Reklama

pondělí 3. srpna 2015

Speciální služby proti Islámskému státu: Úder hrozí celému světu



3.8.2015   IA Regnum a E-republika

Teroristé Islámského státu mohou udeřit v jakémkoli regionu světa, ale podle názoru expertů existují území s velmi vysokým a velmi nízkým rizikem.

Ve středu, 29. července 2015, bylo v Jaroslavli zahájeno Zasedání velitelů speciálních služeb, orgánů bezpečnosti a pořádkových orgánů zahraničních států – partnerů FSB RF. 

Akce trvala dva dny, účastnilo se jí 92 delegací ze 64 zemí. Své představitele na zasedání vyslaly OSN, ŠOS, SNS a dokonce i EU. Hlavním tématem jednání bylo sjednocení akcí proti uskupení Islámského státu, který je v Rusku vyhlášen teroristickou organizací.

Akce se účastnily delegace CIA, FBI, Národního protiteroristického centra USA, speciálních služeb Německa, Francie, Číny, Indie, Izraele, Saudské Arábie.

Při zahájení XIV. Konference vystoupil ředitel Federální bezpečnostní služby Ruska Alexandr Bortnikov. V dnešních dnech Islámský stát podle jeho slov připravuje své vojáky vskutku masově a v důsledku toho se dá očekávat, že teroristé budou směřovat do jiných zemí proto, aby tu rozvraceli bezpečnost těchto států zevnitř.
 

Islámský stát míří do celého světa.

"Příprava cizích vojáků-teroristů je masová. ISIL poté, co sjednotil pod svým praporem různorodá teroristická uskupení, aktivně verbuje nové sympatizanty v celém světě," řekl Bortnikov.

Podle jeho slov teroristé, kteří prošli v táborech ISIL psychologickou průpravou a diverzně-teroristickou přípravou, následně získali vojenskou zkušenost v "horkých bodech" a využívajíce kanálů nelegální migrace se nyní "rozbíhají" po naznačených oblastech: "Jejich cílem je vytvoření konspiračních buněk, verbování vojáků, podrývání vnitřní bezpečnosti a teritoriální celistvosti státu."

Přitom si Bortnikov postěžoval na to, že světové společenství na podobné projevy terorismu nereaguje dostatečně rychle: "Islamisté toho využívají, upevňují své pozice na Blízkém východě a v severní Africe a míří do Evropy a Asie. Bandité přešli od taktiky nanášení přesných úderů k uskutečňování plnohodnotných válečných operací a vedení vojenských akcí s použitím těžkých druhů zbraní."


Za úspěchem ISIL stojí internet a zdroje financování

Šéf FSB zdůraznil, že představitelé Islámského státu aktivně využívají internet, kde rozšiřují ideje radikálního islámu se zvláštním důrazem na svoji zdánlivě mesiášskou roli a vyzdvihují teror jako jediný způsob boje proti nevěřícím: "Důmyslně využívají růst nedůvěry občanů ke státním strukturám, zklamání ze ztráty tradičních křesťanských a muslimských hodnot, pohlaváři a verbíři ISIL se snaží mobilizovat pod svým praporem široké masy obyvatelstva, přičemž sázejí především na mládež."

Přitom Bortnikov poznamenal, že financování Islámského státu se zabezpečuje pomocí obsazení ropných nalezišť a plynovodů v Sýrii a Iráku, nezákonného obchodu s energetickými zdroji, také získáváním finančních bonusů od svých zahraničních příznivců.
 

Společným úsilím k boji s terorismem

Zdravici účastníkům zasedání poslal i prezident Ruska Vladimír Putin. Vyjádřil znepokojení nad rostoucí aktivitou Islámského státu v celém světě, zvlášť v regionech Blízkého východu a severní Afriky.

"Vaše fórum, na kterém se sešly delegace z desítek států, už mnoho let představuje žádoucí prostor pro posouzení širokého spektra profesionálních problémů, výměny zkušeností a vypracování nejefektivnějších modelů spolupráce," píše se v textu zdravice, kterou přečetl Alexandr Bortnikov.

