Reklama

čtvrtek 20. srpna 2015

Když se volič sociální demokracie stává regulérně oslem

Jiří Kouda
20. 8. 2015        Ucho24

Politici vždy dovedou překvapit. A jen málokdy tak, aby si člověk pomyslel: nu nakonec jsem asi nevolil tak špatně. Ale protože se jedná o tak zřídkavý jev, nemá cenu se jím zabývat.

Spíše tedy platí, že jsou voliči do jisté míry chováním politiků okoralí a už nemají, kvůli jiným starostem ani sílu zvednout hlas, když se politici zachovají pokrytecky, jako prolhané slibotechny, které si jen udržují dosažené moci. Takže třeba nyní, prakticky bez nějaké reakce, mohl předseda ČSSD Bohuslav Sobotka prohlásit, že sociální demokracie už v tomto funkčním období nebude prosazovat zvýšení daní firmám.

Přičemž se jedná vysloveně o úder voličům této strany na solar plexus. Vyšší korporátní zdanění a zejména velkokapitálu, včetně bankovní oligarchie bylo a je totiž jedním z ideových a programových základů stran, hlásících se mírně doleva. Toto zdanění by přispělo k lepší morálce firem, které se navíc v Česku chovají jako na dobytém území a každoročně z něj vyvážejí zisk přes 300 miliard korun. Rovněž se to vztahuje ke mzdám (a jejich zvyšování), do nichž by měly firmy investovat více. O mzdách, o jejich „důstojnosti“ se v realitě nedá „ani mluvit“, jak říká odborářský šéf Josef Středula, mručící cosi o science-fiction.

Stejně tak utichly v ČSSD předvolební sliby o zavedení progresivních daních pro fyzické osoby. Není to tak dávno, co pan Sobotka ohnivě kritizoval, že „v současnosti máme jednu sazbu daně ve výši 23% z příjmu. To znamená, že generální ředitel ČEZu platí stejnou daň jako zdravotní sestra“. No fuj! A lék? Navrhoval posílení daňové progrese tak, aby lidé s příjmem nad 100 tisíc korun měsíčně, což znamená příjem nad 1,2 milionu ročně, platili nad tuto hranici za každou další korunu daň ve výši 38%. Tento systém funguje ve všech vyspělých zemí EU a také například v USA a Kanadě, poukazoval lídr ČSSD.

A dnes? Kde je ten požadavek, aby „se lidé s vyššími příjmy solidárně podíleli na financování společenských potřeb, a také na snižování veřejných rozpočtů“? Zdá se, že i tento programový základ se nějak vytratil a vlastně se už v sociální demokracii o takových bezvýznamnostech vlastně nehovoří. Důležitější je vnitrostranické referendum, které má napomoci ještě více upevnit „demokratický centralismus“ moci Sobotkovy party.

Vzhledem k tomu, že si tato strana u koryta již odpustila cokoliv dělat s miliardovými dary církvím, a nyní – dva roky přes volbami (!) zahodila flintu do Babišovy řepky se zvýšením daní velkokapitálu (a tiše s tím odpískala i progresivní daň). Už se ani není možné divit, že tuto nehoráznost Sobotka doprovází slabomyslnou větou o soustředění se na lepší výběr daní a hlavně slibem, že se ale tato debata povede znovu po příštích parlamentních volbách.

Takže voliči jsou pro vedení ČSSD patrně tím tvorem s dlouhýma ušima, jemuž stačí dát mu před nos mrkev. A zvířátko, které jak známo unese značné břemeno, poslušně za zeleninou kluše.

Už se můžeme těšit na další ohnivé zbrusu nové předvolební sliby o zvýšování daní velkokapitálu a bohatcům doprovázené přesvědčivými hesly o sociální spravedlnosti. Zneklidňující ovšem je, že po dalším funkčním období jsou zase volby...

31 komentářů :

 1. Kouda evidentně spadl z Měsíce a netuší, že v ČR není většinový, ale parlamentní systém. Tzn musí se hledat partneři do koalice se kterými se musí najít kompromisy.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Socani jsou nestydatí lháři a své voliče podvádějí levicovou frazeologií před každými volbami, aby se nakonec spolčili s echt pravičáky jako Babiš místo s KSČM !!

   Smazat
  2. Spolčení s KSČM by se rovnalo smrti ČSSD. Ani sama KSČM nechce vzit zodpovědnost a kritizování ze závětří s jistými 10-15% jim plně vyhovuje. KSČM je mrtvá strana a špunt v parlamentu.

   Smazat
  3. Anonym z 15:51 - přání otcem myšlenky.

   Smazat
  4. Anonymní 15:37 - stačilo méně "uvědomělých" "zodpovědných" voličů "pravice" a socani se nemuseli spolčovat s pravičáky. Bohužel je stále hodně takých, kteří touží po vládě ODS a TOP 09 pod vedením nejlepšího ekonoma rozvojových zemí - Kalouska. Je špatně, když se levice spolčuje s pravicí a naopak a vládnou spolu. Je KSČM legitimní parlamentní strana?? Je!! Lidi by se měli konečně přestat rozhodovat podle ideologie a propagandy vedené našimi "objektivními" a "nezávislými" médii a nechat levici dělat skutečnou levicovou politiku. Té "pravicové" už jsme si užili dost a ještě dlouho se z ní budeme vzpamatovávat (ekonomicky).

