Reklama

úterý 4. srpna 2015

Firmy mají vyšší zisky, zaměstnanci však stále stejné platy

ceske penize4.8.2015  Vaše věc
 
Důležitým argumentem České národní banky (ČNB) pro to, že v listopadu 2013 přistoupila k intervencím proti české koruně, tedy k jejímu umělému oslabení vůči euru a následným udržováním kurzu koruny vůči euru na úrovni kolem 27 korun za euro, byl ten, že v českých firmách pomalu rostou mzdy…

Jak se však ukazuje, mzdy ve firmách nerostou ani po intervencích, a to i přes to, že česká ekonomika roste vcelku slušným tempem a firmám se zvyšují zisky. Tento jev ukazuje na fakt, že odbory mají v českých firmách relativně slabé pozici, anebo zde úplně chybí.

Pro českou vládu by měl být tento smutný fakt impulzem k tomu apelovat na Tripartitě na zástupce podikatelského sektoru, aby změnili svou mzdovou politiku. Lidé utrácejí na základě svých pozitivních očekávání budoucího hospodářského vývoje. Jejich očekávání je však rozhodně třeba podpořit růstem, a to zejména mezd… Pokud zisky firem vzrostly oproti roku 2013 o 13 %, bylo by správné, jak to uvedl i premiér Sobotka, aby se to projevilo také na mzdách zaměstnanců. Je však důležité, aby český premiér situaci pouze z povzdáli nekomentoval, ale aby se ji také jeho vláda pokusila změnit.

Vyjádřit by se k této situaci mělo vyjádřit také vedení ČNB, kterému vzal současný stav stagnace platů v soukromé sféře z úst jeden z jeho hlavních argumentů pro udržování levné koruny…

163 komentářů :

 1. Pracuji ve firmě pana Babiše. Je mi letos padesát a ...... let. Nikdy jsem si nemyslel že budu takový srab a budu se bát o práci. Ze strany nadřízených slyšíme jen, buďte rádi že tu ještě jste. Jejich ješitnost a arogance je nebetyčná. Pan Babiš dostal na dividendách za loňský rok sto milionů.
  Nám přidali devadesát haléřů na hodinu. Úsudek si udělejte každý sám.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 90 haléřů na hodinu pro všechny zaměstnance agrofertu představuje cca 50 milionů korun za rok, takže žádné drobné.

   Smazat
  2. tak to promiň, ale jestli 50 milionu za rok!!! nejsou pro Agrofert drobné, tak to je asi těsně před krachem...

   v jakých dimenzích se to člověče pohybujete ???

   Radek

   Smazat
 2. Nevím sice ve které firmě pracujete, ale každá firma Agrofertu si tyto věci řeší po svém. Budeme li se bavit hypoteticky - při dvanácti hodinové směně ?, počítáme jedenáct placených + přestávka, dvacet dní za měsíc, krát dvanáct a jednom tisíci zaměstnanců. 0,9 kč. x 11 hod x 20 dní x 12 měsíců x 1000 zaměstnanců. Jsme na 2376000 kč za rok. Pokud pan Babiš dostal na dividendách jen od vaší firmy sto milionů tak by se měl stydět. Je ale možné, že vrcholový manageři tento průměr svými odměnami podstatně navýšili.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Agrofert nemá 1000, ale 34.000 zaměstnanců. Náklady na mzdy a pojištění budou tak 15 miliard.

   Smazat
  2. Anonymovi 9:40. Bavil jsem se hypoteticky o jedné firmě která má 1000 zaměstnanců. Nebavím se o celém Agrofertu, protože každý podnik tohoto koncernu je v podstatě samostatná jednotka a mzdy si řeší každý podnik sám. No a jak píše první přispěvatel, že jejich firma na dividendách odvedla 100 milionů pak to co jim přidali je ubohé.

   Smazat
  3. 10:33

   Prosimtě kdo ví co to je za trolla. Neví nic a plácá úplně z patra. Babiš si minulý rok nevydělal 100 milionů ale 201, zisk byl 6.1 miliard. Takže kdo ví co za výmysl je to s těma 90 halířama.

   Smazat
 3. Bohužel není to tak pouze v ČR je to i mimo naše území. V rakousku kde pracuji je to jak přes kopírák. A kolega brit, říká že u něj v zemi líbezné GB to je na vlas stejný.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A co se divíte. Máme co jsme chtěli. Ale máte banány.:-(
   A nejvíce mě štve, že lidé pořád tupě volí ty stejné voly - TOP 09, ODS, KDÚ a jiné haj.ly. A pak v koutku naříkají.
   Nic jiného si nezaslouží.

   Smazat
  2. Nedivte se,jediná jistota a nejen v Čechách je,tedy zatím,že vyjde ráno slunce na obzor.��

   Smazat
  3. 11:01

   Banány... Máme všeho do sytosti a navíc svobodu. To ale "lidé" jako vy neocení, pro vás je svoboda zbytečné a sprosté slovo. Svoboda se také pojí se samostatným rozhodováním a s následnou zodpovědností za váš život. Zodpovědnost ale vy nechcete nést. Vy nad sebou potřebujete baču nebo vězeňského dozorce který vám bude přesně říkat co máte dělat.

   Smazat
  4. Svoboda je jen mýtus. Jak pravil klasik "Nikdo není tak beznadějně zotročený jako ti, kdo falešně věří, že jsou svobodní“ - Johann Wolfgang von Goethe

   Smazat
  5. Slovo svoboda samo o sobě nic neznamená. Svobodu musíte definovat jako rozsah svobody. Prvním ukazatelem je počet a přehlednost norem. Těch máme odhadem 15 milionů a totálně nepřehledných! Takže svoboda? Druhým ukazatelem je ekonomická svoboda jedince. No a tam jsme úplně mimo! Většina národa je kupována dluhem a nikdo se neodváží se postavit proti nespravedlnosti ani na pracovišti, protože dotyková okamžitě může projít o všechno. Po čtvrt století takle nízký průměr mezd prostě není náhoda! A umělé oslabování vlastní měny je jen zlodějina páchaná na vlastních občanech! Tohle není svobodná země,a kdo trpí utkvělou představou, že on se na celkem dobře a tím se cítí svobodný, tak je jen o otroka, který nevnímá vlastní okovy...........pokud se nejdná o deseti-milionáře výše.......

   Smazat
  6. Sorry Brusi, ale

   můžu studovat co chci a kde chci, cestovat kam chci, bydlet kde chci, podnikat, dělat zaměstnání jaké chci, mohu podnikat, číst knihy dle libosti, chodit na všemožné koncerty, provozovat koníčky dle libosti, mohu si splnit veškeré mé sny a žádný soudruh mě do toho nekecá. S tím co tu bylo za komoušů naprosto nesrovnatelná situace a kdo chce dnešní výdobytky relativizovat tak jako vy tak o tom si myslím své.

   A buďte tak dobrý a necpěte svobodným lidem že jsou otroci. Otrok jste leda vy, otrok vlastní závisti a frustrace z vlastních neúspěchů.

   Smazat
  7. My bychom se i na mnohých věcech shodli pane Brusi, jen kdybyste k tomu nepřidával ten komunistickorevolucionářský patos s otroky a okovy.

   Pro mě je svoboda možnost dělat si, co chci, ale samozřejmě současně s tím nést si za své činy i následky. Protože nejsem na světě sám, omezuji si svobodu zákazem iniciace násilí a totéž čekám od ostatních, což tak nějak souvisí se zlatým pravidlem morálky. Rozhodně pro mě není svoboda nějaký rozsah (a už vůbec ne jako cyklická definice svobody pomocí svobody), nějaký seznam norem apod., což je kvantitativní přístup; já razím kvalitativní.

   Správně uvádíte, že je zde obrovské množství norem, které není šance dodržovat a u kterých nelze očekávat, že by je chápal i ten nejposlednější človíček. Zde se naprosto shodneme na popisu současného stavu. Samozřejmě se nejspíše neshodneme na ideálním stavu.

   Stejně tak se oprávněně rozhořčujete nad degradací měny. Zde s Vámi plně souhlasím - je to zlodějina. Mají se používat skutečné peníze, a ne nějaké papírky. Nic proti papírkům, ale když nereprezentují skutečné peníze, jsou to jen bezcenné papírky. To já bych dovedl taky, nakreslit si pár hezkých tvářiček, vytisknout a vydávat to za peníze.

   No a pak čtu obrovské nářky nad průměrnými a minimálními mzdami a jsem tím rozladěn. Máme obrovskou nezaměstnanost. Zaměstnanci tedy jsou levní, protože jich je přebytek. Chcete vyšší mzdy? Zařiďte, ať klesne nezaměstnanost. Pak se dobře zamyslete nad tím, jaký signál svým skutečným i potenciálním zaměstnavatelům dáváte těmi kydy, jak je třeba zvedat minimální mzdy, zpřísňovat normy, zvyšovat daně, zavádět EET, buzerovat podnikatele a podobně... akorát je strašíte a vyháníte pryč. Protože to každý časem udělá. Uteče někam, kde může dýchat, kde mu z toho, co vydělá, i něco zbyde, než aby mu na to pořád sahali různí chmatáci. Tahle kotlina má jednu obrovskou výhodu, a už jsem to u psal - mohou sem utéct podnikatelé ze Západu. A to je lepší, když utíkají k nám a dávají (byť hůře placenou) práci, než když utečou někam do Číny. A nějaké srovnání s cizinou? Jednu papírkovou měnu proti jiné? Haha. Údajně reálná tržní hodnota Kč je někde kolem 20 za euro.

   K Anonymu 11:54: Válka je mír, svoboda je otroctví. Podlehl jste manipulaci nepodobné té z románu 1984. Ty okovy, kterými chcete argumentovat, nejsou zlem otroctví, ale zodpovědností za svá rozhodnutí, které se mnoho lidí bojí.

   Smazat
  8. Pan Brus to vyjádřil přesně,svoboda má pro každou sociální skupinu jiný význam a prioritu.Je zde dost lidí,kteří to budou umět lépe rozvést než já,proto jen k An.12:35-jděte to vysvětlovat osobně na ulici,do hospod 4.cen skupiny a protože Vás spojuji i s 12:55 libertariána M.J.mám otázku-proč již nepíšete pod iniciály a nepřejete hezký den! Dostal jste se na úroveň trolla,který je aspoň upřímný,spokojený s tím co získal a bude své výhody bránit do roztrhání-Země!

   Smazat
  9. Vám také díky Miroslave....... a svoboda se dá dělit úplně prvotně na nesvobodu a svobodu účinnou a neúčinnou.
   Příklad:
   V Severní Korei se občan dívá na odlet letadla. Odletět nemůže, protože je nesvobodný.

   V ČR se dívají dva na odlet letadla. První má plat jako já a ví, že může letět. Druhý maká do roztrhání těla, ale jelikož je částečně invalidní a byl dokonce podveden zaměstnavatelem, se kterým se 10 let soudí a nic, tak letět nemůže, nemá na to....
   Oba jsou svobodní, protože letět teoreticky může každý z nich.......

   Smazat
  10. Pane Povolný, jednak to psali dva různí lidé (nejsem jen jeden, kdo má podobné názory), jednak iniciály už nepoužívám, protože když jsem je používal, skončilo to tím, že začaly dost mizet příspěvky, kde byly právě tyto iniciály. Tak jsem od toho ustoupil, abych nedráždil zdejší levicovou administrátorskou kobru bosou nohou. Oslovování těmi iniciálami se samozřejmě nebráním, ale v konečném důsledku není podstatné, kdo píše, ale co píše. Vaši poznámku o trollech přičítám tomu, že prostě nemáte argumenty - rád bych se mýlil.

   Smazat
  11. ........jenom ten první má svobodu účinnou a ten druhý neúčinnou.....

   Smazat
  12. Pane Brusi, Váš obzor je velmi omezený, pokud se svoboda omezuje pouze na létání letadlem. Svět o mnoho rozmanitější. Záměrně vybíráte příklad cíle, jehož naplnění vyžaduje velké úsilí, aby byl dosažen, čímž se snažíte ilustrovat, že svoboda je nesmysl (něbo něco na ten způsob). My znalci diskusních faulů tomu říkáme podsunutí či falešné dilema.

   Jenže svoboda je i o těch mnoha přemnoha drobných cílech a rozhodnutích (jichž činíme každý den stovky), které jsou běžně dosažitelné, tu s menším, tu s větším úsilím.

   Váš příklad ilustruje pouze to, že ne každé úporné snažení vede k cíli, se svobodou má pramálo společného.

   Smazat
  13. Největším zločincem v každém státě je pouze stát.
   Náš nás svobodně terorizuje. Například exekuce předal zdivočeným firmám, ale, pravda, můžete číst co chcete. divoká privatizace zaplacená těmi slušnými. Ale, pravda,můžete studovat co chcete. Přístup ke smlouvám typu TTIP. Ale, pravda, můžete na internetu psát co chcete (údajně). Naše budou zaplavení imigranty a právem volit v obecních volbách. Ale, pravda, můžete cestovat do zahraničí.
   V našich, spíše "našich" podnicích panuje ekonomická diktatura horší než ta politická v minulém režimu, slušná práce je jen přes známost, platíme dluhovou služby, jsme jako stát zadluženi, arbitráže, kauzy, neziskové organizace, amnestie, nárůst počtu matek samoživitelek, vazalství Zednářům a amíkům, ale právě vy, magore, se můžete radovat třeba z toho, že nemáme frontu na banány. Svatá prostoto. Zlatí komunisté.

   Smazat
  14. "Zlatí komunisté."

   Takže zločincem je stát, a chcete ho řešit ještě silnějším státem. To je mi tedy logika. Nikterak nepopírám Vaši výchozí premisu, však my se na ní i shodneme, ale ta Vaše implikace mi přijde děsivě nelogická.

