Reklama

středa 5. srpna 2015

Vojenská kolona USA v Čechách: thriller pokračuje?

5. 8. 2015  Sputnik

Průjezd vojenské kolony americké armády Českou republikou naplánovaný na září jen ukazuje, že místo diplomacie dává NATO přednost demonstraci síly, míní poslankyně Evropského parlamentu za KSMČ Kateřina Konečná.

Ministr obrany ČR vpodvečer potvrdil, že v září po území České republiky znovu projede americký konvoj pod názvem Dunajská jízda. 200 vojáků a 100 jednotek vojenské techniky zamíří na vojenský výcvik z Německa do Maďarska přes Česko a Slovensko.

Konečná: za dva měsíce nás čeká pokračování amerického thrilleru, jež začal takzvanou „dragounskou procházkou". To není nic jiného než demonstrace síly a je jasné, komu je určena. Místo pokusů diplomaticky vyřešit konflikt na Ukrajině, demonstruje NATO nejnovější techniku, obrněné transportéry Stryker, které budou udupávat českou zemi na našich silnicích. Z historie již víme, že se žádný konflikt takovým způsobem nevyřešil. Odpovědní politici by se měli posadit k jednacímu stolu a nehrát si na svaly, zastrašovat se navzájem novými modely smrtící techniky a soupeřit, jaká je u koho lepší a ukazovat, jak je ji možné použít proti protivníkovi. A přesně tohle uvidíme na podzim, až kolona americké armády bude mířit na cvičení v Maďarsku. Ano, Česká republika je členskou zemí NATO. Čas od času projíždějí přes naše území různé konvoje. Dříve to však všechno probíhalo v klidu a teď je to pozorováno s opravdovým reklamním boomem. Nechápu, proč my, Češi, bychom měli podporovat tuto demonstraci americké vojenské síly.

Nabývám dojmu, že Češi si již začínají zvykat na přítomnost americké armády na svém území a také na to, že s Ruskem je třeba jednat z pozice síly…


Domnívám se, že tady nejde řeč o Češích jako takových. Řeč jde spíš o politickém rozhodnutí ukázat Rusku síly NATO, s čímž já kategoricky nesouhlasím. Takovým způsobem mír nezískáme, avšak růst napětí v Evropě tím bude garantován. Nemyslím si, že se Čechům bude líbit, že jsme si začali, jak vy sami říkáte, zvykat na přítomnost vojsk USA. Víte, český národ velice citlivě reaguje na toto téma. Dobře si pomatuje sovětská vojska na svém území, a proto není určitě rád ani za přítomnost těch amerických. Velmi doufám, že čeští politici pocítí náladu svého národu a pochopí, že demonstrativní průjezdy vojenské techniky USA přes ČR nepomůžou ani stabilizaci na Ukrajině ani v Evropě celkově. Většina českých občanů považuje za své spojence jak západní země, tak i Rusko, takový je náš obraz světa. I když bývalý herec a nynější ministr obrany Martin Stropnický svými hereckými způsoby prezentuje novou demonstraci vojenské síly USA a NATO proti Rusku, já v tom nic dobrého osobně nevidím. 
Jak byste ocenila dnešní situaci na Ukrajině. Je nějaká naděje na mírné vyřešení konfliktu?
Stále v to věřím… Zkrátka nemůže být nic jiného než mírné, diplomatické vyřešení situace na jihovýchodě Ukrajiny. Jinak budou nové oběti na obou stranách, prudké zhoršení ekonomického postavení v regiónu, který se i tak nachází na hranici humanitární katastrofy. Ani jeden rozumný politik si jistě nepřeje takový rozvoj událostí. Doufám, že minské smlouvy budou realizovány. Jak vidím, tak Moskva tomu přikládá veškerá úsilí. Odpovědí jí však na to je pouze silový tlak ze Západu. Vojenská cvičení NATO u hranic s Ruskem, demonstrativní vojenské konvoje přes Česko a Slovensko jsou jedněmi ze silových nástrojů, jež jsou používány proti ruské straně.


Související: 

Foto © REUTERS/ David W Cerny a
© AP Photo/ Mindaugas Kulbis

28 komentářů :

 1. Bohužel se již podařilo přesvědčit část naší populace o správnosti politiky USA. ˇUpřimně jsem z toho šokován neb jsme nikdo neobdržel žádné informace a budoucnosti americké vládní doktriny. Mladší generace má vsugerován strach z Ruska, které si plete se SSSR.A jen RUSKO je zárukou toho,že pomatení generálové v USA neprovedou další blbinu.Obama nic zachránit již nemůže

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nevím co vidíš ty, já vidím čím dál více otevřených očí - pravý opak toho co píšeš a to nejen u nás, ale v celém světě (mimo USA, ti jsou vychováni k nadřazenosti od narození)

   Smazat
  2. Vítačů s islámskou invazí ubyde.

