Reklama

pátek 14. srpna 2015

Stavební předpisy projednané v kuchyňce


Mikuláš Ferjenčík
14. 8. 2015  A2larm

Piráti zveřejnili zvukový záznam jednání Rady hlavního města Prahy. Odhaluje styl úřadování primátorky Adriany Krnáčové. Zastupitelský klub Pirátů na tiskové konferenci v Praze zveřejnil zvukový záznam zasedání Rady hlavního města Prahy, který dokládá jakým způsobem ANO a ČSSD postupuje ve věci Pražských stavebních předpisů. Původní návrh náměstka primátorky Matěje Stropnického vznikal půl roku a byl konzultován desítkami odborníků. Návrh nový někdo zjevně spíchnul horkou jehlou a například legislativní odbor zastupitelstva měl na jeho připomínkování pouhý den. Žádné připomínky nevznesl, přestože nový dokument je plný chyb a nedodělků.

S radostí proto alespoň částečně plníme jeden z volebních slibů primátorky, která slibovala streaming Rady. Záznam úterního zasedání Rady ukázal, že primátorka Krnáčová na jednání vůbec nepředstavila verzi stavebních předpisů ze své dílny, nijak se nevypořádala s námitkami právníka Františka Korbela, kterého si Praha najala, aby proces přípravy stavebních předpisů koordinoval a rozpravu o problematice přesunula do kuchyňky, aby neměla tolik svědků.

Dále jsme se podívali do informačního systému Prahy, v němž se uchovávají připravované předpisy. Zjistili jsme, že autorem důvodové zprávy návrhu Adriany Krnáčové je zástupce ředitele IPRu Ondřej Boháč, který v sekretariátu Adriany Krnáčové pochopitelně nepracuje. Do systému byla vložena v osm hodin ráno, hodinu před zasedáním Rady. Předpisy z dílny primátorky PSP jsou navíc napsány na počítači s operačním systémem Mac, jak vyplývá z metadat dokumentu. Macy se přitom na magistrátu nepoužívají.

Nevíme, kdo zadal nové stavební předpisy a proč, ani nevíme, proč je primátorka Krnáčová protlačila Radou. S jistotou lze ale říci, že je nepřipravil sekretariát primátorky a nový návrh je – na rozdíl od návrhu původního – spíše polotovar, který bude potřebovat několik měsíců na dopracování. Postup ANO a ČSSD je úplný výsměch deklarované otevřenosti.

Abychom se dopátrali toho, kdo předpisy připravil, použijeme všechny dostupné legální postupy. Především si podáme žádosti o informace, osvědčily se nám víc než otevřené dopisy. Máme v tom praxi – za dobu, co v zastupitelstvu působíme jsme jich podali přes sto a v drtivé většině případů jsme byli úspěšní. Ostatně dokázali jsme i přes odpor z Rady vymoci zvukové záznamy.Autor je zastupitel Hlavního města Prahy.

11 komentářů :

 1. To je tak,když státu vládnou lidi bez zodpovědnosti, s imunitami, v domnění, že vládnutí je jen způsob jak mít nad vším téměř neomezenou moc, celou dobu ve funkci brát obrovský plat, a i když by byl dotyčný odsunut, bývá odsunut na vyšší pozice nebo někam odklizen bez újmy na příjmech ( přesně tak to praktikovali dolistopadoví komunisti). Zjištěné problémy které po dotyčném zůstanou se dál neřeší, nový zástupce to odklidí do šuplete a začíná se s čistým stolem.Pan Okamura byl smeten jen proto, že prosazoval odvolatelnost politiků -nic jiného jim nevadilo, to jsou jen zakrývací manévry. Ale kdyby museli být zodpovědní za své chyby a odvolatelní,to by šlo proti jejich zájmům. Jsme nenormální, nezodpovědná společnost,a dokud se zde vlády neujme někdo zvenčí, nezjedná se náprava.I za protektorátu zde byl lepší řád,kázeň, nikdo si nedovolil to, co si lidi dovolují teď, a zejména je každý spolehnutý, že za sebešpatnější jednání i s vážnými důsledky nebude muset skládat účty.Každý se ze všeho účinně vylže. Kdyby zde byla kázeň, zodpovědnost a řád, paní Krnáčová by si takové jednání dovolit nemohla, zejména kdyby byla za pochybení okamžitě odvolatelná bez dalšího a se všemi důsledky.Je to těžké. V zemi, kde se kázni a na ni navazující sebekázni říká účelově "totalita" jsme bez nároku na jakékoliv zlepšení.

  OdpovědětSmazat
 2. Učebnicový příklad toho, jak se prosazují zájmy. Nedal bych za to ani zlámanou grešli, že jsou to zájmy ryze soukromé! Až se divím, že to nedostane do rukou policie, raději ÚOOZ, aby si pořádně "došlápla" na iniciátory těch neplánovaných změn. Přece to není samo sebou, že někdo změní dokument pouhý den před schválením. Takové "loutkovodiče" by měli potrestat zabavením majetku, protože ten který již dnes vlastní, určitě nabyly stejným způsobem.

