Reklama

pondělí 10. srpna 2015

Starosta Nagasaki navrhl Obamovi, aby navštívil místa, na která byly svrženy atomové bomby v Japonsku

10. 8. 2015     zdroj
Americký prezident Barack Obama a další vedoucí představitelé jaderných mocností by měli vidět místa, na která byly svrženy atomové bomby v Japonsku, prohlásil starosta Nagasaki Tomihisa Taue."Obracím se na prezidenta (USA Baracka) Obamu a vůdce ostatních států, navštivte Nagasaki a Hirošimu, abyste viděli na vlastní oči, co se stalo před 70 lety", řekl při čtení Deklarace míru během obřadu k uctění památky obětí atomového bombardování USA 9. srpna 1945, uvádí TASS.

"Musíme vynaložit veškeré úsilí, aby ve světě nebyly jaderné zbraně, poznamenal starosta Nagasaki, když se obracel na světové vůdce. Je v naší moci, aby byl zajištěn svět bez jaderných zbraní a bez války".

Kromě toho vyjádřil starosta Nagasaki znepokojení v souvislosti s novým zákonem, který rozšiřuje pravomoci japonských sil sebeobrany.

"Po válce se Japonsko vydalo na mírovou cestu, ale nyní se mnohým stále více zdá, že ideologie míru, zakotvená v ústavě Japonska, může zakolísat," je uvedeno v Deklaraci míru.

V neděli začala v Parku míru v Nagasaki smuteční ceremonie za oběti atomového bombardování.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr.Vladimíra Grulichová

5 komentářů :

 1. Před starostou Nagasaki smekám.A jsem zvědavý,jestli Obama bude reagovat.Myslím,že jediný ne.Bál by se nemocí z ozáření
  Nesouhlasím ale ze zrušením atomových zbraní i když jde z nich strach.Jedině tak se velmoci udržují na uzdě.A potom,kdo jako jediný začal s likvidaci?Američané určitě ne.Ty porušují vždy všechny úmluvy!Rusko jim dávno nevěří.

  OdpovědětSmazat
 2. Pokud má prezident Barack Obama nedostatek času pro tak dalekou cestu, může stejný "bombonek" o stejné síle hodit na kterékoliv své město s přibližně stejným počtem obyvatel a pak se jít podívat "doma". V době počítačů je jednoduché vystihnout to správné místo, tu správnou chvíli, ty samé povětrnostní podmínky...
  Volič-Vilč

  OdpovědětSmazat
 3. Obama by ten bonbonek nejraději hodil na Moskvu .

  OdpovědětSmazat
 4. Pana starostu lze pochopit
  Jenže atomovky má dneska spousta států.
  Jenom bych chtěl poznamenat, že tak drahou hračku si nikdo nepořídí pokud nepočítá s tím, že jí někdy použije .........že , pane starosto ?

  Váš Jířa

  OdpovědětSmazat
 5. Pan starosta Nagasaki silně vybočil z řady , když si dovolil upozornit USmany na to co napáchali . Ale on se zase poslušně zařadí zpět do stáda . Je neuvěřitelné jak Japonci lezou USA do zadku i přes všecno to co jim tito provedli .

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.