Reklama

pátek 7. srpna 2015

Rusko přitvrdilo v boji s ISILo

Alena Mikulášková 
7. 8. 2015  E-republika

Nejstrašnější zbraní ISIL nejsou sebevražední atentátníci, ale právě ideologie, která mu umožňuje vtáhnout do svých řad dokonce i lidi ze vcelku úspěšných zemí, s nejvyšším vzděláním a, zdálo by se, se skvělou životní perspektivou. Sekulární a odidealizovaný Západ naneštěstí není schopen čelit takové ideologii.


Jak už jsme psali v článku Speciální služby proti Islámskému státu: Úder hrozí celému světu, proběhlo 29. - 31. července 2015 v Jaroslavli Zasedání velitelů speciálních služeb, orgánů bezpečnosti a pořádkových orgánů zahraničních států – partnerů FSB RF, jehož hlavním tématem bylo sjednocení akcí proti uskupení Islámského státu, který je v Rusku na seznamu teroristických organizací. O tom, co je to ISIL a jakým způsobem vznikl, si můžete přečíst v dalších našich článcích, např. zde a zde.
 

Domácí fronta

1. srpna 2015 začala svou práci horká linka Společenské komory Ruské federace (polovládní organizace zabývající se především "potřebami a zájmy občanů"), která bude monitorovat akce aktivistů v Rusku zakázané organizace Islámský stát s cílem zamezit doplňování teroristického uskupení o nové kádry. Horká linka bude sbírat informace o verbířích uskupení, odhalovat agenty a agitátory ISIL a také pomáhat těm občanům, kteří se střetnou s psychologickým nátlakem verbířů.

Do Islámského státu odjíždějí stovky lidí z celého světa. Nejen z tzv. rozvojových zemí, ale také z USA, zemí Evropské unie a dokonce i z Ruska s významnou muslimskou menšinou (6,5 % obyvatel podle sčítání obyvatel z roku 2012). ISIL má sice lživé a kruté, ale přitom jasné a pochopitelné ideály. Některým mladým lidem se mohou zdát jako přitažlivé, protože jsou "obaleny" - jak je to u ideologií obvyklé – vcelku optimistickými idejemi spravedlnosti, rovnosti, řádu apod.

Nejstrašnější zbraní ISIL nejsou sebevražední atentátníci, ale právě ideologie, která mu umožňuje vtáhnout do svých řad dokonce i lidi ze vcelku úspěšných zemí, s nejvyšším vzděláním a, zdálo by se, se skvělou životní perspektivou. Sekulární a odidealizovaný Západ naneštěstí není schopen čelit takové ideologii. Nad ideou je možné zvítězit pouze jinou – silnější – ideou. Dříve jí snad mohlo být křesťanství, ale na Západě se ho podle všeho dávno zřekli. Kromě konzumního blahobytu nemůže svým lidem slíbit nic jiného. A jak je známo, nejen chlebem živ je člověk.

To je důvod, proč je tak důležitá příprava operátorů připravované horké linky. Budou to profesionální psychologové, kteří se k tomu, aby mohli skutečně efektivně čelit isilovské propagandě, musí zevrubně seznámit se základními myšlenkami islámu. Musí chápat, že ISIL není islám a že se psychologická válka radikálů ISIL opírá o staré dobré metody manipulace a dezinformace: záměnu rolí, obvinění a démonizaci cíle a jeho stoupenců. Jen tak může horká linka odvrátit stovky, možná dokonce tisíce ruských občanů od vstupu do řad ISIL.
 

Diplomatická fronta

3. srpna ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov na katarském setkání se svým americkým kolegou Johnem Kerrym a ministry zahraničí ze zemí Perského zálivu odhalil plán prezidenta RF Vladimíra Putina na boj s Islámským státem, jehož cílem je "…vytvořit širokou protiteroristickou frontu na základě mezinárodního práva s cílem postavit nadějnou bariéru teroristům v Sýrii, Iráku a jiných zemích regionu." Ruská strana tvrdí, že "jenom letecké údery nestačí" a že "je nezbytné formovat koalici stejně smýšlejících", tzn. těch, kteří "na zemi se zbraní v rukou čelí teroristické hrozbě, což zahrnuje syrskou a iráckou armádu, ale i Kurdy".

