Reklama

čtvrtek 13. srpna 2015

ČNB v cizích službách dále škodí


Josef Mrázek
13. 8. 2015 

Trvalou vadou naší ekonomiky je kurzové podhodnocení české koruny, kterému se dosud nikdo nepokoušel čelit, a zmenšovalo se jen samo vlivem křiklavého nesouladu kurzu a hodnoty koruny. Tuto přirozenou tendenci narušovala ČNB intervencemi, které vypadaly jako opovážlivé spolčení s vývozci, a byl to pravý opak toho, co by soudný člověk považoval za vhodné. 


Byly to však drobnosti proti masivnímu útoku proti koruně, který v rozporu se svým zákonným určením provedla ČNB v roce 2013. Nebylo podáno žádné pro národ přijatelné zdůvodnění tohoto nepřátelského aktu vůči ČR. Nenechme si namluvit, že kritici intervence nerozumí ekonomice, a hledejme motivaci, kdo z toho měl prospěch.

V článku www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum-371656 je vysvětleno, jak jsme se dostali do stavu, kdy česká koruna byla proti euru a dolaru ještě v roce 2013 podhodnocena tak, že poměr směnného kurzu a kurzu stejné kupní síly byl 1.6. Podhodnocení bylo dříve ještě mnohem větší, podle zprávy OECD z roku 1995 to bylo 3.5 proti německé marce a zvolna se zmenšovalo, ale v listopadu 2013 byl velkou intervencí ČNB poměr těchto kurzů opět zvětšen na zhruba 1.76. Tím došlo k náhlému znehodnocení všech korunových vkladů i hotovosti držené v korunách o asi 10% ve vztahu k euru a dalšími intervencemi je zajišťováno, aby se tento nepřirozený stav samovolně, to jest tržně, nemohl zlepšovat. První intervencí dosažené relativní znehodnocení kurzu o 10% proti stavu bez zásahu se tak dále zvětšuje. Intervence také snížila platy, důchody a sociální dávky vyjádřené v eurech o zmíněných 10 a více procent. Jejich kupní síla při uplatnění na domácím trhu se snížila podstatně jen u zboží závislého na dovozu. Jen malé zvýšení korunových cen domácí produkce znamená, že ceny vyváženého zboží a služeb se při účtování v eurech jeví jako ještě více dumpingové. To usnadňuje odbyt, ale zároveň se kumuluje umělým znehodnocením koruny způsobená ztráta tak, že jen za rok 2014 dosáhla 360 až 400 miliard korun. To je v korunách vyjádřená hodnota toho, o co méně dostaneme při zkaženém kurzu koruny za eura utržená za exportovanou roční produkci.

Vláda se chlubí tím, že hrubý domácí produkt, vztažený na 1 obyvatele, stoupl. Snad je to pravda, ale určitě to není úspěchem a už vůbec ne potvrzením správnosti intervence ČNB. Dumpingové ceny možná umožnily zvětšení objemu zahraničního obchodu a tím i růst produkce vyjádřené, jak je to obvyklé, v jednotkách nezávislých na kurzu místní měny. Ale, jestliže intervence vyvolala růst produkce o 3% a způsobila, že se za ni dostalo o 10% méně, můžeme konstatovat, že umožnila, abychom více pracovali a méně za to dostali. Trochu ze zmenší nezaměstnanost. Z části nezaměstnaných se stanou špatně placení zaměstnanci. A tím se dostáváme k dalšímu významnému problému naší ekonomiky, a to je nesprávně nízká cena práce.

Stručné vysvětlení, jak došlo k tomu, že jedním z následků špatně provedené transformace je nesprávně nastavená cena práce v ČR, je v článku www.hv-ceskyraj.cz/?p=10440 . Chyby transformace, ztráta výrobních závodů, špatné vyjednávání atd. jsou také příčinou toho, že máme hrubý domácí produkt vztažený na jednoho obyvatele nižší, než Německo nebo Rakousko, ale tím se dá zdůvodnit jen část rozdílu průměrné mzdy v ČR a v těchto státech. Zatím co HDP na hlavu je v těchto sousedních státech asi 1.5 krát vyšší, průměrná reálná mzda je zde při zohlednění rozdílných cenových hladin asi 2.3 krát vyšší. Z toho vyplývá, že za stejný výkon je v Rakousku zhruba 1.5 krát větší odměna. Zaměstnavatelé v ČR si ponechávají třetinu mezd, které by měli zaměstnancům vyplácet. Neprodávají o to levněji, ale tato třetina je bezdůvodným ziskem navíc. Většinou odchází na konta zahraničních majitelů a akcionářů.

