Reklama

neděle 2. srpna 2015

Německo podepsalo dohodu s Ruskem o "Severním proudu" mimo Ukrajinu

3. 8. 2015    zdroj
31. července strany podepsali Memorandum o záměrech místopředseda představenstva "Gazpromu" Dmitrij Medveděv za Ruskou federaci a člen vedení korporace BASF SE Hans-Ulrich Engel za Německo.


"Severní proud" zahrnuje dvě větve, které přímo spojí ložiska zemního plynu v Rusku s přímými odběrateli v Evropě. Plynovod povede přes Baltské moře a vyústí v Německu. Propustná kapacita nového toku představuje 55 miliard m3 přírodního paliva.

"Gazprom" zdůrazňuje, že koridor na přepravu plynu, který nemá obdoby, bude realizován v reakci na rostoucí potřeby energie v Evropě. Kromě toho bude potrubí napojeno od naleziště na evropský trh, což přispívá plynulosti a spolehlivosti systému.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr.Vladimíra Grulichová

33 komentářů :

 1. Jenom jestli se to Rusům za 52 dolarů za barel vyplatí.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Položení plynovodu je časová i technicky poměrně náročná operace. A kdo ví, kde budou ceny nerostných surovin v době, kdy bude plynovod v provozu.František

   Smazat
  2. Ale vyplatí, jen hloupí nepochopili.....:-)

   Smazat
  3. Plyn se platí za metr krychlový. S ropou to nemá nic společného!

   Smazat
 2. Barel je sud na ropu kamaráde

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Je to jednotka objemu ve které se všude ve světě obchoduje s ropou a je v ní udávána cena. Takže ani litr, ani tuna, ale barel. Vždycky a všude.

   Smazat
  2. Akorát že roury přes Balt jsou na plyn, takže m3:-)

   Smazat
  3. Jj. Ropa je ten mazlavý sajrajt v kanystru, plyn je to, co vychází ze sporáku. :-) A plynovod je roura na ...

   Smazat
 3. ceny plynu a ceny ropy sa už nekopírujú -

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Sice ne přesně, ale kopírují. Plyn je taky pějně nízko.

   http://www.kurzy.cz/komodity/zemni-plyn-graf-vyvoje-ceny/nr_index.asp?A=5&idk=43&od=29.9.2003&curr=USD&default_curr=USD&unit=&lg=1

   Smazat
 4. Je mi to cele divne. Nemecko stoji v cele sankci na Rusko a neustale mu vyhrozuje a pritom Rusko jim bude stavet privod plynu. Kde je logika? Rusko by je melo nechat za to vsechno zlo, nechat vymrznout, aby trochu Nemecko zkrotlo. Jaris

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nyní Rusi provozují složitý rozvod plynu a ropy s mnoha konci, 25 roků nikdo nic neudržuje a rozvod se brzy rozpadne, takto postaví hlavní přívod do Evropy a přípojky si každý dělá a taky financuje sám, celé to vyvolá cenový boom, který bude na západní straně hradit přípojky a na východní zisky, je to důmyslný a chytrý plán, navíc je to zaměstnanost pro mnoho lidí, v neposlední míře je to plán BRICSu na financování různých projektů jejich rozvojovou bankou.

   Ropovod do Turecka, Ropovod do Německa, Rychlovlak do Číny a předpokládám jeho natažení až do Berlína, oživení ruské produkce potravin, tomu se říká sankce a dokonalá izolace Ruska, ale od čeho? Snad jen od problémů a kolapsu západní ekonomiky?

   Smazat
  2. Jenže přijmy z ropy a plynu tvoří polovinu ruského rozpočtu, chytráku. Ani Rusové nejsou tak blbí aby dělali takové psí kusy.

