Reklama

pátek 17. července 2015

Zbyněk Fiala: Poslanci ať mlčky souhlasí


Schulz Martin
Zbyněk Fiala
17.7.2015  Vaše věc
 
Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz chce omezit práva individuálních poslanců této celoevropské demokratické instituce. Obsahuje to studie První úvahy o evropské parlamentní demokracii, která byla rozeslána nejvyšším funkcionářům EP. Píše o tom internetový deník Politico.

http://www.politico.eu/article/parliament-ponders-power-shift/
I když se jedná o pouhé teoretické úvahy, je z nich zřejmé, že předseda Evropského parlamentu má zájem o významnější mocenské postavení a už nechce být pouhým zprostředkovatelem, moderátorem. Vyplývá to z uniklé studie, kterou zpracoval generální tajemník EP Klaus Welle pro úzkou skupinu nejvyšších funkcionářů zákonodárného sboru Evropské unie. Ve studii zdůrazňuje, že předseda je mluvčím celé sněmovny, proto by
měl sloužit vrcholný aparát EP hlavně na podporu této role.

Souběžně by měl být posílen vliv jednotlivých politických frakcí EP v legislativním procesu na úkor individuálních poslanců. V současné době v EP působí osm politických frakcí, z nichž nejsilnější jsou Evropská lidová strana, sdružující křesťanské demokraty, a Progresivní aliance socialistů a demokratů s poslanci za sociálně demokratické a socialistické strany. V této socialistické frakci je také předseda EP Martin Schulz z kandidátky německé SPD.

Politické frakce by měly mít silnější slovo hlavně v prvním čtení jednotlivých legislativních návrhů a měly by mít přehled o všech dohodách, které jsou během prvního měsíce nad těmito návrhy uzavřeny. To zní rozumně. Zato jednotliví poslanci nevycházejí z této studie v nejlepším světle. Text poukazuje na pokusy o „re-nacionalizaci zdrojů a hlasování ve prospěch národních delegací“. Tím se potlačuje unijní charakter tohoto sboru.

Problém však možná spočívá v něčem jiném. Připomeňme, že Evropský parlament se složitě dělí o moc s Evropskou komisí (výkonná moc EU, která návrhy připravuje), Evropskými radami (z ministrů různých rezortů, jejichž role je hlavně odborná, ale signalizují postoje vlád členských zemí) a s pravidelnými summity členských zemí (které mají poslední slovo).

Síť mocenských vztahů byla dále zahuštěna, když začala mnohem samostatněji vystupovat Evropská centrální banka, nahrazující neschopnost a neochotu EU i členských zemí k proticyklickým zásahům do hospodářství. A vynořují se úvahy, že samostatněji by měla vystupovat i skupina zemí se společnou měnou, včetně zavedení vlastního parlamentu a rozpočtu.

Evropský parlament zatím vychází z těchto soubojů jako nejslabší. Nevyšlo z něj nic, co by posunulo evropskou integraci kupředu, aspoň na straně těch, koho EP přímo zastupuje, tedy občanů. Udivuje představa, že to lze zachránit tím, když bude předseda víc vidět.

Z návrhů zmíněné studie je zřejmé, že předseda si neví rady s pestrými zájmy, které má EP reprezentovat. Je to patrné z toho, co označuje za „excesy“, které je třeba odstranit. Uvádí zde třeba individuální dotazy poslanců adresované unijním institucím, které však prý míří hlavně na domácí publikum, nebo to, že poslanci ze stejného důvodu bezprostředně po hlasování komentují, proč byli pro nebo proti.

Mohu-li do toho vstoupit s osobním hlediskem, pro mne jsou velice důležité názory jiného člena evropské socialistické frakce, profesora Jana Kellera, který byl zvolen jako nezávislý na kandidátce ČSSD. Jako školený vědec vyhledává logické rozpory v návrzích a prohlášeních, které musí v tomto prostředí vyslechnout, a tím to nepochybně spoustě lidí komplikuje. Pro mne je však zárukou, že aspoň někomu to tam opravdu myslí. Dokonce věřím, že proráží cestu a příště se najdou i další, kdo svou vědeckou kariéru obětují ve prospěch soubojů s omezeností, demagogií a manipulací. Ostatně naši republiku kdysi zakládal jeden takový.