   Smazat
  5. VADNÝMI ZÁKONY KRADE POLIT.TŘIDA,KTERÁ SI JE UDĚLALA PRO SEBE OBČANŮM VOLIČŮM VOLBAMI

   jejich hlasy a tedy i jejich moc.Tu pak zneuživá bez jakékoli možnosti kontroly k tvorbě dalšich vadných zákonů a ještě se přitom válí smíchy,když jejich voliči protestují proti tomu,že budou muset brzy bojovat za jejich prý svobodu atomovými pumami.
   NEZAPOMENTE.NEOLIBERALISMUS,který použivají politici k ohlupování občanů voličů se zdá být neporazitelný.Je totiž jako AIDS,napadá nejprve imunní systém své oběti.Máme se všichni stát bezmocnými-A TO JE PRÁVĚ TA LEŽ.

   Ne nadarmo vzniká OSV-Občanská Společnost Voličů a její prozatím jen iniciativa VZV tedy voliči za voliče s DESATEREM VOLIČE,ke kterímu by se měly ty polit.netáhla začit pomalu modlit..Pokud jednoho dne občané voliči budou chtít, pak se může stát,že křivácké přiživnické netáhla z polit.třidy nemusejí být vůbec k potřebě..

   Smazat
 2. Ale ani Měsíc nespadlů z Nebe.
  Pisatel Anonymní 20. srpna 2015 15:06 by se měl zamyslet nad, jak se hledají partneři, se kterými se ani kompromis nalézt nedá.
  L. Zaorálek "vítal" lidovce jako "osvědčeného" partnera a jistě věděl, že s nimi ŽÁDNÝ kompromis ve věci cíkevních restitucí nebude.
  Téměř vždy se dali nalézt jiní partneři a mělo se i zkusit opakování voleb. To by národ vytrhlo z letargie, že volby stejně nemají cenu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Opakovat voby dokud nevyhrají komunisti nadpoloviční většinou nebo jak to myslíte?

   Smazat
  2. To by mohlo vyděsit samotné komunisty. O pravděpodobné bratrské pomoci od USA-NATO raději nemyslet.

   Smazat
 3. Poslední větě v článku: „Zneklidňující ovšem je, že po dalším funkčním období jsou zase volby…“ jsem moc neporozuměl. Nevím jak koho, ale socdem, jak vidno z obsahu článku a samotného počínání socdem, žádné další volby zneklidňovat rozhodně nemohou. Přeci jim to funguje perfektně. Sliby - zrady slibů a zase nové, později zrazené sliby. A sice permanentně, zradou Miloše Zemana, po té co vytáhl socdem na čelo volebních preferencí - počínajíc, zradou slibů ohledně revize církevních restitucí - pokračujíc a zradami vlastní ideologie, zrádcovství celé té strany nasazena koruna. Chlácholí se tím, že opět vynajdou další chytlavé sliby, pro opětovné oblbnutí voličů. Sliby, které opět bez mrknutí oka s čistým svědomím poruší. Stěžejní otázkou je, za jak dlouho a kolika voličům socdem, tohle všechno dojde. Sobotka pro socdem je to samé, co býval velkohubý Nečas pro ODS. A nepotřebuje k tomu ani žádnou šikulku.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ano, stačí mu k tomu Chovanec a pošta.

   Smazat
  2. Socdem má se zradou už víc než stoleté zkušenosti, tak proč opouštět vítěznou taktiku?

   Smazat
  3. Ano, vždy se hlásili jako zástupci dělníků. A vždy je nakonec zradili ve jménu vlastního zájmu.

   Smazat
 4. A to prosím autor nepřipomíná církevní restituce a taky tu státní banku, kvůli které jsem je, upřímě řečeno, volil, protože to je jediný možný způsob, jak se vymanit z područí bankéřů. No příští volby už to neudělám, žádné řečičky, co naslibují, to už bude na stole to, co udělali. A to nebude žádná sláva. Jediné zrušení poplatků u doktora a šlus.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ano! A proto budeme volit Babiše nebo ODS nebo TOP 09, které spáchaly tzv. církevní restituce, poplatky u doktora, zvýšení snížené sazby DPH - jednoduše, rozvrtali všechno co fungovalo.

   Smazat
 5. Můj děda byl za první republiky natěrač. Nenáviděl(!!!) komunisty. Ale tvrdil, že socdemáci byli
  daleko větší svině, než oni...

  OdpovědětSmazat
 6. Z volebního programu ČSSD toho už zbylo zoufale málo.Na tuto zradu svých voličů v dalších volbách ČSSD tvrdě doplatí.Horší je, že čím dál víc lidí po těchto zkušenostech nevěří nikomu a ničemu.Ti již k volbám nepůjdou a proto se může stát, že příští vláda bude ve složení ANO, ODS ?,TOP 09. To vše díky bezpáteřní politice ČSSD.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Proti této úvaze nelze moc namítat. Snad jen poznámka, jestli to náhodou po tom co ČSSD předvedla a předvádí, nevyjde na stejno, prašť jako uhoď. Voličům může být nápovědou to, proti komu budou média nejvíce sočit.