  OdpovědětSmazat
 3. Každý dnes může - nebo v odůvodněných případech dokonce musí- podat trestní oznámení, předložit důkazy,a nechat konat orgány činné v trestním řízení. A to i zastupitelé -a hlavně zastupitelé, kteří přichází k různým nešvarům. Proč to neudělají? Proč to pan zastupitel někde na internetu hodí do placu, a jinak neudělá nic? Protože se všichni bojí. Peníze smradlavý nikdy nesjou, - bejt hrdej, tvrdej, čestnej - a chudej - nikdo nechce.Paní Krnáčová stojí výš než pan zastupitel, který neví na jakého policajtského zmetka by narazil se svým oznámením, třeba by to zmetek šel projednat osobně nejdřív s ní ( korupce je totiž všude) a pan zastupitel by letěl. Věc by byla odložena, protože trestný čin nebyl prokázán, a po prdeli. Všechno by bylo při starém, všichni ostatní patolízalové by zůstali na svých postech - sice všichni vidí ty šupárny - ale kdo by řekl že císař je nahý, přijde o svůj úřad - ne? Tak ať se císař raději prochází nahatej, jen když všem jdou platy. A tom je tady všechno, proto je tady všechno posraný, pokrytecký, a dokud nepřijde další pořádnej otřes a ty usazený brabčáky z těch větví nesrazí dolů, nic se nezlepší.Ještě nikdy zde nebyli lidi tak ustrašení, a podělaní, ani za okupace ne- jako jsou teď.

  OdpovědětSmazat
 4. Kam zmizel článek o domobraně?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. článek o domobraně nikoho nezajímal

   Smazat
 5. A čemu se divíte? Další neschopná figurka ze spolku ANO.

  OdpovědětSmazat
 6. Je to jen další morální odpad z produkce ANO, je třeba ANO říci NE, nebo to bude v ČR všude katastrofa. Záznam jsem vyslechl celý!
  Volič-Vilč

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ale, ale!
   Vždyť i ona, po vzoru svého Mistra Babiše, přistupuje k Praze jako ke své firmě!
   Čemu se (opravdu pitomí voliči) divíte - je to v jiných oblastech, ministerstvech, v parlamentu, na úřadech měst a obcí jiné???

   Smazat
 7. Současný volební systém má jako výsledek "partajní demokracii". V praxi neposuzují výsledek činnosti zastupitelé, ale partajní sekretariáty, které rozhodují o kandidátech ve volbách. Úspěch kandidátů je nakonec dán televizní obrazovkou. Zájem zastupitele není zájmem voličů- proč by měl být?

  OdpovědětSmazat
 8. Klidně si může ta slovenská hadrnice milovat, vzývat a uznávat koho chce, ale v pozici primátorky, kde musela přísahat, musí se držet přesně předpisů a konat s maximální hospodárností, a při dodržení předpokladů vůdčí etiky. Kdyby byla odvolatelná,hodně by si všechno rozmyslela, ale ani za pětadvacet let se pro odvolatelnost politiků nerozhodli, stejně jako nehnuli se svojí imunitou. Díky tomu nejsou "služáščij" - jak se nazývá státní úředník v ruštině, a nechci napsat "služebníček" -tak se zmízali hospodšt - a. jiný český název pro "sloužím lidu" mě nenapadá. A právě jejich neodvolatelnost a imunita je jejich ochranný val proti všemu a proti všem, chovají se jakoby jsme my tady byli pro ně, přes jejich postoje vlak nejede, a basta. Pouze trestní oznámení nebo jiné upozornění jiných státních orgánů na jejich aktivity, které řekněme veřejnost poškozují, by to mohlo změnit a jejich židle pod zadkem by to mohlo alespoň trochu rozhýbat, že by si dali více pozor. Ovšem - jak píšu - k tomu se nikdo nikdy neodhodlá. Kdo rovněž čerpá dobré peníze za státní službu určitě ne, a jiný nikdo o tom neví, no a tak se jede dál i po vadných kolejích, dokud vlak nevykolejí, nevzniknou mrtví a zranění - pak se čumí,"jako" se hledá viník, ovšem tak dlouho, dokud se praví viníci nezdekují, a vina se pak hodí na nějakého moulu, který nemá ani tušení co na něj pečou a že se kolem něho stahujou mračna. Proto taky se Krnáčová může předvádět v nějakém vyzývavém hadru v průvodu teploušů dokonce v čele průvodu, protože jinak by pro znevážení úřadu ihned vyletěla ven - i když ... v ČR? Tady je možné naprosto všechno.

  OdpovědětSmazat
 9. Krnáčovou nějaké stavební předpisy příliš netankují. Ta se raději producíruje v první řadě při pochodu teplometů Prahou. To bude asi její parketa, to jí baví...

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.