Reklama

čtvrtek 20. srpna 2015

Pokoušejí se rozpoutat Spojené státy v Brazílii puč po vzoru ukrajinského Majdanu?Eugen Rusnák
20.8.2015   Hlavné správy
 V Brazílii vše jaksi nápadně začíná připomínat dění před téměř dvou let na Ukrajině. Už několik měsíců trvá doutnání majdanského puče... Počátek brazilského majdanu v režii Spojených států proti BRICS?
Opět jakási „neviditelná ruka“ přivolala do ulic brazilských měst demonstranty. „Bojovníci za demokracii“, pochopitelně, jako obvykle protestují proti korupci …
Barevná revoluce nebo Majdan pro Brazílii v režii Bílého domu?
Brazilská média porovnávají tyto události s různými pestrobarevnými revolucemi na všech kontinentech, dokonce některé vzpomínají i Ukrajinu. Prý začíná „brazilský Majdan.“

Samozřejmě, musíme zdůraznit podstatný rozdíl mezi brazilským a ukrajinským Majdanem: Demonstranti v latinskoamerickém státě nežádají vstup do Evropské unie, přece je příliš daleko, dokonce za oceánem. Zároveň, zatím neházejí Molotovy koktejly na policisty.

V ostatním se události v Brazílii nápadně podobají rozvíjení scénáře na Ukrajině. I zde vše začíná tím, že účastníci protestních akcí žádají skoncovat s korupcí v zemi a také žádají, aby prezidentka Dilma Vana Rousseff odstoupila ze své funkce, prý ztratila důvěru občanů.

Analytici mají opačný názor: V současnosti se situace v zemi stabilizovala a v každém případě je lepší než před několika měsíci. Země se stala členem mocného ekonomického spolku BRICS a má docela zajímavé perspektivy. Proč tedy právě teď určité síly žádají odstoupení prezidentky?

A zase je zatím ropný průmysl, tedy zájmy Spojených států

Domácí média si všímají zajímavého propojení politických, sociálních a ekonomických požadavků účastníků protestů. Poukazují na to, že opozice věnuje až překvapivě příliš velkou pozornost domácímu ropnému koncernu Petrobras.

Opozice obviňuje Dilmu Vanu Rousseff a její stranické kolegy z levicové a mírně protiglobalistické Strany pracujících v tom, že uzavřeli „pochybné smlouvy“ a poškozují ekonomiku země.

Mnozí brazilští ekonomové však mají opačný názor a příčinu protestů a nespokojenosti opozice vidí úplně někde jinde. Někteří to dokonce vysvětlují „vnějšími příčinami“: Tím, že Brazílie jako členská země BRICS „šlápla některému mocnému sousedovi na vřed …“

Je to boj proti BRISC za peníze Američanů?

Někteří brazilští analytici a média se dokonce domnívají, že opoziční „bojovníci proti korupci“ útočí především na BRICS, snaží se Brazílii z tohoto spolku vytrhnout, a proto by chtěli sesadit z funkce i brazilskou prezidentku, která aktivně podporuje účast Brazílie ve skupině BRICS.

Zdá se, že i v této kapitole brazilský „Majdan“ připomíná svého staršího „ukrajinského bratra …“

17 komentářů :

 1. Už by to chtělo konečně rozpoutat majdan v říši zla, tam kvete korupce, mohla by nám o tom povědět světice a kandidátka na presidentku Hitlary, tu si "koupily" jejich zdravotní pojišťovny.

  OdpovědětSmazat
 2. Jojo. Za jakýmkoli protestem proti větchušce stojí vždy USA. USA mají stovky agentů v každě zemi. V BRICS se přece všichni mají skvěle, jsou šťastni, spokojeni a bez problémů. Nějakej Čech odněkud z paneláku to přece musí vědět líp než Brazilci. Všechny protestující bych nechal exemplárně potrestat jako agenty USA!

  Tento fanatismus různých anti-ami pisálků je už skutečně chrobný.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vy jste buď blbej nebo navedenej, podle vás se mají skvěle především v USA ! Když USA mají v zahraničí 170 vojenských základen, tak nějaké stovky agentů- kolaborantů je nemůže položit!

   Smazat
  2. 15:27

   Človíčku, uvědomte si, že 200 milionová Brazílie je relativně velmi chudá země s obrovskými majetkovými rozdíly, kde řádí gangy, unášejí se lidi, vládne korupce.
   Místo papouškování nesmyslů ze stranických příruček byste měl raději cestovat, poznávat. Vy jste schopeni tvrdit, že dobrá životní úroveň je i v Indii.
   A to myslíte opravdu vážně, že v Brazílii protestují vojáci z US základen? Bože...

   Smazat
  3. Človíčku z 15:36,co kdyby ses podíval trochu do minulosti. Víš jak to v Brazílii vypadalo před 15, či 40 roky? Kdy fašistická chunta vládla za podpory USA. Slumy a zločinnost tam nevznikly za posledních 15 roků, ale mnohem dřív. Konstatovat, že levicová vláda nezvládla s tím nedokázala za 10 let nic udělat je neinformovanost a hloupost dohromady. Stejné slumy jsou i v blahobytem přetékajících USA. Vy jste schopen tvrdit, že ten problém vznikl za posledních 10 let a předtím byla Brazílie ráj na zemi. Ach ty svatá prostoto.

