Reklama

pátek 28. srpna 2015

Společnost pokrytectví


Vladimír Pelc 
28. 8. 2015  Vaše věc

Pražský dopravní podnik na začátku srpna na šestadvaceti plakátech seznámil cestující se slangovými výrazy, které se mezi dopraváky běžně používají. Objevuje se zde třeba „kaštan“ čili cestující, nebo výraz „černá huba“ pro vůz metra typu 81-7171, který začal v metru jezdit v roce 1978 a nazývají ho tak podle jeho černého čela.


Paní Petra Gelbart, žijící v USA, t.č. na návštěvě v ČR, která se označuje za romskou aktivistku, mj. prohlásila, že takhle trapnou věc snad ještě nezažila, informaci na plakátu označila za asociální chování  dopravního podniku a dodala, že v USA by něco takového nebylo možné.

Paní Petra Gelbart trvale (od konce 80tých let) žije v USA. Ve společnosti pokrytectví. Ve společnosti, kde aktivně působí Ku-klux-klan, ale nesmí se o tom příliš veřejně mluvit, kde policejní a vojenské instituce mučí zajatce, ale nesmí se to dít na území USA, musí se mučit v jiných státech (v Polsku atd.) – vždyť americké zákony mučení vězňů na území USA (ale nikde jinde) zakazují, že ano, v zemi, kde si bílý policista může odstřelit černocha (dosaďte si další „nebílé“ rasy) za to, že přechází na červenou (okamžitě na pokyn policisty nezastaví auto, sedí si zbůhdarma v parku na trávě atp.), žije v zemi, kde je zakázáno pít na veřejnosti alkohol, ale když si flašku rumu schováte do papírového pytlíku, tak můžete chlastat, jak je libo, v zemi, kde je out navštěvovat nevěstinec, ale pokud o tom nikdo z vašeho okolí neví, tak je to v pořádku... Další příklady ať si laskavý čtenář doplní sám.

Česká mainstreamová média dávají prostor pokryteckým vyjádřením paní P. Gelbart že prý by něco takového, tedy aby se vlak metra ve slangu pracovníků metra nazýval negr, nebylo možné – ano, nebylo: v USA je však možné, aby toho negra policista za drobný přestupek rovnou zastřelil. Ale chraň bůh, aby si někdo dovolil negrem označit vlakovou soupravu metra.

Fascinuje mě neskutečná drzost některých lidí, například drzost paní P. Gelbart. Drzost, s níž si nás dovoluje poučovat o tom, co je správné, a co nikoli. Případné by bylo, když už se označuje za romskou aktivistku, aby o pokrytectví pokrytecké společnosti v USA poučovala tam. V USA.

Za prvenství v asociálním chování by aktivistka P. Gelbart měla označovat skutečnosti v USA, které jsem příkladmo výše uvedl. Pak by byla aktivistkou na svém místě.

12 komentářů :

 1. V rámci objektivity a vyváženosti, by ke každému veřejnému projevu měla být možnost odpovědí. Přes vysílající medium nebo ip adresy"kecálků". Jen pro zpětnou vazbu a vážení slov. To by ubylo kecálků!

  OdpovědětSmazat
 2. .......no přesně, slang je někdy prča a když to dopravní podnik posbíral a uvedl na plakátek, tak to beru, v dnešní době pokrytectví, za super počin. Dělat, že se některé věci nedějí, je prostě pokrytectví......a slangové výrazu jsou u nás v některých oborech neskutečně trefné a je to takový náš skrytý sport. Ta baba fakt není Češka.....!

  OdpovědětSmazat
 3. O tom, že v US společnosti vládne pokrytectví, není sporu. A je to ještě horší, dnes jí vládnou lidé nebezpeční světu. A Američané s tím nic neudělají, protože nedělají. Jsou asi ve většině imunizováni před chorobou zvanou kritické myšlení ...
  Ta paní má ale přece jen na svůj názor právo, a pokud se jí ta pojmenování nelíbila, neváhala to vyslovit. Mě se to také nelíbí a souhlasím s ní.
  V dobách reál.-soc. se jedné dieselové lokomotivě říkalo "bardotka". Protože tu bardotku z profilu i připomínala. Přijde mi to vtipnější, protože to nemělo ten hanlivý přídech, který řada našich spolu- může pociťovat. A mohou to být lidi s duší stejně citlivou na pejorativní konotace, jako je i autor článku (oprávněně!!) citlivý na neskutečnou farizejskost US společnosti, a hlavně jejích představitelů. Kteří se - bůh_ví proč? - mají za elitu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jen aby náhodou ta "bardotka" nebyla označena za sexistickou... Víte, kdo cghce psa bít, hůl si vždycky najde. Zvlášť, když to uspokojí jeho ego, nebo přes různé příspěvky a granty břich.