Ani s tímto trvalým poškozováním obyvatelstva ČR se nikdo nepokusil něco udělat. Vypadá to, že naše vlády nic nepodnikly vlivem neschopnosti, nebo jako služebníci těch, kterým se hodí udržovat ČR v postavení vytěžované kolonie. Dejme to do souvislosti s intervencí ČNB. Ukázali jsme si, proč tento čin poškozuje ČR a v čím zájmu kroky ČNB jsou. Doplňme to vyvrácením falešného zdůvodnění, které Rada ČNB vydala. Prý bylo nutné zabránit klesání cen. Klesání cen se lidé neobávají, ale následků činnosti ČNB ano. Jestli se ale měla způsobit mírná inflace, potom měla ČNB doporučit zvýšení mezd, které by se částečně promítlo do cen. Nástroje na to jsou. Dostatečné zvýšení minimální mzdy, zvyšování mezd v oblasti vlivu státní správy, soukromý sektor by byl nucen se přidat.

O podstatě opatření ČNB pojednává článek www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum-371526 . Pomocí vydání nepodložených, brzo již 300 miliard Kč, jsou vyvolány a do zahraničí směrovány ztráty v řádu stovek miliard korun ročně. Jediným kladem této akce je, že ukázala, jak jednoduché je získat kapitál potřebný k rozjezdu reformy mezd a platů. Rozdíl by byl ten, že tato reforma by nepožírala další peníze, ale vedla k ozdravění národního hospodářství, k nemalé žalosti MMF a ECB.

Na závěr vysvětlení pro čtenáře, kteří nevědí, že Ústava ČR neumožňuje, aby libovolný orgán zasahoval do činnosti ČNB. Rozhoduje totiž Rada ČNB, jejíž členy, včetně guvernéra ČNB, jmenuje prezident republiky. Pouze on může kohokoliv z nich odvolat, když by, například, porušovali zákon o ČNB. V něm je jako základní úkol ČNB uvedeno, že má udržovat stabilitu kurzu české koruny. Nemyslím, že násilná skoková změna kurzu pomocí masivní intervence a další svévolné kroky vedoucí ke ztrátě stovek miliard korun jsou v souladu s tímto ustanovením.

37 komentářů :

 1. Blbče Mrázku, a Čínská národní banka která předvčerem silně devalvovala už tak uměle nízko držený yuan je v cizích službách koho?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Čína je na domácím trhu plně soběstačná ve výrobě i ve službách. Proto devalvací rozšiřuje své trhy.Umožní to vyplácet vyšší mzdy v celém hospodářství a narovnávat paritu kupní síly.Samozřejmě na tom bude nejhůře USA, která je základním odbytištěm čínského zboží. Po podepsání dohod mezi USA a EU bude čínské zboží proudit z USA jako jejich výrobky kompletované v Číně. A tady se z toho pomátneme.

   Smazat
  2. Čína zdaleka není ve všem soběstačná. Dováží především ropu, pak integrované obvody a železnou rudu. A to především z Japonska, Jižní Koreje a USA.
   Že se devalvací narovnává parita kupní síly je pěkný nesmysl, je to přesně naopak.
   Prostě ty rozdíly v devalvacích koruny a yuanu jsou minimální

   Smazat
  3. TADY MUSÍ ČLOVEK ZAČIT ŘVÁT SMÍCHEM.NĚJAKÝ SENOCHRUP NÁM TU CHCE DÁT PŘIKLADEM KOMUNISTICKOU ČINU

   a neví,že jako olupovaný a kolonizovaný domorodec by se měl starat o republiku a zeptat se toho BABUŠE proč se chvástá,že umí řidit republiku jako podnik a NECHÁ SI GUVERNĚRA ČNB tancovat na nose
   Ten financmajstr si stěžuje,že nemá peníze.Kdyby tomu tak bylo, tak proč nepožádá toho GUVERNÉR,aby vytištěné. peníze nepůjčil našim podnikatelům,kteří by prokázali v projektech jak na nich vydělají a tedy i DOBŘE zaplatí své zaměstnance.Namísto toho prý ČNB nakupuje jak blbá snad eura,které zdarma tiskne šef ECB DRAGHI zčerstva ve výši 60 MILIARD MĚSIČNĚ.