Putin poznamenal, že téma setkání v Jaroslavli je velmi aktuální a ž konference je věnována otázkám efektivní reakce na globální výzvy: "Zvláštní nebezpečí dnes představuje rostoucí teroristická aktivita, přerůstání kriminální činnosti radikálních uskupení do mezinárodní organizované zločinnosti. Neobyčejné znepokojení vyvolává situace na Blízkém východě a v severní Africe. Teroristé se pokoušejí využít tento region jako svůj prostor, verbují a učí nové vojáky, kteří mohou být použiti pro destabilizaci jiných států."

Prezident Ruska je přesvědčen, že dosáhnout značných výsledků v boji s rostoucí hrozbou je možné pouze cestou důsledné a systémové práce a společně sladěného úsilí – na pevném základě mezinárodního práva.

Hlava státu zvlášť zdůraznila, že promyšlené a konstruktivní diskuse "seriózně přispějí k upevnění partnerství mezi speciálními službami a pořádkovými orgány našich zemí."
 


Úder hrozí Evropě a Rusku

Pro teroristy z Islámského státu neexistují výjimky, co se týče útoků a verbování přívrženců – jsou zaměřeni jak na Evropu, tak na Rusko a Asii. Toto mínění v rozhovoru s korespondentem IA Regnum vyjádřil vedoucí oddělení pro evropskou bezpečnost Institutu Evropy Ruské akademie věd Dmitrij Danilov. "ISIL nedělá výjimky mezi evropskými zeměmi, i když je možné zmínit v prvé řadě země jihu EU: Francii, Itálii, Španělsko, Německo, možná Řecko. Za hranicemi ještě Turecko jako člen OBSE a NATO. Nevylučoval bych ani Rusko, protože z čistě geografického hlediska je akční zóna ISIL dostatečně blízká ruskému teritoriu. A z hlediska geopolitického – mám na mysli ruské zájmy a styky se střední Asií – se Rusko nemůže chápat jako terra incognita," řekl Danilov. Nepochybuje o tom, že střední Asii a Kavkaz lze v tomto ohledu chápat nejen jako kanály pro bezprostřední průnik Islámského státu, ale i jako další možná….. "Abyste oslabili nepřítele, musíte ho oslabit zevnitř. V tomto smyslu jsou pro ISIL Evropa a Západ nepochybní nepřátelé. Proto se ISIL snaží bezprostředně oslabit frontu boje proti sobě a rozložit ji zevnitř. V tomto kontextu je plně přirozené, že základní cíle ISIL jsou klíčové země tzv. kolektivního Západu neboli Euroatlantického společenství."
 

Balkán ne, ale Asie

Ředitel centra analýzy blízkovýchodních konfliktů Institutu USA a Kanady Alexandr Šumilin je přesvědčen o tom, že na rozdíl od balkánského regionu jsou střední Asie a Zakavkazsko nejvhodnějšími zónami pro rozšíření činnosti ISIL. "Pod hrozbou možného úderu se nacházejí stále tytéž země a není jich mnoho: Velká Británie, Francie, Německo, trochu Itálie, Španělsko. Jsou země s velkým množstvím muslimských enkláv. Pokoušejí se je zapojit do činnosti a umístit mezi ně své agenty – tak tomu bylo vždycky. Nic nového nevymysleli. Pod hrozbou napadení se nacházejí vůbec všechny země, to může být také pravda, i když si nemyslím, že Polsko nebo Bulharsko někoho silně vzrušují. Celkem vzato jsou to především tahouni z řad evropských zemí a země, v nichž se koncentrují muslimská společenství," řekl korespondentovi IA Regnum Šumilin.

