Reklama

úterý 4. srpna 2015

Přebytek státního rozpočtu roste


Zbyněk Fiala
4.8.2015 zdroj

Státnímu rozpočtu nejvíc pomáhá snaha načerpat co nejvíc z evropských fondů, než se ruka se starým přídělem za pět měsíců uzavře. Mnohé podnikatele vyděsila vyhlídka elektronické evidence tržeb, jak je patrné z vyššího výběru korporátní daně a pojistného. Méně je na plnění rozpočtu vidět hospodářský růst, ten víc pomáhá zaměstnanosti.


Prudký pokles míry nezaměstnanosti na 5,0 procenta a rostoucí přebytek státního rozpočtu na 25,7 miliardy korun, to jsou dva úspěchy Sobotkovy vlády, kterými rozčeřila sezónu prázdninových veder. Pomohly k tomu extrémně příznivé podmínky, zejména nízká cena ropy (podle prognózy MF bude letos o čtvrtinu levnější než loni), mimořádný příliv evropských peněz a pokračující období prakticky bez inflace. K neúspěchům patří bezradnost vlády ve vztahu k uprchlíkům (přestože jsme pro ně jen nezajímavý průchoďák) a ještě větší bezradnost ve vztahu k české měně. Přesněji, ohromuje její neochota vyvolat konflikt s ČNB, která setrvačně pokračuje v intervencích v neprospěch koruny už jen proto, aby „neztratila tvář“.

http://www.mfcr.cz/cs/aktualne/tiskove-zpravy/2015/pokladni-plneni-leden-cervenec-22170

http://www.mfcr.cz/cs/aktualne/tiskove-zpravy/2015/ministerstvo-financi-vydava-cervencovou-22147

https://www.czso.cz/csu/czso/cri/zamestnanost-a-nezamestnanost-podle-vysledku-vsps-2-ctvrtleti-2015


Levná koruna zdražuje dovozy, a protože naše ekonomika je mimořádně dovozně závislá (v prvním čtvrtletí rostl dovoz rychleji než vývoz), sype písek do soukolí. Co horšího, uměle oslabená koruna konzervuje to nejslabší v ekonomice, protože fakticky dotuje export neschopný konkurence. Zároveň blokuje posuny k vyšší přidané hodnotě, protože zdražuje dovážené technologie. ČNB by se mohla bránit, že nafukuje evropské fondy pro ČR, protože ty nám byly přiděleny v euro. Dostaneme tedy víc korun. Jenže to by mělo smysl, kdyby se korun nedostávalo. Pravý opak je však pravdou, v reálu zůstane nějakých sto miliard korun z dobíhajícího finančního období nevyužito.

Věnujme se raději těm lepším číslům. Statistických nezaměstnaných ubylo a zaměstnaných přibylo. V červnu jejich počet překročil 5 milionů osob, to už tu dlouho nebylo. Jsou do toho zahrnuti i podnikatelé, kterých je u nás skoro 900 tisíc, z toho 700 tisíc jsou sólisté, podnikatelé bez zaměstnanců. Jejich počet vytrvale roste. Část mohou tvořit spíše „švarcisté“, kteří jsou fakticky zaměstnanci, jen s tím rozdílem, že z ně zaměstnavatel neplatí pojistné. Další možná věří, že v pozici podnikatelů spíše seženou nějakou práci – kterou nemají. Zneklidňuje totiž postavení ČR na špici evropského žebříčku podle počtu podnikatelů bez zaměstnanců – hned za Řeckem, Bulharskem a Rumunskem.

https://www.czso.cz/documents/10180/20568827/czam080315analyza.pdf/e2611dce-7fa5-49dd-a4db-6b0bb8652243?version=1.0

Červencový přebytek státního rozpočtu (25,7 miliardy korun) je nafouklý hlavně dvakrát větším přírůstkem evropských fondů (o 49,3 miliardy korun), ale vedle toho zaznamenáváme vyšší výnos korporátních daní (o 5,3 miliardy korun) a zejména vyšší platební morálku u pojistného (o 12,4 miliardy korun).

Naplňuje se předpověď, že zákon o elektronické evidenci tržeb začne působit už ve chvíli, kdy se o něm začne mluvit. Ti opatrnější raději přistoupí na pravdivější vykazování už teď. Dovedou si totiž představit, jak by kontrolory navnadil pozdější skok v platbách. Proroctví pravice, že to bude k ničemu, tak vypadá stále méně přesvědčivě.

Ostatně Ministerstvu financí se povedl jeden takový pěkný skok, kvůli kterému se teď na něj slétají kritici jako vosy na hrušku. V loňském roce odmítalo vyplácet odpočty DPH a pomohlo si tak rychlou cestou k velkému jásotu nad rozpočtovým přebytkem. Jenže své odmítání platit neustálo, zaplatit musí, a tak mu vznikla díra v letošním inkasu DPH. Kraje a obce řvou, jsou na výběru DPH závislé. Moc tu nepomáhá uklidňování tvrzením, že do konce roku se to nějak srovná.


14 komentářů :

 1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
 2. To je dobře,že řvou!Aspoň ví,vč. hejtmana Haška, kdo v této zemi vládne!
  Ještě by to chtělo předělat samosprávu a zrušit darmožrouty VÚSC.Není přeci možné do nekonečna živit 15 vlád.Jedna vláda má snahu šatřit a 14 krajských vlád jen rozhazuje i když státní kase se nedostávají chechtáky.

