Reklama

neděle 2. srpna 2015

Opravdový důvod trestu smrti pro Saifa Kaddáfího


Richard J. C. Galustina  
2.8.2015  Wertyz Report

Tresty smrti pro syna Muammara Kaddáfiho Saifa al-Isláma a bývalých režimních činitelů se těžko čtou, když vidíte mezinárodní odsuzování.


Příkaz zastřelit Saifa, bývalého zpravodajského šéfa Adullaha al-Senussiho, bývalého premiéra Ali-Baghdadiho Ali al-Mahmouda a šest dalších lidí byl mezinárodně odsouzen ze všech stran. V čele stály Amnesty International a Human Rights Watch, které zveřejnily pravidla spravedlivého procesu, která Tripolský odvolací soud porušil. Zvláštní mise OSN v Libyi (UNSMIL) uvedla: „Obžalovaným byl dlouhou dobu zamítnut přístup k právníkům a rodině a někteří uvedli, že byli zbiti nebo s nimi špatně zacházeli, UNSMIL si ale není žádého prošetření těchto obvinění vědoma.“
Al-Mabrouk Omran, ministr spravedlnosti mezinárodně uznané vlády (HOR), která byla loni vykopnuta z Tripolisu milicemi Libya Dawn, řekl, že soudci pracovali „se zbraní u hlavy“ pod vlivem milicí Dawn, které jsou opravdovými hráči procesů.

Mají pravdu. Termín samozvaný soud tomuto vykonstruovanému procesu, který byl pořádán v tajnosti a odsoudil devět bývalých činitelů k zastřelení a dalších 23 k dlouhodobým trestům poté, co nebyly představeny důkazy ani svědci, sedí.

Aby bylo jasno. Tento soud není pod kontrolou Islamistického Generálního národního kongresu (GNC), který tvrdí, že ovládá Tripolis, město ale ve skutečnosti ovládají milice Dawn. Někteří jsou islamisté, někteří Al-Kájda, spousta jen prostí gangsteři. Milice Dawn dokonce ovládají i soudní síň, která je uvnitř věznice s maximální ochranou Al Hadba.

Pro Saifa může být výsledek lhostejný, protože je držen milicemi v horském městě Zintan, které je zhruba 100 kilometrů od Tripolisu, v centru provládního odporu milicím Libya Dawn. Zintanci ho nechtějí milicím Dawn předat; trest smrti vytváří další debatu nad tím, jakou roli bude Saif hrát v budoucí Libyi. Jednou může čelit soudu, a ne vykonstruovanému.

Kritika těchto podvodných rozsudků postrádá tu hlavní pointu - Dawn chce v tomto případu zničit zákon.

Dawn od svého ovládnutí Tripolisu loni v červenci usiluje jen o moc.

Načasování soudu v Tripolisu je důležitým faktorem. Libya Dawn chce hlavně zastavit volání Libyjců pro návrat Saifa, nebo jeho roli v budoucnosti země. Saif byl obviněn v roce 2011 Mezinárodním trestním soudem z válečných zločinů a zločinů proti lidem, jeho stoupenci ale tvrdí, že neměl žádnou vojenskou roli v libyjské vzpouře, a že podpora jednotek jeho otce byla omezená na slova.

Dawn poslední měsíce ztrácela území. Její jednotky, převážně z Misuraty, byly bombardovány vládními silami a ISIS. Některé milice dokonce podepsaly dohodu o klidu zbraní s nepřáteli. Mezitím HOR, která sídlí v Tobruku, posiluje údajně díky vojenské podpoře přátelských států.

I přes silnou podporu lobby Muslimského bratrstva v zahraničí GNC nedokázala ovládnout libyjské státní instituce.

OPEC loni potvrdil, že se bude jedině jednat se zástupci tobrukské Národní ropné společnosti, tento měsíc navíc Mezinárodní měnový fond oznámil, že do čela centrální banky usadí tobrukského šéfa; obě organizace nemají jinou možnost; HOR je mezinárodně uznaná a pokud to tomu tak je, má právo na peníze za mořem.

Následovaly i další instituce, některé pod kontrolou Tobruku po soudních procesech na Maltě a v částech Afriky; GNC nedokázala mj. získat kontrolu nad Libyjským investičním úřadem a Libyjskou poštou a telekomunikační a společností LPTIC.

S uznáním přichází peníze; hodně peněz. Libye má na zahraničních účtech víc než 100 miliard, možná i víc, pokud se odhalí společnosti, které Kaddáfí vybudoval.

Peníze z Kaddáfiho éry se dají nalézt v OilLibya a italské UniCredit, ENI, Finmeccanica a dalších bankách po celém světě. Soudní bitvy mezi libyjskými stranami probíhají v Evropě.