Podle jeho slov nejsou balkánské země v tomto ohledu pro ISIL prvořadé: "Šance tu jsou vždycky, ale tady jich je minimum. Vysvětlení je prosté: muslimům z Bosny a Kosova byla přiznána jejich práva a identita. Liší se od muslimů ze severní Afriky a Blízkého východu tím, že žijí v zóně umírněného a dokonce slabého islámu a islamismu. Jestliže budeme hovořit o normálním, umírněném a radikálním islámu, Balkán se nachází v zóně normálního islámu. Pracovat tam jako kazatel radikálního islamismu je mnohem složitější než ve Velké Británii nebo Francii. Titíž muslimové z Bosny se mohou stát oběťmi, ne sympatizanty ISIL."

Šumilin souhlasil s míněním expertů v tom, že základní hrozba ISIL na adresu Ruska může přijít ze strany Kavkazu a střední Asie. "Tato situace je dána historickými, demografickými příčinami, variantní radikalizací islámu. Situace zde je protikladná Balkánu: jestliže ten je zónou klidu, obtížnou pro práci ISIL, zóna Zakavkazska a střední Asie je vhodná pro extremisty jako žádná jiná." Připomeňme si, že Islámský stát je podle mínění světového společenství dnes největší hrozbou pro obyvatelstvo celé planety. Teroristická organizace působí především na území Iráku a Sýrie. V červnu 2014 vyhlásila světový chalifát. Vojáci Islámského státu vedou akce v řadě vojenských konfliktů, ale také uskutečňují teroristické akty. Kromě toho se ISIL zabývá verbováním nových přívrženců po celém světě.

Poznamenejme také, že v Rusku je Islámský stát prohlášen za teroristickou organizaci a je zakázán.


Překlad: Alena Mikulášková

Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč
Pokud chcete na provoz webu E-republika přispět, klikněte zde. Děkujeme!





 

Související články:

13 komentářů :

 1. Pravý sektor na Ukrajine prezentuje úplne nové vojenské pick-upy. Kto to financuje?
  http://www.hlavnespravy.sk/pravy-sektor-na-ukrajine-prezentuje-uplne-nove-vojenske-pick-upy-kto-to-financuje/652651

  OdpovědětSmazat
 2. Najviac sa zapaja CIA FBI ved prave tieto teroristicke zlozky potporuju ISIL.Skurvena amerika este ze Basar Asad Hamas a bojovnici z jordanska turecka a iranu bojuju proti tejto AMERICKEJ TAJNEJ ARMADE.

  OdpovědětSmazat
 3. My všichni blbečci co makáme( nemyslím politiky ANO) a platíme nehorázné daně v EU i USA.

  OdpovědětSmazat
 4. No a protože takzvaný islámský stát je de facto odnož USA ( jimi cvičený a vyzbrojený fackovací panák, na kterého se všechno pak případně svede) tak je to logické jako facka. Ano, mohou zaútočit kdykoliv, kdekoliv.Ano, vyhrožují dnes už celému světu, ano, vydírají tu část světa,kterou se jim povedlo zadlužit, v dalších částech světa se bojuje a ničí se tam infrastruktura aby se pak mohla obnovovat ( na dluh tj. úvěry plus lichva) a poslední část světa to ještě čeká. Ano, to všechno víme. A co s tím dál?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. USA si jsou vědomi, že IS brzy nebo později, udeří na Evropu.Středověk se blíží.

   Smazat
 5. JAK DLOUHO BUDEM ZA BLBEČKY ???? ČAS NAZRÁL NA DEFENESTRACI ! ! ! !

