Reklama

sobota 8. srpna 2015

Čína a Rusko daly šach USA. Bude se konat mat?

Když v polovině května nahlásila Moskva, že plánuje společná vojenská cvičení ruských vojsk s čínskými, někdo musel nad tímto krokem kroutit hlavu, když ví, že obě strany mají nevyjasněné územní spory. Někdo se pro změnu nepodivil a umí si to představit, při vzpomínce na již dávné dobré čínsko-ruské vztahy. Co je podstatné, že lidem v Pentagonu zatrnulo.

Cvičení nazvané „Námořní spolupráce 2015" byla oficiálními ruskými místy tlumočena jako „praktický krok k posílení přátelství a spolupráce mezi velkými námořními mocnostmi Ruskem a Čínou." Jinak je dále cvičení komentováno, jako zabezpečí prostoru Tichého oceánu.

Podíváme-li se na konkrétní účast na cvičení, zjistíme, že se první část „tréninková" akce konala v druhé polovině května v Černém a Středozemním moři (mezi Řeckem, Tureckem a Egyptem). Do cvičení byla zapojena bojová plavidla například vlajková loď Černomořské flotily raketový křižník Moskva, hlídková loď Ladnyj, největší vznášedlo na světě Samum, dva výsadkové křižníky a za čínskou stranu to byly strážní fregaty Lin a Weifang. Připomeňme, že se první vzájemné setkání ruských lodí s čínské fregatami konalo v Novorosijsku při oslavách 70.výročí vítězství nad fašismem.

Jarní část cvičení z povzdáli sledoval americký torpédoborec Arleigh Burke, který je vyzbrojen řízenými střelami různých typů a navíc disponuje systémem Aegis, který je schopný shromažďovat, údaje o jiných plavidlech. Mohl tak třeba i ze vzdálenosti tisíců kilometrů získávat informace o rusko-čínských manévrech. Důležité je zmínit, že Rusko má dohodu se Sýrií na námořní základnu a stejnou dohodu podepsalo s Kyprem. Před tímto cvičením došlo k dohodě NATO a Řecka o případné dislokaci pěti tisíc vojáků aliance sil rychlého nasazení schopných akce do 48 hodin.

Cvičení nyní pokračuje v srpnu ve své druhé části tentokrát v Japonském moři.

USA se cítí ohrožené mulitpolaritou

Pochopitelně, že americká strana je vývojem čínsko-ruských vztahů znepokojená a analytik Peter Harris z Coloradské státní univerzity se pustil do komentování nově vzniklé situace v časopise zabývající se zahraniční politikou „Národní zájem" (The National Interest). V úvodu se ptá: Co nyní USA, zda jsou schopné obstát, když dohází k multipolaritě? Důležitá bude odpověď také na otázku, zda USA hodlají za každou cenu bránit svoji vojenskou převahu nebo budou ochotné navazovat přátelství se vznikajícími dalšími velmocemi?

Za zmínku stojí, že USA přitom hodnotí pozitivně své vztahy s Čínou, kdy nedochází k žádné přímé vojenské hrozbě. Přesto nutno komentovat, že Američané mají strach z rostoucího vlivu této velmoci ve Východní Asii.

Podle Petera Harrise nyní obava z Číny narůstá díky plánovanému čínsko-ruskému srpnovému cvičení v Japonském moři. „Washingtonu se zmenšují manévrovací schopnosti na Východě, v Jihočínském moři nebo přímo na Taiwanu, jak by mohl diplomaticky nebo vojensky ovlivnit události v případě konfliktu." Rusku a Číně se podařil tah vůči USA. Společnou akcí v této oblasti snadněji vyšachovali takovou velmoc, jako jsou USA, která je papírově v námořní síle mocnější než Čína a Rusko dohromady.

Vzhledem ke komplikovaným vztahům USA k oběma velmocem, se Čína a Rusko nemusí podle Harrise ani „přítelíčkovat" a stačí jim, že jejich strategické zájmy se v čase a prostoru shodnou. Rázem je po americké suverenitě v severovýchodní Asii a v celém regionu. „USA jen těžko díky svým komplikovaným vztahům něco zmůžou vůči regionálním spojencům," říká americký politolog a poznamenává, že by se strategickým partnerstvím Číny a Ruska měli američtí státní experti vážně zabývat.