   Ten chlap ANO BUDE LIP nemá odvahu doporučit presidentovi,aby toho GUVERNÉRA ještě dnes poslal na prcak ,namísto,aby TRPĚL jak za jidášský groš byl vyznamenáván stejným časopisem finančního fondu jehož struktura je nejasná JAKO KRADOUSEK.

   Připomínám všem vlezdoprdelistům,že VŠICHNI i oni nyní platí DVĚ KORUNY DVACET ZA LITR POHONNÝCH HMOT NAVÍC,ačkoli by nemuseli ,kdyby nebyli vlezdoprdelisté námi voliči zvolených křiváků,kteři si na to věe dale sami odsouhlašují vadné zákony.

   Smazat
  4. Troubelíne, já vám nedávám Čínu jak příklad. Já se ptám pro koho cizícho pracuje Čínská národní banka když děla to samé co ČNB, díky čemuž autor tvrdí, že ČNB pro někoho cizích pracuje. Chápete to nebo potřebujete obrázek?

   ČNB je z dobrého důvodu nezávislý orgán. Ze stejně dobrého důvodu jako jsou nezávislé třeba soudy. Nebo chcete aby i soudy úkolovali a rozsudky ovlivňovali politici? No při vašem intelektuálním potenciálu se bych se tomu nedivil.

   Smazat
  5. Jejda, pane Wikingere, rozumíte vůbec sám sobě? Protože já ve vašem příspěvku nerozumím vůbec ničemu

   Smazat
  6. Pro Anonymní 13. srpna 2015 18:00:
   Ztotožňuji se s autorem článku Josefem Mrázkem. Jen blbec na n-tu může někomu vynadat do blbců ve věci, které vůbec, ale vůbec nerozumí! To jen svědčí o jeho chabém až dementním mozečku.
   inž. ekonomie

   Smazat
  7. 22:11

   Tak snad vy, keď jste hen ten oný inženier ekonómie, mi vysvětlíte, jaké cizí moci slouží Čínská národní banka když teď mohutně devalvovala už tak silně podhodnocený yuan. Tak s chutí do toho, inžo.

   Smazat
  8. to 22:01
   Z čeho usuzujete, že ČNB , soudy jsou nezávislé ? Moc by mě to zajímalo, podělte o zkušenosti a znalosti s námi těmi co to nevíme.

   Smazat
  9. 8:43

   Existuje takový zákon zvaný Ústava ČR. Nahlédněte do něj někdy.

   Smazat
  10. DRAHÝ PŘITELI SENOCHRUPE.NEZAJÍMAJÍ MĚ KOMUNISTI V ČINĚ,KTEŘI ZAČINAJÍ OVLÁDAT USA

   a jak nenažraní boháči z NWO ejmeriky svou chtivostí přesouvají pracovní místa z EJMERIKY ŠTASTNĚ VÍTĚZÍCÍM KOMUNISTUM,kteři nakupují odpadky v EVROPĚ a vyrábí z nich produkty,které jsou tak levné,že je na dluh nakupuje USA a dodává tak ČINĚ hory dolarů.No a dluh USA roste a roste drahý senochrupe a všem je jasné,že nemůže růst donekonečna.Může růst dále jen tak ,že jiné země budou tento dluh nakupovat a tak umožnovat USA se dále zadlužovat.A to právě dělá na NÁŠ ůčet s našimi penězi GUWNOWERTH z ČNB.Ted začal nakupovat prý devizy,které zase tiskne DRAGHI z ECB- tedy eura ZDARMA.
   Na to,však občané voliči nemohou vidět,chybí jim informace.Jak to půjde tak dál bude mít ČR nejnižši platy ve střední EVROPĚ a senochrupi budou dále ohlupovat mých ZUBOŽOVANÝCH 8 395 132 VOLIČŮ až je svlíknou do naha a ČR se stane největši pláž naháčů v Evropě.

