Reklama

.

.

sobota 29. srpna 2015

Je to oficiální: Čína potvrzuje, že začala s likvidací US vládních dluhopisů, varuje Washington


V úterý večer jsme se ptali, co by se stalo, kdyby se vynořující trhy přidaly k Číně se zahazováním US pokladničních poukázek. Už měsíce jsme dokumentovali, jak PBoC likviduje své ohromné zásoby US vládních dluhopisů. Např. v červenci jsme si všimli, že Čína se přes Belgii zbavila rekordních 143 miliard $ v US pokladničních poukázkách během tří měsíců, z čehož Goldman náhle ztratil řeč.Sledovali jsme to všechno až do tohoto týdne s postřehem, že díky nového režimu směnných kurzů (který by měl teoreticky mimochodem vyžadovat více intervencí), Čína nejspíš někam na objednávku během pouhých posledních dvou týdnů prodala 100 miliard $ US vládních dluhopisů v otevřených opcích na kurz, aby stabilizovala yuan. Prostě řečeno, Čína jako součást devalvace a následného pokusu udržet řečenou devalvaci na uzdě uklízí od pokladničních poukázek v epických proporcích.

Ale i když byla pro čtenáře Zero Hedge kočka už venku z pytle a i když v tomto mixu barvitých metafor džin unikal pro Čínu z lahve od poloviny srpna, díky neustálému odmítání nechat yuan plout a nechat být, tak bude muset pokračovat rozprodej US dluhů po stamiliardách, kdy světu převážně jen pomalu dochází, co čínské intervence na měnových trzích opravdu do středu znamenaly, když tu se staly dvě věci: I) Bloomberg s odkazem na tabuli fixních příjmů v New Yorku uvedl, že „podstatný prodejní tlak“ dlouhodobě působící na US dluhopisy vyvěrá od někoho na „Dálném východě“, a II) Bill Gross se v tweetu zeptal, zda náhodou Čína nerozprodává pokladniční poukázky.
Ve čtvrtek jsme s jistotou dostali potvrzení toho, co jsme už měsíce podrobně sledovali. Zde je to od Bloomberg:
Čína tento měsíc podle lidí obeznámených s touto záležitostí zkrátila své držby US pokladničních poukázek následně po šokové devalvaci přede dvěma týdny.
Kanály pro takové transakce tvoří jak přímé prodeje Číny, tak přes agenty v Belgii a ve Švýcarsku, řekl jeden člověk, který se odmítl identifikovat, jelikož tato informace není veřejná. Čína o těchto prodejích komunikovala s US úřady, řekla další osoba. Neodhalili rozsah tohoto výprodeje.
Poslední dostupná data o Pokladničních poukázkách a odhady stratégů naznačují, že Čína kontroluje 1,48 bilionu $ US vládního dluhu, uvádí data kompilovaná Bloomberg. Do toho patří asi 200 miliard $ držených přes Belgii, o nichž Nomura Holdings Inc. říká, že jsou schraňovány v čínských svěřeneckých účtech.
Obrázek – čínské držby US dluhopisů v letech 1996-2014
ChinaUSTHoldings
PBOC za poslední dva týdny prodala nejméně 106 miliard $ rezervních aktiv včetně pokladničních poukázek, tvrdí odhady ze Societe Generale SA. Toto číslo je založeno na bankovních kalkulacích, kolik likvidity bude doplněno do čínského finančního systému přes čtvrteční snížení úrokových sazeb a požadavků na povinné krytí rezervami u půjčovatelů. Předpoklad je, že centrální banka má v úmyslu doplnit fondy, které vyčerpala, když nakupovala yuany, aby stabilizovala měnu.

