Reklama

sobota 22. srpna 2015

Corbyn láká voliče a děsí partaj

Zbyněk Fiala
22.8.2015  Vaše věc
Britské jaro připomíná volební kvas v Labour party, která hledá po etapě drtivých porážek nového předsedu – a favoritem je Jeremy Corbyn. Má spoustu mladých příznivců, ale podporují ho také veteráni dávných levicových bojů, kteří byli vytlačeni centristickým Tonym Blairem.

Hornické stávky, mírové pochody žen proti raketovým základnám, odborářské bouře proti Margaretě Thatcherové, to byla Labour Party 70. a 80. let, nakonec zdecimovaná po volbách roku 1983, kam ji dovedl levičácký předseda Michael Foot. Když pak partaj zdědil Tony Blair, o Footovi se vyjadřoval dosti neuctivě, jako o někom, kdo nepochopil proměny doby. Teď jsme o třicet let dál a Labour party hledá nového vůdce, který by ji vyvedl ze dna. Jeremy Corbyn, který se k myšlenkám Foota často hlásí, si zatím stojí nejlíp. Dnešní varování Blaira před obratem doleva proto doléhají k sluchu tohoto stranického křídla jen jako ozvěny z krabice s veteší.

Corbynovo publikum je radikální, aspoň na naše poměry. Vystihuje to způsob, jakým je oslovuje regionální odborářský vůdce Steve Belcher: „Jmenuji se Steve a jsem socialista. A je to už hodně dávno, kdy mohl u labouristů někdo něco takového říct, a sklidil za to aplaus.“

Corbyn k veteránům patří, je jedním z mála labouristů, který uspěl ve volbách onoho roku 1983 a začal působit ve sněmovně s drtivou převahou radikalizovaných konzervativců. Teď by chtěl někdejší prohry zvrátit. Jeho návrhy se často vracejí k myšlenkám z Footova volebního programu. Především je to ona renacionalizace, která by měla zasáhnout větší část britského průmyslu. Přinejmenším by měla být znárodněna železnice a šest velkých společností v energetice. A největší banky, pochopitelně. Ale něco z Footůva volebního manifestu ponechává stranou. Ten tenkrát požadoval zestátnění British Telecomu a leteckého dopravce a vedle toho vkládat státní investice do elektroniky, farmaceutického průmyslu, zdravotnické techniky a stavebních materiálů.

Pokud jde o Evropskou unii, Británie by neměla odcházet (jak žádal Footův manifest). Palbě však vystavuje Evropskou centrální banku kvůli „brutálnímu“ zacházení s Řeckem.

Škrcení veřejných výdajů musí skončit. To má jak aktuální obsah, kdy opozice odmítá návrhy konzervativního ministra financí George Osborna, tak perspektivní. Rozpočet má být vyrovnaný s výjimkou investic, na ty si lze půjčit. Vyšší běžné potřeby budou kryty větším výnosem daní.

Corbyn je rovněž zastáncem jednostranného britského jaderného odzbrojení.

V narvaných sálech, kde zaznívají tyto myšlenky, se tísní i mladé publikum, a kdo se nevejde, tísní se v uličkách a natahuje krk, aby aspoň krátce zahlédl dění na pódiu. Připomíná to atmosféru, která u nás bývá na přednáškách profesora Jana Kellera. Mladé posluchače Corbyna nezajímají odkazy na Foota, který je jim vzdálený, ale spíše příklad řeckého Alexise Tsiprase, který dokázal překvapivě vyhrát volby slibem, že vystoupí proti nesnesitelným škrtícím programům EU (ale teď musí k volbám znovu).

„Mnoho mladých voličů nepoznalo nic jiného, pořád jen Thatcherová, Blair, New Labour a David Cameron,“ vysvětluje Corbyn reportérům FT. „Byla to docela apolitická doba, ale teď najednou tito lidé projevili zájem, když zjistili, že je možné debatovat o alternativě.“

Věcný výčet programových bodů Corbyn ukončuje výzvou k jednotě: „Dokud do toho jdeme společně, jsme silní. Dokud do toho jdeme společně, můžeme snít o věcech, které byly dokonce i ze sna vyloučené.“

Mezi sny a realitou bývá kus cesty, ale nečekaný Corbynův ohlas už partajní hlavní proud dostatečně vyděsil, aby mu přestal dávat tak volný průchod. Objevují se zprávy o čistkách voličů předsedy. Ze seznamů jsou škrtáni údajní přeběhlíci, kam se ale počítá jakýkoliv kontakt mimo stranu. Třeba i výměna tweetů. Nebo cokoliv, stranu si rozvracet nedáme.

Ale mobilizuje se i na druhé straně. Řada odborových svazů, která byla zhnusena Blairovou New Labour, nyní uvažuje o tom, že by se vrátila k podpoře Labour party, pokud by ji vedl Corbyn. Další, které dříve stály mimo politiku, jako svaz veřejných a obchodních služeb PCSU, uvažují o změně. Podle generálního tajemníka Marka Serwotky, „kdyby vyhrál Jeremy Corbyn, mění to všechno.“ Svaz RMT, sdružující pracovníky metra, který byl před deseti lety labouristy vyloučen, nyní dal Corbynovi finanční příspěvek na kampaň. Volba předsedy Labour party proběhne 12. září. Corbyn zatím získal 10 tisíc dobrovolníků pro práci v kampani – třikrát tolik, než kdokoliv další. Vypadá to jako britské jaro.

24 komentářů :

 1. Corbyn je socialista se vším všudy. Někteří britové jsou z něj unešení a vidí v něm svého zachránce, jiní šílí pravicovou vzteklinou a neví jak nejlépe vyjádřit zášť a nenávist, kterou k němu ve svém běsnění chovají.