   KRÁST SE MUSÍ TAK,ŽE OKRADENÝ TOMU JEŠTĚ TLESKÁ.Není divu,že se občané neumějí opřit o své intelektuály,kteři mají odvahu jim napsat takové články odhalujíci jejich rabování a oni budou tvrdit tu ohlupovací blbost,že to lůze nařizuje tunelářská ÚSTAVA ,kterou nikdo z ovčanů v referendu neodsouhlasil a řada lidí už vidí,že je docela možné i kvůli tomu neplatná...

   Smazat
 2. Je to naprosto jasné,že ČNB nepracuje ve prospěch českých občanů.
  Také ta matematika přepočítávání vývozu,musí pochopitelně mít růst i při stejném vývozu.Podobně je to potom s domácí poptávkou,za stejné zboží,musíme vydat více,takže statistické poskočení o 2-3%,podle mne je vlastně pokles domácí poptávky.Když s hospodářství daří,měl by kurz koruny jít nahoru,jenže intervenci ČNB,nám to zarazí,přitáhne smyčku ještě víc.Naprosto proti český úmysl.
  zemedelec.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Spravne, nepracuje. To proto, ze ji vlastni Rothchild a funguje jako privatni banka centralni. Ma stejnou ulohu jako FED v US. Jaris

   Smazat
 3. Dokud lidé neprocitnou a nepopadnou selský rozum, aby se zeptali: Pro koho je náš, námi placený stát?- dotud u nás bude chudoba a nevědomost a lhostejností ničit další generace. Pod chemtrailsovým nebem navždy zotročeni? Sestavte sínovou vládu, opozice, je čas !!!
  Vyjděte s tím na veřejnost. Je to práce na léta, ale mladí chytří se přidají!!!!

  OdpovědětSmazat
 4. Podle mého názoru je potřeba, aby rozhodování rady ČNB ještě podléhala schválení jiného orgánu, např. NKU, senátu a pod., anebo by alespoň mohla být napadnutelná těmito institucemi. Není přece možné, aby si bankéři rozhodovali na svém písečku na úkor 10,5 mil občanů.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A já si myslím, že této zemi chybí jenom jeden dobrý absolutní vladař. Už mám dost nadávání bůh ví komu.... ;-)

   Smazat
 5. Podle mého názoru je potřeba, aby rozhodování rady ČNB ještě podléhala schválení jiného orgánu, např. NKU, senátu a pod., anebo by alespoň mohla být napadnutelná těmito institucemi. Není přece možné, aby si bankéři rozhodovali na svém písečku na úkor 10,5 mil občanů.

  OdpovědětSmazat
 6. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pardon, nechci rejpat, ale jak jste přišel na to, že ti vámi jmenovaní pánové jsou Židé?

   Smazat
  2. An 20:18
   to se da zjistit. Hodne jich je ve vlade, v bankovnictvi a na jinych dulezitych postech. Jejich jednani a postoje jsou jednoznacne proti statu. Napriklad Singer-sef CNB, Sabatova-ombudsmanka zastavajici se muslimu a emigrantu, Dienstbier - zastance cikanu, Havel - prezident nastesti umrel. Jaris

   Smazat
  3. A takhle se pozná Žid?

   Smazat
  4. Když tak nad tím přemýšlím, to bychom podle tvé teorie v nějakém slova smyslu museli být všichni židé. (což asi nejsme) Případně to vypadá, jako by se člověk s vyšším postem stával více židem. A to mi nějak neštimuje.

