Reklama

čtvrtek 20. srpna 2015

DOTAZNÍK PRO Miroslava Singera: ČNB - Odpovědi guvernéra, se kterým to "musíme ještě dva roky vydržet".

- kolektif -
20.8.2015 E-republika

Miroslav Singer patří mezi nejkontroverznější guvernéry ČNB v její moderní historii. Nedávnou intervencí do kurzu koruny naštval většinu obyvatel ČR, protože jim znehodnotil úspory a zdražil dovolené v cizině. Na druhou stranu většinu majitelů proexportně orientovaných firem nebo třeba i Čechů vydělávajících peníze v zahraničí jistě devalvace koruny potěšila a s velkou pravděpodobností přispěla i k současnému ekonomickému růstu a snížení nezaměstnanosti.

Ať je měnová politika ČNB správná nebo ne, je to snad poprvé, co guvernér ČNB čelí tak drtivé kritice, a to nejen ze strany občanů, ale i ze strany všech nejvyšších ústavních činitelů ČR, včetně jeho bývalého ochránce exprezidenta Klause. Prezident Zeman se dokonce vyjádřil slovy, že to se Singerem musíme ještě dva roky vydržet. Ani M. Singer si nebere servítky a s prezidentem vede ostrou polemiku například ohledně přijetí eura. Podle guvernéra ČNB zveřejněné argumenty prezidenta Miloše Zemana ohledně přijetí eura přímo neodrážejí realitu nebo ignorují kontext ekonomického vývoje.

ČNB pod vedením M.Singera rovněž ostře zasáhla i proti družstevním záložnám, porušujícím pravidla pro podnikaní v tomto oboru, např. odejmutím licencí Metropolitnímu spořitelnímu družstvu nebo WPB Capital a snaží se nastavit přísnější pravidla a zákonné normy pro fungování těchto finančních institucí.

S Miroslavem Singerem můžeme v mnohém souhlasit nebo nesouhlasit, ale v každém případě se jedná o výraznou osobnost se zajímavými názory, takže bylo logické, že nás se Sašou Vojtou napadlo oslovit jej s žádostí o rozhovor formou Dotazníku pro Miroslava Singera. M. Singer s rozhovorem souhlasil, ale bohužel pouze písemnou formou.

Dotazník připravil a otázky položil Miro Suja, šéfredaktor Czechfreepress.cz

Jak byste řešil současnou finanční a ekonomickou krizi v Řecku? Myslíte si, že problémy eurozóny by mohlo vyřešit vytvoření evropského ministerstva financí, které by dohlíželo nad fiskální politikou jednotlivých zemí eurozóny, nebo ji dokonce řídilo?

Má-li eurozóna přežít, vytvoření nějakých mechanismů přerozdělování prostředků v ní je nutné, současně ale lze i pracovat na tom, aby v budoucnu bylo méně těch, kteří přerozdělování potřebují. Jak to ale konkrétně udělat, nechám raději na ministrech financí.

Která z ekonomik je dle Vás blíže bankrotu. Řecká nebo ukrajinská?

Neumím říct.

Jaký názor máte na bankovnictví podle tzv. islámských pravidel? Můžou takovéto banky působit, popřípadě i úspěšně existovat v ČR?

Už úspěšně působí v Evropě, třeba v Londýně. I u nás už jsme pomohli ambasádám zemí Malé a Střední Asie zorganizovat na to téma konferenci a díky tomu vím, že někteří už uvažovali o vydání islámského dluhopisu (sukuk) v českých korunách.

Čím byste vysvětlil úspěchy slovenské ekonomiky v posledních letech, kdy v některých ekonomických ukazatelích Českou republiku dohnalo a dokonce předběhlo, např. ve výrobě aut na počet obyvatel, nebo v růstu HDP? Mohlo Slovensku pomoci třeba i přijetí eura?