Pokud Dawn bitvy o majetek prohraje, a jeví se nám, že ano, představuje to její další klíčový problém. Po roce vládnutí, únosech, vydírání a vraždách je většina Libyjců nenávidí. HOR sídlí z bezpečnostních důvodů v Tobruku a má podporu místní populace. Dawn, která drží Tripolis silou, podporu nemá.

Krátce, bez zahraničních peněz a lidové podpory má Libya Dawn jen jednu zbraň a tou je násilí. V probíhajících mírových jednání vedených velvyslancem UNSMIL Bernardinem Leonem Dawn ví, že musí vnější svět přesvědčit, aby ji dal kus Tripolisu a alespoň trochu peněz ze zahraničí, nebo bude milice zničena. Lídři milice doufají, že tento vykonstruovaný proces vyšle tuto zprávu. Aby tlačili na Evropskou unii, pouští nelegální imigranty z Libye.

Jenže takové rozdělení Libye by posílilo barbaritu milice, jak jsme mohli vidět během vykonstruovaného procesu, pokud Dawn cítí, že má právo ovládat Tripolis jakýmkoliv způsobem, nepřineslo by to mír, ale jen další horor.

Pokud chce vnější svět opravdu podpořit mír v Libyi a ukončit masovou imigraci do Evropy, ukončit posilování ISIS, musí podpořit legitimní vládu a armádu; podpořit právo a pořádek a demokracii. Musí to zahrnovat sílu, nebo hrozbu silou Libyjské armády s vojenskou podporou Západu. Dawn tento týden dala najevo, že rozumí jen síle. Z Tripolisu nebude vykopnuta bez vojenské akce řádných ozbrojených sil, nebo alespoň věrohodné hrozby vojenskou akcí. To znamená Západní vyzbrojování, dokonce i přímá pomoc, legitimní vládě, aby mohla dokončit práci a zničit ISIS. Tohle je myšlenka, kterou diplomaté a velvyslanci odmítají, doufají, že Dawn promluví do duše. Jenže brutální vykonstruovaný proces ukazuje, že jsou zavázaní jen síle. A tohle je dalším důkazem toho, že Tripolis opustí jen přes brutální sílu nebo věrohodnou hrozbu silou.

Richard J. C. Galustina je obranný a bezpečnostní analytik

Zdroj: Al-Wasat
Foto: Reuters

14 komentářů :

 1. Člověk se jen může podivovat, kam až ta pravda a láska v podání emerického primitivismu může dojít. Cokoliv, co jsem si kdy koupil amerického, ať to byla lednice, sekačka na trávu nebo něco jiného, byl šmejd. Celá jejich společnost na šmejdech stojí a padá.

  OdpovědětSmazat
 2. O nic jiného nejde,jen aby západ nemusel vyplatit tyto mld.
  Ono je také známé,že Libyi dluží USA také dost mld.Tak proto tohle válčení,vymazat dluhy a ti odsouzeni zavražděni,by se mohli o ten Libyjský majetek hlásit,takže mají smůlu.To je také důvod k útěku mnoha Libyjců,rozvrácený a chudý stát.¨zemedelec.

  OdpovědětSmazat
 3. Důvodem bylo - ukrást Libyjské zlato a to taky USÁCI udělali - to samé udělali Ukrajině a to samé chtějí udělat Sýrii - ale Rusko jim to v Sýrii nechce dovolit. Irák je taky bez zlata. Samo sebou ropa a plyn hraje taky roli ale druhotnou pro korporace ...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To nechci snižovat to co dělal Kaddafiho syn - ale to co dělal Kaddafiho syn nesaha ani po kotníky těch pedofilů a kriminálních živlů co sedi v Bruselu, či Londýně či Vatikánu .... nacistické USA ani nezmiňuji....

   Smazat
  2. Kterého pedofila a kriminálního živla v Bruselu, v Londýně a ve Vatikánu máte konkrétně na mysli? Myslím pro to srovnání s Kaddáfím. Ta jména by mne docela zajímala, děkuji

   Smazat
 4. Aby bylo jasno. Zmíněné k trestu smrti odsoudil úplně někdo jiný, mocnější. Ti o kterých se mluví jsou figurky na šachovnici. Důvodem, proč byl Kaddáfího syn a další odsouzeni k trestu smrti je, že toho moc vědí.

  OdpovědětSmazat
 5. Už se těším na okamžik,kdy za tímhle gaunerem půjde kremelské chujlo.