   Smazat
  5. Chytate mne oba za slovo 1:15 a 1:30. Dala jsem pouze par prikladu zidu, kteri poskozuji zajmy ceskych obcanu. Je to vase vec, jak si to preberete. Nebudte lini a zjistete si sami, kdo s vami mava. Jaris

   Smazat
 7. Z tohoto kolotoče lze seskočit pouze, vynutíme-li si změnu Ústavy české republiky a v návaznosti na to změnu zákona o ČNB a měně České republiky. ČNB se musí stát opravdu "nezávislou", to znamená sloužit zájmům obyvatel a české ekonomiky a musí být především jediným místem emise peněz, a to i bezhotovostních - nikoliv jenom bankovek a mincí. Systém komerčních bank musí být oddělen od možnosti vytvářet peníze formou dluhu. Banky musí hospodařit pouze s vlastními penězi a penězi svých klientů, které ovšem musí být vedeny mimo majetkovou rozvahu bank, ne jako doposud. Kromě české koruny musí existo vat doplňkové paralelní, lokální, nbeo jiné měny, které však budou vždy kryty korunami. Totéž se dalo udělat s Eurem. Mohlo fungovat jako evropská měna - kdyby ovšem ECB byla demokraticky kontrolovanou institucí a v návaznsoti na euro by fungovaly měny regionální, národní atd... Řecko by nemuselo být tam, kde je dnes. Budoucnost patří spíš Gesellovi, řekl Keynes před svou smrtí. Jestli něco potřebujeme, tak začít od piky: Změnou Ústavy a prosazením skutečné demokracie, ve které bude mít slovo na konci vždy suverén- lid. 4 pilíře demokracie: moc zákonodárný, výkonná a soudnía monetární - přísně oddělit.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nepotřebujeme demokracii, ještě nikdo neviděl jedoucí auto, které uřídilo 10 000 000 řidičů. Potřebujeme schopného a dobrého vladaře! :-D

   Smazat
  2. Co takle Svatý král sir. Brus ukrutný i milosrdný :-DD

   Smazat
  3. A jéje, jeden tu chtěl řídit stát jako firmu, další chce řídit stát jako auto, to se máme nač těšit... :-)

   Smazat
  4. Jak může být ČNB nezávislá, když je zároveň ČR plně závislá?

   Smazat
 8. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Franto, spletl jsis článek.

   Smazat
  2. :-)
   frantovi je to fuk, hlavně, že si může ulevit

   Smazat
  3. Dík!!!, už jsem to tu smazal ...

   Smazat
 9. Po stránce odborné tomu nerozumím tak, abych se tu odborně vyjadřoval.
  Po stránce jiné mi bylo jasné hned v listopadu 2013, že jde o sprostý podraz proti většině občanů. V prvních dvou týdnech to veřejnosti zdůvodňoval téměř každý z členů bankovní rady neuvěřitelně nápadně jinak. Dělalo to dojem zmateného "blekotání".
  Sprostý podraz - špatně připravený - jasné už týden po spáchání.
  (A kde to má původ? V mimoevropském řízení evropského bankovního světa. A vadné konspiraci v této epizodě.)
  Děda.

  OdpovědětSmazat
 10. Vlastenec :
  ************
  Vynikající článek a SHRNUTÍ SVINSTVA,
  KTERÉHO SE NA LIDU ČR DOPUSTILI ŽIDOBANKSTERSKÉ PIJAVICE Z USSA A JEJICH PŘISLUHOVAČI !!!!
  ČINNOST ČNB JE ZAMĚŘENA PROTI BLAHU LIDU ČR !!!!!! = znehodnocuje cenu jejich práce a úspor !!!
  naopak PREFERUJE ZÁJMY ÚZKÉ SKUPINY CIZÍCH KAPITALISTŮ(Škoda auto je německá !!! )
  = což naplňuje sk. podstatu tr. činu PLETICHY A VLASTIZRADY !!!
  Je čas aby policie toto přešetřila !
  ***********

  V TOMTO PIJAVICKÉM kapitalizmu NEPLATÍ ŽÁDNÉ EKONOMICKÉ POUČKY !!!!!!
  ..A UČENÉ KECY „EKONOMÚ“ jsou k NIČEMU !
  *****

  ..platí MAXIMÁLNĚ MAFIJÁNSKÉ PRINCIPY, kde židobanksteři tvrdě vymáhají své lichvářské půjčky,
  ale sami nemusí za nic platit,
  jejich banky a kurzy jim chrání vlastizrádci typu Singer v ČNB za cenu ožebračování národa !!!!
  Dokonce v Řecku si židobanksteři myslí, že kvůli krachu poboček židáckých bank,
  Řekové ROZPRODAJÍ SVOJE OSTROVY VLAST A KULTURU !!!
  *****

  Rusko je ukázka toho jak s židobankstery a jejich nochsledy VYDRBAT !!!
  Rusko je SOBĚSTAČNÉ !!!
  = NEPOTŘEBUJE ŽIDÁCKÉ PŮJČKY!