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. V propagandistických masážích našich novinářů v posledních týdnech jaksi zapadly či byly šikovně uklizeny některé výroky znepokojených českých lékařů. A to výroky tohoto typu:
   "Děsím se okamžiku, kdy začneme v české kotlině řešit výskyty, neřku-li epidemie těch chorob, vůči nimž se musí nechat očkovat každý, kdo cestuje do exotické ciziny."
   "Pokud totiž dorazí k evropským břehům imigranti z epidemiologicky pro nás prakticky neznámé končiny, nejčastěji již rozvrácené válkou či ozbrojenými konflikty, je i laikovi nad slunce jasné, že v první řadě je třeba takové imigranty umístit do několikatýdenní, velmi přísné karantény, v jejímž průběhu by měli být všichni podrobně vyšetřeni, zda netrpí nějakou byť skrytou exotickou infekční chorobou, nepřináší-li k nám ve svých útrobách nějaké parazity a tak podobně. Ovšem v případě nekonečného proudu z Afriky ke břehům Evropy dovážených migrantů se nejrůznější organizace a vlády přímořských států již delší dobu chovají nezodpovědně, což odůvodňují cynickým konstatováním, že "na něco takového nejsou peníze".
   Velké procento obyvatel této části světa trpí nakažlivými chorobami.
   Jak uvádí například Jarmila Průchová v dnešním článku v rubrice věda na serveru Neviditelný pes (http://neviditelnypes.lidovky.cz),publikovala Světová zdravotnická organizace (WHO) v posledních zhruba sedmi letech několikrát informace o nebezpečí, které k nám v současné době přichází a bude stále více přicházet z Afriky a
   z Blízkého i Středního východu. Nekontrolovatelné, ale velmi velké procento obyvatel této části světa trpí nakažlivými chorobami kůže. V případě některých afrických států je až 90 % občanů napadeno a zaneseno parazity a trpí nakažlivými
   parazitárními infekcemi. Zhruba 50 % (a dnes možná už více) obyvatel řady afrických států se řadí mezi nositele a přenašeče viru lidského immunodeficitu HIV nebo u nich propuklo 3. stádium nákazy, zvané AIDS. V případě afrických imigrantů stále ještě potenciálně hrozí též ebola, která zůstává v těle
   skryta půl roku a její propuknutí se předem nedá zjistit pouhým pohledem.
   Z Blízkého a Středního východu hrozí zhruba stejná, nebo podobná nebezpečí, navíc ještě TBC, neboť řada příchozích
   trpí tuberkulózou neléčenou a dokonce i tuberkulózou nového typu, odolnou vůči standardním postupům léčby, která se již v Evropě začala objevovat i u očkovaných osob. Přičemž tuberkulóza, i když si to laik neuvědomuje, je v nejvyšších odborných kruzích právem řazena mezi nejvíce smrtící choroby v historii lidstva. V této chvíli nejde ani tak o hysterické výlevy ohledně šíření islámu, nebo o to, zda přijmeme přerozdělovaných pouhých 700 nebo 1400 migrantů, vylodivších se v Řecku, Itálii, nebo snad Španělsku. Ale jde o to, jak je budeme přijímat. Ve skutečnosti zde musíme čelit dosud u nás bagatelizovanému, či spíše zamlčovanému dosti postatnému nebezpečí. Jinak řečeno, tváří v tvář tisícihlavé imigrantské vlně jde o to, zda naše orgány státní správy nám nebudou cynicky tvrdit, jako tomu činí již řecká a italská vláda, že na ochranu zdraví našeho a našich dětí "nejsou peníze".

   Smazat
 6. ZKURVYSYN HAVEL VE SPOLUPRÁCI S MODRÝMA KOMANČAMA PRODAL NAŠI SUVERENITU ZASRANEJM USÁKŮM JE NAČASE SE Z TOHO SETŘEPAT A POHNAT ZRÁDCE KE ZDI !!!!!

  OdpovědětSmazat
 7. Pro 15:07 a 15:10
  Vlak ovčanům už ujel . JE UŽ POZDĚ !!!!

  OdpovědětSmazat
 8. I já tak myslím -je už pozdě.

  OdpovědětSmazat
 9. Jestli USA budu nadále řídit hloupou EU dosavadním stylem+TTIP, tak IS tu máme s přehledem do 5-7 let i u nás.Nám pak zbyde jen úprk do Afriky.
  Obranné NATO postup IS na Evropu a zločinecký spolek EU, jen podporuje.

  OdpovědětSmazat
 10. Peníze nejsou na nic, na Klokánky, na zdravotnictví, školství, prostě na nic, ale na samopalníky je neomezené množství a některré země si je hýčkají a platí zlatem.Sláva středověké kultuře, místní pracující a plátce daní, nemá pro politické zločince pražádnou hodnotu.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.