Psal jsem o tom dva ČNBlogy („Dohání nás Slovensko díky euru?“ – část 1 a 2 z ledna a února 2014, webový odkaz). Slovensko rostlo vyšším tempem, neboť začalo níže, a konvergovalo tudíž rychleji, pak Dzurindovy vlády provedly důkladnější reformy. V posledních letech byl rychlejší růst Slovenska bez problémů vysvětlitelný větší ochotou se v krizi financovat deficitem rozpočtu. Auta jsou dílčí ukazatel, navíc v případě naší nebo slovenské ekonomiky lze spíš uvažovat o tom, zda koncentrace na autoprůmysl není přílišná.

Jaký máte názor na současnou imigrační krizi v Evropě a kolik imigrantů si z ekonomického hlediska může dovolit přijmout Česká republika tak, aby sociální systém nezkolaboval?

To není otázka pro šéfa centrální banky.

Inflace v roce 2015 i přes kurzové intervence ČNB příliš neroste. Uvažujete v případě potřeby, tzn. dosažení inflačního cíle, o prodloužení intervencí ČNB do kurzu koruny i za horizont roku 2016?

To je určitě možný scénář.

Jaký máte názor na virtuální měny typu Bitcoin?

Malý objem, nezajímavé. Celková stávající emise bitcoinu není ani desetina našich rezerv.

Jaké ekonomické dopady by pro USA mohlo mít opuštění dolaru jako rezervní měny ze strany většiny zemí a myslíte si, že současný vývoj ve světové ekonomice k tomu směřuje?

Ne, vývoj jde spíše opačným směrem, takže není třeba se tím zabývat.

Má ČNB v devizových rezervách např. i čínské jüany, rubly nebo jiné neevropské měny, popřípadě uvažuje ČNB o jejich nákupu?

Má neevropské měny, ale ty volně směnitelné. Čínská měna zatím není schopna mít pro rezervy potřebnou likviditu. Není tam volný pohyb kapitálu.

Měla se dle Vás ČR připojit k projektu AIIB?

Měla by se o něj mnohem více zajímat a připojení vážně zvážit.

Česká národní banka v roce 1998 rozprodala většinu zlata (cca 57 tun zlata) ze svých devizových rezerv a nyní drží ve zlatých rezervách 0,7 %, Bundesbanka celých 66 %. Itálie 65,4 %, Francie 63,6 % (data jsou z ledna 2015). Proč se ČNB zbavila zlata a proč ostatní zmiňované národní měnové autority postupně nerozprodají své zlaté rezervy a neinvestují je na kapitálových trzích stejně tak jako Česká národní banka?

Centrálních bank jako my je celá řada: z těch pro nás srovnatelnějších nebo zajímavějších zemí mají pouze řádově procentní podíly zlata ve svých rezervách třeba Švédsko, Švýcarsko, Japonsko, Kanada, Polsko, Austrálie nebo Dánsko. Zlato není okamžitě použitelný zdroj likvidity a pro roli uchovatele hodnoty jeho cena moc fluktuuje. Navíc jsme ho ve skutečnosti z hlediska objemu našich rezerv ani předtím moc neměli. Kdyby ho naši předchůdci neprodali, dnes bychom v něm stejně měli méně než 4 % rezerv.

Více dotazníků a debat najdete na stránkách Debatního klubu
 

Související články:

33 komentářů :

 1. Velmi stručné odpovědi, škoda. Ale na stránkách ČNB je toho zajímavého k přečtení dost.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. SVÝMI SLOVY O PRODLOUŽENÍ INTERVENCÍ ZA ROK 2016

   řiká jasně,že ČNB bude dále tisknout koruny a nikdy v olupování občanů ČR nemíní přestat.Proč se ho nezeptali,zda by vytištěné miliardy nyní snad 240 miliard našich peněz , za které kupuje dluhy USA a Draghiho zdarma vytištěné eura raději nedal k dispozici našim podnikatelům,kteři by v projektech ukazali jak na nich dokážou vydělat a přitom dobře zaplatit svoje obsady namísto,aby nám všem snižoval platy a důchody a kradl nám peníze z ůspor a při koupi pohonných hmot,kdy musíme nyní snad do smrti platit za litr u pumpy navíc DVĚ DVACET než musíme.
   PLYTKÉ OTÁZKY JSOU OBČANŮM TAK JEDINĚ NA HOVNO.
   Nezapomente.Svět nebude zničen bankstery,kteři jsou zločinci povoláním,ale těmi,kteři se na to budou dívat aniž by něco udělali,na př změnili zákony tak,aby rabování ovčanů přestalo.
   TADY NEPOMŮŽE ODBORŮM JASAT ŽE O PÁR KORUN STOUPLA MINIMÁLNÍ MZDA A NA DRUHÉ STRANĚ JE TRPĚNO NAŠIMI TZV ZÁSTUPCI NAŠE RABOVÁNÍ V MILIARDÁCH.

