Reklama

středa 26. srpna 2015

Pan Porošenko v Berlíně odkýval vše, co mohl, ale…

(foto Twitter Petra Porošenka)
Berlín i Paříž znovu daly najevo, že upřednostňují diplomacii se všemi zúčastněnými, přičemž je názor kyjevských oligarchů a politiků a jejich problémy nezajímají.Těsně před odletem do Berlína na kobereček k Angele Merkelové a Francoisi Hollandovi stihl kyjevský prezident Petro Porošenko dvacetiminutový projev ke svému rozklíženému národu u příležitosti Dne nezávislosti. Jeho slova zněla bojovně, nicméně rétoricky byla zcela nová: namísto dosud běžně používané „protiteroristické operace“ na východě země se objevila obecnější „bojová činnost“, přibyla otevřená obvinění Ruské federace (zmíněna celkem 10krát) z agrese a vzápětí i pětkrát opakovaná „podpora“, jíž se Ukrajině dostává od blíže nespecifikované „mezinárodní koalice“. K tomu dodal, že „v současnosti“ neexistuje minským dohodám alternativa, což měl být nejspíš vzkaz do Berlína, že se Ukrajina dohod z Minsku otevřeně nezříká, ale do budoucna „se uvidí“. Vysvětlil zároveň, že Ukrajina je sice „pro mír, ale není pacifistická“, a tak do konce roku armáda získá ještě 300 kusů těžké vojenské techniky a 30 tisíc raket a munice. A prostým občanům vzkázal, že existuje „opatrné oprávnění“ tvrdit, že ekonomika „překonala hlubokou krizi“ a nebýt války na východě země, obnovila by svůj růst. Ukrajinští politologové mají tuto pasáž za nejpochybnější z celého projevu: „Mám dojem, že Porošenko má jiné statistiky než my ostatní,“ konstatoval například Kosť Bondarenko. „V každém případě neexistují důvody tvrdit, že se situace zlepšila. Dál žijeme na dluh, jíme na účet zahraniční dárců, ztratili jsme staré trhy a nové nezískali.“ A jeho kolega Jevgenij Filindaš podotkl: „Krom toho avízované další zdražení komunálních služeb jen prohloubí zadluženost obyvatelstva, životní úroveň se znovu zhorší. O jakém růstu může být řeč?“

Kyjev sice znovu odložil vyhlášení bankrotu, ale podle oficiálních ukrajinských údajů přitom – především v důsledku války, ztráty průmyslových kapacit Donbasu a někdejších ruských trhů -- letos v prvním pololetí HDP země meziročně propadlo o více než 16 procent, přičemž jedinou oblastí, do níž hodlá vláda investovat, jsou výdaje na zbrojení; do roku 2020 by měly dosáhnout pěti procent (fakticky neexistujícího) rozpočtu. Mimochodem, ze 166 zemí světa, které umožnily plný přístup ke svým údajům o HDP mezi lety 1991 až 2014, jich trvalý propad HPD vykazuje jen pět: Středoafrická republika (-0,94 procenta), Zimbabwe (-2,3 procenta), Gruzie (-15,4 procenta), Moldova (-29 procent) a Ukrajina, která se za dobu své nezávislosti v HDP propadla o 35 procent.Ukrajina? Co je to?

Ve finále ale Porošenkův proslov v Berlíně velký dojem neudělal. Francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius Porošenkovi vzápětí vzkázal, aby se raději ze všeho nejvíc soustředil na dodržování Minsku 2 a ukončení války, a totéž posléze zdůraznila i německá kancléřka, která vyzvala Kyjev, aby „dohody naplňoval, namísto aby se je snažil zpochybňovat“. Angela Merkelová současně vyloučila možnost, že by se k „normandskému“ formátu jednání přidaly také třeba USA, Pobaltí nebo Polsko, jak navrhoval polský prezident Andrzej Duda, jemuž se za takové nápady dostalo kritiky i od vlastního ministerstva zahraničí. Porošenko s německou kancléřkou plně „souhlasil“, a to přesto, že se – po telefonátu do Moskvy -- na tiskové konferenci obrátila se vzkazem k ruskému prezidentovi Putinovi a celou kyjevskou snahu utvořit „koalici“ Ukrajiny, Německa a Francie proti Rusku postavila na hlavu: „Chceme přibrat Rusko, dát mu možnost účastnit se našich jednání, aby mohlo naslouchat a ve finále nastoupilo cestu rozumu, protože bez toho úspěchu dosáhnout nelze.“ Berlín i Paříž tím v každém případě ale zdůraznily, že upřednostňují diplomacii se všemi zúčastněnými, přičemž je názor kyjevských oligarchů a politiků nezajímá. A míru tohoto nezájmu výmluvně ilustrují zprávy o dohodě mezi Ruskem a Německem o dalším navyšování kapacity plynovodu Nordstream, což – nejspíš i s francouzskou účastí -- promění Německo v plynový hub Evropy a většina členských států EU se tak kromě závislosti na ruském zemním plynu stane energeticky závislými navíc i na Německu. Tranzit ruského plynu přes Ukrajinu už tedy není žádným tématem, čímž Kyjev ztrácí jeden ze svých posledních trumfů, přičemž ale zároveň ožívají teze o budoucí ose Peking, Moskva, Berlín propojených novou čínskou Hedvábnou stezkou.