Takže teď byl na to, co už nejméně šest měsíců nápadně prosvítá, bylo přidáno oficiální mainstreamové razítko na faktech založeného potvrzení, takže byla rozsvícena zelená pro ohromné spekulace nad tím, co to přesně znamená pro US monetární politiku. Tady je zase Bloomberg:
To, že Čína rozprodává Pokladniční „není překvapením, ale dost možná něčím, co lidé ještě plně neocenili,“ řekl Owen Callan, v Dublinu sídlící stratég fixních příjmů u Cantor Fitzgerald LP. „Trochu by to změnilo náhled na Pokladniční, kdyby se to začalo oceňovat správně v dost podstatných likvidacích jejich rezerv během asi tak dalších šesti měsíců, jelikož mohou zvládat yuan na jakékoliv úrovni, kterou si zamanou.“
„Prodejem Pokladničních kvůli obraně renminbi brání, aby požadované výnosy z Pokladničních padaly níže, i přes fakt, že jsme zažili prudký propad akciového trhu,“ řekl ve středu Bloomberg Television David Woo, šéf výzkumu globálních úroků a měn u Bank of America Corp. „Čína přesměrovala dopad na globální trhy přes US sazby.“
Jak jsme to diskutovali ve středu večer, my díky revizi rozsáhlé akademické literatury provedené Citi máme představu o tom, co znamená zahraniční měnová likvidace rezerv pro US dluhopisy (UST).
„Za předpokladu, že vynořující se trh a rozvojové země, které drží 5491 miliard $, sníží během jednoho roku držbu o 10% – tj. v objemu 3.07% US HDP, tak to znamená vzestup sazeb požadovaných výnosů na 10 leté Pokladniční dluhopisy o mamutích 108bp,“
uvedla Citi ve zprávě datované z počátku tohoto týdne.

Jinými slovy, každých 500 miliard $ likvidovaných čínskými měnovými rezervami, přinese zvýšený tlak na 10Y v hodnotě 108bps. Mějte na paměti, že díky hrozbě nadcházejícího vzestupu sazeb Fedu a dalších faktorů včetně propadu cen komodit a idiosynkratického politického rizika jsou měny vynořujících se trhů ve volném pádu, což znamená, že to není jen Čína, kdo provádí proces likvidace aktiv v US dolarech.
20150826_EMFX_0

Jasným závěrem je, že existuje podstatně rostoucí tlak narůstající na vzestup požadovaných výnosů z US dluhopisů, a že to je pro Fed rozhodně nežádoucí situace, v jaké se ocitne v září. Ve středu jsme shrnuli situaci následovně: „Jedním z katalyzátorů odtoků vynořujících se trhů je nadcházející vzestup sazeb Fedu, když to dáme dohromady s výše uvedeným, znamená to, že když FOMC zvedne sazby, tak budou téměř určitě akcelerovat tlak na vynořující se trhy, co spustí další čerpání měnových rezerv (tj. zbavování se US dluhopisů), což povede k podstatnému tlaku na požadované výnosy a povede to k okamžitému obratu politiky a snad i k tisku peněz QE4.“

No, teď už čínské šílenství likvidace US dluhopisů dosáhlo tempa, které už nejde smést pod koberec nebo shazovat jako nepodstatné, a teď když Bill Dudley oficiálně otevřel dveře k „dodatečnému kvantitativnímu ulehčování (tisku peněz),“ tak to vypadá, že jediným způsobem, jak zabránit Číně a vynořujícím se trhům v té likvidaci, jak ji formulovala Citi, je „zadusit US trh s bydlením,“ a vyvinout nějakou sílu přes kanál přenosu US dluhopisů, tím bude pro FOMC pustit se do tisku peněz QE4.

Poznámka pro české čtenáře: 
Výše požadovaných výnosů z 10 letých vládních dluhopisů (US 10Y Yield) je v US nejdůležitější ekonomický ukazatel, podle kterého se řídí vše ostatní. Jeho vzestup znamená pokles ekonomického růstu, pokles investic, vzestup všech úroků a nedostupnost úvěrů atp.
Submitted by Tyler Durden on 08/27/2015 14:27 -0400
Zdroj: http://www.zerohedge.com/news/2015-08-27/its-official-china-confirms-it-has-begun-liquidating-treasuries-warns-washington
  mir.pavlicek  

21 komentářů :

 1. Vyřiťe Pavlíčkovi ať se naučí anglicky . "Vynořující se trhy" opravdu trhá oči i uši.

  Jinak Čína prej už léta mohutně skupuje zlato, ale jeho cena místo logického raketového růstu stále klesá. Čína se prej už léta zbavuje dolaru ale jeho kurz místo oslabování posiluje. To samé teď s těma dluhopisama. Jenom jestli si tak trochu pořád nevymýšlíte a přání není otcem myšlenky.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak na tohle jsme netrpělivě čekali. Až nás zase někdo uklidní, že všechno je vlastně naopak.

   Vymazat
  2. To přání, jakožto otce myšlenky, snad ani ne.
   Ale toto, co píšete a co se dnes roztáčí kolem US dolaru, se může odehrávat jen v jeho případě.
   To u jiné měny nezažijete ...