   Smazat
 4. Ne - nemůžeš anonyme 12.35 dělat si co tě napadne..Žvaníš. Můžeš dělat jen to, na co máš prachy. Kdybys měl existenční minimum,mohl bys jenom existovat. To platí pro úplně všechny, kdo kdekoliv a kdykoliv žvaní o svobodě. Kdybys potřeboval k životu nutně nějaký lék - třeba insulin - a ty bys na něj neměl peníze,pošel bys jako poslední pes u silnice. Ba ani ten pes by nepošel, protože to se nesmí, dodali by ho do útulku - pošel bys jen ty, protože něco jako je obyčejný člověk s existenčním minimem ( tedy bez peněz) nikoho nezajímá. Tak to je o té svobodě a demokracii. Můžeš si dopřát cokoliv - na co máš prachy - takže svoboda rovná se prachy. Vždycky a všude. Proto všichni, když slyší cinkání peněz, slintají jako žíznivý psisko. Já když slyším slovo svoboda, otevírá se mi kudla v kapse.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Že to s tou svobodou není tak růžové pozná člověk až po těžké životní ráně nebo až zestárne. Mladý bezstarostný blbec, kterému je od školky do hlavy cpána režimní kapitalistická hesla o svobodě a lidských právech to nepochopí dokud nedostane od života pořádný kopanec do řiti.

   Smazat
  2. Díky za odpověď místo mě ;-) Jen pro 12:35 uvedu, že mám plat kolem 35 000,- Kč/měs čistého a převyšuji tedy v naší zemi frustrační průměr. Pán prostě nechápe, že někdo může soucítit s jinými, na což stačí se pořádně rozhlédnout a těch, co je potřeba politovat, jsou milióny! Nicméně to můžeš dál SVOBODNĚ přehlížet....

   Smazat
  3. 13:55: Dobrá tedy. Trpíte, potřebujete inzulín, nemáte peníze. Někdo Vám jej nabídne, výměnou za platbu či službu v budoucnu. Přijmete tuto nabídku? Ano, je to případ krajní nouze, můžete mluvit o donucení, ale Vy klidně můžete i umřít. Tím, že tu nabídku přijímáte, zavazujete se být i nějakým způsobem prospěšný společnosti (nebo někomu v té společnosti). A teď si to porovnejte - buď máte nesvobodu, pak je dost dobře možné, že Vám ani ten inzulín nenabídnou (protože nikdo nebude dost svobodný na to, aby Vám pomohl, nebo na to, aby vyrobil inzulín), nebo máte svobodu a máte MOŽNOST (!) něco dělat. Je samozřejmé, že svoboda není bez rizika. Není to zázračný ráj, kde se všichni budou mít dobře. Ale je to ta možnost, která je v tom důležitá.

   Smazat
  4. 14:35-od Vás klasika-"někdo vám jej nabídne-inzulín-za protislužbu i v budoucnosti".Zavázání,ujařmění založené na nerovnosti,nejlépe nebude-li stát-společnost- tomu bránit.Jinak platí má poznámka výše o trollech,vidíte ,už Vás od nich neumím odlišit.

   Smazat
  5. Pane Povolný, pokud tomu bude bráněno, pán inzulín prostě nedostane, protože jste tuhle mezilidskou pomoc zakázal. To je svoboda podle Vás.

   Pokusím se Vám to popsat celé ještě trochu jinak:

   Potřebujete inzulín, jinak zemřete. Pokud máte peníze, pak jste byl v minulosti společnosti prospěšný a je-li inzulín k sehnání, pak není žádný problém. V tomto případě jste se Vy staral o to, abyste nezemřel. Vynaložil jste pro to příslušné úsilí.

   Pokud nemáte peníze, máte rodinu, známé, zaměstnavatele, zákazníky atd. Pak jste někomu zjevně potřebný, pokud on ten inzulín zaplatí za Vás. V tomto případě jste opět musel nejprve budovat nějaký kapitál, zde společenský, tím, že jste navazoval nějaké vztahy. Opět jste na to již předem vynaložil nějaké úsilí.

   No, možná je to ještě horší, nemáte na světě vůbec nikoho. (Zde se nabízí cynická otázka, zda budete někomu chybět, když zemřete, zda vůbec někdo pocítí Vaši smrt atd.). To ještě není tak hrozné - navštívíte charitu. Opět vynaložíte nějaké úsilí, abyste získal inzulín a přežil.

   Nebo možná nemáte ani tu charitu. Jde kolem někdo a Vy jej prosíte na kolenou, aby Vám dal inzulín. On za to bude nejspíš v budoucnu něco chtít. I v tomto případě vynakládáte nějaké úsilí, abyste přežil.

   Nebo nikoho neseženete. V naprostém zoufalství vykradete sklad lékárny. Opět vynakládáte úsilí, abyste přežil.

   Vidíte, máte celou řadu možností. Ale pouze to, že nevynaložíte potřebné úsilí, vede k Vaší smrti, nic jiného. A položme si otázku - pokud nevynakládáte žádné úsilí na to, abyste žil, měl byste žít? Jak jste prospěšný společnosti tím, že nic neděláte?

   Ano, můžete vymyslet zcela jiný systém. Systém založený na mezilidské lhostejnosti, systém, ve kterém se o všechno stará stát (nebo společnost). V takovém systému máte opravdu velmi omezené možnosti sehnat inzulín. Lidé budou mít mnohem menší zájem někomu pomáhat, nejspíš Vás odkážou na stát. A pak je Váš život jen v rukou státu.

   Smazat
  6. 15:30-odskakuji si z bazénu na pivo k počítači,proto krátce.Váš rozbor možností je možná úplný,správný, bez Vašich emocí,strojový.Já jsem emotivnější,proto z Vašeho prehistorického kapitalismu vylučuji možnost nových otroků,ve Vašem příkladě:život ti zachráním ale budeš u mne bezplatně pracovat,Chceš práci,a plat je malý?Ber nebo jdi.Co si vzpomenout proč vznikla snaha o komunismus,chcete ho mít znovu-budete!

   Smazat
  7. A to jako chcete, abych se tady emociálně složil nad osudem každého jednotlivého člověka, ronil slzy a rozdával plnými hrstmi vše, co mám, protože na mně nezáleží, já žít nemusím, jen ať žije každá chudinka? Většina z nás má někoho, pár svých blízkých, a o ty se stará. Pochopím, a respektuju, když se někdo rozhodne pomáhat i více lidem. Ale co mě neskutečně vytáčí (a to je nejen emotivní, ale i morální argument), je něčí (např. Vaše) představa, že já pomoct musím, nebo že nesmím pomáhat tak, jak uznám za vhodné.

   Ve Vašem systému dost možná nebude dost inzulínu, protože ho všechen rozdáte mezi chudinky, které společnosti nepřispívají vůbec nijak, a nezbyde Vám inzulín pro ty opravdu potřebné. Dost možná nebude ani ten inzulín, protože pokud jej chcete mít zadarmo, nikdo Vám jej nevyrobí.

   Uvědomte si už konečně, že svět se netočí jen kolem Vás, nebo jen kolem mně, že svět je obrovský, rozmanitý a zdroje jsou omezené. Dochází zde ke střetům mnoha cílů, tužeb a snů, a vyhovět každému ve všem, i v těch jeho nejbláznivějších a sebeméně reálných představách, prostě není možné.

   Někdo pro ten inzulín prostě bude muset pracovat. A díky tomu někdo ten inzulín rád vyrobí. Vy hned mluvíte o doživotním otroctví, ale pak jste obětí vlastní omezenosti. Ampulka inzulínu není dražší než hodina nějaké jednorázové užitečné práce pro někoho; to snad zvládne každý, nemyslíte?

   Znám jedno staré moudro: "Pomocnou ruku najdeš na konci svého ramene."

   Proč vznikla snaha o komunismus? Protože člověk je líný a o sebe se starat nechce. A komunistit to řeší tak, že se o ně musí postarat jiní. Prostě si myslí, že si celý svět z nich sedne na zadek.

   Tak co, bylo to pořád málo emotivní?

   Smazat
  8. Kromtoho se zde nemluví o bezplatné práci. Tou platbou, tou mzdou, je záchrana života. Nebo ta ampulka penicilinu. Takže než něco plácnete o bezplatné práci, uvědomte si plně tu smlouvu, která byla uzavřena. Zachráním ti život, když pro mě něco uděláš. Může to být drobnost, třeba pohlídat mi děti, cokoliv, co mi nějakým způsobem vykompenzuje nepohodlí s pomáháním mínus dobrý pocit z toho. On to totiž nemusí být vždy inzulín, a pak ta bezplatná pomoc dostává povážlivé trhliny.

   Představte si člověka uvázlého ve skalní průrvě. Náklady na jeho záchranu jsou obrovské - musíte sehnat několik lidí, lana, teď ještě je dostat často na velmi nedostupné místo. Přestože ti lidé pomůžou rádi (cyniků je málo), oni musí taky z něčeho žít, museli koupit provaz a další vybavení na záchranu atd. Někdy může být pomáhání dost nákladné a může vyžadovat obrovské množství práce, zapojení mnoha lidí; nejen přímo, ale i zprostředkované; často ani neví, že pomáhají (např. člověk, který někdy před rokem vyrobil karabinu). Pak je tedy k té pomoci motivuje pouze to, že dostanou něco výměnou za něco.

   Smazat
  9. 16:27-Nepreferuji žádný systém,hledám jejich slabiny.Vzpomněl jsem si ale na Vaše dělení"potřebnosti"lidí.Znamená tedy,že ve Vašem systému při nedostatku inzulínu tito"nepotřební" jej nedostanou? Stát nebude,kdo rozhodne,že je někdo nepotřebný,lékař,peníze,výrobce?Ještě k Vaší idei Nestátu.Možná jste vyrůstal v dětském domově a máte averzi ale stát je zvěšená rodina,nic víc.Množina dobrovolně-někdy ne,víceméně geneticky spřátelených rodin a rodů.Vaše úporná snaha zrušit stát,jako nedokonalého ale přece jen nějakého garanta práva je marná,hlavně nevím,kde byste začal?U nás,v Rusku nebo snad v USA? Už jen drobnosti,které by Vám vysvětlil psycholog,já jím nejsem ale vím něco o závislostech v nerovných vztazích sociálních ve společnostech.

   Smazat
  10. Kdo rozhodne... no ti, kteří ten inzulín chtějí, samozřejmě. Nakolik si cení svého života, kolik jsou ochotni vložit do svého přežití. Nikdo jiný ad hoc nerozhoduje o něčí potřebnosti či nepotřebnosti , nikdo nemá taková moc (tu má, ale nesmí mít, jen stát). Když já sám mluvím o potřebných a nepotřebných, přistupuji k tomu často subjektivně (je mnoho lidí, které nepotřebuji, někteří mi dokonce škodí), nebo to beru tak, že nepotřebný je každý, kdo nedělá vůbec nic. Nehne ani prstem, vůbec. Nemá žádné vztahy s jinými lidmi.

   Vaši iluzi o státu chápu, sám jsem si před pár lety myslel totéž, přesně podle výplachu mozku ve škole. Doporučuji Vám k přečtení esej "Anatomie státu" od M. Rothbarda. Je to krátké, výstižné a obsahuje to jistě mnohem více argumentů, než bych Vám tady byl ochoten do toho malinkatého komentářového okýnka napsat.

   A závislost na státu je jednoznačně oním nerovným vztahem ve společnosti. Vy chcete po státu mnohé věci, aby se za Vás o ně staral, a on Vás jen dojí a dojí, vymýšlí další a další zlodějiny atd.

   Smazat
  11. Pane M.J.-zkusím to s Vámi jinak.Nejsem politolog a nemám čas na Rothbarda.Prošvihli jste dobu,lépe řečeno už prožili v raném kapitalismu.Jak chcete vrátit čas zpět?Dnes je nás na světě tisíckrát více a Vy chcete rušit stát,tedy řád? Opak bude pravdou ať se nám to líbí nebo ne.Stát se bude utužovat a mohutnět,jak se budou množit problémy.Je to smutné ale Vaše šance je při kolapsu a případném "restartu"nás lidí.

   Smazat
  12. Ta esej je krátká, přečtete ji za 30 minut jedním dechem. Takže prosím, najděte si lepší výmluvu, jestli si chcete zachovat nějakou diskusní tvář.

   A máte, žel, pravdu, stát se bude utužovat a mohutnět a současně s tím budou přibývat problémy. Kolaps časem přijde; jakou bude mít podobu, to je zatím dost těžko říct, těch možností je příliš mnoho.

   Rozhodně si ale nemyslím, že existence bez státu je něco, co je možné jen s nějakým menším počtem lidí.

   Když se podíváte na svůj běžný život, většinu věcí děláte bez státu. Stát Vám nepřidělil dům ani manželku, stát Vám neříká, jak se máte dopravovat do práce, nebo kde máte pracovat a kde máte žít. Nevybírá Vám přátele ani koníčky. Dá se říct, že bez státu žijete většinu života, přesto jeho existenci považujete za klíčovou.

   Když většina věcí normálně funguje bez státu, proč by nemohl bez státu fungovat i ten zbytek? Však to, co lidé od státu chtějí, si zjevně lidi zajistit umí (stát si na poskytování služeb nenajímá mimozemšťany), dokážou to tedy i sami. A tím, že různé způsoby zajištění různých služeb spolu budou soupeřit v konkurenčním boji, bude pravděpodobněji dosaženo jejich lepší kvality a nižší ceny.

   Anarchokapitalisté nemají žádný jednotný postoj, jak dosáhnout bezstátní společnosti. Mohu jen říct svůj - osvěta, diskuse a postupné upouštění přesvědčených lidí od státu. Možná časem přidám i nějaké činy, nikoliv však násilné povahy; anarchokapitalisté totiž respektují právo na život a majetek. Ale zatím to takto musí stačit. Doporučuju přečíst si tu esej.

   Smazat
  13. 21:32-zaskočil jste mne výrazem"anarchokapitalisté"který neznám,neboť nejsem politolog,jak jsem již výše uvedl.Znám jen pomyslný politický kruh.V mladším věku jsem inklinoval k anarchistům-znamená to,že jsme v nejzašším pravo-levém spoji sousedé?Tak nevím,sousedi jsou prý nám dáni,asi přejdu ke komunistům,jsou od anarchistů blíže ke středu-asi stárnu!

   Smazat
  14. Rád vysvětlím. Anarchista je zastánce anarchie, tedy absence státu. Žel, pojem anarchista si uzmuli anarchokomunisté, kteří k tomu přihodili absenci společenských tříd a soukromého majetku. To je asi ten anarchista, kterým jste byl, a bývá to ta parta, která na různých protestech proti globalizaci rozbíjí výlohy apod. Já jsem anarchokapitalista, tedy k absenci státu přihazuji trh a soukromý majetek. Rozhodně nejsme ty typy, co by rozbíjely výlohu. Ano, lidé v tom mají často zmatek, považují ty ideologie za sobě velmi blízké, no ve skutečnosti jsou anarchokomunisté a anarchokapitalisté vzájemně v ideologické válce.

