
21. 8. 2015 Altpress
Demise řeckého premiéra je zradou na voličích, dalším podvodem v pokerové hře o osud evropské levice.
V Řecku platí ústavní obyčej, že se koalice tvořící nejvyšší exekutivu nemůže trvale opírat o hlasy opozice a bez většinové politické podpory poslanců vládních stran přijímat důležité zákony – například, jak se již stalo, třetí zničující memorandum Trojky, spjaté s další asociální devastací řecké společnosti a privatizačním výprodejem národního bohatství zahraničnímu, zvláště německému kapitálu (do frcu jde i čtrnáct letišť v klíčových turistických oblastech). Má-li Tsiprasova vládní koalice k dispozici méně něž sto dvacet ukázněných poslanců z celkového počtu tří set křesel, jimiž se celý řecký parlament honosí, a je-li proto vládní „radikální levice“ závislá na podpoře „proausteritních“ sociálních demokratů (PASOK) a konzervativců (Národní demokracie), pak demise prostě musela přijít a předčasné volby jsou ústavní samozřejmostí. Ano, opět se v Aténách při té příležitosti hodně haleká o demokracii.
Revoluční taktika…
Klíčový důvod rozhodnutí řeckého premiéra je ale zcela jiný, v zásadě protidemokratický (má-li mít pojem „vláda lidu“ ještě nějaký smysl). Když teď předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker a německá kancléřka Angela Merkelová za demisi Tsiprase chválí, není v tom bujará radost z dosažení cíle, který dlouhodobě sledovali, tedy ze smetení „komunistické“ vlády z povrchu zemského. Naopak, zahraniční kapitál má nyní v Tsiprasovi toho nejvhodnějšího prokuristu a drží mu palce, aby ve volbách obstál. A znovu se hlásil do služby.
Tsipras si totiž ve svém pokeru vede dobře a nedrží v ruce žádnou plichtu. Prvním bodem jeho manévru je snaha o etablování Syrizy na politické scéně v roli nové sociální demokracie, která bude s to provádět údržbu systému s dostatečnou – alespoň počáteční – podporou občanů (třicet až čtyřicet procent Řeků Tsiprasovi stále věří). Pokládají jej za vůdce, který holt prohrál bitvu s hanebným a neskonale silnějším nepřítelem, nikoli však celou válku. Tsipras tuto iluzi udržuje i tím, že označuje vítězství Trojky za vítězství Pyrrhovo, mluví o „čestném kompromisu“, lže o pozitivech své kapitulace a občas dokonce cituje i Lenina, při jehož jméně Řekové – na rozdíl od Čechů – neomdlévají: „Lenin byl první, kdo psal o kompromisu ve své knize Dětská nemoc „levičáctví“ v komunismu, v níž na několika stranách vysvětluje, že kompromisy jsou součástí revoluční taktiky,“ pravil Tsipras v rozhovoru pro L’Humanité z 30. července. Mezitím však už i tento francouzský list „levice levice“, který šéfa Syrizy zuby nehty hájil ještě minulý týden, konečně pochopil, oč doopravdy běží: za urychlením cesty k předčasným volbám – napsal 20. srpna – stojí „Tsiprasova vůle předstoupit před voliče dřív, než naplno pocítí důsledky nových úsporných kroků“. To je ale obyčejný podvod a žádná „revoluční taktika“. Jsou snad Juncker a Merkelová revolucionáři, když se nyní tak radují?
…při odstraňování levice
Druhým Tsiprasovým cílem je konečná likvidace Levicové platformy ve vlastní straně. Ve volebních kláních, které se konají v kratším než osmnáctiměsíčním termínu po volbách předchozích, mají voliči k dispozici „tvrdé“ kandidátky, v nichž není dovoleno takzvané panašování, tedy podpora konkrétních kandidátů a jejich posun na volitelná místa. Tsiprasův stranický aparát, který od podzimu 2012 přebírá moc nad dosud pluralitním a vskutku radikálně levicovým hnutím, si už určitě manažersky zajistí, aby osobnosti „levice levice“ uvízly v nevolitelné škarpě dějin nebo na kandidátkách vůbec absentovaly. Vznikající nová strana, Lidová fronta, kterou zakládá předseda Levicové platformy Syrizy a exministr Panagiotis Lafazanis, tak přijde o významnou „tribunu k hecování“ řecké veřejnosti.