  = to je jediná OBRANA PROTI židobanksterským PIJAVICÍM !!!!
  *****

  ZÁPADNÍ „EKONOMOVÉ“ SE MOHOU TEĎ PŘETRHNOUT ve svých výlevech
  …ALE BRZY židobanksterské „DOLAROVÉ VLÁDNUTÍ“ PŮJDE DO PRD*LE !!!!!!!!!
  *********
  HURÁ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  ************************************

  PS: vidíte, že v ČR je HDP celkem „dobré“
  ..ALE TO NIC NEZNAMENÁ !!!!!!!!!!
  ..protože stotisíce lidí LIDÍ JE V CHUDOBĚ, NEZAMĚSTNANÍ A CHCÍPAJÍCÍ HLADY POD MOSTY
  ************
  = takže HDP O NIČEM NEVYPOVÍDÁ !!!
  = JE TO JEN KAPITALISTICKÁ !!!!!!!!!!!!!!!! LEŽ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  OdpovědětSmazat
 11. SENOCHRUPUM,KTEŘI STÁLE NECHÁPOU PRO KOHO ČNB PRACUJE JE TO TŘEBA DÁT PO LOPATĚ.

  Doktrina chamtivých boháčů typu ROTSCHILDA,ROCKEFELERA,MORGANA ZNÍ.Dejte mi moc nad bankou státu a já se nebudu ptát.kdo v té zemi dělá zákony.Financmajstr vynalezl heslo ANO BUDE LÍP a ted chodí a prý nemá peníze.Tak at si je dá vytisknout,anebo at ČNB ted prodá dluhy které nakoupila a eura,které tiskne ECB stejně zdarma a hned bude k dispozici DVĚSTĚ DVACET MILIARD.Asi to udělat NIKDY nemůže protože je jak se tak na to divam ukradla a nikdy je vrátit nehodlá.

  Chamtiví NWO boháči vylezli s myšlenkou tzv nízkých daní-ovšem ne pro nás,ale jen pro nich.Tak zubožené USA nedokázalo vybrat dostatek danÍ,kterým se ti ničitelá státu USA vyhýbají.V honbě za ziskem vyvezli milony pracovních míst do komunistické Činy.Činanů je plno a klidne zdevalvují jejich chujnan,aby se dostali na dolary a dodali za ně svůj šrot.

  TI KOMUNISTI VÍ,ŽE BOHÁČI MUSÍ ZAPLATIT SVÝM SLOUŽÍCÍM,ALE OSTATNÍ SOCIÁL STIHNOU JEN ZADLUŽENÍM A TAK MILÍ PŘÁTELÉ A NEPŘÁTELÉ ZVÍTĚZÍ KOMUNISTI A ANI NEVYTÁHNOU SAMOPALY. Naši zlodějští manageři se mohou těšit,až tu ČINA ZAVEDE SVŮJ CHUJNAN a ty zloděje naženě na stadion a tam je rozstřilí protiletadlovými děly,že budou mít rychlou smrt a teprve pak si vzpomenou co jim napsal pan WIKINGER..

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pana WIKINGERE, jste MAGOR, pardon

   Smazat
  2. NA DÁMSKÉM ZÁCHODĚ JE PRÝ POD ZÁKAZEM

   Ctené dámy nevyhazujte oknem použité vložky.Dávi se nám kačeny.TENTO NÁPIS

   KDYBYCH PROFESORA WIKINGERA ZNALA IHNED BYCH MU DALA.

   Z toho vyplývé,že nejsem Mgr ale profik...

   Smazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.