   Smazat
  2. WIKINGER - no jo, to je vidět na první pohled, že jsi v oboru bankovnictví velkej odborník

   Smazat
  3. 21:38....a Vy snad tleskáte tomu, že si za své našetřené peníze koupít, obratem ruky pana Singera, méně? Na to nemusíte být ekonom, aby jste se naštval, když Vás někdo okrade!

   Smazat
  4. Brus - a ptal jste se na toto lidí, kteří díky jeho zásahu mají práci a mohou si koupit něco víc, než jen základní potraviny? A že jich není málo

   Smazat
  5. Za minulého režimu měli práci všichni, bez Singrů, a bez toho, že by jim někdo ničil korunu a úspory. S výjimkou Zápotockého, který ale na rozdíl od Singra aspoň uměl na harmoniku.

   Smazat
  6. 23:04......a přemýšlel jste někdy, jestli lidem o tu PRÁCI jde? Od kdy se lidé honí za prací? Nikdy. Lidé se pachtí za příjmem. A ty, tímto UMĚLÝM podhodnocením měny, klesly všem!

   Smazat
  7. Brus - mít příjem a mít práci spolu dost úzce souvisí. Takže ano, jsem přesvědčen, že drtivá většina těchto lidí je ráda za to, že práci (a následně i mzdu) má.

   Smazat
 2. Po kvetnove navsteve, kterou vykonal v Moskve prezident Zeman aby podekoval za osvobozeni casti republiky od nacistu by me zajimalo, zda se zitra na vyroci okupace nasi zeme za tento zlocin omluvi rusky diktator Putin.
  A s nim i mistni komunisticti zlocinci, kteri okupanty podporovali. Vcetne redakce techto vlastizradnych stranek.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Trolle,Putin ti něco diktuje?To že neposlouchá USAa EU je u tebe diktátor?A koho pořád napadáš komunistou?To máš v té hlavně vymaštěno,viď.Vždyť ty nemáš ani svoje názory,jenom ty.co ti pořád melou ti tvoji soudruzi souputníci.Podporuješ fašismus a za odměnu půjdeš do přední linie.

   Smazat
  2. Intelektuální hora porodila myš...

   Smazat
  3. 10:02
   Vim, ze se Rusove omluvili pred lety formou financni kompenzace do posledniho halere, narozdil od Nemecka, ktere Cechum dodnes dluzi penize za valecne reparace.Jaris

   Smazat
 3. Příspěvek anonyma 10:02 je projevem malého dítěte, které vejde do místnosti a vykřikne zplnahrdla "Hovno!" v naději, že tak přitáhne pozornost.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pro 10.02..Co to ma spolecneho s guvernerem CNB?Nepijte po ranu metyl,skodi to zdravi....

   Smazat
  2. Ten hňup 10:02 metyl už nepije, to on je právě už následek konzumace Trotl nerozumí psanému textu, tak píše jako vždy mimo a pořád dokola stejnou písničku. Probuď se blbe v 21. století.

   Smazat
 4. doktor .chazar nebude hájit zájmy gojů. To o tom zlatě byla svińárna a nejenom za to dostal jeho předchůdce od "komunity" titul bankéře roku

  OdpovědětSmazat
 5. Pan Singer je velmi inteligentní a fundovaný šéf ČNB

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak tohle je nejlepší vtip roku, jen jste to měl dát pro většinu čtenářů do uvozovek, aby si nemysleli, že jste na hlavu !!

   Smazat
  2. A ty jsi úplně mimo 11:47, pokud jsi to nebral jako ironii, doufejme, že jo. To není dobré ani jako vtip.