Dlužno však poznamenat, že Levicová platforma se na této tribuně příliš nevyznamenala ani v boji se zradou stranického programu, která se začala odvíjet už necelý měsíc po volbách, ani s atakem proti podvádění řeckého levicového elektorátu, jež vyvrcholilo po slavném „ne“ v referendu 5. července. Tsiprasově kapitulaci nečelila levice jako jeden muž – ne všichni její členové hlasovali proti třetímu memorandu, část se hlasování zdržela a část absentovala (za neustálých řečí o tom, že přece nelze pomáhat Wolfgangu Schäublemu v jeho snaze svrhnout „levicovou vládu“). Lafazanisovi disidenti nyní hřímají: „Vláda propadla panice (…) Hodlá se obrátit k občanům, aby hlasovali ještě předtím, než jsou vůbec informováni o všech opatřeních, které obsahuje třetí memorandum, a ještě předtím, než pocítí jejich každodenní důsledky.“ Když se však po časovém ohnisku „dnů zrady“ – tedy po 13. červenci – tito občané shromáždili před parlamentem na náměstí Syntagma v Aténách, dočkali se jen policie, pendreků, slzného plynu a cel předběžného zadržení, nikoli předáků Levicové platformy. Ti uvízli v parlamentních kuloárech. Propadli snad – při představě, že osloví lid přímo – i oni panice?
Analytikům se mezitím podařilo zakotvit ve stávajícím diskurzu pojem „efekt Syriza“ ve významu přesně opačném, než jaký měl po „volbách nadějí“ 25. ledna 2015, kdy se Syriza ujala vlády. Jde o tlumící efekt pro veškerou další novou a autentickou levici v Řecku, ve Španělsku, ve Francii, v Německu, v celé Evropě. Řecká Lidová fronta, španělská strana Podemos, francouzská Levicová fronta nebo německá Levice mohou jen těžko věrohodně tvrdit, že skutečně představují alternativu, když jsou všestranně zapletené se Syrizou a ještě včera – ne-li dodnes – jí tleskaly. Pokud byl tento efekt efektem zamýšleným, potom nám nezbývá, než panu Tsiprasovi gratulovat.
Autor je politický komentátor.
Evropa je plná prodejných kurev a jsou i v Řecku takže proč se divit ten hajzl to měl už dávno domluvený
OdpovědětSmazatBudete mít asi pravdu,že Tsipras to měl domluvené s Německem.I ten záměr vytáhnout Syrizu,aby vyhrála volby.Nevěřím,že Syriza vyhraje volby,možná s tím ani Tsipras nepočítá,úplně by se znemožnil.
SmazatSvůj úkol splnil,Německo je spokojeno a Tsipras sám chce raději,takto taktický vyklouznout.Je to pro Podemos,veliká zkušenost,buď jsou také řízeni ze zahraničí,tak pojedou na stejné vlně.Pokud to opravdu myslí dobře,vyvodí s toho důsledky a změní rétoriku.O M.Le-Pen,nemám obavu,jí hází klacky pod nohy pořád a mají s ní strach.Proto by se mělo brzy ukázat,jak jsou na tom všechny levicové strany.Mě by spíš napadlo,že Sobotka je Německým koněm.
zemedelec.
"...záměr vytáhnout Syrizu,aby vyhrála volby" - to jako zařídil kdo? Máte nějaké informace ze zákulisí?
SmazatStaré řecké oligarchické rodiny, které se bály levicové vlny. Tak si vytvořily vlastní levici. Levicové loutkové divadlo.
SmazatHm, to je důmyslné -
SmazatTsipras zradil své voliče a Řecko jako takové. Bude v dějinách známý jako likvidátor řecké samostatnosti. O tom není pochyb.
OdpovědětSmazatOtázkou jen je ,jestli už s tímto záměrem vstupoval do politiky a nebo
ho za pomoci různých pobídek a možná i osobních benefitů o tom přesvědčili v Bruselu. Nemám bližší informace ale myslím si,že tuto zradu značná část jeho původních řeckých voličů neskousne.