„Porošenko jel do Berlína na kobereček: zeptali se ho na boj s korupcí, na slíbené reformy, ale hlavně, proč neplní Minské dohody,“ shrnul jednání ukrajinský politolog Michail Pohrebnický. Co se týče samotných dohod Minsk 2, chce je Kyjev „pohřbít, aby nemusel na východě Ukrajiny pořádat volby, které ale existující dohody předpokládají“. Volby by totiž legalizovaly lidi, kteří jsou pro Kyjev nevýhodní, a právě s nimi by pak kyjevská vláda musela usednout k jednacímu stolu, míní Pohrebnický. Mereklová, Hollande i Porošenko byli sice na detaily svých jednání skoupí, v otázce voleb na Donbasu ale Kyjev přece jen čehosi dosáhl: byly prý stanoveny „červené čáry“, za něž Rusko nesmí zajít, pokud nechce další prohloubení západních sankcí (Kreml přitom oficiálně tvrdí, že více než sankce jeho ekonomice škodí nízké ceny ropy). Moskva prý má přimět „doněcké“, aby sami vzdali volby naplánované na polovinu října, a pokud se hlasování přesto uskuteční, nemá jejich výsledky oficiálně uznat.

22 komentářů :

 1. Ja si nemyslim ze byl ten fasisticky grazl na koberecku. Je treba si uvedomit co muzou Merkelova, Hollande a Porosenko vlastne bez souhlasu (vlastne diktatu) uSSaku delat.

  - Nemecko je dosud legalne okupovano uSSakama a doposud je naprosto legalni na Nemecko zautocit jako na vecneho agresora

  - Francie je naprosto nesvepravna zeme beze zbytku suverenity - viz Mistraly

  - Ukrajina je Americka kolonie urcena k vyloupeni a Porosenko je jenom figurka na hrubou praci

  A vsichni jsou jenom vykonavately uSSackych rozkazu.

  OdpovědětSmazat
 2. Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že ešte aj dnes je situácia podobná tej za posledný rok a pol, čo sa týka diktátu fašistov z USA voči Európe. Predsa si však myslím, že situácia sa už čiastočne zmenila a Nemecko a Francúzsko si už viac dovolia robiť samostatnú politiku, bez príkazov z centra ríše zla z USA. Predelom bola barbarská politika USA voči Afganistanu, Iraku,Sýrie,Lýbie a pod, kde sa zdvihla obrovská vlna emigrácie s cieľom ujsť do Európy a zvlášť do Nemecka.Takže Nemecko platí za fašistickú politiku USA vo svete a bude mať, nevinne v tom, na krku podľa odhadov 800.000 utečencov. Takže Nemecko si už povedalo dosť a začína robiť samostatnejšiu politiku v prospech svojich občanov. Vyzerá to tak, že Merkelová uzemnila fašistov z Ukrajiny a priradila im druhoradé miesto ako prvá v Európe. Dementi ako homosexsuál Junkers, ktorí každého chlapa len bozkáva a obchytkáva, fašista Tusk a polofašista Schulz sa ešte nezobudili a bratričkujú sa s Porošenkom, podobne ako slovenský dement Kiska-mastná hlava.

  OdpovědětSmazat
 3. Chováme se jako debilové. Náš převaděč uprchlíků je rád, že za pár dolarů je přivede k nám, pan Bakala jim nabídne byty, taky se ziskem a politici jen papouškují, co jim nařizují z USA a Bruselu.Že to občanům škodí nikoho nezajímá. Ekonomická, ekologická perspektiva je v Rusku.Naštěstí to chápe pouze náš pan prezident.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Snad naneštěstí to chápe jenom pan prezident

   Smazat
  2. Nemám důvodu nějakým způsobem schvalovat příliv běženců do naší republiky, ale i my jsme se nebránili tomu, když na příkaz světového kurvítka byly tyto státy napadány, když tam životní úroveň upadla a lidem tam jde o holý život. I nadále námi zvolení představitelé státu tuto politiku chaosu a zmaru ve světě podporují a tak se nedivím, že lidé z napadnutých států přešli do protiofenzívy a přenesou trošku té "demokracie" i na území, ze kterého toto nové blaho přichází. Byl to naprosto geniální tah, až se mi nechce věřit že ho vymysleli sami.