   A na nějaké kruhy a schémátka zapomeňte. Politické směry bývají kombinacemi mnoha základních postojů, podle nichž byste je mohl třídit, a místo nějaké jedné osy byste měl spíše nějakého šíleného chlupatého ježka.

   Zda jsme sousedi, to si myslím, že spíš ne. My se sice shodneme v některých věcech, včetně některých náhledů na stát, ale neshodneme se v ani v otázkách trhu a soukromého vlastnictví, ani v otázkách samotné existence státu.

   Smazat
  15. Stát máme být my všichni a pomocí instituce státu si máme pomáhat. Stát není něco mimo nás, ač se nám to dnes tak jeví. Stát má být vrcholem společenské sounáležitosti, jenže lidem kterým již nejde o vlast je těžko něco vysvětlovat.....

   Smazat
  16. Ale pane Brusi, nikdo Vám přece nebrání pomáhat! Pomáhejte si, ale za své. Nenuťte mne, abych pomáhal Vám, nebo třeba lidem, které absolutně neznám a jejichž životní osud mi může být úplně ukradený. Na nějaké pomáhání někomu vůbec nepotřebujete stát. Nebo je Vaše představa konání dobrých skutků tím, že je spácháte skrze skutek zlý?

   Stát JE něco mimo nás, je to organizace, nikoliv nějaká fyzická osoba. Pokud někdo prohlašuje, že je stát, pak má krizi identity. Je to stejné, jako by někdo prohlašoval, že je fabrika, nebo fotbalový klub.

   Jinak jsem velkým vlastencem, chovám velkou úctu k mnoha lidem včetně svých předků, jsem hrdý na to, že jsem Čech... ale stát, ten ať se jde pást, ten nepotřebuju.

   Smazat
 5. Dnes na všechno musí být zákon. Dobrovolně neudělá nikdo nic. Proto kdo dobrovolně skočí pro někoho do rybníka a zachrání ho, dostane od prezidenta vyznamenání. I pro poskytnutí nezbytné pomoci při nehodě je zákon. Za neposkytnutí pomoci je trest. Nezapomeňte že svět je zdegenerovaný a úchylný, lidstvo nemocné a zkažené. Dokud nebude na pravidelné zvyšování mezd v přímé úměře se ziskem zákon, do té doby lidem bohaté žoky peněz naserou.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Máte jistě pravdu, svým způsobem. Lidé zpohodlněli, demokracie jim dala to, co chtěli - aby se nemuseli starat. Jejich představa je, že stát má zachraňovat lidi z rybníka, že stát má poskytovat nezbytnou pomoc, že... a teď extrapoluji z Vašeho textu... stát jim má najít práci, stát jim má poskytnout vzdělání, stát se o ně má prostě starat jako chůva, zatímco oni, oni se o nic starat nemusí. Platím daně, takže státe, starej se. A to je zdroj té degenerace, lhostejnosti.

   A Váš příspěvek tuto lhostejnost demonstruje velmi pěkně. "Dokud nebude na pravidelné zvyšování mezd zákon" ... ano, opět, státe, postarej se, vytvoř zákon, já se starat nebudu.

   Takže asi tak.

   Smazat
  2. Jsem starší ročník a vedete tu zajímavou debatu o svobodě.Myslím si,že záleží na svobodě mysli.Nikdy jsem se necítila nesvobodná.Tady se nadává na každého kdo má jiný názor,že je komunista.Nerozumím tomu.Tisíce a tisíce lidi vystudovalo na strřdních a vysokých školách i v zahraničí.Rozhlédněte se kolem sebe.Dnes je vystudovaný každý blb za peníze i to je svobodaVše je vývoj a jsem přesvědčena kdyby nebyla naše slavná sametová revoluce,byli bychom na tom lépe,neměli bychom rozkradenou republiku
   A dnes?Necítím se o moc víc svobodná než za komančů.Zase posloucháme někoho a ne jednoho.A kolem sebe vidím samou nesvobodu ,masírování mysli mladých lidí,nesvoboda žití ve svých státech,napadání svobodného žití agresory,omezování svobody mysli fašistickými vládami.Má mysl je svobodná a nikdo mi ji nevezme.A pokud někdo preferuje ekonomickou svobodu,počítanou na mamon,tak prosím

   Smazat
  3. To vůbec není o mamonu. Vy vidíte jen ty peníze a hmotné statky, ale ekonomika je vlastně o všem, i o těch nehmotných statcích, jako jsou emoce, přátelství apod. Toho všeho se týká svoboda, ne jen nějaké úzké výseče. Aspoň tak to beru já, nesuďte tedy, že "jen" ekonomická svoboda je něco špatně a že se musí nutně počítat na mamon.

   Smazat
 6. Pro pana autora:

  Důležitým argumentem České národní banky (ČNB) pro to, že v listopadu 2013 přistoupila k intervencím proti české koruně, tedy k jejímu umělému oslabení vůči euru a následným udržováním kurzu koruny vůči euru na úrovni kolem 27 korun za euro, byl ten, že v českých firmách pomalu rostou mzdy…

  Mohl by jste ,prosím ,uvést odkaz,zdroj této informace?Tento argument
  je pro mě novinka!Děkuji.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Hlavním argumentem byla hrozící deflace což není nic jiného než pokles cen a zároveň mezd.

   Smazat
  2. Podle mě je smyslem intervencí přechod k euru. Jednou z podmínek přechodu je totiž minimálně dva roky udržovaný pevný kurz. Takže až nám v listopadu řeknou, že přecházíme k euru a sanujeme bankrotáře, nestěžujte si, že jsem vás nevaroval.

   Smazat
  3. Pro 14:43 Deflace je jedině zhodnocování peněz, nebo jinak řečeno zvyšování hodnoty peněžní jednotky. Co uvádíte Vy, jsou jen možné průvodní jevy.......které mohou být i opačné......

   Smazat
 7. Prostě podle Bruse a Povolného, pokud chci vyskočit na Měsíc a nejde mi to, tak jsem nesvobodný. Když nemohu cestovat libovolně časem, Vesmírem a nemohu měnit libovolně fyzikální zákony tak jsem, také nesvobodný. Prostě abych byl svobodný, tak se mi musí okamžitě vyplnit sebehloupější myšlemka, jinak jsem otrok v okovech a je to to samé co totalita za komoušů.Tak to je vážně legrace toto :-D

  Brusi, neschovávejte falešně vaši frustraci ze sebe samého za jakýsi soucit k bližním. 80% obyvatel planety jsou daleko chudší než rozežraní, věčně si stěžující a nadávající Češi. Zajeďte si třeba za poznáním do Indie ať vidíte v jakých podmínkách přežívá 1.3 miliardy lidí.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pane kolego, vidím to stejně. A po tom, co mám prošlé různé diskuse (i v jiných jazycích), Vám můžu říct, že to, co tu v posledních několika příspěvcích vyskočilo, není daleko od "utlačování" tělesnými funkcemi, jimiž zejména komunisté rádi argumentují. Samozřejmě nevím, zda je to případ pánů Bruse a Povolného.

   Ale zároveň chci říct, že procházení těchto a podobných diskusí je zajímavé. A bohužel, stále jsem nepochopil, jak někteří lidé uvažují. Sice znám čím dál více náhledů, čím dál více argumentů, protiargumentů, pseudoargumentů, protipseudoargumentů a pseudoprotiargumentů, ale ve svém poznání jsem se k cíli zatím nedostal.

   Smazat
  2. Ano,právě jste se sešli,troll a libertarián M.J.,prvý o něco hloupějsí-dle "výskoku na Měsíc",s oběma ale ztráta času.Jdu se koupat,je léto,nepracuji-a v zimě tančím-čao.

   Smazat
  3. Jako zcela svobodně jste se rozhodl jít se koupat? No tomu nemohu uvěřit. :-D A není vám to trapné vůči bližním co neměli to štěstí užívat si jako vy?
   Celý váš pomýlený život je ztráta času.

   Smazat
  4. An 15:30-vzhledem k tomu,že se jdu koupat se svými 5ti dětmi a dvojnásobkem vnoučat,můj život asi pomýlený není,spíše Váš.Blahopřeji k seznámení s M.J.-nevím,ale cosi mi říká,že jste žena.

   Smazat
  5. 14:56

   Pane, jejich uvažování je jednodušší než si myslíte. Od revoluce dosud tu vznikla jistá majetková nerovnost kterou tito a jim podobní pánové prostě nemohou rozdýchat. A o tom to celé je. Lidé tohoto ražení raději budou dřít bídu s nouzí pokud budou stejnou bídu dřít všichni ostatní zároveň s nimi. Pak se nebudou cítit tak trapně. Ve skutečnosti těmhle lidem vůbec nic nechybí a mají se materiálně 100x líp než za komoušů, včetně zdravotnictví atd. Ale oni mají jen fabii a soused BMW X5, oni jezdí na dovolenou jen do chorvatska a soused do Thajska či Karibiku. To se prostě nedá vydržet.

   Smazat
  6. Povolný, každý Rom, Ind, či Nigeriec má 5 dětí. No a? To je vše? Doufám že těm chudákům nevymýváte hlavy těmi vašimi hloupostmi, ale že je učíte samostatnosti a zodpovědnosti.

   Smazat
  7. 15:45: Kdyby to bylo tak jednoduché... zkuste někdy vystrčit hlavu ven, divil byste se, kolik lidí nejen v postkom zemích má tyhle názory. V tom je bohužel něco víc než porevoluční pocit ukřivděnosti. Ale co... :|

   Smazat
  8. 15:50-až na jedno mají VŠ a nevím koho volí.Vaše pohrdlivé-závistivé-"No a?vyjadřuje asi neúctu k sobě,národu.Ale máme přece možnost nemyslící-národně-přivést že!

   Smazat
  9. An.15:45-pokud se Vy domníváte,že máte bohaté myšlení,z příspěvku to nebylo poznat.Až těm "jednodušším"dokážete,že bohatí své majetky nabyli poctivě,rozdýchají to.Zatím je tu nedýchatelno,možná i díky Vám.

   Smazat
  10. Povolný, to je právě to. Vaše paradigma kterým si omlouváte že VY máte holý zadek, nic jste v životě nedokázal, v ničem nevyniknul je, že ti kterým se to povedlo jsou přece zloději a podvodníci. A máte vyřešeno. Z vaší nouze je udělána ctnost.
   Abych vám dokazoval, že těch cca 20% obyvatel kteří mají majetek přes 5 milionů Kč nejsou zloději nemůžete myslet vážně. Předpokládám tedy, že i všechny vaše VŠ děti mají holé zadky. Nejsou přece zloději, že ne?
   Pokud je vám u bazénku v této rebublice nedýchatelno tak byste měl zvednout kotvy a odejít tam kde by se vám dýchalo líp.

   Smazat
  11. 17:38-jste opět vedle,jednak majetek 5 mil.není "majetek",to je hodnota hodně domů i na vesnici,o tom,co jsem já dokázal je Vaše fabulace.Naštvu hodně lidí,když ohodnotím Babiše jako člověka,který si peníze vydělal vlastní pílí-byť z jiné startovní čáry.Nejsem jeho volič.Znám také hodně slušných lidí o kterých nevím jak majetky nabyli,zde jsem zdrženlivý v hodnocení.Co vím určitě,v mém okruhu lidí nikdo zázračně nezbohatl,nikdo neschudl,za normálních okolností-střední třída.Kdo tedy jsou ti zloději a podvodníci?Nemohu se vystavit trestnímu postihu jmenováním,proto obecně.Rozplete někdo klubko privatizace,restitucí?Těžko,proto smířlivě,kdo jsi bez viny....,ale po kom!

   Smazat
  12. Pan Babiš zbohatl politickým způsobem jako podnikatel přisátý na stát. Je to parazit, který okrádá nás všechny, a upřímně jeho glorifikaci kýmkoliv absolutně nechápu. Možná právě proto ty zloděje nevidíte, protože je máte přímo před očima.

   Smazat
  13. 20:04-Nejsem Babišův glorifikátor ale umím ocenit osobní nasazení ve svém podniku.Babiš řídil a rozhodoval v Agrofertu sám.Je mi o něco milejší,než ti co měli vliv a peníze a najaté manažery,tečka.

   Smazat
  14. Máte divné priority. Pokud Vás někdo okrade, budete ho obdivovat za to, jak efektivně ty peníze utratí? To je to samé, co říkáte, jen jinými slovy. Babiš nás všechny stojí několik miliard Kč ročně, a to nemluvím o dalších škodách, která páchá jako ministr. Rozhodně to nepřebije nějaká jeho manažerská efektivita... a popravdě řečeno, když už nějakým omylem vidím nějakou diskusi, které se Babiš účastní, rozhodní z ní nemám dojem, že je to právě on, kdo je ten geniální manažer. Neumí ani základní počty a je to sprostý hulvát. Jo, hezky se předvádí na billboardech, to je celý.

   Smazat
  15. Jak "Babiš vás stojí"? On ty údajné miliardy od vás jako projí, propije, profetuje, utratí s děvkama nebo za tryskáče a jachty? Nebo kde si myslíte že ty "vaše miliardy" končí? Zemědělství je prostě obor dotovaný v celé EU. Podle vaší logiky je potom zloděj kterého vy platíte každý zemědělec.

   A popírat že je Babiš špičkový manažer už vyžaduje úplnou ztrátu soudnosti. Za jeho schopnostmi stojí výsledky právě v podobě těch počtů které podle vás neumí, ne vaše dojmy.

   Smazat
  16. No, pokud Babiš řekne, že 500 Kč měsíčně jsou 2000 Kč ročně, tak mám o jeho schopnostech počtů určitou jasnou představu (a není to bohužel jen tento případ, podobných projevů neznalosti má víc).

   A je mi úplně šumák, kde ty miliardy končí. Jednou to jsou ukradené peníze z kapes lidí, a přes to nejede vlak. Jakkoliv užitečné se může někomu jevit to, co s těmi penězi zloděj dělá, ještě neznamená, že ten zloděj není hanebný parchant. Zemědělec má dostat zaplaceno za to, co prodá. Tečka. Nějaký dotování je přesně to, kvůli čemu to všechno v EU jde do kytek. Jinak by nebylo možný mít nesmyslný přebytky mlíka a přesto fungovat v produkci mlíka jako lukrativním byznysu.