Jiní voliči mohou preferovat jiné osobnosti, ale bez jejich prostřednictví se skutečně v aktivitách Evropského parlamentu nelze vyznat, i přes veškerý internetový servis, který je jinak skutečně špičkový.

K mocnému předsednickému postu mohou podobné komentáře doléhat jako rušivý šum, který snižuje svižnost potřebných souhlasů. Ale nemělo by zapadnout, že ještě předtím, než poslanci začali zvedat ruku v Bruselu nebo ve Štrasburku, musel nejprve doma někdo vyrazit k evropským volbám a hodit jim svůj hlas. A čím méně se teď bude jednání EP týkat těchto lidí doma, tím méně jich přijde k volbám příště.

V evropských volbách přitom nejde jen o výběr europoslanců, ale také o potvrzení legitimnosti samotného Evropského parlamentu. Ve studii mi proto chybí úvaha, že pokud volby nepřilákají aspoň třetinu voličů, pak neplatí a musejí se konat znovu. A že po dvou neúspěšných volbách může být Evropský parlament zrušen a spořádaně odeslán – s předsedou samozřejmě v čele – kamsi do hlubin zapomnění. Ne že bych si to přál. Ale neměl by vzniknout dojem, že tento parlament přiletěl odněkud z nebe.

5 komentářů :

 1. Muslimove jsou vubec divna skupina lidi.
  „Je to zvláštní – můžete dělat vtipy na katolíky, papeže, židy, křesťany, Irčany, Italy, Poláky a bůhví na koho ještě, ale je (prý) necitlivé, když vtipkujete o muslimech. Jsem přesvědčen, že čím dřív budeme mít všichni stejné měřítko a pravidla pro všechny, tím bude lépe“.
  1. Jestli se živíte rafinováním heroinu, přitom ale máte morální námitky vůči alkoholu, asi jste muslim.
  2. Pokud máte samopal za 3 tisíce dolarů a odpalovací zařízení raket za 5 tisíc, a přitom si nemůžete dovolit koupit boty, asi jste muslim.
  3. Jestli máte víc manželek než zubů, asi jste muslim.
  4. Jestli si utíráte zadek holou rukou, ale vepřové považujete za nečisté, asi jste muslim.
  5. Jestli si myslíte, že vesty existují jen ve dvou provedeních – neprůstřelné a sebevražedné našlapané výbušninami s hřebíky a ložiskovými kuličkami, asi jste muslim.
  6. Pokud si nemůžete vzpomenout na nikoho, komu jste ještě nevyhlásil džihád, asi jste muslim.
  7. Jestli se domníváte, že televize je nebezpečná a přitom běžně v šatech nosíte výbušniny, asi jste muslim .
  8. Pokud jste ohromen odhalením, že mobilní telefon může sloužit i k jinému účelu, než k odpálení bomb u silnic, asi jste muslim.
  9. Jestliže nemáte nic proti ženám a myslíte si, že každý muž by měl vlastnit alespoň čtyři, asi jste muslim.
  10. Jestliže shledáte, že toto vše, co tady říkám, je urážlivé či rasistické, a nepošlete to dál, asi jste muslim.
  Muslimské záhady
  Každý se diví, proč jsou muslimští teroristé schopni tak rychle spáchat sebevraždu.
  - žádné Vánoce
  - žádná televize
  - žádné nahé ženy
  - žádný fotbal
  - žádné jídlo z vepřového masa
  - žádné hot-dogy
  - žádné burgry
  - žádné pivo
  - hadry jako šaty
  - ručníky jako klobouky
  - stále kvílící idiot na věži
  - víc než jedna žena
  - víc než jedna tchyně
  - nesmíte se holit
  - vaše žena se nesmí holit
  - nesmíte smýt smrad osla
  - vaříte na velbloudích hovnech
  - vaši ženu vám vybere někdo jiný
  - vaše žena smrdí hůř než váš osel

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jak toto souvisí s tím článkem, to mi stále nedochází. Nesmíte se pohoršit, ale v mnohém mají pravdu. Jen když si vzpomenu kolik dřeva jsme spálili, než jsme si opekli večer buřty a pak ty řeči manželky. Všechno bych tak šmahem neodsuzoval. Jestli jsme se očkováním zbavili červinky a věříme tomu, můžeme i to vepřové, všude to tak nemusí být, atd a pod.