V Asii dochází k novému globálně-politickému vývoji a díky uvedené strategii budou muset USA snížit stav svých vojsk na západních hranicích s Ruskem. Na tom je vidět, jak komplikovaná vzniká pro Pentagon situace v angažování se NATO ve východní Evropě a v konfrontaci USA s Ruskem. Animozita USA dovedla Moskvu k hledání partnerství na Východě.

Čína

I nespolehlivý spojenec je, jak uvádí Peter Harris, pro Čínu cenný ve chvíli, kdy USA se svými výzvědnými službami a veškerou vojenskou kapacitou upírá pozornost do východní Asie. Ale zároveň analytik upozorňuje na zhoršení situace pro Čínu, kdy USA budou muset přesunout ještě více svých vojenských a zpravodajských sil do této oblasti. Ale v každém případě Peking ocení ruskou pomoc v případě jakéhokoliv konfliktu s Washingtonem. Na to je Rusko dobrým přítelem. USA ani nevadí drobné ústupky, které budou spojeny s čínsko-ruským spojenectvím, jako skutečnost, že Američané ponesou závažné břemeno zvýšení své přítomnosti v jihovýchodní Asii. Jinak, to by USA musely upustit od své velmocenské strategie v této oblasti.

Měnící se „terén"

Od druhé světové války si USA zvykly na politickou a ekonomickou převahu ve zmiňované oblasti. Ta byla zabezpečována relativně pohodlnou vojenskou převahou, opírající se zejména o námořní síly. Obvykle stačilo, aby za vlády Eisenhowera nebo Clintona byly vyslány na Taiwan zesílené americké jednotky a reakcí bylo, že Peking zatáhl výbojné drápky a okamžitě změnil své chování.

Dnes však dochází ke změně celé situace v jihovýchodní Asii. Analytik Peter Harris vidí budoucnost této oblasti ve stále zmenšujícím se vlivu USA a zdejší americké nadřazenosti. „Rychle rostoucí velmoci Čína a Rusko nejsou sice stále ekvivalentem k USA, ale mnohem více již ohrožují americké prvenství a zpochybňují jej v určitých oblastech, a to zejména ve chvíli, kdy obě velmoci vystupují společně," píše Peter Harris ve svém článku a uzavírá, že to jsou důvody, proč již začátek sbližování Číny a Ruska je třeba v USA brát vážně.

34 komentářů :

 1. Naprosto logické vyústění amerikánsky debilní politiky?:

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. přesně!

   Smazat
  2. Takže světové kurvítko rozumí jen hrozbě vojenskou silou.

   Smazat
  3. Rozuměli snad někdy něčemu jinému???

   Smazat
 2. Oni nejsou "debilní" buď nestíhají tolik konfliktů najednou a nebo je v tom záměr.
  Nepodceňujte je oni jsou všeho schopní!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jsou chytří, stačí jim rozvrtat stát a odejít jako vítězové. V rozvrtaném státě se potom pobíjejí blbci s jinými blbci a cíle oslabení státu je dosaženo. Jednoduché a účinné řešení eliminace blbců ve světové aréně. Učte se blbci něco víc o antice a budete chytřejší, ale pozor NATO, učení "bolí".

   Smazat
 3. Mat radši ne. USA můžou při tom sebou vzít do prdele celý zbytek světa.

  OdpovědětSmazat
 4. usáci za bordel který na světě nadělali brzo tvrdě zaplatí budou si muset uvědomit že to nejde donekonečna mohli by spolupracovat na společných projektech do vesmíru a pod. takhle se ale sami izolují od okolního světa

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Mat od USA dostane hloupá EU schválením TTIP!!!

   Smazat
 5. dostanou od rusů takovej mat že se z něj už nevzpamatují zmetci

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kdyby to od vás četl generál Pavel Pavel... i vy jeden!

   Smazat
  2. Správně Petr Pavel.

   Smazat
  3. Pavel Pavel byl ten, který stěhoval sochy Moai po polygonu a Velikonočním ostrově!