   Smazat
  17. A co třeba stavební firma stavící něco pro stát? Nebo IT firma dělající zakázku pro stát? Nebo Tatrovka vyrábějící obrněné vozy pro stát? Nebo Škodovka dodávající Oktávky pro policajty? Všechno zloději a paraziti? Těm všem totiž přispíváte. Tak to potom jo. Uvědomte si, že stát přerozděluje cca 40% HDP a interakci s ním se obří firmy jako Agrofert, Metrostav atd. prostě nemohou z principu vyhnout.
   A pokud si myslíte, že ve zdejším malém rybníku plném dravých štik které jen čekají na příležitost může uspět nějaký tydýt, ňouma který neumí do pěti napočítat a vybudovat 2. největší korporaci, brát vám to nebudu.

   Smazat
  18. Stát nemá co přerozdělovat. Tečka. Pořád si nerozumíme?

   Ano, může to být tydýt, protože kdo ví, co ve skutečnosti uspělo. Vidíme jen nějakou pěknou tvářičku, která se tam předvádí a naparuje.

   Smazat
  19. Omlouvám se,ještě malou glosu k Babišovi."Horší" se ale pokud bude mluvit česko-slovensky,jak mu zobák narost,bez politického klišé,nebudu ho sice volit ale budu mu věřit,co říká!

   Smazat
  20. 21:38

   Ale přerozděluje prostě. Tak tu nevykládejte utopie a smiřte se s realitou. Pokud chce někdo dnes reálně podnikat ve velkém tak se státem prostě musí interagovat. Jinak to prostě nejde. Dělat potom z velkopodnkatelů zloděje a parazity je potom hloupé a drzé.

   Smazat
  21. Je to zvláštní. Na jednu stranu tu všichni svorně nadáváte na obří korporace a nechutně bohaté lidi, jaké jsou to svině a patří vyvlastnit, vykrást atd. A pak se tu dočítám, že stát je konstanta, že prostě být musí, a že všechny ty korporace musí se státem interagovat a že z nich těžko můžu dělat zloděje a parazity. Tak já nevím. Buď mám konzistnentní názor (stát je zloděj, lupič a vrah, každý, kdo s ním interaguje, na tom má podíl), nebo si musím připustit, že jsem labilní blázen.

   Smazat
  22. 22:42-odpovězte,co si myslíte Vy a co chcete nám vnutit?Potom je diskuze možná-z mé strany.

   Smazat
  23. Jen říkám, že stát je zloděj a všichni na něj přisátí se na tom podílejí. Jedině tak lze konzistentně nadávat na obří korporace a nechutně bohaté lidi, kteří zbohatli politickou cestou. Berte, nebo nechte být, k ničemu Vás nenutím.

   Smazat
  24. 23:21-M.J.-nemá to cenu,zrušit stát v naději,že s ním zaniknou obří korporace a nechutně bohatí lidé je nad mé myšlení,dobrou noc.

   Smazat
  25. Tak samozřejmě nezaniknou okamžitě, ale přijdou o ochranu. A jako bonus, nevzniknou žádné další.

   Smazat
 8. Asi máte úpal člověče 14.28. A nebylo by divu, dnes je přes čtyřicet. Tak ono je špatně "státe starej se"? A co takhle "státe neokrádej občany, o které se nemíníš starat"? Nevyžaduj zákonem placení daní! Nevyžaduj zákonem placení sociálního a nemocenského pojištění, když víš, že občanům všichni naserou, a že se naše peníze rozpliznou jen do mezd a režie pojišťovenské havěti, -pardon -vašich kámošů! Státe, který máš pořád plnou hubu demokracie, starej se o své politické parazity jiným způsobem, ale ne z kapes občanů ! Kdybych já směl anonyme - čerpat z vašich kapes, a z kapes mých sousedů a lidí z našeho města, měl bych se taky jako prase v žitě, ale to kromě státních parazitů nikdo nesmí. Mohu já na někoho uvalit povinnost aby mi platil, protože se chci se mít dobře? A proč jsou podle vás v pořádku státní zákony na vytěžování příjmů pracujících řadových občanů,a proč každý (zbohatlý a vlivný) kdo má díru do zadku a chce si zvyšovat zisky, dostane k tomu od "státu"licenci? Banky poplatky, dodavatelé plynu a el.energie různé paušály a další výmysly, pošty neustálé zvyšování cen, pronajimatelé bytů různé "deregulace" a podobný švajneraj, a jak už zmiňuji,proč musí být zákon o povinném placení sociálního a nemocenského pojištění a daní za mzdy, DPH, spotřební dani apod. - to se vám nezadírá? Všechny ty zákony vedoucí k dojení občanských ovcí jsou podle vás ready, ale obráceně - zákony o zvyšování minimální mezd, důchodů, existenčního minima, životního minima, by se vám zadíralo - to už by nebylo dost demokratické? No - nic ve zlém, ale vaše myšlení je myšlením bekaného chlapečka. Jak byste vysvětlil tyto disproporce? Že řadový občan je ve skutečnosti jen lidský zdroj k vytěžování? To je přesně ten fujtajksl, kvůli čemuž tady dochází k obrovské občanské nespokojenosti, a nejen že nám už není jedno co nám lžou media a o čem se radí v parlamentu - sídle teroristů - nás už to dokonce značně sere. Pětadvacet let vydržet tohle vydírání a šílený pokrytectví, kdy se občan plácá ve chcankách, ale musí se tvářit, že je to osvěžující vodička, je to smysluplné, a demokratické? Jak vy žijete - také se smíte bezpracně obohacovat na úkor ostatních, a proto vám lahodí, že to tak je, a my všichni jsme nechápaví pitomci?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tolik žluči, a žádná myšlenka. Ale že mám dobré srdce, přeci jen svou reakci trochu rozvedu, i když bych se mohl omezit jen na tu první větu.

   Brnkáte na špatné struny, já nejsem demokrat (argument přečíslením je pro mne argumentační faul), já nejsem parazit (žiju svojí prací) a chci jen to, aby mě žádný parazit neokrádal. To je celý můj postoj.

   To, na co reagujete Vy, to nejsou má slova ze 14:28. Vy reagujete na někoho, kdo by zde hájil stát a rozkrádání, ale nikoho takového tu nevidím.

   A pokud jste příměr se "státe, starej se" pořád nepochopil a trváte na své dlouhatánské rozohněné reakci, jste větší idiot, než jsem si myslel.

   Smazat
 9. Vlastenka  To jsou zase výrony mozkového giganta.
  Jasně, máme hentu svobodu, tak co byste ještě chtěli, že?

  Když jste podle dotyčeného tak neschopní, že jste si nenakradli, nestali se milionáři nebo neberete aspoň 50 litrů měsíčně, buďte rádi, že vás nějaký "dobrodinec" vůbec za těch 12 tis.brutto měsíčně nechá v kolbence dřít dvanáctky.


  Ta "demokracie" se fakt povedla.))))))))

  Ale na každou svini se voda vaří.
  Tak dlouho se chodí se džbánem, až se ucho utrhne.
  Lidi vydrží jen určitý tlak, když už nemají co ztratit, můžou poměrně radikálně změnit svoje chování.
  Doba krvavého převratu a chaosu není daleko.
  Nenažranci, kteří dnes sdírají méně štastné spoluobčany, na to nepochybně dojedou.

  Možná dřív, než si myslí.
  Řítí se sem stovky tisíc čmoudů, kteří si vezmou to, co chtějí bez ptaní.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ne, vlastenko. Na vaše přiblblé "krvavé převraty", za které se evidentně modlíte a nemůžete se jich dočkat, dojedete zase jenom vy.

   Proč nezaměstnáte za 50 tisíc pár lidí vy nebo někdo z vašich soudruhů? Kde je problém? Umíte jen kňučet. Nic víc.

   Smazat
  2. Vlastenka


   Jaké "Naše" krvavé převraty?
   Já jsem se ještě žádného nezúčastnila.
   Nepočítám-li své naivní angažmá při plyšáku, kvůli čemuž stále biju hlavou do zdi.

   Nevím, o jakých soudruzích mluvíte.
   Téhle doby mají plné zuby všichni, zdaleka nikoliv jenom soudruzi. Těch tu zase tolik není.
   Kdybyste nebyl pokrytec, tak z diskusí a ze svého okolí lehce zjistíte, že i pravičáci.
   Poslechněte si pravicového!!!!!!!!!!!!!! ekonoma Robejška, co říká o kapitalismu, který podle něho (i dalších ekonomů jako je Zelený) zcela selhal.
   Robejšek dokonce tvrdí totéž ,co socialista Keller - a to, že svět ovládá 1 procento nestydatě (to je ,prosím, jeho výraz) bohatých lidí.
   A že je třeba brutálně ZDANIT ty nestydatě bohaté.

   To samé tvrdí i mnoho amerických ekonomů, kteří s bolševiky nemají nic společného.

   Takže tady přestaňte trapně nálepkovat každého bolševikem.
   Buď jste úplně hloupý a nevíte, která bije ,nebo lžete jako Rudé právo a Čt dohromady.)))))))

   Smazat
  3. "Téhle doby mají plné zuby všichni, zdaleka nikoliv jenom soudruzi"
   Zase lži. U vás už standard.

   Ano, říkají, že je potřeba superbohaté zdanit, ale ty peníze potom moudře investovat do rozvoje, ne rozházet mezi vás, proletáře a prožrat. Nedělejte z Robejška marxistu.

   Smazat
  4. Není třeba dělat z Robejška marxistu. On jím už je.

   Smazat
 10. Vlastenka


  Ať se zeptají těch "socek", zda půjdou bránit jejich majetky.))))))))))

  OdpovědětSmazat
 11. Kdyz jsou lidi debilove a delaji za par šupu,tak jim patri. Jinde ve svete by takovym kapitalistum nacpaly hlavy do prdele !!!!! Tak makejte idioti a neknourejte,ovce !!!!!

  OdpovědětSmazat
 12. Myslím si totéž o vás. 15.51 - ( to o tom idiotovi) Myšlenek jsem vám nabídl dost,přičemž dominuje ta, že stát sprostě okrádá a vytěžuje svoje občany -zužitkovává je jako užitkový dobytek a pasákům dobytka se to pochopitelně líbí. Dobytku už méně. "Stát" je obyčejný zloděj a pasák lidí, pase sám a spoustě svých spřátelených parazitů možnost pasení lidí zprostředkoval. Sprostě okrádat druhé není žádné umění - nemusím k tomu umět nic. Jen když mi nějaký gauner zprostředkuje moc. Jste jako obehraná deska -jako media - pravda je žluč, rozlitá žluč a bla bla - a jejich pravdy a pravdy pasáků jsou co?A opět se dostaneme k tomu, že zde na všechno musí být zákon. Skoro padesát let v tomto státě platil zákon, že obohacování se na úkor ostatní společnosti je trestné.Také to bylo trestáno.Tento zákon - vedle zrušení trestu smrti - byl mezi prvními, který zmodralí rudí khmerové po devadesátém roce zrušili. Protože věděli, že k jejich zájmovým prioritám bude přesně patřit napakovat se bezpracně na úkor druhých. Zrušili to, co by jim bylo po výměně stranických kádrů (rudé za modré) reálně hrozilo -trest smrti za zradu a křivopřísežnictví, a trest za obohacování se ke škodě ostatních. Také jste patřil k rudým khmerům? Že se umíte jen pošklebovat, urážet, a dehonestovat ostatní - na to oni byli kadeti.Naprosto nejste schopen sebereflexe a schopnosti vcítit se do problémů ostatních lidí Ale -proč byste to dělal -že? Lidské zdroje přece nemají nárok na žádné zvláštní přístupy od pasáků.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Když napíšu, že nepatřím, uplatníte svou funkční gramotnost a pročtete si znova vše, co jste nakydal, plus vše, na co reagujete a zamyslíte se nad svým chorobným bajkařením a budováním iluzí o ostatních?

   Ale možná toho po Vás chci mnoho...

   Smazat
  2. Vlastenka


   Ano, stát je pasák, ale blbci na to stále ještě nepřišli.

   Je totiž jedno, zda ty zločince pase Nečas nebo Sobotka - oni se vždycky šábnou.

   Dokud národ nepochopí, že volit stávající strany je jenom z bláta do louže, nic se nezmění.

   Je třeba vymést ten hnůj z Augiášova chlíva dočista dočista.

   Smazat
 13. Prosimvás vy všichni zdejší nadávači, stěžovači, ubrečenci, založte si konečně vlastní firmu a vyplácejte si navzájem třeba 100.000. Zatím jsem neslyšel o ani jednom komunistovi, odboráři atd který by tak učinil. Kdepak je asi chyba?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 18:36-chyba je asi u Vás,málo čtete,nějaký komunista tuším v Chomutově nebo Ústí koupil polorozpadlý činžák,opravil a pronajímá byty za "křesťanské"ceny.Může to být ale blaf,bylo to na Čt a ti lžou jak-jak Čt.

   Smazat
  2. No možná by jsi nám mohl Ty vysvětlit z čeho že jsi tak vysmaty.... v tom super demokratickým zřízení?

   Smazat
  3. Taky znám jednu historku, o jednom pánovi v USA, který ve své firmě zvednul všem platy nad 70000 dolarů ročně a sobě ubral. Jak to dopadlo? Přišel o své dva nejlepší zaměstnance, protože viděli, že i ti horší mají tolik, co oni, a to nemusí tak dřít. Přišel o část zákazníků, protože (a ono se to rozneslo) ti se obávali zvýšení cen služeb. No, a celkově jde do kytek a ztráty se snaží zachránit prodejem osobního majetku. Nejlepší na tom je, že nechápe, co udělal špatně.

   http://finance.yahoo.com/news/ceo-raised-minimum-wage-70-212850113.html

   http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/northamerica/usa/11778597/CEO-who-set-firms-minimum-wage-at-70000-hits-hard-times.html

   Smazat
  4. Povolný, zase si vymýšlíte. Nebylo to v ČT, ale na DVTV
   http://video.aktualne.cz/dvtv/dvtv-vikend-24-a-25-1-2015-boris-rudy-vaclav-cilek/r~a952075ca32611e4833a0025900fea04/
   Toto jestli dáváte za příklad toho komunistického podnikatele tak potěš koště. Mylím že to bude další z těch přísavek které si za socky nechávají vyplácet nájem od státu.

   Smazat
  5. Vlastenka


   Skvělým příkladem kapitalisty, který dře do úmoru je třeba Bakala.