   Smazat
 4. V jaké společnosti si myslí autor že žije?Když se koukne člověk po světě,každý stát má svá specifika nejen USA.Co se týče KKK byl založen v USA,ale po třetím rozpuštění v r.1993 se objevil v evropských zemích a nejsilněji v RF.Proto asi ilustrační foto ruského novopohanského Ku-Klux-Klanu Ilji Lazarenka k článku,že?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 18:44-co myslíte, bude v USA rozpuštěn i po čtvrté, po páté?

   Smazat
  2. V jaké společnosti ??? No pokrytecké. Pro vás ještě jednou: V POKRYTECKÉ !!! Stačí vám to? A je jedno, jestli je v Rusku, v USA, Česku nebo v kterékoliv jiné plutokraticko-domukratické společnosti. Kapišto?

   Smazat
 5. Bude li KKK založen u nás tak do něho vstoupím. Pan Neff v PL prohlásil neskutečnou věc, která by neměla býti zapomenuta: IS nepodporují jen teroristi ale i slušní lidé, kteří nemají rádi bílé. Nemám rád cikány a Mohamedány a nepochybuji o tom, že v KKK jsou jenom samí slušní lidě, kteří nenávidí rasisty!!!

  OdpovědětSmazat
 6. Ono je to trochu jinak,ten jejich slovník je upraven,dělal jsem na konečný a z jakým opovržením mluvějí řidiči o cestujících je hnus.Přitom ve většině maj vystudovaný tři třídy a biograf.Pohrdají cestujícími kteří je platí dvakrát jednou za cestovné a podruhé z daní.Skuste si v Praze jít stěžovat k řidiči,jejich univerzální odpověď je vylezu a dám ti přes držku.D.P v Praze o tom vědí a tolerují to,Skuste napsat stížnost na jejich stránky po každém odeslání vám stránky oznámí že byli zrušený a naskočí znova,tím pádem žádné stížnosti neexistují.Revizoři se chovají jak gestapo,řvou na matky s kočárky,mlátí studenty a to vše s policií v zádech.Dokáží vás urazit i když máte legitimaci.To vše prožívám denně,jezdím pražskou MHD celý život a je to rok od roku horší.Ve Valdicích sedí lidsky kvalitnější lidé než řidiči a revizoři pražské MHD.

  OdpovědětSmazat
 7. Tak v tom s vámi tak úplně nesouhlasím. Zažila jsem sice dementa, který vědomě přivřel do dveří kočárek s kojencem a začal se s tramvají rozjíždět, čímž dítě ohrozil na životě, ale většina řidičů jsou normální lidé. A že své pasažéry moc nemilují? Inu, víte, pedagogové mluví někdy nepěkně o dětech, doktoři o pacientech ... Je to prostě jen únava z práce s lidmi, ono to dá někdy zabrat.

  OdpovědětSmazat
 8. Ano, není pokrytečtější společnosti, než USA, s tím naprosto souhlasím, například,. když tátá seřeže dítko v americkém parku, podají na něho u soudu stínžost., když stejný táta zabije 100 iráčanů, je beztrestný. já opravdu nechápá, co ti američané jsou za národ, jejich armáda vraždí po světě a jim to zkrátky nevadí.

  OdpovědětSmazat
 9. hrabě Kocharowski29. srpna 2015 16:01

  5.24

  Je to jednoduché, pro Američany nejsou Iráčané lidé, stejně jako Vietnamci a spousta dalších. A pak, zabíjejí z hodně velké dálky a výšky, z maximálního bezpečí a komfortu. A doma za to dostávají vyznamenání, za to, že vraždí po světě lidi. Jsou beztrestní, nějaké mezinárodní soudy neuznávají. Před soud přivlečou výhradně příslušníky jiných národů, dle svého uvážení. Jediné, co uznávají, je síla a moc.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.