   Smazat
 2. Proč jen muslimové mají být divní - co takhle bezvěrci? Zejména čeští? To není divná skupina lidí? Lžou, kradou, prodali svůj vlastní stát a nechali ho zničit, podvádí a přelhávají jeden druhého, znásilňují, vraždí novorozeňata, zabíjí, chlastají, fetujou, pro západní hodnoty dobrovolně zahodili všechno české - dokonce uměle vyrobené takzvané celebrity se za všechno české stydí, uzavírají sňatky výhradně s cizinci a myslí si tím pádem jak jsou světoví a že je hovno jejich strejc, dětem dávají anglická křestní jména, na festivalech písní a filmů zpívají anglicky ( za češtinu se stydí) české filmy jsou imitace amerických ( za česká temata se čeští "umělci" stydí) Kdy se začnou stydět za svoje české rodiče? Nic takového není u muslimů, jsou hrdí, nejsou jako Češi ( jako prodejné děvky které za peníze dají každému) neprodali by své hodnoty, pečují o své staré rodiče vzorně až do jejich smrti, pečují o své děti, ženy jsou věrné svým manželům, nikde jim "nevypadává ňadro", ani jim náhodou "nevykoukne rozkrok" nejsou tam rozvody manželů téměř vůbec, nesoudí se se svými sousedy kvůli každé kravině, neexistují tam kšefty s chudobou, třetina jejich obyvatel nejsou právník, mgr, bc, neznají lichvu ( tu trestají smrtí) nepodvádí se mezi sebou, nevydírají se navzájem, nikdy jim skromné domovy nevyrabuje exekutor - zatímco u českých bezvěrců exekutorské svině vydírají, zabavují i nezbytné léky, dětské hračky i alba fotografií s rodiči a prarodiči - kradou lidem i vzpomínky. Muslimové neznehodnocují život sobě navzájem, neznají ponižování, dehonestaci, pornografii a bulvární sračky.Jako lidé -jsou mravně mnohem a mnohem čistější než nemravní a blbí Českové. Proč se pořád staví na tom, že bezvěrci jsou lepší než muslimové -v čem? Že žerem vepřové a nenosíme v letních vedrech šátky ale sluneční brýle? To je trochu směšné - ne? My nemáme hadry jako šaty? My máme už jenom hadry, (skvělá krejčovina viz OP Prostějov nebo Triola už neexistuje) kupujeme i to, co se sem vozí zadarmo z kapitalistických skládek, k žrádlu a pití vybíráme¨kontejnery, máme držky bez zubů, smrdíme, jsme potetovaní s cvočky v čumáku jak pitomí divoši - tak v čem jsme prokristapána -lepší?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Uplatňujeme Šaríju, vyhlašujeme džihád, znásilňujeme, nutíme někoho některý den nejíst, učíme své nejmenší zpaměti náboženské texty, jsme analfabeti, zaplavujeme jiné státy a domorodcům říkáme odejděte? Když muslima odmítne žena, cítí se uražen a svobodně jí chrstne kyselinu do obličeje.
   Lituji vás; prostřelitelilný však jistě budete.

   Smazat
 3. dobrovolně jste se vzdali socialismu protože nebyl dost cool. chtěli jste kapitalizmus, který je nereálný jako komunismus, vyměnili jste přátelství za individualismus a teď není nikoho kdo by zastavil organizované muslimy, pohrdáte dělníky že dělají za malou mzdu ale chcete aby za vaši svobodu bojovali proti rusku..... ztratili jste národní identitu a ztratíte i zemi. ....dobrovolně.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.