   Nejdřív se Sobotkou připravil horníky o byty a nyní se snaží zahojit na státu, finacujícím čmoudům bydlení právě v těchto hornických bytech.


   Tak na tohle už člověk musí mít kachní žaludek.

   Ten omezenec, co nám tady neustále předkládá, jak si můžeme zkusit podnikat, asi zapomněl, jak tihle zmetci zbohatli.
   Žádná z těchto kauz nebyla nikdy vyšetřena - viz aféra s topnými oleji, podivný nákup dolů - Koláček-Bakala, Mostecká uhelná, korupce na MO, Háva, Šťáva atd.

   V téhle zemi člověk, který si od bank nenapůjčoval stamiliony, které nevrátil nebo neměl konexe v politice, dnes zbohatnout opravdu nemůže.
   Ta doba dávno minula a ne všichni měli stejnou startovní pozici. To ani náhodou.

   Smazat
  6. 21:08-musím Vás zklamat,nejsem IT a vím, že to bylo na Čt 24 ale nedám odměnu, kdo to najde! A budu rád,pokud usvědčíte šmejdy-přísavky-včetně komunistických! Vyměníte pohodlí Shapira za investikativní nepohodlí padni,komu padni?

   Smazat
  7. "V téhle zemi člověk, který si od bank nenapůjčoval stamiliony, které nevrátil nebo neměl konexe v politice, dnes zbohatnout opravdu nemůže."

   Vlastenko, nemůžu už jinak, jste hloupá, závistivá, prolhaná slepice. Znáte jména Lukačovič (Seznam), Malý (Jobs.cz), Kučera (Avast), Kovář (Unicorn) a desítky dalších miliardářů ?
   Ano, mnozí jiní si nakradli, ale to neznamená, že takové nuly jako vy budou žvanit takové lži a špinit tu většinu našich poctivých, schopných, chytrých lidí s vizí.

   Smazat
  8. Vlastenka   Jaké "Naše" krvavé převraty?
   Já jsem se ještě žádného nezúčastnila.
   Nepočítám-li své naivní angažmá při plyšáku, kvůli čemuž stále biju hlavou do zdi.

   Nevím, o jakých soudruzích mluvíte.
   Téhle doby mají plné zuby všichni, zdaleka nikoliv jenom soudruzi. Těch tu zase tolik není.
   Kdybyste nebyl pokrytec, tak z diskusí a ze svého okolí lehce zjistíte, že i pravičáci.
   Poslechněte si pravicového!!!!!!!!!!!!!! ekonoma Robejška, co říká o kapitalismu, který podle něho (i dalších ekonomů jako je Zelený) zcela selhal.
   Robejšek dokonce tvrdí totéž ,co socialista Keller - a to, že svět ovládá 1 procento nestydatě (to je ,prosím, jeho výraz) bohatých lidí.
   A že je třeba brutálně ZDANIT ty nestydatě bohaté.

   To samé tvrdí i mnoho amerických ekonomů, kteří s bolševiky nemají nic společného.

   Takže tady přestaňte trapně nálepkovat každého bolševikem.
   Buď jste úplně hloupý a nevíte, která bije ,nebo lžete jako Rudé právo a Čt dohromady.)))))))

   Smazat
  9. "Je třeba brutálně zdanit ty nestydatě bohaté."

   Proč je to třeba? Protože se neumíte živit poctivě?

   Smazat
  10. Vlastenka


   To řekl pravicový!!! Robejšek i Zelený.
   Neumíte číst? Poslechněte si jeho rozhovor s Drtinovou.
   A říká to čím dál víc pravicových ekonomů, vyjma fanatických liberálů, kteří stále blouzní o "neviditelné ruce trhu".


   O tom, že kapitalismus selhává, mluví dnes naprosto všichni.

   Smazat
  11. O tom, kdo je nebo není pravicový, si i bez Vašeho laskavého svolení rozhodnu sám. Ad authoritam mě nezajímá. A že selhává neomarxismus a etatismus, o tom mluví všichni, to s Vámi souhlasím, ale z nějakého důvodu to hážou na kapitalismus, který je někde skrčený pod nánosy příkazů, zákazů, daní a dotací.

   Smazat
 14. Že se vybavujete s tou degenerovanou trollí smečkou vyrostlou na po plyšové mediální žumpě a vietnamském fetu, pak není moc prostoru na debatu,, proč nás tu drží převážně cizáci na třetinové úrovni mezd než u (jiho)západních sousedů. Dřív podobní všeználci, mající se 100 x lépe než za "komunismu", o kterém slyšeli jen od pančelky exsoušky, mleli cosi o nízké produktivitě práce, teď už je to přešlo a zoufalcům se jen vysmívají.
  Ale jak moudře pravil Keller, na řešení (při neschopnosti režimem rozvrácených odborů) se mně neptejte, na to jsou u nás paragrafy...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Bambulo, založ firmu, živnost a vyplácej si plat jako ve Švýcarsku. Co na tom nechápeš? Když zaměstnáš za podobnou mzdu pár kámošů, tím líp. Nebo odjeď pracovat na Západ, máš úplnou volnost.

   Smazat
  2. Ano,máte pravdu i ty paragrafy porušíme,zdá se,že"povolené" upouštění přetlaku ve společnosti na NETu nestačí!

   Smazat
  3. Vlastenka


   Jste fakt tak hloupý?
   Na to, aby v tomhle skrz naskrz zkorumpovaném režimu (od soudů až po magistráty a nejvyšší politické špičky- poslední kauza Havlín je taky výživná) mohl někdo prosperovat, musí být pěkná svině.

   Těch vašich pár poctivců to nevytrhne.
   I když nezbohatli podvodem a okrádáním státu, okrádají všichni aspoň své zaměstnance.
   Jen minimum zaměstnanců v privátní sféře je slušně zaplaceno. Nedosahují ani takových platů, jaké mají řadoví státní úředníci v obcích.
   Okrádat je svobodně můžou jen proto, že jim v tom jdou vlády (pravé nebo levé) na ruku a to okrádání legalizují.
   Pokládám za vrcholně trapné, když se tu několik let řeší zvýšení otrocké minimální mzdy o pět kilo.

   Banánová republika!

   Smazat
  4. Ano, řadoví státní úředníci, jejichž mzda je podílem na okradení všech občanů ČR, jsou jistě etalonem slušného výdělku. Naopak, státní úředníci jsou nechutně přemnožení a přeplácení.

   Smazat
  5. Vlastenka


   Milánku, já píšu o "řadových" státních ouřadech na obcích.
   Ti nejsou vůbec přeplácení, vím přesně ,kolik berou.
   Většinou nedosáhnou na prům.plat (vyjma šéfů), ale pořád je to lepší nežli ta hrůza v privátním sektoru.
   Podnikatelé nepřidají nikdy - pořád mají málo.
   Privátní sektor by se tomu státnímu měl spíš přibližovat a ne vzdalovat. Resp. by měl své zaměstnance platit mnohem lépe nežli stát.

   Smazat
  6. Znova říkám, snažit se přibližovat zloději, který si peníze nakrade nebo vytiskne, je kravina všech kravin. Každý podnikatel musí, narozdíl od státu, respektovat ekonomickou realitu. Ty peníze na platy podnikatelům nepřicházejí jen tak z luftu. Přečtěte si o tom podnikateli, co si ve firmě zavedl minimální mzdu. Je to poučné.

   Smazat
  7. A můžete mi ještě sdělit, jak se má "poctivě" uživit třeba prodavačka nebo pingl, jejich gáže se pohybuje od 10 do 12 tis.brutto? Takových profesí je u nás hafo. Ono ani z 15 tis. to není příliš reálné.


   Všichni inteligentní lidé už dnes chápou, že je neúnosná situace, kdy 1 procento super bohatých vlastní majetek celé zeměplochy.
   A to se prostě musí změnit. Ta změna přijde, ať se vám to líbí nebo ne.

   Když už to říká i ten Robejšek a shoduje se na tom s Kellerem, tak na tom asi něco bude.

   Smazat
  8. Vlastenka
   Každý podnikatel především dobře ví, že plat pod 20 tisíc je s ohledem na ceny energií, zboží, nájmů atd. platem silně podprůměrným.
   Nejde o to, že si nemůže dovolit platy zvýšit, ale o to, že to z vychcanosti neudělá.
   Proč taky, když drží vláda minimální mzdu, od níž se odvíjí mzdy ostatní, v tak směšné výši.


   Po 25 letech od plyšáku pracujeme za ČTVRTINOVÉ německé platy. Tomu říkám úspěch.

   Smazat
  9. I kdyby to říkal Duch svatý, je mi to šumák, mám vlastní hlavu.

   A 10 až 15 tisíc je krásný plat, nevím, co víc byste za tak málo kvalifikovanou práci chtěla. Jo, že jste zhejralá, to je ale Váš problém.

   Smazat
  10. Prací za 10-12 hrubého je u nás naprosté minimum. Pinglové žijí z dýšek.

   A vy si myslíte, že "superbohatí" před váma někde v tajných skladech ukrývají tisíce tun jídla, oblečení, léků... nebo jak si to představujete? Bohatství bohatých spočívá především ve vlastnictví firem. Takový Gates vybudoval a vlastní Microsoft, zesnulý Jobs Apple atd. To jim chcete půlku těch firem vzít? Co byste s nimi dělali? Akorát prožrali a přivedli ke krachu. V tom jsou proletáři experti.

   Smazat
  11. Vlastenka


   Vy jste asi upadl.
   Krásný plat?

   Tak z toho zkuste vyžít.
   Plat má být takový, aby z něho člověk vyžil. Pokud je to taková bída, tak bude žít líp ze soc.dávek.
   Zkusil jste si někdy tu dřinu pracovat dvanáctku v supermarketu (tři dny po sobě) nebo pinglovat z zahulené putyce?


   Když je ten kapitalismus tak úžasný, proč dvě třetiny občanů živoří? To je statisticky dokázáno - mají podprůměrné mzdy, z nichž nelze důstojně žít.

   Čím se liší tenhle systém od socíku, který platil taky mizerně, ale dával člověku alespoň nějaké soc.záruky?

   Smazat
  12. A zkuste mi logicky vysvětlit, proč má škodovácký dělník čtvrtinový plat oproti německému.
   Nepište ,že pracuje méně produktivně, protože to není pravda.
   Škodovka, spec.nové octavie, odstavují WV a Němci zuří.
   Takže vyrábějí kvalitnější a prodávanější auta nežli Němci a přesto je holí jako ovce.

   Smazat
  13. Majitel hospody nemá spoléhat na dýška, dnes je mimochodem lidi skoro nedávají a hospody mimo obědy na stravenky zejí prázdnotou.
   On je povinen své zaměstnance slušně zaplatit. Po dýšku mu nic není, to je odměna, kterou dostává pingl za ochotu. Ale taky ji dostat vůbec nemusí.

   Kamioňáky zase holí majitelé firem na dietách.
   Přičítají jim je k platu, ačkoliv je to nezákonné.
   A pak se diví, že jdou radši pracovat do Německa.

   Smazat
  14. 23:00
   A vy mi skuste vysvětlit proč jsou na Ústecku poloviční platy jako v Praze a práce se navíc ne rozdíl od Prahy sehnat nedá. Upozorňuju, že Ústecko je cca 100 km od Prahy.

   Kdybyste tady 40 let neexperimentovali s budováním šťastných zítřků tak jsme se dnes a kdykoli v minulosti mohli mít jako Rakušani či Němci. Navíc bez poprav, vraždění na hranicích, věznění...

   Smazat
  15. Aha, takže hospody zejí prázdnotou, ale majitel je povinen platit pinglům 30.000. Tak to je potom marná debata. vy byste nedokázal řídit ani koloběžku.

   Smazat
  16. 23:12-Hmm a Vy hospodu,zeje-li hospoda prázdnotou,může majitel stát na place sám,nepotřebuje zaměstnance.

   Smazat
  17. To nepochybně, pane Povolný.

   Smazat
  18. Vlastenka


   Hospody zejí prázdnotou, protože se Česi mají tak "skvěle".
   Už si kupují i pivo domů.
   A navíc nejsou zvědaví na ty předražené blafy, které jim za drahé peníze většina restaurací předkládá.
   Za všechno mluví počet hospod zavřený hygienou při poslední razii.

   Smazat
  19. A nikdo nepsal o 30 tis., ale sorry - 10 tis .brutto. za to, že budu denně do noci v zahulené putyce?
   Žiju ve Středočeském kraji a tady nabízejí maximálně 12 tis.hrubého - to ať si strčí někam.
   A diví se, že se jim nehrnou kuchaři, když jim nabízejí podobné platy. Každý, kdo něco umí, jde radši do Německa.


   Pokud je pro vás takovýhle plat čtvrt století po vítězství kapitalismu na socialismem výhrou, tak si dejte na hlavu mokrý ručník.
   To jsme ten režim ani nemuseli měnit, abychom se měli takhle blbě.

   Smazat
  20. 7:37 - pokud hospodskej nesežene dobrýho kuchaře za 12tisíc, tak může buď vařit sám, nebo tu hospodu zavřít a nebo prostě dobrýmu kuchaři musí dát víc. Ale toto všechno si musí rozhodnout majitel.
   A kuchař, kterýmu nestačí 12tisíc, si může otevřít svojí hospodu a platit si kolik si vydělá.
   Není toto kapitalismus?
   A kdo chce jít umývat nádobí do Německa, může jít. Není to fajn?

   Smazat
  21. Vlastenka


   TAk to si asi budou muset hospodští najímat jako kuchaře Afričany a jako kamionisty Ukropy. ))))))))

   Jejich problém.

   Smazat
  22. Mimo jiné - mám příbuznou na Slovensku, která už drahně let jezdí jako pečovatelka přes hranice do Rakouska. Vydělá si cca 40 tisíc měsíčně a dostane i jejich důchod.
   Problém je, že až budete vy shánět pro sebe nebo pro své blízké slušnou českou pečovatelku, tak ji asi dost těžko v českém ústavu seženete.
   Lakonicky řečeno - vašim blízkým nebude mít kdo utřít ani prdel.
   To jsou výsledky té vaší skvělé politiky "volného trhu".

   Smazat
  23. Tak ji nebudu shánět v českém ústavu. Tečka. Proč z toho hned dělat selhání trhu? Vy se upínáte na jeden jediný z mnoha možných způsobů řešení Vašeho osobního problému, a pokud tento způsob selže, vyvozujete z toho hned, že Váš problém je neřešitelný. No tak je pro Vás neřešitelný, no, a co já jako s tím? Pro mne není. Maucta.