   Smazat
 2. Jistě se zase najde dost ubožáků,kteří se jako tupé stádo půjdou podívat.

  OdpovědětSmazat
 3. Konvoj projede a žádný vaše výkřiky na netu s tím nic nenadělají a odpůrců si nikdo ani nevšimne...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To máte pravdu. Pár idiotů a vlastizrádců jako jste vy se u nás vyskytne. Idioti budou mávat a vlastizrádci z ČT a korporátek je budou ukazovat a chválit. Ale to je asi tak všechno. V referendu byste to projeli. Proč? Protože většinu netvoříte!!!

   Smazat
  2. Mám nápad.K posílení konvoje doporučuji Havloidy,sluníčka,pravdolláskaře a pražské kavárenské povaleče naložit na jeden obrněnec a šup a nimi na Ukrajinu
   Stejně je to provokace kvůli nim.

   Smazat
 4. Správnou reakcí by bylo připojit se k akci a paralelně uspořádat cestu nikoliv válečných vozů, ale historických žebřiňáků, nikoliv s vojenskými šmejdy, ale se skutečným hnojem a se zapojením nikoliv politických, ale pravých volů.

  OdpovědětSmazat
 5. Vždyť na ty jejich "super střepy" koukají leda tak lidi z military klubů nebo imbecilové od knížete:-DDDDD

  OdpovědětSmazat
 6. Většina občanů považuje za své spojence západní země tak i Rusko ? To se ji povedlo.A to srovnání 200 vojaků a přejezdu techniky US army s přepadením s půl milionovou armádou a následnou 23 - letou okupaci,taky dobrý.Je li podle s.Konečné přejezd vojenské techniky na cvičení demonstrace síly a je jasné komu je určena, rád bych věděl, jak
  europoslankyně hodnotila tu bububu slávu,kterou si náš Hradní pán nechal ujít,když tou dobou byl v Moskvě,protože s minulostí neměla nic společného.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Myslíš tu bububu slávu kterou Putin dělal ve své zemi, ve svém
   hlavním městě? Na rozdíl od USSA kteří tu tvoji bububu slávu dělají kde se jim zlíbí, kdy se jim zlíbí. Děkuji pěkně, nechci. Já na vojně byl.

   Smazat
  2. To víš,máš naprostou pravdu ty americká fofolo:-DDDDD Každej tady blahem plácá ušima,že uvidí ty zrezivělý krámy:-))))

   Smazat
  3. Jen blbec si pořád plete SSSR a RF. To je záměr, aby to vypadalo, že JúEsEj nás brání proti roypínavému imperialismu sovětů. Ale opak je pravdou. Rusko se brání koloniální rozpínavosti amíků a jejich loutkv NATO a EU.

   Smazat
  4. Trollánku,ty jsi ale úplně mimo mísu!To jsi takový blb že si pleteš SSSR A RF?Proč si nepleteš fašistické Německo s dnešním ,JFSR s vybombardovanými státy r.1999?Atd..
   Sluníčko milované přemýšlet ,jasný?

   Smazat
 7. Zcela jistě je to demonstrace něčeho. Jestli síly, tak to nevím (silně pochybuji že by se Ivan zalekl těch skořápek, co naším územím projedou), spíš je to propagační účel, aby mohl strýček Sam ukázat světu, jak je jeho armáda "oblíbená"ve světě. Co do "nákladů" na přepravu takové kolony je mnohem lacinější železnice, kterou by v Německu bohatě využili, jelikož Němci si asi nenechají jen tak ničit svoje komunikace. Kdyby jeli přes Rakousko do Maďarska, tak to vyjde téměř nastejno, jako když jedou přes naše a slovenské území. Jen přes naše území to má propagační smysl, protože v Rakousku tomu nevěnuje nikdo pozornost.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Rakousko není v NATO, osle. Přesun po běžných komunikacích je součástí cvičení. Jak se tyto komunikace přesunem "ničí" chápeš asi jenom ty. Ještě mnohem levnější je žádná cvičení nekonat a vůbec žádné zbraně nemít. To by se vám asi líbilo.

   Smazat
  2. Ne, nám by se líbilo, kdyby amíci zalezli do júessej. Tam ať si jezdí jak je libo. Roztahovat se u nás stejně a po celém světě jako Hitler, to se nám nelíbí! Jasné?!

   Smazat
 8. Jeli jsme přes Rakousko a je neuvěřitelné, jak je architektura měst a obcí stejná jako v Čechách. Je potřeba, aby se Němci zbavili Merkelové, rozpadla se EU a být ve spolku států spolu s Německem a Rakouskem by byla výhra v loterii. To že po našem území pojedou vojska lichvářů, to musíme spolknout, to nejsou žádní Američané, ale jejich otroci.

