Reklama

úterý 4. srpna 2015

Lavrov diskutoval o boji proti Islámskému státu s kolegy z Kataru, Saúdské Arábie a USA

4. 8. 2015     AC24
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov absolvoval začíná pracovní návštěvu Kataru (ta pokračovala do 3. srpna). V Doha byl Lavrov přijat emírem státu Katar – Sheikh Tamin Bin Hamad Al-Thanim – a vedl rozhovory s katarským ministrem zahraničí Khalid Bin Mohammedem al-Attiyah. Ruský ministr měl rovněž trojstrannou schůzku s kolegy ze Spojených států a Saúdské Arábie – s Johnem Kerrym a s ministrem zahraničí Adel Al-Jubeirem.


Moskva říká, že Katar je jedním z hlavních partnerů Ruska v oblasti Zálivu. „Naše dvě země udržují na vzájemné důvěře založený dialog o široké škále problémů regionální a mezinárodní agendy,“ uvedlo ruské ministerstvo zahraničí.

Ruský ministr s katarskými vůdci diskutoval o otázkách mírového urovnání v Sýrii, v Jemenu a v Libyi „s důrazem na úkol konsolidovat úsilí mezinárodní komunity v hledání vzájemně přijatelných řešení jejich akutně pokračujících vojenských a politických krizí včetně efektivní koordinace boje proti všeobecné hrozbě terorismu představované skupinami jako Islamistický stát (IS), Al-Kaiída a podobnými extremistickými skupinami.“

Rusko-katarské rozhovory se převážně soustředily na posilování stability v oblasti Perského zálivu. Rusko v tomto kontextu Katar upozornil na koncept vytvoření systému kolektivní bezpečnosti v tomto strategicky důležitém regionu světa, kterou Moskva v posledních několika letech prosazuje.

„Dopodrobna se diskutovalo o roli a místě Íránu v mezinárodních záležitostech po dohodě ve Vídni o íránském jaderném programu mezi Íránem a šesti mezinárodními zprostředkovateli (pěti stálými členy Rady bezpečnosti OSN a Německem),“ uvedlo ministerstvo.

Během rozhovorů s katarskými partnery se řešily otázky dalšího zlepšování mezinárodního smluvního rámce bilaterálních vztahů včetně probíhajících prací na rusko-katarské mezivládní dohodě o spolupráci při mírovém využití atomové energie stejně jako o četných meziministerských dokumentech.

Strany rovněž prodiskutovaly záležitosti spojené s výměnou zkušeností při přípravě události Světového poháru FIFA, které budou Rusko a Katar hostit v letech 2018 respektive 2022.

Překlad: Miroslav Pavlíček

5 komentářů :

 1. Nemám na to, abych Lavrovovi mohl radit. Ale přece jen jednu radu bych mu dát mohl.
  A sice, aby si ssebou na podobná jednání bral krabičku s tabletami vitaminu B5. Každopádně na jednání s američany a evropany. Je to nejdůležitější prevence proti následkům stresu.
  (Hořčíku má zřejmě dost, jinak by už nežil.)
  Děda.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Stres je určitě sviňa, vo tom žádná.
   Škoda, že se nikdy nedozvíme průběh a obsah neveřejných rozhovorů Lavrov - Kerry, které probíhají mezi čtyřma očima.
   pp

   Smazat
  2. není třeba znát obsah jejich rozhovorů, Kerry je už dlouho čitelný a Lavrov otevřený.
   Kerry není fanatický neokon, blouznící horečkou Americké vyjímečnosti .. ale samozřejmě, není rusofil, který by Lavrovovi chtěl SSA naservírovat na stříbrném podnosu
   Kerry i LAvrov jsou rivalové, ale džentlmani .. a hlavné - oba vysoce inteligentní.
   Kerryho cíl je rozložit rusko diplomaticky, počkat na Putinův odchod, a pak pěkně v rukavičkách....
   chce aby rusové a američané byli zase "partneři", aby mohli rusko dobýt kulturně, natištěnými papírky, a pak "zaříznout" skrze Monsanto, okování a debilizaci mládeže.

   Takže jejich rozhovory jsou jen takové tanečky. Je to lepší než chodit na jednání s nabitými kolty, ale ďábel má času dost.
   Koloděj

   Smazat
  3. očkování

   Smazat
  4. Já myslím, že oba vědí... a jeden ví velmi dobře i to, co ví ten druhý... tihle dva pánové jsou pro mě alespoň zárukou, že vzájemné vztahy neklesnou do úplnýho "bahna"

   Smazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.