   Smazat
 15. Tolik pitomostí, iluzí, žvástů, lží, polopravd, předsudků o svobodě, podnikání, státu, kapitalismu, předlistopadovém režimu a dalším jako je v této diskusi - to se hned tak nenajde. Množství debilit výše napsaných vyvrátili již Platon a Aristotelem před bezmála 2500 lety, další hovadiny řady myslitelů po nich, ale někteří hlupáci je opět pronášejí a patrně jim i věří. Lidským hovniválům, jež zde exhibují, to sotva pomůže, ale ostatní si dovolím informovat, že na Protiproudu je článek o Alexandru Solženicynovi s jeho projevem na Harvardské univerzitě v r. 1978, tj. čtyři roky po jeho odchodu ze SSSR. Autor Jednoho dne Ivana Děnisoviče či Souostroví Gulag v něm reflektuje tehdejší realitu Západu. Špičky USA a Západu se z jeho kritiky nepoučily a tak dnes je situace ještě horší. Zdá se, že z toho důvodu, že mocní západního světa jsou svým myšlením a vědomostmi velmi blízko těm, kteří své povrchní vidění světa, neschopnost rozkrýt souvislosti či zbabělost je přiznat vystavili výše v diskusi.
  KR

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jaká je pointa Vašeho výblitku? Máte nějaký konkrétní argument, nějakou přínosnou informaci, nebo prostě jen tak nějak všeobecně bajkaříte o všech, kteří mají jen trošku jiný názor než Vy?

   Smazat
  2. Promiňte, pokud Vám jsou jména jako Platón, Aristoteles či Solženicyn neznámá, tak vůbec netušíte, o čem je lidské myšlení a vědění. Přečtěte si některé jejich práce a pak se vraťte do diskuse. Krom uvedených z té plajády dalších, které stojí za to číst, uvedu třeba Marka Aurelia, Descarta, Komenského, Bacona, Locka, Voltaira. Kanta, Hegela, Comta, a také Masaryka, Keynese. Dovolím si zopakovat, že v dílech těchto myslitelů jsou odpovědi na bláboly výše v diskusi vyslovené. Vzhledem k tomu, že jejich myšlenky jsou znovu a znovu vydávány, čteny a vyučovány, tak na nich asi něco bude. Jdou totiž k podstatě, k jádru věci, neulpívají na povrchu u jednotlivých jevů, ale pátrají po příčinách, odhalují následky a na základě toho poznávají vazby a struktury, chápou obecné a odliší to od jednotlivého a náhodného. Souhlasím, že myšlení bolí, ale bolí i čtení "myšlenek".
   Jinak pointa byla v odkazu na projev Solženicyna. Když ani toho Jste si nevšiml, tak je to s Vaší schopností porozumět psanému textu nepříliš dobré. A propos - už Jste si toho Solženicyna na Harvardu přečetl?
   KR

   Smazat
  3. Nejde o to, čí jména jsou mi neznámá, jde o to, že mi není zřejmé, k čemu přesně, k jakému konkrétnímu diskusnímu příspevku se vyjadřujete, jaké máte konkrétní argumenty a co vlastně chcete tím vším říct.

   Zatím jsem se tady od Vás jen dozvěděl seznam četby, něco z toho znám a četl jsem, no a pak hromadu bajkaření o tom, kdo jaký je, aniž byste ho znal.

   A mimochodem, Keynes je zlodějský šmejd. Ta jeho filozofie okrádání všech obyvatel skrze roztáčení inflačních spirál, to je jeho dílo. Přerozdělením majetku ještě nikdy žádný nový majetek nevznikl.

   Smazat
  4. První věta mého prvního příspěvku hovoří o velkém množství hloupostí - obsahuje je několik desítek příspěvků. Rovněž je v příspěvku uvedeno, čeho se ty bláboly týkají: svobody, státu atd. Tudíž, pokud Jste se někdy zajímal o myšlenky uvedených myslitelů, tak Vám snad je zřejmé, že kupř. se svobodou to nebude tak jednoduché, jak to někteří s diskutujících tvrdí. A dalo by se pokračovat o státu, jeho smyslu a funkci, o podnikání, přerozdělování atd. Učebnicové povídačky o podnikání, píli, pracovitosti, trhu, demokracii atd. jsou konfrontovány s realitou, která v nadkritickém množství je zcela odlišná, takže z vážené ekonomické teorie kapitalistického systému činí báchorku (podobné se dálo před r. 1989 s jinou teorií). Evidentně několik diskutujících těmto pohádkám věří. Kde jsou v těchto pohádkách Kožení, Bakalové, Smetkové, Rittigové...? Omlouvám se, krom mnou uvedených myslitelů z uplynulých 2500 let je rovněž vhodné číst dnešní denní tisk.
   Ke Keynesovi a vůbec všem - každá má své silné a slabé stránky. Mně též inflační hry a manipulace nevoní, nepovažuji je za férové, obírají nemohoucí o jejich úspory a znehodnocují jejich příjmy. Ovšem jeho doporučení role státu jako vyvažující síly jak proti konjuktuře tak proti krizi považuji za rozumné. Skutečnost je však taková, že politici (a jejich podnikatelští pasáci) si na roli státu vzpomenou jen když je krize a pak natahují ke státu ruku o pomoc. Když je konjuktura a stát by měl nabrat sílu a rezervy na příští doby krize, tak najednou na stát zapomínají. Pak přichází na řadu inflační řádění....
   Přeji pěkný den, nezapomeňte na toho Solženicyna
   KR

   Smazat
  5. Takže údajně velké množství hloupostí, ale že byste uvedl nějakou jednu konkrétní myšlenku, kterou byste konkrétně zkritizoval, to prostě neuděláte. Místo toho melete cosi o učebnicových povídačkách a já nevím co. Fajn, beru, znamenám si, že termín diskuse Vám nic neříká a prostě diskutovat nemíníte. Já s tím problém nemám.

   Držte se jako klíště jakýchsi myslitelů, Vaše věc. Já bych mohl taky z rukávu sypat různé mudrce, kterých se pro změnu držím já. A co jako? Budeme si přeměřovat pindíky, koho všeho známe, nebo budeme konkrétně a věcně diskutovat?

   A ohledně státního dozoru na úspory, cenovou hladinu a tak... doporučuju knihu "Peníze v rukou státu" od M. Rothbarda. Zjistíte, že jsou to o těch tak úžasných ekonomických funkcích státu jsou strašné kecy, že naopak, dokud do všeho nestrkal rypák stát, byla ekonomika celkem stabilní.

   Smazat
  6. 0:00-M.J.-to nebylo moc moudré,Vaše reakce vyzněla jako"potrefená husa",a má jako jízlivost,sorry.

   Smazat
  7. Blahopřeji, Váš postřeh se zlepšil. Skutečně jsem nechtěl diskutovat - diskutovat o hloupostech, nebo dokonce s hlupáky (tím nemyslím Vás) je ztracený čas. Tím spíše, jsou-li kvalifikovaně podané argumenty již stovky či tisíce let shromážděny v dílech klasiků a každý si je může zcela svobodně načerpat. Anebo je zcela svobodně může ignorovat. Ti "nějací myslitelé" měli asi dosti životaschopné, pravdivé a podnětné názory, když je (tedy alespoň část lidstva, zvláště intelektuálů) stále čteme. Není to dostatečná zbraň proti hlouposti, ale lze i u rozumných lidí užít jako lék na nevědomost, jako pomůcku při hledání.
   Pochopil jsem, že Jste patrně libertarián. Domnívám se, že některé libertariánské myšlenky by měly najít širší uplatnění, ale jako celek či systém to nepodporuji. Svět je složitější. To se týká i M. N. Rothbarda. Veřejná správa je asi v každém státě největším ekonomickým subjektem. Jako ekonomický subjekt je velkým stabilizačním faktorem, když se rozkolísá, tak to mnohé firmy silně pocítí. Jako politický (zákonodárný, regulační) faktor dovede tropit hlouposti, ale bylo by zajímavé zjistit, zda legislativní blbost je produktem snahy pracovat pro občany nebo vycházet vstříc různým podnikatelským lobby. A ještě jedno zkoumání by bylo zajímavé: kdo zmarní chybami, neznalostí, neschopností, či pitomostmi více prostředků - veřejná správa nebo soukromý sektor? Příkré odsudky jedné či druhé formy, myslám, nejsou příliš vhodné. Každý má své plusy a mínusy. Vaše závěrečná poznámka, že bez státního vlivu by byla ekonomika stabilní, je úsměvná. Právě soukromý sektor je symbolem živelnosti. Nekoordinovaná skupina ani nemůže fungovat jinak, než od jednoho příkopu do druhého, vyplývá to právě z její podstaty. (V tomto jsem velmi nespokojen s tím, že existují firmy, vesměs banky, "příliš velké na krach" - v tom bych byl libertarián, třeba měřit všem stejným metrem. Stejně tak jsem ale nespokojen s tím, že politici nenesou žádnou zodpovědnost za svá rozhodnutí včetně ekonomických, kde by se vina dala poměrně snadno vyčíslit. Tzv. politická zodpovědnost je politologický výmysl, kterého se politici chytli, aby se vykroutili ze svých chyb a lumpáren).
   KR

   Smazat
  8. Zajímavé, že tu živelnost soukromých firem nějak v životě nepociťuju. Ano, odcházejí a přicházejí, ale že by nějak výrazně kolísaly ceny, že by třeba každý den stál chleba naprosto jinak, to jsem si ještě nevšiml.

   Takže jak to je s tou nekoordinovanou skupinou a odezdikezdismem? Ono je to maličko jinak, ona ta skupina JE koordinovaná. Ale nikoliv nějakým vzdáleným "pámbíčkem" v nebi (nebo v hlavním městě), ale sama sebou, trhem. A tržní ceny jsou to, co lítá ode zdi ke zdi jen v případě nějakých velkých průšvihů typu přírodních katastrof nebo státních zásahů.

   Nazývat stát ekonomickým subjektem, je dosti troufalé, a je to hlavně nepochopení slova subjekt. Ve slově subjekt se skrývá podřízení. A to stát bohužel není - on není podřízen ekonomice, naopak si podřizuje ekonomiku sobě. Není nijak vázán na ekonomickou realitu, on si prostě ty lidi vždycky nějak oškube, nebo si peníze vytiskne, trh si přiohne podle svých představ. A podle toho to dopadá, nejvíce průšvihů tropí státy. Když zkolabuje soukromá firma, vyrojí se po chvíli jinde další. Když zkolabuje stát, končí to většinou dost krvavě. Když si srovnám státní a soukromou sféru, tak jen za posledních 100 let ta státní sféra vyprodukovala sto milionů mrtvých. Soukromá jich nadělala méně než 10 milionů, a to ještě většinou nešlo o věci pořízené na trhu, ale svévoli různých zločinců.

   Moje poznámka, že bez státního vlivu by ekonomika byla stabilní, není úsměvná, ale zcela podložená. Když se mluví o stabilizaci ekonomiky, většinou se tím myslí stabilizace měny, udržování stabilní cenové hladiny. Pak zastánce státu poněkud překvapí, jak stabilní byl např. dolar před zavedením centrální banky (FED) a jak nestabilní po jejím zavedení. Je to zřejmé z dat amerických úřadů, jež cituje předmluva k Rothbardově knize Peníze v rukou státu.

   http://www.mises.cz/database/literatura/38.pdf (strana 15 a 16)

   S posledními asi 6 řádky zcela souhlasím. Podporovat něčí nezodpovědnost je špatné.

   Smazat
  9. A k těm klasikům. Pro Vás jsou to klasikové, protože je neustále čtete (Vaše vlastní slova). Ale jestli čtete jen tyto, je Váš rozhled omezený. Knih a autorů existuje obrovské množství a Váš výběr je jen úzkou výsečí, navíc autorů v zásadě jedné určité politické orientace. Jejich vyjmenováním pouze sdělujete, co formovalo Vaše názory, ale o správnosti Vašich názorů to neříká vůbec nic. Protože diskuse podle mne není (a nemá být) přeměřováním pindíků v přeříkávání seznamů autorů, nebudu se (bez vyžádání) pouštět do vyjmenovávání těch autorů a děl, jež nějakým způsobem ovlivnily mne. Možná byste se i divil, že řadu těch Vašich autorů znám a také jsem je četl, i když mě většinou nepřesvědčili.

   Jsem zastáncem přímé diskuse, ne odkazování se na nějakou údajnou autoritu - ad authoritam je diskusní faul. Podle mne jsou jedinými autoritami v diskusi sami diskutéři. A náš spor za nás žádný "klasik" nerozhodne.