   Smazat
 6. Je vidět, že USA stále víc slábnou

  OdpovědětSmazat
 7. Co to je vlastně "to" USA? Stát otroků vyžraný lichváři. Teď sem cíleně cpou utečence, které sami vyrobili a to samé chtějí udělat s Evropou. Potřebují rozložit evropské státy. Čína má jednu ohromnou výhodu, šmejdi nemají šikmé oči a nemohou dělat v Číně dluhy.

  OdpovědětSmazat
 8. Čím více slábnou, tím více kopou a jsou všehoschopní. Psychopati prohrávat neumí !

  OdpovědětSmazat
 9. Nenávist k USA, ke zkažené západní společnosti, k "prohnilému" kapitalismu..., to všechno a mnohé další spojuje zdejší bolševické frustráty v diskusi s fanatickými džihádisty. Táhněte se odpálit před US ambasádu, pitomci.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Hňupe,je zřejmé,že nachápeš pointu....,na rozdíl od těch,na které tu nadáváš...

   Smazat
  2. Zase pitomec druhým nadává do pitomců a píše hloupé zhovadilosti, nabádajíc jiné k odpálení se. USA evidentně ohrožují agresivní politikou provázenou humanitárním bombardováním nejen ubohou,nikoli pravdo-láskovou nýbrž lži-nenávistnou civilizac ale celé lidstvo. Nezná nic jiného, než vyděračství mafiánského typu. Nenávist plodí a nenávist se jim navrací. Nikoli bolševická nenávist ale nenávist všeobecná , narůstající a usilovně zasloužená. Nepociťují ji pouze příznivci zla, lidé kterým je zlo vlastní. Otázkou zůstává, zda je tomu tak z omezenost, z blbosti, nebo, protože zlo vládne jejich duševnu a protože zlo zasnoubené s hloupostí je podstatou jejich povah.

   Smazat
  3. 0:18 Jedinej fanatik co tak čtu, budeš tady ty. Pruhy a hvězdy ti zatemnily mozek.

   Smazat
 10. Jestli mají USA taková esa jako je náš gen. Pavel, tak se tomu vůbec nedivím. Mozek zelený atd.

  OdpovědětSmazat
 11. Dotaz. Představte si že premiérem je Miloš Zeman a ne nějaký sralbotka a řekl by, že žádné uměle vyrobené utečence nebereme, co by se stalo?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Zřejmě by zakopl ještě jednou,ale o Shapira.
   Tady už jde o víc,jeden když se vzepře,tak je smeten,proto musí více států a najednou,postavit se politice USA.Jedno je jisté,kde jsou ty doby,když se vzhlíželo k USA,jako k demokratické,nejprůmyslovější z nejvíce chytrými vědci.Jak se přestalo dařit,dělají jeden malér za druhým.
   zemedelec..

   Smazat
  2. K USA vzhlíželi jako k nejdemokratičtější zemi jen troubové a naivky....ony byly vždy takové,jako dnes.
   Jak říkával strejček Masaříček:"každý stát žije z idejí,na kterých vznikl..."My vznikli na obrození a zbourání žaláře národů a USA vznikly na uchvácení cizího území a okradení a vyvraždění původního obyvatelstva a v tomto duchu pokračují i dnes ve vztahu k ostatnímu světu....A co se týče toho MATu v názvu článku,raději bych upřednostnil pořádné KO,jako v ringu,než nějaký kultivovaný,salonní MAT,nic jiného si ten agresivní anglosaský židozednářský dobytek nezaslouží.
   Vím,že se to spoustě us-řiťomilů nebude líbit,ale těm aď vsteky třeba koule prasknou....

   Smazat
  3. Souhlasím s tebou A 9:05, nicméně obávám se to pořádné KO by se neobešlo bez celosvětové jaderné katastrofy. Takže jinak než kultivovaným a jak říkáš salonním MATem to nepůjde. Má to tu výhodu, že toto řešení začíná být na stole. A do konce tohoto roku budou US samy nabízet řešení Rusku. Všadím gatě. Eda.

   Smazat
  4. Trochu jste víc zatlačil.
   Osobně nemám zkušenosti že života v USA,nebyl jsem tam.
   Mám to jen z různých poslechů,ale až v posledních letech se ukazuje o co jim vždy šlo.Jinak si myslím,že už nejsou schopni,přijít z něčím pozitivním bez násilí.

   Smazat
  5. Coby se stalo se Zemanem? Směrování sem imigrantů je zednářský projekt, tedy důležitý - musí být splněn.