   Vymazat
  3. Potize cinske burzy, padajici ruska ekonomika i rubl a prekvapivy rust americkeho HDP ve druhem kvartale zamotaly zdejsim panum redaktorum hlavicky.
   Ale jak vidim, nadeje umira posledni. :-)

   Vymazat
  4. Jak se tak dívám,tak se naše"pátá kolona" = "palmer a spol." opět "rozjela..."
   Je vždy zajímavé pozorovat když "někdo z vlastní iniciativy", či na "pokyn shůry" začne ignorovat logiku a realitu a přesvědčovat nás o tom jak nikdo z nás „nesahá“ amíkům a jejich „Svobodě“ ani „po kolena“.
   Realita je jako vždy jinde.
   A to že veškerý blahobyt Ameriky je již přes sto let založen na celosvětové loupeži : od vědeckých mozků přes umělce, sportovce až po reálné hmotné statky (jen malá Česká republika, díky povinnému držení devizových rezerv = US dolaru, přichází = přispívá, do amerického státního rozpočtu víc jak 3 miliardami korun každoročně).
   Dále na židovském bankovnictví, které od "nekřesťanských úroků" během tisíciletí, se propracovalo k virtuálním = neexistujícím penězům (ve formě dolaru), které se jako neustále hnaná vlna musí pohybovat po celé zeměkouli, protože kdyby se na okamžik zastavila, tak to znamená totální kolaps.
   O kterém stejně všichni vědí, že v nějaké podobě příjde, jen se výrazně liší představa tří hlavních aktérů tohoto kolapsu.
   Amerika doufá, že položí na kolena Rusko a Čínu, aby na nich mohla dál cizopasit a dělá pro to vše, co se dá. Jako náhradní plán má, udělat z Evropy svou chudou kolonii, jako další náhradní plán má, rozpoutat „omezenou atomovou válku v Evropě“ , což kdyby se jí podařilo omezit pouze na evropsko-asijské území (= Západní Evropa a Rusko), tak by to bylo pro ní optimální řešení, mohla by „umazat“ trilióny neexistujících peněz a nastartovat „poválečnou obnovu“ své ekonomiky.
   Je zde ale velké riziko: co, když „ti parchanti Rusové“ na úder neodpoví do Evropy, ale rovnou Americe?
   Rusové vědí, že jim stačí počkat, až amíkům dojdou zdroje (které jim již hodně docházejí) a armáda „ochotných rektálních alpinistů. A mají se svým nerostným bohatstvím zajištěnou kvalitní budoucnost.
   Číňané vědí, že se svou pracovitostí a tisíciletou kulturou mají také zajištěnou perspektivní budoucnost (oni první úspěšně začli realizovat politiku „tiché vody, co břehy mele“)
   Problém Rusů a Číňanů je, jak odvrátit dlouhodobě chystaný útok Ameriky, v současnosti realizovaný na všech frontách po celém světě a jak zklidnit a rozpustit vlnu tsunami – vlnu virtuálních peněz, která se zvedá stále výš!
   To je to, o čem je článek výše!!
   O této realitě není problém dohledat (i jen do češtiny přeložená) fakta. Dokonce i ze silně „pro-amerických“ zdrojů.
   Základní ekonomické ukazatele, vyjádření a zdroje z MMF, z OSN, z Evropské banky, atd. atd.,…
   Stačí počkat (teď již jen) pár let a nebude třeba o tom diskutovat (pokud nebude válka).
   Je dobře, že doporučujete Aeronet.cz a jiné, i když to myslíte jako „zahradnická koza“.
   Pavel p

   Vymazat
  5. To, ze jsi blbej jak vantroky a nechapes co se deje, jeste neznamena, ze mas pravdu.

   Vymazat
 2. rubl a juan jsou podloženy zlatem a dolar tak leda hnojem

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nemel voloviny.

   Vymazat
  2. Tak či tak, kdysi, v době nesvobody a pracovní povinnosti, bylo psáno i na našich bankovkách - tato bankovka je kryta zlatem.