Podle zdrojů z diplomatických řad je pro Moskvu principiálně důležité, aby koalice disponovala mandátem RB OSN. Tomuto tématu je ruský prezident rozhodnut věnovat zvláštní pozornost během svého vystoupení při zahájení 70. zasedání Valného shromáždění OSN v září v New Yorku.

Jak se prezidentu Putinovi podaří prosadit své plány v situaci, kdy Turecko bombarduje pozice Kurdů, Američané se chystají na otevřený konflikt s Asadem a ruští generálové hovoří o připravenosti vyslat do Sýrie výsadkáře, je ovšem velkou otázkou. Na čem se ve skutečnosti Lavrov a Kerry dohodli v Kataru, to zřejmě dříve či později poznáme podle vývoje na bojištích od Ukrajiny po Sýrii.


 
Zdroje:

Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 580 Kč
Pokud chcete na provoz webu E-republika přispět, klikněte zde. Děkujeme!

Související články:

8 komentářů :

 1. Neuvěřitelnou myšlenku v PL vypustil O.Neff. IS nepodporují jen fanatici ale i slušní lidé, kteří jen (!) nemají rádi bílé. Nikdy jsem nepochyboval o tom, že Kukluxklan(ochrana proti negrům) v Americe se skládá vždy ze slušných, úctyhodných a vzdělaných lidí. Až tady založí podobnou organizaci na ochranu proti cikánům tak tam rozhodně vstoupím. Hlavně když tam nebudou žádní rasisti. M.Radikowski.

  OdpovědětSmazat
 2. Žijeme v bouřlivém 21. století pod hrozbou vzájemného civilizačního náboženského střetu, denně čelíme pokusům o vyhlazení lidstva nebo alespoň snížení počtu populace o miliardy. Dnes se nebojuje pouze konvenčními zbraněmi, ale i méně viditelnými biologickými, proto se nedivím, že Putin nařídil likvidaci neoznačených potravin z EU, byť pro někoho lákavých a nepochopitelných. Zapomínáme ovšem, že se již desítky let dělají pokusy na hromadném vyřazování velkého počtu obyvatel pomoci baktériálních účinků, záměrným vyvoláním různých epidemií a onemcnění prostřednictvím vody, vzduchu (chemtrails), potravin a dalších nekonvenčních zbraní hromadného ničení.

  OdpovědětSmazat
 3. Článek u mne vyvolal otázku, zda Ti co u nás podporují migranty to dělají z pouhého "idealismu" nebo zcela úmyslně - souhlasí s ideologií ISIL ? L.S.

  OdpovědětSmazat
 4. Soudruzi na aktualne.cz nám již zřejmě definitivně zrušili možnost diskutovat pod články.
  P. Fendrych, hrdina všedního demokratického dne,
  neúnavný bojovník pro Putinovi, igelitovým taškám
  a odpůrcům upchlické invaze si tentokrát bere na paškál
  fanoušky a jejich transparent, který by se jinak docela snadno
  ztratil v nějakém satiristickém časopise jako třeba Charlie Hebdo.
  Ovšem on v tom samozřejmě vidí "dotahování" prezidenta Zemana
  a rejdy extrémní pravice.
  Předpokládám, že on má již beztak rezervovánu lukrativní umístěnku
  do hotel-bunkru Ptyč. Tipoval bych to na kamrdlík pro uklízečku
  hned vedle záchodků. Takže to, co se bude dít na povrchu, od kterého
  bude odstíněn několika metry betonu, ho zas tak pálit nebude.
  Doufám, že až my za pár let budeme na opačné straně plotu
  uprchlických táborů (to už se nebudou jmenovat uprchlické, ale
  převýchovné), ztratí za nás také nějaké to sluníčkové slůvko.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. idiot chválí Kisku, který jde proti většině. Jenže bagážista zapomíná, že to není demokracie, ale diktatura

   Smazat
  2. Jen pro zajímavost, ,,Kiska´´ v Ruském jazyce je to samé,jako v angličtině ,,pussy´´,tak si říkám,že byl možná preferovaný Washingtonem pro své výstižné jméno...

   Smazat
  3. Jen pro zajímavost, ,,Kiska´´ v Ruském jazyce je to samé,jako v angličtině ,,pussy´´,tak si říkám,že byl možná preferovaný Washingtonem pro své výstižné jméno...

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.