A jaké naděje do Syrizy marxisti v celé evropě vkládali, jak se těšili jak to těm kapitalistům nandá :-D
OdpovědětSmazatA výsledek? Ostuda jako Brno. Neschopní marxisti utekli od zpackaného díla jako malí kluci. Jak se ukázalo, nemají žádný skutečný plán, žádnou vizi, prostě nic. Jen plnou hubu předvolebních velkohubých slibů.
Ale nemám strach že se i přes toto fiasko najde i v jiných zemích opět spousta jednodušších jedinců které podobným "revolučním" stranám dají důvěru ve volbách.
Asi to nebude tak jednoduché . O Islandu se moc nemluví, ale určitě i tam současní mocní hledali odpověď jak zabránit změnám jinde. Levice usla na vavřínech po vítězství v Řecku a nedotáhla permanentní revoluci dokonce. Zřejmně i očekávánípomoci jinde (Rusko a Čina) nebylo podle představ. Takže hodnotím tuto revoluci za dobrý pokus, ale ještě nedozrál čas.
SmazatVolby jsou jenom divadlo, když finance řídí neznámí bankéři. Jsme všici v rici přátelé.
OdpovědětSmazatByl to potrh!a bylo to připravený..
OdpovědětSmazatTsipras je ubožàk a zrádná k . . . . a!
jituš
Podobná otázka jako nahoře: odkud to víte? Kdo co připravil - pokud možno jména a adresy! Děkuji -
SmazatPane Kopecký,promiňte můj silný výraz nahoře..ale byla jsem strašně roztrpčenà,protože jsem o demisi Tsiprase ,jež potvrdila zradu ,nevěděla...
SmazatVíte,všichni jsme toužili po tom ,aby se hnula lavina -a místo ní přišla zrada a ještě větší zotročení...Jména Vàm neŕeknu,mimo jmen ,které vßichni známe ,lépe řečeno " smíme znát"viz.Merkel,Draghi,politici v pozadí a našeptávači Ďábla z Bilderbergu apod...proč jmèna ?-ČIN PLATÍ!!!! a tento čin JAK ???hnusným byl od toho pána ,jež vykřikoval k lidu slova,jež neměl v úmyslu vůbec splnit..
Viděla jsem pár jeho fotografií po "vítězném" ukončení jeho politickèho úkolu..smàl se tak ,jak by se smát podle mně NEMĚL...měl to na ksichtu -to,co je.
jituš
Na ksichtu a v hlase. Bublala v něm stará řecká oligarchická žumpa.
SmazatTsipras byl zjevně agent Řecké oligarchické smetánky, která si jeho prostřednictvím dobře pohlídala, že její majetky budou až ty poslední, ze kterých se bude hradit nakumulovaný dluh. Z cizího - myšleno státního - krev neteče.
OdpovědětSmazatSyriza vlastně vůbec žádnou levicí nebyla.
OdpovědětSmazatMarxisti jsou vlastně pravičáci :-D
SmazatSyriza se chová jako ODS po Listopadu. Privatizuje jak zběsilá. To má být levice? ... Kdy jste si naposledy měřil IQ? Možná by stálo zato zjistit si jestli jste neměl nějakou menší intelektuální nehodu. Ono se to totiž nepozná.
Smazat22:16
SmazatKdyž nemáš prachy tak musíš víc vydělávat, míň utrácet nebo něco prodat. Jestli toto nechápeš tak raději odevzdej občanský průkaz, neb je jen otázka času kdy na tebe bude zvonit exekutor.
Anebo všechno znárodnit, a začít to dělat jinak. To je levice.
SmazatDo prdele, tady má člověk dojem, že všichni ti anonymové umí řecky a celé noci přemýšlejí, až se jim z hlavy kouří.....
OdpovědětSmazatŠkoda jen, že všichni ti chytrolíni, co tu "diskutují", nekandidovali a nevedou naši zemi k blahobytu!
