu smlouvy. Právě nyní bych na straně povstalců co nejrychleji emigroval do Ruska. Úplné samostatnosti nebylo možno dosáhnout, konfederace asi také ne, připojení k Rusku také ne - z historickopolitických i finančních důvodů. Teď Porošenko již chystá opatření proti neposlušným, pokud jej nesvrhnou.
   Možná do každé vesnice v obou republikách umístit 20 vojáků mezinárodních mírových sil. Civilizovanost nelze naordinovat - viz naše politická analfabetická sféra.

   Smazat
 4. Ale kdepak, pravý sektor jim zatápí a potřebuje uvolnit armádu. Asi ho trochu začíná škrtit kolem krku. Kulový, teď bych tu pakáž skřípnul ze dvou stran.

  OdpovědětSmazat
 5. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak teď už snad to bude celé. Nejásal bych předčasně. Tady, s dnešním datem ve 14:58 píší něco jiného: http://my-disain.ru/grimasy-nezalezhnosti/

   Smazat
  2. Totéž 14:05 na TV Rossia 24

   Smazat
 6. Tak to přijel sám Lucifer do Kyjeva, fucking off Nuland, tentokrát ne se sušenkami, ale určitě s pěkně smradlavou čertovinou. Jak se říká, že je potřeba vymetat peklo d´áblem, je potřeba na tento typ pejzatých vymetat tím samým, Vladimire pozor.

  OdpovědětSmazat
 7. Porošenko-Waltzmann dostal nové instrukce (a to jejich plnění musí Nulandová kontrolovat přímo na místě jednání v Radě, protože lidé pod vlivem jsou značně nespolehliví), aby sehrál divadélko pro světová média, jak se najednou snaží něco dělat s jihovýchodem, protože EU si už příliš hlasitě stěžuje na neplnění Minsku 2.

  OdpovědětSmazat
 8. Jen bych chtěl upozornit, že v ústavě se o tom píše v přechodných ustanoveních, takže mi to přijde jako nějaký další podvod ze strany Kyjeva.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.