   Smazat
  3. 10% není zdaleka polovina, ruský průmysl a zemědělství nejsou jenom těžba Ropy a Plynu, nízké ceny likvidují mnohem více těžařů v Americe, hlavně ty Břidličné

   Smazat
  4. Federman:

   Ale prosimtě, jakých 10%? Nepíšu o HDP, ale o ruském státním rozpočtu
   http://cz.sputniknews.com/czech.ruvr.ru/news/2015_01_23/Rusko-snizi-zavislost-na-rope-za-20-let-9005/

   Smazat
  5. Je to chytrý tah Ruska, více plynovodů různými směry znamená zvyšení konkurenceschopnosti a snížení možnosti vydírání Ruska tranzitními zeměmi. Takže po podespání smlouvy s Německem, Turecko okamžitě zvýšilo vlastní aktivity ohledně výstavby plynovodu na jejich území. Němci se opět ukazují jako pěkní grázlové, když jako vedoucí síla v EU znemožnili výstavbu plynovodu přes Bulharsko a tím je připravili o zisky z tranzitu, zatímco na druhé straně sami podepíší smlouvu o výstavbě plynovodu s Gazpromem. Pro nás je to nevýhodné, protože pokud budeme zásobováni plynem přes Německo, opět to zvýší naši závislost na této zemi, což považuji za katastrofu. Politicky výhodnější pro nás by bylo odebírat plyn z jižního směru přes Rakousko, příp Maďarsko a Slovensko. Ovšem Rusové nás již stejně považují oprávněně za německou kolonii, takže je tento problém netrápí.

   Smazat
  6. Od Němců je to samozřejmě velké svinstvo, ale kdo by se chtěl připravit o zisky z tranzitu. Proč by je mělo mít nějaké Bulharsko, když je může mít Německo. Na druhé straně je to chyba hlavně Bulharů, protože šanci hájit svoje národní zájmy měli možnost mnohem důrazněji.

   Smazat
  7. 8:04
   Je to jednoduché. Rusko ví, že až půjde Němcům o krach a vymrznutí, pověsí lidé Merklovku na kandelábr a pak se Ruské investice rychle vrátí.

   Smazat
 5. Je zbytečné o tom diskutovat,protože nikdo neví kde je pravda.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak místo jižního proudu proud severní. A o to celou dobu Německu asi šlo. Proto se jižní proud nesměl postavit. No nám to může být jedno,Německo vydělá a nám by to žádné komplikace nemělo dělat. A asi to tak je lepší-Balkán je nestabilní a mohlo by to časem dopadnout jako s Ukrajinou.

   Smazat
  2. Ta nestabilita na Balkáně a Ukrajině je vyvolána aktivitami právě USA a Německa, kteří takto bezohledně prosazují své zájmy. Ale toto lidi, kteří razí heslo "nehas, co tě nepálí", nezajímá. Hlavně když i oni na bídě a utrpení jiných něco trhnou.

   Smazat
  3. An.8:44, obavam se, ze Nemecko si udela na plyn nejaky ten tucny priplatek a plyn pro satelitni zeme neprimerene zdrazi. Treba se pletu. Jaris

   Smazat
 6. Hádáte se tu o píčovinách a je vám jedno,že my ruskej plyn kupujeme od Němců dopravovanej přes naše lajtunky,který jim prodal Klaus se Zemanem a Dlouhým "za polibmiprdel" a jsme dnes na tom hůř,než na kusy rvaná Ukrajina,co vzali do rukou,to zkurvili v ekonomice i politice,hlavně zahraniční.....udělali z nás,za našeho připitomělýho čumění kolonii a dnes ještě mají tu drzost rvát se mezi sebou o post presidenta a dávat nám hraběcí rady ze svejch "institutů" a blbouni jen uznale pokyvují těma svejma prázdnejma makovicema...co jste za pitomce,už se nedivím,že je to tu tak zoufalý a jak se zdá bude ještě hůř....

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pokud si myslíš, že je to tu zoufalý a jsme na tom dokonce hůř než Ukrajina tak pitomec budeš nejspíš ty.

   Smazat
  2. Pozor pozor! Je to všechno sice pravda, ale to se dneska nenosí. Dneska všude píší , že dva ze tří Čechů jsou spokojeni, a aby tomu ty tupouni uvěřili, je to napsaný úplně všude. A pozor prezident Zeman napsal pravdu o přivandrovalcích a klokánku a už jej přirovnávají k holým lebkám. Pokud naši politici vědomě nehájí zájmy republiky a občanů státu, kteří je platí ze svých daní, patří do hnoje. Stydím se za naše politiky, ale stále věřím, že se vše změní k lepšímu. Pravda ale je že starého psa novým kouskům nenaučíš. A pokud si člověk pustí televizi a tam se nám stále tlemí Kalousek, který umí akorát mlátit voliče, tak to asi není to pravé ořechové, ale se říká všeho dočasu...