   Smazat
  2. Může snad ČSSD za to, že volby dopadly jak dopadly, že ji nevolilo víc lidí?? Jestli jste chtěli aby ČSSD dělala to co chtěla dělat, tak jste ji měli volit, a ne házet to Babišovi nebo ODS nebo TOP 09. Jaké si to lidi volbami uděláme, takové to budeme mít! Snad vám, co jste volili Babiše, mohlo dojít, že Babiš proti svým nepůjde. Dělá líbivou politiku na obě strany aby posbíral hlasy jak zprava tak zleva a nějaké razantnější změny, které by postihly podnikatele má u p.....

   Smazat
  3. Může za to sama a hlavně Sobotka, co si nenechal mluvit do předvolební kampaně, oháněl se tím, že za ni nese plnou odpovědnost, z níž pak vyrobil stranický puč. Může za to, že se ČSSD vyhrazovala vůči prezidentovi volenému převážnou částí potenciálních voličů ČSSD. Tragikomické je, že ČSSD delší dobu jaksi nedocházelo, že voliče nemůže vyměnit ale může je jenom ztratit, což se jí skvěle zdařilo. Ne snad ale určitě si za to může sama. Těžko předvídat, že to té straně dojde, až ztratí i zbývající většinu svých voličů. Tipuji, že jí to dojde až bude pozdě, stejně jako ODS, se kterou bude soutěžit o limit vstupu do sněmovny.

   Smazat
  4. Neexistuje politická strana, která by byla 100% ideální. Vetšinou je to tak, že se musí vybrat menší zlo. Sobotka taky není moc dobrý premiér, ale je pro mne menší zlo, než by byla pravicová vláda s ODS a TOP 09. Hold jestli pro někoho bylo menší zlo pravicová vláda, tak ať drží hubu a nestěžuje si, že Sobotka nedělá dost levicovou politiku.

   Smazat
  5. Nedělejme ze sebe blbce, ani diskuzemi o 100 procentních stranách, ani o menších zlech. Konec konců, nejde tak ani o dostatečnost levicové politiky, jako o nadmíru licoměrnosti, vrcholící podporou sankcí proti Rusku, potažmo podporou ukrajinského fašismu.

   Smazat
 7. U nás je politická scéna poněkud podivná. Pravice se chová spíš jako levice a obráceně. Společný rysem obou stran politického spektra je pletichaření, krytí lumpáren, rozhazování státního rozpočtu na zbytečné chujoviny a kašlání na voliče. Zahraniční politika a většinou i ta domácí se podřizuje tomu, co si přeje Brusel, potažmo zaoceánský nejvyšší šéf.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jaké jsme si to udělali, takové to máme! Příčiny hledejme v počátcích budování kapitalismu, kdy se děly zásadní věci určující další vývoj státu.

   Smazat
  2. Na to se můžeme vy..rat. Hledejme, jak z toho ven, hledejme Novou republiku!! Program!! Cestu!!

   Smazat
  3. Já vím, že je to marné chtít po češích aby popřemýšleli kde se stala "chybka", a stejnou "chybku" opět neudělali. Nejprve cca 20 let "zodpovědně" a "uvědoměle" stále dokola volí tu nejhorší verbež vystupující pod značkou ODS, a pak se diví co že se to stalo a jak z toho ven. Hold komu není rady tomu není pomoci.

   Smazat
 8. Zatím se o konečné rehabilitaci hrstky zbývajících bolševiků stále ještě nikomu mluvit nechce. Možná je to ale chyba.
  Mohutné davy budou volit Babiše, protože se předvedl.
  A každý, kdo zůstane doma, tím podpoří ODS, TOP 09 a podobné výtečníky.
  Uvidíme.

  Váš Jířa

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Je to paradox ale hodlám to házet komančům. Paradox proto, že za totáče jsem kandidátku NF, za plentou křížem škrtal.

   Smazat
 9. Oslovi musíš říct, že to myslíš upřímně a že zdroje jsou a potom mu pověsit mrkev před hubu a máš vyhráno.

  OdpovědětSmazat
 10. Možná by nám mohli naši levicoví lídři vysvětlit paradox,schizma nás,voličů bez politologického vzdělání-proč USA,EU,multi-kulti,kavárna,petice vědců-jsou levicoví internacionalisté a my,kterým je spíláno do komunistů-jsme na pravici-i nahnědlé?Sám tomu nerozumím!Kde je hranice mezi národní-i tak multikultinárodní ČR-a likvidací většinových národů v ní.Nesnaží se socialisté EU o sociální inženýrství? A vysvětlí mi politologové,když nechci imigranty,proč jsem hnědý,xenofob,rasista?

  OdpovědětSmazat
 11. 21:34
  Protože seš rozumnej.
  Patříš mezi nejohroženější druh živočicha a odolals i současné masivní masáži.
  Bůh s Tebou !

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.