  OdpovědětSmazat
 6. Myslíš tím, šmejde 12.17 kdy za tebou, až tě budou nasraní sousedé věšet hlavou dolů, půjde někdo další? To si piš že půjde. Každý křivý lump a kretén, který slušné společnosti škodí, půjde na větev až přijde čas. Každá škodná je hájena jen do času - pak bude znovu povolený odstřel. Kam zalezeš ty sprostej, vulgární šmejde? Už to máš promyšlený?

  OdpovědětSmazat
 7. Která vláda je v Libyi legitimní? A která armáda? Snad by bylo najlepší, kdyby si ty milice postavily Saífa do čela a vyrazily na Tripolis...

  OdpovědětSmazat
 8. Takže budem litovat diktátory jenom proto že je popraví jiný diktátoři.Akorát jste poplivali pámatku jejich obětí.Být popraven je pro každého diktátora pracovní úraz.

  OdpovědětSmazat
 9. A jako - čím byl plukovník Kaddafi diktátor? Tím, že držel ten zemský galimatyáš Arabů, Afričanů a podobných řízků v pořádku a k práci?Že přes jeho zem hned tak nepřešli černí šupáci z ostatní Afriky putující za lepším - tj, sociálními dávkami někde jinde?Čím byl diktátorem mladej Kaddafí?Že byl synem svého otce? Dnes je Lybie v prdeli totálně, lidi se tam vraždí mezi sebou a utíkají pryč - a to je teď podle vašeho zvráceného myšlení lepší? Některé národy potřebujou vládu silné ruky více než nějaké demokratické pitomce, kteří kradou ze státního - zrovna nám by vláda silné ruky bodla jako praseti drbání. Staří, zkažení zmetci, přes jejichž hloupé hlavy přešel osmašedesátej, devětaosmdesátej, a všechen ten maglajz, kteří byli dříve nuly, jsou nuly a budou nuly, přesto o ně bylo jako zázrakem vždycky postaráno, neumějí dnes nic jiného, než by popravovali, mučili, vraždili. Jděte do prdele vy sadisto, a nežvaňte kraviny. Mnohem více, než bych litoval diktátory, lituji, že naše zem obsahuje občanské tupce. Žvaní to, o plukovníkovi Kaddafi to ví hovno, stejně tak o Lybii, nebo o mladým, ví jen to,co se dočte v mediích, kde dělají světový názor uplacené kurvy. Jsou placené za to, aby dělaly z Kaddafího diktátora, tak ho dělají. Až jim někdo zaplatí ještě víc za to, že ho přetvoří na hrdinu, bude z něho hrdina.A vy si dejte mokrej hadr na hlavu, je horko.

  OdpovědětSmazat
 10. V dějinách zůstane navždy skvrnou USA že po agresi proti Iráku nechaly oběsit jejího prezidenta Sadáma a skvrnou Anglie a Francie, že po rozvratu Libye nechaly na ulici umučit davem hlavu jejího státu Kadáffiho. Teď by aspoň mohly pomoci zachránit život syna Kadáffiho, který spolu s otcem jim předtím poskytl tak velké služby.Jestli ho nechají popravit, budou mít na rukou i jeho krev. Ale pak asi proto, že toho moc na britské a francouzské politiky ví. A když už ty dvě země byly schopny se dohodnout na bombardování a tehdejší blokádě Libye, nic jim nebrání, aby vyhlásily, se souhlasem Rady bezpečnosti, námořní blokádu Libye znovu, tentokrát aby zastavily ten proud uprchlíků z Libye a přes Libyi ze subsaharské Afriky, kterému kdysi Kadáffi pro Evropu bránil a který je teď u Calais tak obtěžuje..

  OdpovědětSmazat
 11. O jaké legitimní vládě je řeč a koho vůbec ještě zajímá Libye. Jo dokud byla silná a schopná odolávat i USA a EU, ale teď když se obyvatelstvo rozdělené na gangy navzájem vybíjí? Kaddafí jim nebyl dost dobrý a tak ho nahradil fanatický muslim. Člověk by řekl, mají co chtějí, kdyby za tím nebylo to evropské a americké svinstvo v podobě tzv. bezletové zóny, která znamenala ve skutečnosti totální vzdušnou podporu současným vítězům.

  OdpovědětSmazat
 12. Tragikomická představa "šíření demokracie": zlikvidovat diktátory a nahradit je gangstery. Tak jako pohrdají lidmi v takto "osvobozených" zemích pohrdají ve skutenčosti i vlastními občany. - Proti válce v Iráku šlo začátkem roku 2003 jen v Londýně do ulic protestovat přes milión lidí. Co jim odpověděla (svým konáním) britská vláda? Nasrat!
  Feudální páni občas vyjeli na koních a ve zbroji ze svých opevněných hradů. To ti dnešní nemají zapotřebí. Počítají peníze.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.