   Smazat
  3. 9:49 - proč se někam neodstěhuješ, když žiješ v kolonii plný pitomců? Já mít tenhle pocit, už bych byl pryč.

   Smazat
 7. Uvidíme, jestli se lidí stanou doopravdy voliči, nebo to budou jen a jen vovce a nechají se zlákat na nějaký sliby a pindy současné vládní garnitury

  OdpovědětSmazat
 8. Nač se tolik hádat mezi sebou.Zprávu berte jako fakt,vždyt víme,že bez
  požehnání USA si Němci neškrtnou.Takže uvidíme.USA nám nařizuje sankce a sama nakupuje od RUSŮ ohromné množství ropy denně.V průměru více jak 70 000 barelů denně.Od začátku léta Spojené státy obdržely více jak 4,6 milionů barelů ropy.Zdá se to neskutečné.ale jde o
  Spjené státy ,tak se na nějaké sankce nebere ohled.To jenom my jsme poslušní a na písknutí si sedáme na zadek

  OdpovědětSmazat
 9. Byznys s velkými zisky, si urvou velké ryby. Mezitím malým rybám kážou o toleranci a rovnosti. To že Bulhaři vycouvali z Jižního proudu, je stejně překvapující, jako že Tsipras vzdal odboj proti trojce. Jsou to prostě malé ryby – nemají nárok. To je drsná kapitalistická logika. A ta působí i v rámci naší EU.

  OdpovědětSmazat
 10. A to navzdory embargu a sankcím? Ale jak je to možné? Jak mohu podepisovat jakoukoliv obchodní dohodu se státem, proti kterému uplatňuji zničující ekonomickou represi? V tomhle světě - buď media strašně lžou a všechno je jinak, nebo se všechno děje jen jako a pro srandu králíkům, nebo si v podstatě každý může dělat co chce,kromě těch slabších, kteří jsou prostě sežráni za všech okolností jako v džungli. Svět s právem džungle a pěstním právem zabaleným do účelových zákonů, měnitelných kdykoliv je potřeba.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Asi to vidíte správně.
   Jenom bych upřesnil to měnění zákonů, kdykoliv je potřeba. Mění se tehdy, když rostoucí mocnost, má sílu je změnit (ve svůj prospěch, samozřejmě).

   Smazat
 11. Jen blbec nebo omezenec spekuluje o nejakych vztazich mezi Ruskem a Nemeckem.Rusove nevidi cil tesne spoluprace s Nemci ale Cinany.Rusove dobre vedi, ze silne americke vojenske zakladny i s atomovymi bombami nedavaji nemecke vlade prosazovat sve zajmy.
  Nemecko je v nejhorsi politicke situaci za 70 let po skonceni valky.
  Ackoliv poctem obyvatel a svoji ekonomikou by mu prislusela vedouci role, ale to nedovoli predevsim Anglie.Neustale je mu pripominana nacisticka diktatura a holokaust a kazdy maly stat jako Recko nebo Polsko vzdy jim to pripomene, kdyz zadaji prachy. A totez dela soustavne Izrael, ktery od roku 1952 Nemci financuji, vcetne vyplaceni duchodu po veznich z koncentraku a jejich potomku.Vsechy ponorky jim dali Nemci s 60% slevou.Mezi temi je i nas stat, bez ohledu na nepredstavitelne hodnoty po odsunutych, tvrde trvame na z.v. evropske penize, ktere jsou ze 6o% z Nemecka.Nemci plati vcas a trvale vsechny pozadavky OSN, prispivaji na fondy rozvojovych zemi ve stejne vysi jako USA a dvojnasobkem toho, co plati Anglie a Francie.
  Zidum, kteri meli pravo se usadit po rozpadu SSSR i v Nemecku plati nejen duchody starym, ale i rocni prispevek 3 milionu na vybudovani zidovske organizace v Nemecku.
  Strucne receno Nemecko je na urovni malych zemi a ma byt ve stejne kategorii jako Polsko, ktere dostava obrovskou podporu z USA.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.