   Smazat
  10. Ad klasikové. Nečtu je znova a znova, ani ty miliony studentů, vědců a milovníků moudrosti tak nečiní dokola. Většinu děl stačí přečíst jednou, jste-li dostatečně chápavý. A - byť to bylo někdy čtení dlouhé a nesouhlasil jsem s uvedeným, nebo šlo o názory dobové nebo s omezenou platností - nelituji toho. Posouvalo to a tříbilo mysl. Přede mnou je proto četly miliony a po mně je budou též, budou-li žít.
   Zdali je odkaz na klasiky diskusní faul - jsem ochoten s jejich myšlenkami seznamovat své a cizí děti atd., stejně tak jako jsem jim vysvětloval matiku, zoologii, dějepis či co. U dospělých lidí by mi bylo trapné jim vysvětlovat školské učivo. Od lidí, kteří čtou Rothbarda, předpokládám, že klasickou filosofickou literaturu znají, takže stačí odkaz a obě strany vědí, o čem je řeč.
   Ad ekonomický subjekt. Budiž, nazvu to prvek ekonomiky, prvek ekonomického systému.
   Nezávislost veřejné správy na ekonomice. Váš názor je naprostý omyl. Nikdo, ani stát, ani soukromá firma, si neurčují přírodní podmínky - kde leží ložiska surovin, jak jsou velká, kolik vody naprší, kolik ryb kam migruje atd. Přírodní limity pro produkci a podnikatelskou činnost Vám prozradí ekonomický zeměpis. Zkuste pěstovat kokosy v Grónsku. Nikdo nikomu nemůže nařídit, že se mu má libit taková či onaká barva, chuť, potravina, bota. Nikdo nikomu nemůže přikázat, že má vyrobit to či ono za nějaký smyšlený čas, s nějaký vymyšlený výdaj energie apod. Jsme limitováni svými vědomostmi, zručností, bilologickými potřebami atd. (Pozn. ad výše - je mi trapné Vám toto připomínat). Stát může nastavovat určitá pravidla pro vztahy mezi "prvky ekonomického systému", ale ještě není jisté, že budou beze zbytku dodržovány. Nevím, zda pod vlivem čtení Rothbarfa nežijete v představě, že stát poroučí větru, dešti. Z toho vystřízlivěli i stalinisté už před 60 lety. Ekonomika je složitější, než se zdá z oken Státní plánovací komise či katedry Polytechnické univerzity v Brooklynu. (Jeden přípodotek z Keynese, byť ho nemusíte: "Člověk žasne, jakým pošetilostem může na čas uvěřit, přemýšli-li dlouho jen sám, zvláště v ekonomické teorii...")
   Stabilitu ekonomiky Jste smrskl na stabilitu cen - tak na to byli mistři za totáče. Nepomohlo to. Pokud Jste nic nikdy nečetl o manipulaci cen či sazeb, tak si najděte něco na téma dumpingové ceny, kartelové ceny či naposled heslo sazby LIBOR. (Je mi to trapné).
   Pokud Jste si nikdy nevšiml živelnosti trhu, tak je třeba se dívat okolo sebe (občas stojí za to si přečíst i některé bilboardy, či reklamní letáky). Nyní jsou např. v úzkých někteří developeři, neboť přepískli výstavbu kancelářských prostorů a bytů určité kategorie. Pokud si myslíte, že se Vás to nedotklo, tak se zeptejte ve své bance, jak se vyrovnávala s klasifikovanými úvěry developerům, odkudpak asi na jejich vykrytí brala penízky?
   FED není státní institucí, byť vznikl ze zákona. Je to společný orgán několika soukromých bank. Vliv státu je velmi, velmi, opravu velmi zprostředkovaný. (Opět je mi trapně...)
   Namlouvám si, že ačkoli Jste mne nařkl, že nediskutuji, tak jsme nějaký čas debatovali. Snad se ostatní pobavili.
   KR

   Smazat
  11. Kdyby mohl, stát bude poroučet větru a dešti.

   Ale teď vážně. On ten vliv státu na ekonomiku je velký, a tím nemyslím jen to, na jakém území se zrovna ten stát rozkládá (hle, jak krásný je český jazyk). Říkáte, že stát neurčuje přírodní podmínky. No, určuje hromadu jiných podmínek. Podívejte se na ty tuny zákonů, vyhlášek a norem. A i ty přírodní podmínky si stát "hravě" určí dobýváním jiných území. Ovšem to, že to dělá, neimplikuje, že je to správně. Já když budu krást, tak budu vykonávat čin krádeže, ale nevyvodíte z toho, že jednám správně.

   Vztahy mezi prvky ekonomiky. K tomu lze přistupovat dvojím způsobem. Buď ty prvky nechat, ať si určí vztahy samy - v takovém případě postupně dosáhnou vztahy prvků určitých lokálních optim. Nebo ty vztahy nějak přesně určit externě. Ale šance, že se někdo takto zvenčí trefí do nějakých optim, přičemž tato optima se neustále mění, je mizivá. S tím, jak je svět stále rozmanitější, se jakékoliv centrální plánování stává nesnadnějším. Jak jste krásně napsal, ekonomika je složitější než se zdá z oken Státní plánovací komise.

   Stabilitu ekonomiky smrsknutou na stabilitu cen. Asi nerozumím, v čem je problém. V tržním prostředí je cena jedinou dostupnou (a trhem vytvářenou) informací o stavu ekonomiky; pokud je na trhu dlouhodobě stabilní cena nějakého zboží/služby, znamená to také, že je dlouhodobě stabilní poměr mezi jeho nabídkou a poptávkou. Možná se, když keynesián mluví o cenách, zapomíná, že peníze jsou taktéž komoditou (něco "víc" z nich udělaly státy až poslední dobou), tedy zbožím. Je jasné, že v současném systému, kdy jsou peníze jen bezcennými papírky, dochází k mnoha šíleným jevům, jejichž existence je pro mne podvodem, nikoliv něčím, co bych hájil. Utěšuji se tím, že s trhem tyto jevy nemají nic společného, protože za všemi z nich stojí nějaké státní nařizení, ať už přímo, nebo nepřímo (FED).

   K živelnosti trhu. Nevím, jak často kupujete nemovitosti. Já se přiznám, že nemovitosti nakupuji velmi zřídka. Tedy vybral jste si trh s velmi pomalou spotřebou, s velmi dlouhými zpětnými vazbami (ještě stále se snaží zpracovat pád komunismu), navíc zatížený obrovskými transakčními náklady (určenými státem). Pojďme se bavit o běžném spotřebním zboží a o službách, jak se divoce mění jejich ceny a dostupnost :)

   Kartely... no, když stát omezí vstup na trh, nedivte se, že se kartely mohou udržet. Nebo už zcela zapomínáte na různé licence? Když chcete založit banku, musíte vysolit 500 milionů Kč. Proč? K čemu? Na volném trhu si může každý založit banku, bez nějakých 500 milionů Kč, a konkurovat kartelu.

   Když to shrnu, přijde mi, že si nerozumíme v jedné zásadní věci. Jsem proti státu a jeho zásahům, to je můj postoj. A proti tomuto postoji argumentujete příklady selhání volného trhu, jenže způsobenými státem. Rád bych se mýlil, ale zatím jaksi argumentujete víc pro můj postoj.

   Smazat
  12. (1)
   Ad vstup na trh - K založení banky v USA potřebujete 1 mil. USD.
   Ad kartely. Vznikají bez ohledu na to, zda je trh otevřený nebo uzavřený. Když je uzavřený, snáze se dohodnou a i efekt může být vyšší. Nedávno byl v ČT přijat zákon (proti neplacení daní), že prodejci pohonných hmot musejí složit kauci. Malí prodejci navrhovali celý systém opatření proti těmto podvodům, a mířily více k jádru problému, takže by byla účinnější. Parlament – na nátlak velkých prodejců – schválil kauce, pro nemálo malých firmiček nedosažitelné. Hlavně, že velké firmy sponzorují vydávání učebnic a učebních pomůcek, kde blahoslaví volný trh.
   Ad tržní ceny. Jen asi pětina mezinárodního obchodu probíhá v tržních cenách. Myslíte si, že VW se Škodou a SEATem směňuje součástky a sestavy za tržní ceny? Myslíte si, že stejná součástka či sestava z Wolsburgu, Mladé Boleslavi a Martorella stojí v této vnitrofiremní směně stejně, resp. mají stejnou marži?
   Vaše odpověď k živelnosti trhu nemovitostí je výmluvou. Existenční problémy developerů vznikly ze živelnosti trhu, nikoli kvůli kritériím, která Jste uvedl, ty jsou pro všechny stejná. Pokud chodíte nakupovat, tak na důsledky živelnosti narazíte skoro všude – proč asi obchody prodávají zboží ve slevě – většina jde na účet blížícího se termínu prošlé spotřeby a nadměrných zásob. Myslíte si, že prodejci prodávají se slevou z lidumilnosti, že by nebyli radši, kdyby zboží prodali v plné ceně? Jinak znám volný (téměř neregulovaný) trh s 15 000 samostatnými prvky (subjekty), téměř stejnými a působícími ve stejném prostředí, který i přesto má přemrštěné ceny a jeho kvalita služeb je i mezinárodně nechvalná.
   Volný trh už zlividoval, resp. ekologicky težce poškodil nemálo území. Pravda, nebyl to vlastně volný trh, nýbrž jeho účastníci, volný trh byl však tím prostředím, které to umožnilo. Souhlasím ale s Vámi ještě dříve, než to řeknete, že stát to umí způsobit rovněž, avšak stát tomu umí i zabránit, a to volný trh neumí.
   Nevím, komu Jste směřoval poznámku o keynesiánci. Výše jsem uvedl, v čem s ním souhlasím a co se mi – stejně jako Vám – nelíbí. Vyvodit z toho, že jsem keynesiánec, je velmi, ale velmi odvážné a spíš to naznačuje něco o schopnosti čtenáře chápat psaný text. K současným finančním divočinám, kdy za vším vidíte ruku státu, bych doporučil exkurzi do dějin ekonomie – jak vzniklo bankovnictví. Stát v tom byl nevinně a i dnes banky vytvářejí peníze vlastně v podobě iluze – viz např. kniha Ekologie peněz (to asi znáte, ale je to pro ostatní čtenáře). Za tvrzení, že to nemá s trhem nic společného, by Vám dali na škole jedničku za snahu, ale pětku za pravdivost.
   Pokud stav ekonomiky posuzujete jen dle cen, tak to více vypovídá o Vašem myšlení, schopnosti vidět a chápat celou strukturu a souvislosti, pozorovat, analyzovat a konat závěry. Nevidíte-li míru inflace, nezaměstnanost, velikost zásob, zadlužení veřejné správy, soukromého sektoru a domácností, velikost úspor, návratnost investic, míru investic, pracovní, surovinovou, energetickou a ekologickou náročnost atd., pak je pro Vás ekonomické dění velkou neznámou a pohádkou plnou překvapení.
   Domnívám se, že jsem výše nikde nenapsal něco, z čeho by plynulo, že stát je vždy zárukou správnosti, naopak jsem asi dva či třikrát načrtl pochybnosti a slabá místa. Nezústávám v úžasu stát ani před státem, ani před soukromými firmami, ani před plánem, ani před trhem, akciovkami, družstvy, s. r. o. , OSVČ. Každé má své klady a mínusy. Každá forma má místo, kde je nejefektivnější, a místo, kde zaostává, kde je zbytečná či dokonce škodlivá. Kdyby něco bylo univerzální, tak už to opanovalo svět.
   (pokr.)

   Smazat
  13. (2) (dok.)
   Klidně nadále zůstaňte libertariánem a obráncem volného trhu. Rozumný člověk rád se seznámí s jinými úhly pohledu – vykreslí to lépe problém, přiblíží jeho složitost a také načrtne více alternativ jeho řešení a nutné detaily řešení. Řešení pak může být účinnější, výstižnější, trvalejší. Takže volně korzuji myšlenkami libertariánů, konzervativců, liberálů, socialistů, marxistů, demokratů, pragmatiků, snažím se pochopit východiska a názory monarchistů, stalinistů, nacionalistů, internacionalistů atd. Každá z idejí té které ideologie vznikla v určitých podmínkách, určitým vývojem, přinesla nějaké řešení - to vše přitom získalo mysl nemála lidí, když se z toho staly rozšířené a dlouho přežívající ideologie, které zplodily funkční společenské systémy. Systémy dobré, špatné, s úspěchy, neúspěchy i zločiny. Budu zastáncem volného trhu např. v instalatérských službách, výrobě hudebních nosičů apod., ale budu žádat a vítat dohled státu a spotřebitelských organizací kupř. v oblasti zdravotní nezávadnosti oděvních materiálů, složení a bezpečnosti potravin a léků. Jinak bych se také nemusel dočkat vyhovění reklamace a nebo okamžiku přechodu k jinému dodavateli. Drtivá většina lidí totiž nemá jinou možnost vyrovnat informační asymetrii než veřejnou instituci. Proto si vytváříme stát (veřejnou správu), poněvadž nemáme prostředky a vědomosti na zvládnutí dané úlohy a ta úloha doléhá na drtivou většinu občanů, tudíž společná instituce pod spolenou kontrolou je vhodné a efektivní řešení. Zcela pak odmítám volný trh a soukromý sektor a tudíž ziskovou motivaci ve výrobě armádních zbraní a vedení válek. Nechci být obětí zbrojařského kšeftu.
   Již jen dodám, že nejlepší kšeft není, jak se tvrdí, s lidskou hloupostí, nýbrž s lidskou zaslepeností. I hloupý člověk se časem začne bránit, zaslepený nikoli, ten ještě více stiskne víčka a navíc si i zacpe uši. Nejsem ovšem zastáncem takových kšeftů a tak jsem nakonec i vstoupil do diskuse, které jsem se tolik chtěl úvodním konstatováním v prvním příspěvku vyhnout. To v čem si nerozumíme, není ani tak vztah ke státu a jeho zásahům, nýbrž se lišíme ve východiskovém postoji: „Pochybuji“ vers. „Věřím“.
   Přeji pěkný den
   KR

   Smazat
 16. Vlastenko vlastenko, kde ve Vás bere tolik záště? Kolikrát a v jakém oboru jste zkoušela podnikat?
  pp

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Proč bych musela podnikat?
   To je obligátní debilní "argument" lidí jako vy.


   Já prostě požaduju, abychom po 25 letech dospěli konečně alespoň k tomu, že lidi poctivě pracující zaplatí z platu nájem, jídlo a ostatní potřeby a nebudou ohroženi chudobou.
   Jinak je ten váš kapitalismus k hov.., stejně jako socík!

   Smazat
  2. Jak požadujete? Po kom? Podnikejte a vyplácejte si třeba milion. Když navíc zaměstnáte několik desítek proletářů s platem 50000 tak jenom dobře. Nikdo vám v ničem nebrání a máte v tom naprostou svobodu. Jenomže vy si pletete svobodu s mateřskou školkou, to je potom těžký.

   Smazat
  3. Vlastenka   Pravidla nastavuje stát.
   Dokud půjde vláda těm zlodějům na ruku, tak budou lidi brát otrocké mzdy a přicházet o další a další práva.


   Můžete se klidně zmrcnout, ale tyhle doby brzy skončí.
   Celý svět je v pohybu, snad si nemyslíte, že ty miliony čmoudů na pochodu budou mít takové skrupule jako trpěliví češští moulové.
   Vezmou si, co budou chtít.
   Jsem zvědavá, kdo bude za ten ksindl zbohatlický bojovat.
   Každý bude hájit maximálně svůj vlastní kejhák.
   Ani tu armádu už nemáme, protože těm blbům přišla zbytečná. Používají ji jenom jako amerického poskoka.

   Řvali jste, že máme příliš policajtů .kteří moc stojí, tak teď to budete mít.

   Smazat
  4. Vlastenko - nevím, proč jsem pro vás hned debil. O podnikání nevíte lautr nic, ale všichni jsou zloději. Ale hlavně, že "požadujete" ... cokoliv po komkoliv. Co takhle se zkusit o sebe postarat sama místo toho požadování?
   pp

   Smazat
  5. Vlastenka


   Já to nepožaduju po těch skvělých podnikatelích, ale po STÁTU, který živím taky ze svých daní!