To je jenom skupina jedinců postižených paranoiou, kteří si naprosto všechno co jim nekonvenuje vysvětlují jako vševesmírné spiknutí.
SmazatKopecky, Vy musite byt hodne naivni, kdyz si myslite, ze kandidati, kteri to mysli dobre, by se dostali na vedouci mista v dnesni politice. Dneska vedou zapadni staty zlocinci. Jestli se tenhle svet ma radikalne zmenit, tak to pujde nasilim.Revoluci a znarodnenim. Zadne domlouvani za zady obcanu, slibovani a mazani medu kolem huby v predvolebni kampani tomuhle shnilemu systemu nepomuzou. Cely kapitalisticky svet je dnes zkorupovany, podplaceny a hlavne prisne kontrolovany 'radou 300'. Uz Mark Twain rikal, ze pokud by volby mohly neco zmenit, uz davno by byly zakazany. Clovece, probudte se a studujte! Jaris
Smazat(Jaris 4:40)
OdpovědětSmazatJak je vše prosté .... Že já vůl to už dávno nepochopil !
Pro Jan Kopecký.
OdpovědětSmazatNaprostý rozdíl,co dělá vláda Německa,proti vzestupu u nich narůstajícímu hnutí odporu.Jak se buší do M.Le-Pen.Ani Španělské hnutí Podemos není ušetřeno.
Syriza v poklidu bez většího odporu západu vzrůstala,také nikdo neví,kde vzala strana peníze na kampaň a všechno okolo.Po zkušenostech s V.V.že to jde,jen mít peníze a vhodné lidi.
Tímto zdravím i Jaris.
zemedelec.
(7:53 zemedelec)
OdpovědětSmazatNezlobte se, rád bych pochopil, co chcete říci. Mohl byste to zkusit napsat srozumitelně a ne jenom heslovitě? Děkuji -
Pokud mohu, tak zemědělec tvrdí, že vzhledem k tomu že Syrizu příliš nemasírovali, jako to dělali ostatním radikálním stranám, tak že byla vlastně nastrčena jako kukaččí vejce. Ovšem to se plete, protože do Syrizi bušili stejně silně jako do LePenové. Protože tím ještě podporovali její renomé u levice. A holt není rozhalenka jako rozhalenka. Tsipras je takový Tony Blair Řecka až do těch chmurných konců.
SmazatNemám s Vaším příspěvkem problém.
SmazatJe rozdíl masírování a masírování,sám jste na to narazil.
Díky.
zemedelec.
A zde názorně končí iluze, že změny lze dělat odspodu, tedy spontánně a autenticky. Pokud byla Syriza autentická alespoň v začátku, pak jsme viděli jak se takové spontánní hnutí zadupává do země a ještě na ně navalí odpovědnost za všechny prúšvihy, aby si volič příště dobře rozmyslel koho bude volit. Podobné to bylo u nás s VV, Zelenými a jistě by to stejně dopadlo, pokud by vyhráli komunisté. To by se dozajista celá partaj divila, co je Dolejš zač...
OdpovědětSmazatTechnologie moci holt nemá s demokracií nic společného, a skutečná moc nesedí v poslaneckých lavicích. Pokud by se něco takového "nedejbože" přihodilo, máme tu okamžitě majdany, barevné revoluce či přímý vojenský převrat (viz. třeba Allende). Taková je bohužel realita "západní" demokracie.
Buďme tedy shovívaví k Tsiprasovi, neboť nemůžeme vědět čím vším mu bylo vyhrožováno (a politická či osobní likvidace je zajisté to nejmenší). Lidskou společnost přes všechny parádní fasády které se podařilo vytvořit ovládá stále "právo silnějšího". Proto nemůže unipolární svět nikdy fungovat...
Obecne mezi chytrejsimi Reky prevlada nyni nazor, ze Syriza byla hrou reckych oligarchu. Zvenku by to neslo takto dobre ridit. A oligarchove se tak jako vzdy se zapadem dohodnou. To byl plan a zamer. Podchytit hnuti odporu a svest ho k prosazeni svych zajmu. Zachytil jsem to pri svem aktualnim pobytu v Recku z vice stran. Jak to bylo, cas ukaze a ne za dlouho.