   Představitel světového kurvítka řekl, že dokáží svrhnout kteroukoli vládu. U nás spolubojovali proti Husákovi, Nečasovi (dostavba Temelína - USA dalo vzpupně nejhorší nabídku a věřili v její vítězství) a Paroubkovi (myslím, že kvůli radaru na Brdech). A ti naši bezúhonní občané si nechají líbit cokoliv?

   Smazat
  6. Ale prdlačky! Slováci si vymínili, že budou přijímat POUZE křesťanské uprchlíky a nikdo na ně bombardéry nechystá. Zbabělost našich? politiků nemá hraniuc, stajně jako míra korupce... :-(

   Smazat
 12. Charlotte Garrigue, americká manželka Tomáše, uznávaného a v USA vítaného, instruovaného a vyškoleného velikána. Konečný výsledek na vyznamenání - rozbití velmocenské monarchie Rakouska-Uherska, zmaření šance na možnost vzniku evropské velmoci, schopné odolávat hegemonistickým záměrům USA.

  OdpovědětSmazat
 13. Komu nezatrnulo jsou američtí zbrojaři, právě naopak. USA vedou pořád někde nějaké války, zbrojní průmysl pomáhá vytvářet prosperitu USA, ale v poslední době už moc nepotřebují obvyklé zbraně, žádná velká válka se nikde nevede.. Teď dostává tzv.vojensko-průmyslový komplex rozvratem Středního Východu a severní Afriky, uměle vyvolanou krizí na Ukrajině a v jiných vznikajících konfliktech, včetně narůstajícího zhoršování vztah s Ruskem a Čínou nový mocný impuls k modernizaci a rozšíření výroby jak pro potřeby samotných USA, tak i všech států NATO, kterým jsou vnucovány zvýšené zbrojní výdaje.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Situace se ale komplexně začíná měnit celosvětově. Víc a víc států se kontrole a úkolování US vymyká. Prostě si začínají uvědomovat myšlenku Henryho Kisingera "...být nepřítelem USA je nebezpečné, ale být jeho přítelem je smrtící." A tento od excelentního politika US jasný názor spolu s jeho dalším jeho vyjádřením že "...USA nemají nepřátele, nebo přátele, mají pouze zájmy.", říká vše. Především proto, že se prokazuje v denní politické praxi celosvětově. A státy a geopol. uskupení to vidí a začínají se podle toho chovat. Podporou je jim politika uskupení států ŠOS, BRICS a i revolta států Jižní Ameriky, Maďarska, Řecka, Finska, Rakouska a jiných. Jde to pomalu, ale jde to. O roli hegemona a světového četníka US pomalu přicházejí a zcela jistě přijdou. Zda pomalu a pokojně, revolucí, omezenou válkou nebo jadernou, je otázkou. V každém případě se musí US se svojí velmocenskou politikou rozloučit. Je nesporné, že Svět pro US už nikdy nebude takový jaký byl - jejich loutkou. A oni to ví. Do jaderné války nepůjdou, lokální prohrají, takže půjdou na dohodu. Okamžitě. Krásný den přeju. Eda.

   Smazat
 14. Kissinger je mezinarodni vrah a valecny zlocinec. Zadny 'excelentni' politik. Jeste ma tu drzost se tim chlubit, Kostej nesmrtelny! Jaris

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jarisi souhlasím s vámi. Ale i mezinárodní vrah a válečný zločinec může být geniálním politikem. Pokud se toho dožije. Jinak skončí na smetišti dějin, nebo na šibenici ev. ped popravčí četou Je to jenom otázkou výkladu. Blbec politik nikdy o zemi pro kterou slouží, to co o US řekl Kissinger. Bude ji devótně bránit a chránit. Jako Porošenko, jako Sobotka, jako Obama a jeho smečka. Ti neváhají dostat svět a tím i US do války a shořet v ní. Kissingerové ne. Takoví a jejich suita hledají jiné cesty. Máte pravdu, že zločinné, ale postraní, dohodou - tak, aby střet - myslím celosvětový střet - oddálili. Ale mám zato, že na těchto stránkách není čas a prostor na rozsáhlé úvahy. Takže možná někdy později. Krásný den přeju. Eda.

   Smazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.