   Smazat
 4. http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/378742-rusky-web-omylem-zverejnil-pocet-padlych-ruskych-vojaku-na-ukrajine.html
  2000 mrtvych Rusu a 3 200 ranenych. to je ostuda, co komunisti ?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Novinky může brát vážně jen dement.

   Smazat
  2. jj, ten spolek na novinkách-Mitrofanov, Pehe a spol, to mluví samo za sebe. Je zima-může za to Putin, je horko, může za to Rusko, prší, může za to ruská agresivní politika, svítí slunce, může za to ruská armáda.

   Tak že asi tak k novinkám. Spíš je zajímavější číst tam komentáře pod články.
   J

   Smazat
  3. Umíme číst v propagandě, takže se raduješ zbytečně trolle, ale my víme, že ti penízky nesmrdí, tak proto ta tvoje angažovanost i za cenu vlastního zesměšnění. Tak si to zatím užij a věz že všeho do času.

   Smazat
  4. Jaká ostuda? Na východě Ukrajiny přeci žijí většinou Ukrajinci ruské národnosti. A já doposud neviděl nikde alespoň na fotce, že by tam byl tank pravidelné(!) ruské armády s jejími výsostnými znaky a jeho posádkuv jejích uniformách. To, že tam jsou dobrovolníci, kteří prošli vojenským výcvikem je jisté. Ale i třeba Poláci, bojující na straně Kijeva asi nejsou, nějací dobrovolníci, dělníci z továren,farmáři, dřevorubci...Je ostuda to, že se ukrajinští občané v drtivé většině mastí mezi sebou!
   Soudruh M. Radikowski(ať máte klid)

   Smazat
  5. Ještě dodávám, že o pobytu vojáků pravidelné ruské armády na Ukrajině mě nepřesvědčili ani jejich pasy ukazované Porošenkem, musíte uznat sám, hrozná mezinárodní ostuda, nevědomost a trapárna. Radikowski

   Smazat
  6. Taky se tam našli falešný zuby nějakýho ruskýho vojáka, prokazatelně vyrobený v Rusku!

   Smazat
  7. Zůstaň blbe na novinkách a nelez sem, jsi jen k smíchu. Tady tu tvou propagandu nikdo nečte, to je čtení pro takové nedomrdlé íkváče jako jsi ty.

   Smazat
 5. netušil som, že voľbu kancelára NSR potvrdzuje Kongres USA - dobré !!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pro 6:41: Jo, a to jeste neni vsechno... zjistete si neco o "Atlantikbrücke"... a bude jasne do jake miry je Nemecko pod kontrolou fasistickych uSSa - na vsech urovnich.

   Smazat
  2. Vy jste tady teda objevili Ameriku...

   Smazat
 6. Tak jak to vlastně je, mají se na Donbase konat volby, podle Minských dohod, nebo se tlačí na Rusko, aby se tam nekonaly?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Mají se tam konat, ale tlačí se na Rusko, aby se nekonaly.

   Smazat
 7. Porošenko říká každému to, co si přeje slyšet. Je to asi jediný způsob, jak vyvolat dojem nějakého ukrajinského státu.
  J. Hruška

  OdpovědětSmazat
 8. BUD JSME VE VLEKU DEBILU ANEBO GANGSTERU !!!!!
  VSE PROBIHA PODLE PRIPRAVENYCH PLANU - NEJPRVE ZNESKODNIT ARABSKE ZEME A ZNICIT VSECHNO V ZAJMU BEZPECNOSTI IZRAELE A PAK JE NA RADE EVROPA KTERA BY NEMUSELA SOUHLASIT SE ZNICENIM RUSKA A TAK SE TAKE ZLIKVIDUJE ABY SE TAM LIDE NAVZAJEM ZNICILI
  RUSKO MA DOSUD NEVYCERPATELNE SUROVINY I PUDU
  V ZAVERU TITO GANGSTERI DOSAHNOU SVYCH CILU - BUDOU JEDINYMI VLADCI SVETA A JEJICH OBYVATELE JAK ZA STAREHO RIMA JEJICH OTROKY COZ SI SAMI ZAVINILI - JSME JEN STADO OVCI


  TIM JE JEDEN Z CILU DOSZAN

  OdpovědětSmazat
 9. Ukrajina a stát????Leda slátanina v čele s Jacehnupem a Potratem,kterej si myslí,že je prezident.....leda kulový!!!!!


  OdpovědětSmazat
 10. Dík paní Spencerové! Děda.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.