OdpovědětSmazatJiz hlasovani v prosinci kdy padla vlada Nove demokracie bylo divne. Jak to vse probehlo bez emoci. Silil hlas lidu a bylo s tim neco treba delat, aby se situace nevymkla z rukou. Recti oligarchove jsou povestni svou dokonalou kontrolou chodu statu. Recko ani jinou zemi nespasi nikdy levice, nikdy v historii se to zatim nestalo. Levice muze pouze fungovat v systemu ktery sama nevytvorila. Jedine hnuti a la Le Penova ma sanci narusit system.
Smazat(sefer 12:21)
OdpovědětSmazatJaký systém?
System kdy je propojena moc politicka,ekonomicka,medialni a policejne-prokuratoska nebo dokonce i soudni. Proste system. Nejdale ho dotahla anglo-sionisticka mafie.
Smazat"Anglo-sionistická" mafie je naprostá pitomost. Je to úplně stejná blbost jako třeba Bushova "říše zla" co do úrovně myšlení si s ním můžete podat ruku.
Smazat-- Můžete mít pocit, že takovým označením (mimochodem: z nacistických příruček) dokážete rozpoznat lidi "geneticky/morálně" horší a lepší. Toužíte najít konkrétního pojmenovatelného viníka. Jenže když jste ho domněle našel, zbavuje Vás to, bohužel pro Vás a Vaše okolí, potřeby přemýšlet dál. Věc máte vyřešenou, a basta -
Proto Vám také logicky připadají "chytřejší" ti Řekové, kteří věří ve spiknutí.
Jenže kapitalismus není výsledkem nějakého spiknutí. Není to systém vytvořený libovůlí nějakých zloduchů. (V tomhle ohledu Vás ve škole buď zanedbali - nebo jste nedával pozor.)
To propojení o kterém mluvíte najdete zrovna tak v Japonsku, Brazilii, Rusku, Saudské Arábii, Íránu ..... i jinde, kde zrovna moc Anglosasů nebo Židů nenajdete.
Tuším ale, že mluvím do zdi --
Pane Kopecký, moc dobře jste to napsal. Oni židobijci a bijci jiné rasové "svoloči" si nevidí ani na špičku nosu a podstata jim uniká. Díky.
SmazatSoučasný systém mohou narušit jen občané za a) shodnou-li se na jedné straně a dají ji víc než 50%.za b)"majdanem"a je jedno kdo jej bude organizovat.-výhoda b) potřeba méně lidí,nevýhoda-potřeba krve.Obě varianty mohou měnit systém a nemá pravdu 12:21,že to levice neumí,pokud to nevstahoval jen k Řecku.P.S.V tom případě je možná i var c)-vojáci.
OdpovědětSmazat(Miroslav Povolný 14:52)
OdpovědětSmazatJaký systém?
15:14-Demokratický nahradit nedemokratickým,vojenským.Posoudit kvalitu mezi nimi teoreticky je ztráta času,tu posuzují občané té které země.Já např.tu naši formální demokracii za vládu lidí nepovažuji spíše vládu nad lidmi.
Smazat(15:31)
SmazatPíšete nesrozumitelně, věty nedávají moc smysl - přečtěte si to po soě, a uvidíte sám - !
V čem vidíte výhody vojenského režimu (pomineme-li např. současný Egypt)?
15:54-introverti většinou neumí přenést své uvažování do textové podoby,sorry.Chtěl jsem jen říci,že můžeme politický systém kterékoli země jen popsat.Porovnat i objektivně a jednoznačně určit "lepší"bude vždy jen osobní nebo propagačně politický názor.Asi jsem nepochopil Vaši otázku z 15:14.
Smazat(17:03)
SmazatTen systém je celosvětový. Jen v bohatších zemích je větší počet lidí, kteří mohou využívat jeho výhody. Místní rozdíly jsou zajímavé (můžeme je "popsat", jak říkáte), ale netýkají se podstatného. Snad jen v tom, že tam, kde se občané nechají proměnit v poddané, je snazší proměna kapitalismu v nový feudalismus.
Pane Hekrdlo a co radíte?
OdpovědětSmazat