  OdpovědětSmazat
 2. Návrat kyvadla je zřetelný všude,liberálové končí-konečně.Další čvrt století se budou po nich řešit škody,Budou také postaveni mimo zákon jako škodící ideologie?Slušelo by jim to mezi komunisty a nacisty.

  OdpovědětSmazat
 3. Dávat do řady komunisty a nacisty může jen duševní imbecil.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Irko,beru v potaz náš zákon?který to tvrdí,řekněte to svému poslanci ale upřímně,těch mrtvých v SSSR bylo opravdu hodně.Vy nedávejte stejný text dvakrát-nepůsobí to dobře,hezký den.

   Smazat
  2. Všechno má svůj účel, a stejně tak i nasazování psí hlavy komunismu. Skutečností je, že za všechny dobré mezilidské vztahy, které po Listopadu zůstaly, vděčíme právě komunismu a socialismu, které lidi vedly k solidaritě a soudržnosti.

   Smazat
  3. 15:16-i některé špatné vztahy ale máte pravdu,psí hlavu nasazují především hyeny,pár jich znám.

   Smazat
  4. Špatné vztahy neznám, protože se jim vyhýbám. Znám špatné charakterové vlastnosti, a těm byla po Listopadu dána ta nejširší svoboda, bez které za komunismu tak dlouho živořily. Inu což, trpělivost přinesla růže a v době divoké privatizace si vše vynahradily.

   Smazat
 4. Nejlépe se na komunismus nadává z paneláku postaveného v akci Z...

  OdpovědětSmazat
 5. Pro Miroslav Povolny 22. srpna 2015 13:15:
  Tak jsem si všiml, že jakýsi antikomouš a samovolný soudce Povolný se pokaždé bez ohledu na obsah článku naváží do komunismu! Buď je to nedouk n-letý adolescent, který se tak rád předvádí, nebo placený trotl-provokatér z jurského pravěku!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 15:43-buď málo zde čtete,spíše ale já neumím srozumitelně vypsat své myšlení,tak krátce.Komunista,troll ani provokatér nejsem.Skutečný zdejší troll mi nadává do komoušů,tak možná provokuji otázkami a jako nedouk čekám srozumitelné odpovědi.Chci jen lepší společnost než je dnes ale i než byla za komunistů nebo snad je účel si zde foukat bolístka? A že jsem aktivní?Neurážím a admin mne může kdykoliv smazat.Poslední slovo,nemám svoji stranu proto mi zbývá bezzubá KSČM.

   Smazat
  2. Komunismus = absolutní důraz na společnost. Nemůžete chtít lepší společnost, než byla za komunismu. Můžete chtít jen lepší soukromé bidlo.

   Smazat
  3. Já zvonil klíči, aby byla společnost lepší a svobodnější. Netušil jsme, že většina národa padne do daleko větších sraček.

   Smazat
  4. 16:33-i já blbec,i já.Nepomýlené komunisty bylo snadné porazit obvzlášt když nám sami pomáhali.Teď nám vládnou pod všemi barvami demokracie.

   Smazat
  5. Trubko, teď nám vládnou kapitalisti, nadnárodní korporace a jejich slouhové v politice. A aby jim to šlo dobře, tak nás ještě oblbují korporátní média - presstituti. Komunistu, který by nám vládnul nevidím ani jednoho.

   Smazat
  6. 19:58-tak si dejte práci a zjistěte si kdo z těch našich kapitalistů,jejich slouhů včetně prestitutů nebyl ve straně-to bude rychlejší! U těch mladších-rodiče.Od kdy do kdy a kam přestoupili.

   Smazat
  7. Jsou v komunistické straně? Volí ji? Chovají se jako komunisté? Co nám to tu píšete za blbiny! Asi máte mozek v procesu měknutí.

   Smazat
  8. 20:48-ani ne,mozek mám v pořádku,jen když je opět srpnové výročí,vzpomínám.Vy asi budete mladší proto mi nerozumíte.Navíc zhustit téměř 50let do pár vět je nad mé síly.Máte pravdu-dobrou noc.

   Smazat
 6. Socialismus měl sve nedobre stranky - nemohlo se cestovat, džíny jen v Tuzexu, Stb, cenzura. Dnes ti co na to maji cestuji, místo džín sháníme peníze na nájem a školu v přírodě, a cenzura a špiclování je ještě horší.Suma sumárum s tím multi-kulti co nám hrozí, s tím o co jsme všechno přišli - o slušnost, o uctu ke staří, o národní hospodářství, o českou státnost a suverenitu, sečteno a podrtženo, socialismus u mně vyhrává ač jsem jím tehdy pohrdala.

  OdpovědětSmazat
 7. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 16:53-děkuji Vám za tu Vaši odpověď.Zdá se,že jsem na tom s IQ o něco lépe,děkuji.

   Smazat
  2. Pro Miroslav Povolny 22. srpna 2015 17:13:
   No vida, stačilo jenom pár výchovných slov
   a už s poděkováním píšete, že jste na tom s IQ o něco lépe. Děkovat mi nemusíte, vždyť je třeba pomáhat trotlům a retardům.

   Smazat
  3. 20:03-vidím,že Vám to také prospělo,lepšíte se ve výběru slov,16:53 Vám byl dokonce smazán.Nebudeme-li si nadávat,užívat vulgární slova,možná se i podepisovat,hned bude líp! Ty dlouhé tiráty o"hnusných"důchodcích nebyly ani vtipné.Tak hodně štěstí.

   Smazat
 8. Tahle scéna to ukazuje jednoduše ... můžete vlastnit impérium, ale nakonec o vaší budoucnosti rozhodne, jestli zrovna bude kolem někdo, kdo vám vyrazí zapadlou olivu.

  https://www.youtube.com/watch?v=SnzzWGcdMqY

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.