   Vymazat
  3. Pritom byla komunisticka mena jen bezceny car papiru.
   Jen tak mimochodem soudruzi - za jeden dolar je uz 65 Rublu. Rusove jsou v zahranici opet nuzaci. No a doma nakonec taky. :-)

   Vymazat
  4. To ti nakukal blábolící a slintající kníže???:-))))

   Vymazat
  5. Na kurzy men a vyvoj trhu nepotrebuji knizete, komunisto. Precti se Zvedavce a Aeronet, treba se ti ulevi. :-)

   Vymazat
  6. 19:12 Máte "pravdu", bezcenný cár papíru...... Vodné + stočné stálo 0,90 Kčs za m3, poštovné za dopis 1 Kčs, oběd 8-15 Kčs,apod. Neměla ta 1 Kčs vlastně větší hodnotu než současné 1 euro nebo dolar ? Doporučuji Vám, dejte si mokrý hadr na hlavu. Prý to u někoho pomůže !

   Vymazat
  7. Jo, ale ty vydelky..... Za mesicni mzdu si socialisticky chudak koupil asi tak 80 dolaru. Neni divu ze lidi z toho vaseho raje prchali jak jenom mohli.
   Do zemi ktere nebyly obehnane ostnatym dratem, kde nevladli okupanti spolu s vlastizradci jako jste vy a kde se uz tehdy dalo tech 80 dolaru vydelat za jediny den.

   Vymazat
  8. Chujmere,ty si fakt genitální potrat:-))))))

   Vymazat
 3. To je fakt, ten "Palmer" je opravdu genitální potrat. Naše ČNB znehodnocuje měnu "jen se práší", a zdůvodňuje to ochranou zájmů naší ekonomiky. Čína provádí totéž, jenže v mnohokrát vyšším řádu, a ten imbecil to nedokáže zkousnout. Ten vůl nedokáže pochopit, že občanovi za socialismu bylo "u prdele", kolik si může koupi dolarů, ale zajímalo ho, kolik si za korunu může koupit rohlíků, mléka, cihel, nebo cementu. Pokud by argumentoval tím, že by si ve skutečnosti mohl koupit ještě víc, kdyby...., tak je o čem diskutovat, a o čem se pohádat. Ten blbec toho ale není schopen, protože ho fascinují finanční trhy a kurz dolaru. Protože Rusko odstranilo vazbu emise Rublu na dluhopisy petrodolaru. a Čína dnes vlastní (a likviduje) obrovskou sumu státních USA dluhopisů, musí se dnes FED a USA chovat o dost civilizovaněji, než, například, za Jelcina. To, jestli jsou podle mínění Palmera Rusové v zahraničí nuzáci ( v Karlových Varech například?), je nepodstatné. Oni to vydrží, a pak ..... ?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Za komunistů se nekupovalo, ale "shánělo". Kdo stavěl dům tak ví nejlíp.
   Rusko nikdy žádnou "vazbu rublu na dluhopisy petrodolaru" nemělo. Meleš úplný hlouposti, ani nevíš co ta písmenka znamenají.

   Vymazat
  2. Shánělo a sehnalo "trubko". Dnes nic sice nesháníš, ale sehnat kvalitní věc mezi těmi všemi šmejdy co jsou jich plné obchody je stejný problém.

   Vymazat
  3. No vidíš, troubo, v tom se i klidně shodneme, že se víc "shánělo", než nakupovalo. Já jsem taky postavil dům, takže vím o čem to bylo (já to neuměl, takže jsem pak hodně opravoval).
   A co se týká emise rublu na vazbu amerických dluhopisů, vázaných na "petrodolary", na to bylo publikováno dost odborných statí, které jdou dohledat. Mám pocit, že i zde na NR, bylo publikováno několik článků. Ani mě nenapadne hledat odkazy. Najdi si je sám, pokud hledáš fakta. Pokud ne, trhni si nohou, levou, nebo pravou zadní, dle libosti......

   Vymazat
  4. 22:24

   Ta jsi si prostě poskládal pár náhodných slovíček které jsi někde viděl, ale ktará dohromady nedávají vůbec žádný smysl. A ve své omezenosti nedokážeš vidět jak je to směšné. Diskutuj o něčem čemu rozumíš. Ale pochybuju že něco takového je.

   Vymazat
  5. Něco věcného by nebylo, tajtrdlíku? To, že to nedává smysl tobě, ještě neznamená, že to nejsou fakta. Že tomu nemůžeš a nechceš uvěřit, protože "soudruzi" bankéři přeci chyby nedělají, to je holt úděl fanatiků. Z prava i leva.

   Vymazat