   Stát je tu od toho, aby nastavil taková pravidla, která budou únosná pro všechny.
   Nikoliv taková, kdy budou na jedné straně někteří nemravně bohatnout, protože je nic nenutí vyplácet odpovídající mzdy a na druhé straně všichni ostatní neúnosně chudnout.
   Že to dál takhle nejde dochází už naprosto všem.


   Včetně těch výrazně pravicových ekonomů a politiků.
   Jen vy tady hájíte vyprázdněnou baštu "neviditelné ruky trhu".

   Smazat
  6. A stát ty peníze prostě nějak vykouzlí? Ne, je jedno, přes kolik zprostředkovatelů to požadujete, pořád ten, koho chcete holit, je podnikatel. A ten ty peníze taky z luftu nevykouzlí. Takže zdraží. No a zdraží všichni, abyste nakonec zjistila, že sice berte víc peněz, ale koupíte si za ně pořád stejný prd.

   Smazat
 17. Když budou všichni lidi v ČR podnikat - kdo na ně bude pracovat? Pochopil jsem to - pán je megablb, podnikatel, začal podnikat z hovna a do teď vypodnikal z hovna fík? Takoví jsou nejlepší, pánovi se líbí jeho privátní socializmus, ale plošnej socializmus pro všechny by se mu nelíbil. Navíc pán je komunistobijec,ale k rudým khmerům v modrým převleku je shovívavej, oni právě patří k tomu,co mu mohutně imponuje. K ziskům si pomáhají všemi prostředky, třeba přes mrtvoly. Lidi bez svědomí a plazi bez páteře jak zpíval Kája Kryl. Pán rád plazy bez páteře, k těm chová bezmeznej obdiv, kdo byl dříve rudej soudruh správňák, a dokázal se přeměnit, že dnes je z něj modrá politická nebo podnikatelská svině, ty nám pán dává za příklad. V takové diskuzi nemá smysl pokračovat. Kdyby pán byl hospodskej štamgast a mlel tyhle kraviny, -jako že každej má podnikat a bohatnout - u stolu štamgastů, už by měl to kousavý vzadu, a seděl by na hanbě venku před hospodou. Ale zde může anonymně žvanit co hrdlo ráčí.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Á, další bajkař s chorobnými iluzemi o tom, jací jsou ostatní účastníci této diskuse. Vy snad máte slet.

   Jinak když to vezmu do důsledku, všichni, ať už dělníci nebo továrníci, jsme podnikatelé. Jen s různými riziky, zisky a smlouvami.

   Smazat
  2. 23:40-M.J.-důležité není,že jsme všichni podnikatelé ale že mezi jmenovanými jsou rizika,zisky i smlouvy v nepoměru,hádejte pro koho nevýhodné,můžete hádat dvakrát.

   Smazat
  3. Vlastenka


   Je to jen obyčejný žvanil.
   Nějaký modrý politruk, který právě vylezl z CEVRO institutu a teď z toho blouzní.

   Ani ti blbci ,co kdysi učili ve VUMLu marxák těm kydům nevěřili jako slovu božímu.
   Ale tahle generace má mozky promyté dočista dočista.

   Opravdu věří tomu, že je každý svého štěstí strůjcem, a že tady všichni zbohatli usilovnou prací.)))))))))
   Jenže jaksi zapomínají na to, že všichni! ,kteří začali podnikat v 90.letech byli na úplně jiné startovní pozici.
   Znám spoustu takových, kteří si napůjčovali od naivních bank desítky milionů a nikdy je nesplatili. Dokonce ani nešli sedět, takový byl v té době bordel. Vím to od samotného soudce.   Legrační na tom všem je, že se proti modrým politrukům a havloidům z Topky obrací i skutečně pravicoví ekonomové.
   Téměř všichni dnes mluví o selhání kapitalismu.

   Pokud mi bude zdejší žvanil tvrdit, že banksteři jsou neomarxisti, tak je asi úplně mimo.
   To jsou tvrdí kapitalisti, kteří tahají za všechny provázky.
   Ale přitom neručí za žádná svá špatná rozhodnutí a ztráty sanují vlády z peněz daňových poplatníků.

   Tomu tedy říkám kapitalistické podnikání.
   Kde jsou ta rizika???   Smazat
  4. 1:17: No, když jde do kytek továrna, nemyslím si, že by na tom její majitel byl nějak lépe než zaměstnanci. Ony ty zisky se pojí s těmi riziky - čím vyšší zisky, tím vyšší rizika. Představa, že je továrna nějaká zlatá slepice a ty peníze na platy zaměstnanců se berou jen tak někde z luftu, je naivní.

   7:46: Tomu se říká chorobná blábolivost (fanfaronství), tomu vašemu bajkaření o tom, čím vším je Váš názorový oponent. K tomu selhání kapitalismu jsem psal již jinde... kapitalismus neselhává, selhává ta daněmi, dotacemi, příkazy a zákazy převrácená a pokroucená etatistická neomarxistická hovadina. S kapitalismem to má společného jen to, že do něj všichni svorně kopete a chcete převracet, kroutit a selhávat ještě víc. A (ne)milá paní, já jsem si dotování bankrotářů nevymyslel, ani to neschvaluju. Poklona.

   Smazat
  5. Je legační, jak všechny zločiny kapitalismu se jeho advokáti snaží házet na nějaké ´neomarxisty´, státní administrativu, dotace, daně, příkazy, zákazy. Dotování bankrotářů si přece vymysleli sami bankrotáři a kapitalismus už svou opdstatou degeneruje lidskou společnost oním nemilosrdným honem za ziskem. Prosím čtenáře, aby si uvědomili, že onen ´diskutující´, co tu na nás lije litanie a sentence o přednostech kapitalismu je pouze obyčejný troll, který jde jen jinou cestou.

   Smazat
  6. Á, pán "sentence", už dlouho jsme se neviděli. Jak se máte? Také račíte být fanfaron?

   Dotování bankéřů si vymysleli lidé přisátí na stát. Vycítili příležitost. S trhem to nemá nic společného, trh by jim dobrovolně nic nedal, takže to vážně přestaňte házet na něj.

   A honba za ziskem... Vy se za ním honíte úplně stejně, jste úplně stejně sobecký parchant jako já. Že to halíte do minimálních mezd a podobných krávovin, z Vás nedělá automaticky nesobeckého světce. Že chcete vyšší platy, to je Vaše honba za ziskem.

   Smazat
 18. Vlastenka  Žádat adekvátní mzdu, za níž lze důstojně! žít a ne přežívat, je honba za ziskem?

  Protože jsou podnikatelé nenažraná cháska, neuvědomují si, že si podřezávají větev pod vlastním zadkem.
  KDO bude kupovat jejich zboží?


  Ti čmoudi z Afriky?


  Je zajímavé, jak dokážete ty kapitalisty vyvinit naprosto ze všeho.
  Kdo je tedy ten "úspěšný a pracovitý" kapitalista, když všichni žijí z dotací a ztráty jim sanuje stát?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Máte velmi omezený rozhled, když hážete všechny do jednoho pytle, (ne)milá paní. Kapitalistů přisátých na stát je minimum. Vy je vidíte jako všechny, protože v novinách čtete jen o těch. Ale vystrčíte hlavu ven a zjistíte, že z dotací se živí málokdo. Normálnímu podnikateli totiž nikdo nic nedá.

   Zrušit dotování bankrotářů, to chceme oba stejně, ale nezaměňovat prosím s kapitalismem. V kapitalismu bankrotář zbankrotuje.

   Kromtoho příklady poctivých a velmi úspěšných kapitalistů jste zde dostala ve 22:17.

   Smazat
  2. M.J.-pokud je kapitalistů přisátých na stát minimum jak tvrdíte,proč tedy rušit stát?

   Smazat
  3. Protože je jich v Česku většina, těch přisátých na stát a veřejné rozpočty!!!

   Smazat
  4. Pokud je málo zlodějů, proč je tedy honit?

   Za prvé, nejde jen o počet přisátých jedinců, ale o celkovou míru přisátí.

   Za druhé, argumenty proti státu jsou mnohé, nejen ohledně přisátí. Argumenty proti státu lze najít v rovině ekonomické, etické, demografické i utilitaristické. Doporučuju tu Anatomii státu od M. Rothbarda. Já mohu jen heslovitě vyjmenovávat, ale ono to tu tak nějak všechno rezonuje všemi mými příspěvky zde v diskusi:

   - Stát poskytuje nekvalitní a nesmyslné služby. (Utilitaristický pohled.)
   - Stát utlačuje obyvatele vybíráním daní a nastavováním nesmyslných pravidel. (Etický pohled.)
   - Stát ohýbá ekonomiku; nebudu rozepisovat, už jsem psal mockrát. (Ekonomický pohled.)
   - Státní podpora nezodpovědnosti vede k degeneraci lidstva. (Demografický pohled.)

   Je toho samozřejmě víc, ke kritice státu lze přistupovat obrovským množstvím cest.

   Smazat
  5. M.J.-porovnejte Vaše 11:30 a 9:43,odpočiňte si, jste přepracován.

   Smazat
  6. Jinak když jsem tu popisoval anarchismus, těch myšlenkových směrů anarchismu je hodně a teď jsem narazil na článek, který je krásně rozebírá. Tak snad nebude vadit, že odkazuji někam "k nepřátelům":

   http://dfens-cz.com/view.php?cisloclanku=2015080101

   Smazat
  7. 11:30 není můj příspěvek, pane Povolný. Jednou z výhod anonymní diskuse je, že jediné, co můžete konzistentně dělat, je reagovat na konkrétní myšlenky, nikoliv si je spojovat s různými osobami.

   Smazat
  8. Dík za tip,bohužel se nepovedlo,zkusím jiný vyhledávač.Možná-,mládí je pryč,elánu ubývá a představa naší politické blízkosti mne děsí,asi zůstanu u sociálkapitalismu s lidskou tváří a jeho postupnou demontáží.

   Smazat
 19. Vlastenka  Takže jako pomatení Svobodní zrušíte stát, aby si podnikatelé mohli se zaměstnanci úplně vytírat pozadí, rozumím tomu správně?


  A co budete dělat s těmi hendikepovanými, nemocnými, neproduktivními?
  Dáte jim injekci nebo je šoupnete rovnou do plynu?  Mimochodem, neznám žádného miliardáře, který by zbohatl poctivě.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. :-) a kolik těch miliardářů osobně znáte? Vlastenko, vy jste krapítko mimo.

   Smazat
  2. 22:55-copak, nabízíte se jako miliardář k seznámení,jako ten poctivý?

   Smazat
  3. Kdepak, pane Povolný, já jsem holá řiť, co musí chodit do práce, aby byly koruny

   Smazat
 20. Díky velkému THEANGLE ŘEŠENÍ pro řešení svých problémech jeho e-mailovou IS (theangledsolution@gmail.com

  Mé jméno je slečna Lydia, já byl ženatý s manželem po dobu 5 let jsme žili spolu šťastně pro tento let a teprve když cestoval do {UK} pro služební cestu, kde se setkal s tou dívkou a od té doby mě nenávidí a děti a milovat jen ji. takže když můj manžel vrátil z výletu řekl, že nechce, aby mě a mé děti zase vidím tak, že nás vyhnal z domu a on se teď chystá U K vidět, že další ženu. tak jsem a moje děti byly nyní tak frustrovaný a já byl jen zůstat s maminkou a já nebylo možné léčbu dobře, protože moje matka se provdala za jiného muže poté, co můj otec smrti, takže člověk se vdala, aby nebylo jí dobře léčbu, i a moje děti byly tak zmást a jsem hledal způsob, jak dostat svého manžela zpět domů, protože mám rád a opatrovat ho tolik, tak jednoho dne, když jsem procházení na mém počítači jsem viděl svědectví o toto kouzlo kolečka theangle řešení, svědectví sdílel na internetu pomocí dáma a zapůsobit na mě tak moc jsem také myslet na to zkusit. Zpočátku jsem byl vyděšený, ale když myslím, že to, co já a moje děti procházejí, takže jsem ho kontaktoval a řekl mi, abych zůstat v klidu za pouhých 24 hodin, že můj manžel se vrátil ke mně a podle mého nejlepšího překvapení jsem obdržela telefonát od mého manžela na druhý den ptát po děti a já zavolal theangle řešení, a řekl své problémy řeší své dítě. takže to bylo, jak jsem si zpátky svou rodinu po dlouhé namáhání brzdy až zlým dáma, takže s tím vším pomoci {theangle řešení}, chci vás všechny na tomto fóru se připojit, abych řekl obrovské díky theangle roztoku a budu také rada pro některého v těchto či podobných problémů nebo jakýchkoliv problémů by se také obrátit ho jeho e-maily (theangledsolution@gmail.com) on je řešením všechny vaše problémy a nesnáze v životě. opět jeho e-mailové adresy (theangledsolution@gmail.com)

  On je Specializujeme se na tyto hláskovat.

  (1) Pokud chcete, aby vaše ex zpět.

  (2), pokud budete mít vždy špatné sny.

  (3) Chcete-li být podporovány ve vaší kanceláři.

  (4) Pokud chcete ženy / muži běžet po vás.

  (5) Pokud chcete dítě.

  (6) Pokud chcete být bohatý.

  (7) Pokud chcete svázat si manžela / manželku, aby vaše navždy.

  (8) Pokud budete potřebovat finanční pomoc.

  (9) Jak jste byl scammed a chcete obnovit jste ztratili peníze.

  (10) Chcete-li zastavit svůj rozvod.

  (11), pokud chcete rozvést svého manžela.

  (12), pokud chcete, aby vaše přání má být poskytnuta.

  (13) těhotenství kouzlo počít dítě

  (14) zaručí vám vyhrát nepříjemné soudní spory & rozvod bez ohledu na to, jak jakém stádiu

  (15) Zastavte vaše manželství nebo vztah z rozpadá.

  (16), pokud máte nějaké nemoci, jako je (H I V), (rakovina) nebo jakékoliv nemoci.

  (17), pokud budete potřebovat modlitby za vysvobození pro vaše dítě nebo sami.

  ještě jednou ujistil, že ho kontaktovat, pokud máte jakýkoliv problém, který vám pomůže. Jeho e-mailová adresa je (theangledsolution@gmail.com) neprodleně kontaktovat ho .... volat moje číslo na +2348077620669

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.