   Smazat
  4. 1) 2. demokratické období, tzv Nová republika, trvá už od roku 1985, takže již 30 let a ne pouhých 10 jak tvrdíte.
   2) Z toho co tvrdíte vyplývá, že demokratické období je úspěšné období.
   3) Má to snad znamenat, že lidi budou držet hubu a krok a všechno věrchušce povinně odkývat? Ale to už se dostáváme z demokracie zase k té vojenské juntě. Tak si vyberte co je vám tedy bližší.
   4) V USA NEjsou stejné slumy a když tak v naprosto minimálním, s Brazílií nesrovnatelném množství. Směr migrace, Jižní a Střední Amerika-USA, hovoří jasně.

   Smazat
  5. Kdejakej Čech z paneláku ví velmi dobře z mnoha skutečností i faktů, že USA je říší zla, rozsévající to nejhorší zlo po celém světě. Jenom tvorové zlem prolezlí skrz naskrz to popírají a popírají.

   Smazat
  6. Já žiji ve vile a vím to samé. Kde bydlíš ty, příteli? Pod mostem nebo v psí boudě u jumerické ambasády?

   Smazat
 3. Osobně nevím, jak se k článku postavit. Tady se odvolávají na analytiky...vzpomeňme si, že u nás se mnohé komentáře analytiků rozhodně neshodují s většinovým cítěním obyčejných lidí.Bylo tam MS ve fotbale, chystá se olympiáda, prostor pro nárůst korupce jako dělaný.Je to země z téměř druhého konce světa, i když obrovská, mnoho informací z ní nemáme.
  Každopádně by bylo fajn zastavit kácení lesů, a ustabilizovat chod státu tak, aby byla zajištěna spokojenost co možná největšího vzorku obyvatel.

  OdpovědětSmazat
 4. Pardon, věta "Konstatovat, že levicová vláda nezvládla s tím nedokázala za 10 let" má znít "Konstatovat, že levicová vláda s tím nedokázala za 10 let"

  OdpovědětSmazat
 5. JE NUTNÉ URYCHLENĚ IZOLOVAT USA OD OKOLNÍHO SVĚTA DĚLAJÍ NA ZEMI JEN BORDEL !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. USA ničí a vyvolávají chaos na celé planetě.Zatím se jim to daří.Doma mají klid a pohodu.Do Evropy financují a organizují příliv migrantů pro její oslabení jako konkurence a vyvolání chaosu díky multi-kulti rozdílnému složení obyvatelstva a vše dokoná smlouva TTIP, kdy EU spadne pod diktát USA se vším všudy, včetně US legislativy implantované do EU až po komunální úroveň.Mají to pekelně dobře vymyšlené.Není ani potřeba lidem nahánět strach a respekt, kdo v Evropě vládne silou, svými alegorickými konvoji s historickou archaickou technikoü.

   Smazat
 6. Spojené státy strkají rypec a rozvrtávají státy jak jen to jde. Mohou za většinu otřesných situací v mnoha zemích a mají prsty v dosazování k moci řady zvrhlých diktátorů. Stojí takřka vždy na straně utlačovatelů, které vehementně podporují. Vraždí své prezidenty i kandidáty na prezidenta, kdykoli se jim znelíbí. Mají na svědomí vznik IS, výcvik teroristů, vznik rudých gard v Kambodži, potažmo tamější genocidu. S genocidami přichází do přímého styku nejčastěji ze všech zemí. Pokud je sami nerealizují, mají na nich nezadatelný podíl. Bez kouska slitování, s čistým americkým svědomím.

  OdpovědětSmazat
 7. USA jsou nositeli a šiřiteli toho nejhoršího, nejhnusnějšího, nejkrutějšího, nejbezohlednějšího čirého zla.

  OdpovědětSmazat
 8. http://www.netsocan.cz/socan/num07814/amarina%20%281%29.html#amarina%20%281%29
  ceny v brazilii se zvysuji neuveritelne. korupce zasahuje uz hodne vysoko
  niceni amazonie je tragedie

  OdpovědětSmazat
 9. \
  Eduardo Cunha, the speaker of Brazil’s lower house of Congress, was charged on Thursday with corruption and money laundering in connection with the sprawling Petrobras scandal
  http://foreignpolicy.com/?utm_source=Sailthru&utm_medium=email&utm_campaign=New%20Campaign&utm_term=*Morning%20Brief

  OdpovědětSmazat
 10. Už by, alespoň většina lidí přemýšlejících svým mozkem, měla pochopit, že třídní boj nebyl, není a nebude výmyslem nějakých chorých ideologů. Že jde o realitu celé historie lidstva, která probíhala ve formě různých sociálních bojů ve formě rebelií, vzpour, revolt, ba až revolucí. Nyní, v globalizujícím se světě, hledá onen sociální střet svou novou formu. Základní sociální konflikt je vždycky oživen, když se sociální rozdíly zvýší do nesouměřitelných poměrů. Právě v současnosti jsme tedy svědky a rovněž účastníky, další etapy sociálního boje, který ještě ani nemá přesné pojmenování, ale je realitou. Nesmiřitelnost jeho jednotlivých aktérů je toho nejlepším důkazem. Řešení je několik, ale s vysokou pravděpodobností žádné bezbolestné. Největší boháči, kteří jediní mají skutečnou moc, opřenou o služebné politiky a dobře placené žoldnéře, se své pozice nevzdají tak, jak ty proklínané „komunistické“ vlády, když pochopily, že je lidé už nechtějí.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.