   Smazat
  3. Ale já to myslím smrtelně vážně. Chápu, že se jeho kroky ne každému musí líbit, ale já jsem spokojen.

   Smazat
  4. Vy jste spokojen, protože jste psychopatický asociál a lidský nepovedenec.

   Smazat
  5. 0:15 - jsem "psychopatický asociál a lidský nepovedenec" proto, že mám jiný názor než vy?

   Smazat
  6. 14:44
   Tak vy malo vydelavate a prace vas tesi.... Hmmm, tak to je vazne. Jaris

   Smazat
  7. Já vydělávám dost, nestěžuju si, ale děkuju za zájem

   Smazat
 6. No, chtělo to pana Singera více přitlačit ke zdi. Chtělo to nějakou Švihlíkovou nebo Lauterbachovou. Dělá z lidí úplné debily. Samozřejmě nemůže za prodej zlata a taky už nezíská místečko jako Tošovský. Potřeboval by silného oponenta, který by ho argumenty usadit. Co se týče zlata, by to bylo velmi jednoduché. Ale zeptat se ho na evropskou směrnici o elektronických penězích, která umožńuje odtrhnout se od národní měny a vytvoření bezhotovstních zúčtovacích systémů (krytých eurem), trošku by se asi zapotil. Singer má smůlu, od doby Tošovského se informovanost veřejnsoti posunula úplně někam jinam, takže se lidé se nenechají jen tak snadno opít rohlíkem. Skoro mi je chudáka líto a doufám, že mu najdou nějaké místečko v jedné z amerických bank za své služby při udržení hodnoty dolaru.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pan Singer je zkušený a erudovaný ekonom. Se vší úctou paní Švihlíková je teoretik a pedagog. Takže předpokládám, že by si vzájemně sdělili svoje vidění světa. Ale představa, že by se z dotazů paní docentky opotil na zádech je celkem úsměvná.
   p

   Smazat
  2. Pan Singer moc dobře věděl, proč odmítl live vystoupení před kamerou. Okrást lidi o úspory a hodnotu výdělku, to dokáže jen hodně velký asociál. Obhájit by to nedokázal, ten váš 'erudovaný ekonom'. Lauterbachová by ho sejmula, že by koukal a vy s ním!

   Smazat
  3. Samozřejmě že by to bez problému obhájil a vysvětlil jako již mnohokráte v minulosti.
   Jediná kvalifikace Lauterbachové je, že asi před 50 lety absolvovala VŠE jako desetitisíce jiných. Od tý doby praxe v oboru žádná. Tu bych sfoukl i já.

   Smazat
  4. Tohle vytahování je vám houby platné. Zbabělec a nedouk Singer prostě do konfrontace před kamerou nešel. To mi stačí. Okradl lidi o majetek a hotovost? Okradl. Jako Zápotocký! To mi stačí.

   Smazat
  5. A22:44 - nevím, jaké školy jste vystudoval vy, že je někdo jako pan Singer proti vám nedouk. Já teda televizi moc nesleduju, ale i tak jsem ho před kamerou viděl mockrát svoje kroky obhajovat. Ale pokud vám cosi stačí, pak stejně nemá smysl se s vámi dohadovat.
   A jestli vás okradl o majetek a hotovost, pak byste ho měl žalovat. Určitě vyhrajete a bude muset vám všechno vrátit.

   Smazat
 7. nezapomenu na den ,kdy ještě před obědem Mireček nevěděl zda si dá 5 nebo7 knedlíků a zda devalvuje tu naši korunu,ještě ten den...Až mě uplně dojal a rozplakal,jak to podal do medií a dokonce medaili mu pak dali..Je to velký profík a muž na svém místě,který se nestydí ráno na sebe podívat do zrcadla. Míro aspon sms mi mohl poslat já bych se taky svezl ty 2 czk na euru..počkej až ti na to přidou,vlastně jeli v tom všichni,já vím v poho NAZDAR a už nezávidím

  OdpovědětSmazat
 8. Zid v bance, to je jako udelat kozla zahradnikem! A to je Singer. Jaris

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A11:03 - Jarisi, jak jsi přišel na to, že pan Singer je Žid?

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.