  OdpovědětVymazat
 3. Zdá se, že ten Babiš ty finance vede nejlíp ze všech porevolučních ministrů.
  Není sice všechno úplně bezvadné, ale pokrok oproti předchozím ministrům je to značný !!!
  SID

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, všechna čest!, alespoň jeden z nich - zdá se - dělá víc pro státní rozpočet než jen pro svou "vilku kdesi v Čechách, na Moravě (či Dubaji)...
   Být však lepším než byl Kalousek coby předchozí laureát meziárodních prestižních cen (za společenský rozvrat, zadlužování republiky a osekávání sociálního státu) asi není až tak velká výhra.
   Uvidíme koncem roku a v letech dalších.

   Vymazat
 4. Zajíci se sčítají až po honu. Někde jsem četl, že ve statistikách nejsou započítané platby, které stát provádí až v pozdějších etapách roku.

  Ne, že bych byl nadšen. Pro mě je stát v přebytku totéž jako zloděj v přebytku, a jakýkoliv obdiv ke státu je jen stockholmský syndrom.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zapomněl jsem ještě dodat, že vzhledem k různým zvedáním minimálních mezd a platů ve státní sféře, státní rozpočet pravděpodobně v přebytku nebude, naopak potřebuje vyvolat další inflaci, aby zakryl schodek.

   Vymazat
 5. Tak snad to konečně bude někde vidět - ne? Vsadím botky, že na všem možném, jenom na zvýšené životní úrovni občanů ne. Nemocní zakomplexovanci kteří v ČR penězům vládnou, si nejdřív zase naberou sami kolik uznají, pak budou přemýšlet do jakých pičičáren ještě investovat, a že by mohli hlavně a konečně přidat občanům, tj. uzákonit pravidelné zvyšování minimálních mezd a důchodů ne o bagatelní drobné findy, ale aby se konečně plošně úroveň všech našich občanů přiblížila té německé. Slibují nám to už pětadvacet let, kvůli těmto slibům jsme jim odpískali výměnu stranických kádrů v roce 1989 - a zatím hovno. A ticho po pěšině.Nějak jsme zapoměli, že tihle darebáci nikdy nepřipustí, aby se všichni občané měli přibližně tak dobře jako oni, protože k čemu by jim potom byla jejich moc? K čemu by jim byly jejich věčný intriky? Jejich snobství? Jejich vyvyšování a vytahování se nad ostatní, a jejich extrabuřty, na kterých si zakládají už déle než padesát let? Takový Kalousek se vždycky viditelně orosil odporem, kdykoliv žvanil o "rovnosti" mezi občany ( a že o tom žvanil často) a vždycky zdůrazňoval, že je to prostě vyloučené. PROČ? Protože zakomplexovaný psychopat nemůže žít, aniž by se cítil jako nadčlověk, proto také tak uříceně usilují o moc a jdou za ní doslova přes mrtvoly. Takže - s těmahle pohrobkama dolistopadových křivopřísežných komunistů, kteří se nechali po výměně stranických kádrů dotáhnout k moci veksláky, herci, zpěváky, a další zneuznanou havětí, nikdy nebude mít rozpočtový přebytek i kdyby byl obrovský, jako prosperita a růst HDP žádný vliv na životní úroveň občanů. Až všichni tihle bývalí rudí zakomplexovanci vychcípou, se to snad srovná, ale to je ještě běh na dlouhou trať. Teď mají zhruba věk mezi padesátkou a šedesátkou, někteří, kteří se od ranného mládí naučili jen politikařit, žvanit, krást a lhát a jinak jsou nepoužitelní k jakékoliv reálné práci pro společnost, jsou i mladší.

  OdpovědětVymazat
 6. Omyl vážený pane, vyšší životní úroveň z růstu HDP mít budou, ale jen ty skupiny, které se na něm nepodílejí. Čili státní úředníci a veškerá parazitující pakáž. Tím nemám na mysli doktory, ale jen a jen ouředníky a politiky.
  Soukromá sféra, která ten růst HDP vytváří buď zůstane na svém a nebo jim budou platy poníženy.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Úředníci určitě na tom vydělají, ale jelikož jsem často v terénu vidím, že mzdy letos rostou všude - strojírenství, stavebnictví i zpracovatelském průmyslu.
   Samého mě to překvapilo, ale na konci roku budou výkazy pravděpodobně překvapivě dobré.
   SID

   Vymazat
 7. prasata laudát,benda,kalousek, a další podobní zmetci už natahují pracky a chrochtají u žlabu tak takovým bych nakopal prdel !!!!!!

  OdpovědětVymazat
 8. A co když centrální banka svými intervencemi jen nepozorovaně sleduje cíl Miloše zemana a to přijmout euro. Nejsem žádný ekonom, ale zaslechl jsem něco v tom smyslu, že před přechodem na euro musí být nějaký čas stabilní směnný kurs. No ty intervence mi právě v tomto vztahu dávají velký a logický smysl. Ale jsem jen laik a určitě se pletu.

  OdpovědětVymazat
 9. Euro nebo koruna -vsjo ravnó. Máme mít hovno v korunách nebo v eurech, vyjde to nastejno. A od tý chorý smečky politických a vládních teroristů nelze čekat nic pozitivního.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. kdy to ukončíme DEFENESTRACÍ sneseme teda hodně ale ty kurvy už jsou přezrálý parlažumpa je je zasviněná přebytkem parazitů laudátobendovskýho typu / vyházet z oken a volit přímou volbou a jen podle okresů a těch je polovina co těch zmetků v žumpě

   Vymazat
 10. S výpadkem příjmů z DPH si stát v čele sBabišem poradil po bolševicku,jak jinak, na úkor zemědělců,to známe z 50.let.
  - zablokoval výplaty záloh dotací, budou vypláceny místo v říjnu až vprosinci, odhadem +10MLD
  - přenesenou danˇvou povinností na obilniny,kdy zemědělci účtují odběratelům ,tedy i Babišovy ,cenu bez daně cca + 3MLD

  Hlavně ,aby bylo na nafouknuté státní výdaje!

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.