  OdpovědětSmazat
 9. Tady sice prskáme kvůli nějaké koloně starých křápů(taky mě to sejří),ale že nám tady (Přerov-letiště Bochoř)cvičí výsadky už čtrnáct dní jejich úžasné stroje (Bell boeing V-22 Osprey),to se nikde nedočtete! Je s podivem,že letiště,které NAŠE "armáda" zcela opustila(velké letiště,skoro tři km dráha) kvůli financům využívají JůEsEj,že by budoucí MAJITEL !!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ty kraválistický,dvoumotorový šračky mi lítají už několik dní nad hlavou,což značí,že nás už ti bastardi potichu obsadili,protože ten starej slizkej slimámák s hradní budkou vystrčil růžky a místodržící Slavata Sralbotka a Martinic Stropnický,z béčkových detektivek se dostali do stádia zralosti k nikoli vyhození do Jeleního příkopu,ale napíchnutí na kůl,jak velí šaría zacházet se zrádci....A co se týče té plechové kavalérie (nikoli od Dietla),tak i George Friedmann je si jist,že nelze Evropu obsadit a udržet,nebude-li sama chtít a Mohamad Šáh Massůd,dejš mu Pánbů věčnou slávu,říkával:"stačí říznout ten první vergl a poslední,aby neutekly a pak postupně ty ostatní..."chce to jen vybrat to správný místo....

   Smazat
  2. Taky jsem si všimla zvýšené aktivitě na obloze. Hledala jsem na internetu, co to je, a nic. Dopravní letadla jsem vyloučila protože lítají někdy i dvě blízko sebe. Nemám z toho vůbec dobrý pocit. Lítají nad hustě obydleným sídlištěm i nad Ostravou.

   Smazat
 10. Je možné, že ty přejezdy amerických kolon přes české území a krátkodobé pobyty budou stále častější a budou nahrazovat dosud nepřijatelnou stálou americkou základnu v ČR. Jinak to nedává žádný smysl. Mohli by bez problému a pohodlnější projet po železnici, za jeden den by byli v Maďarsku přes Rakousko (ovšem s jeho předchozím souhlasem), i přes naše malé území se dá projet za jeden den bez přenocování. Takže je to jistě demonstrace síly a propagandistická akce, ale úmysly mohou být trvalejšího charakteru. Americký velvyslanec bude opět po tzv.průjezdu bez sebe blahem, ale jeho podpora nebude stejná, bude klesat. Tak aby to nakonec nebylo kontraproduktivní. A ještě něco, bude to v Maďarsku cvičení u souseda Ukrajiny, takže nácvik na co? Na vojenskou intervenci na Ukrajině? To už by byla přímá konfrontace s Ruskem.

  OdpovědětSmazat
 11. Mluvil jsem o tom s řadou lidí v práci. Nikoho to nevzrušuje. Je to prý komentátorské mlácení prázdné slámy a pořád dokola. Furt a furt- asi aby lidi zblbli. Když se vezme do úvahy, že v několika posledních letech přejelo přes naši zem spousta kolon amerických vozidel a nikde se o tom nepsalo,nikdo nepovažoval ani za potřebné o tom jakkoliv informovat, proč najednou se o tom naopak píšou desítky článků? To je skutečně jak u blbých na dvorečku, media se na nás domluvila, novinářská etika už neexistuje, každý si plácá játra, šíří se poplašné zprávy a co? Naše vláda ztratila vlivem svého chování poslední zbytky autority, a každý si tady dělá co chce. Asi před dvěma lety přece Rada pro rozhlasové a tel. vysílání prosadila zákon, že reklamy nesmí běžné vysílání přeřvávat, vybíraly se dokonce i pokuty, a najednou reklamy řvou a řičí znovu dokonce ještě hlasitěji než předtím, a děje se hovno. Totéž s kolonami -no tak jedou a přejedou -no a co? Proč se tím máme zabývat, sami se tady plácáme řadu let ve chcankách a mají nás vzrušovat nějaké kolony? Nikdo o to nemá zájem, nikdo se na to nepůjde podívat, a kdo ano,to budou najatí a zaplacení provokatéři. Taky proto se o tom pořád teď píše. Mediální zadání zní za každou cenu dostat české občany do nějaké rebelie, nějakého majdanu, aby nás konečně mohly USA skutečně obsadit, a pak už tady budou otravovat pořád. Lidi by se neměli nechat ničím vyprovokovat, jak už napsal kdysi ten umučenej novinář ( na kterého se teď na politické zadání plive) "lidé bděte!" Prosím vás bděte - ať provokace u nás nedostanou šanci.Dnes v poledne v Plzni se rozeřvaly na celé kolo sirény, bylo to přehlučené, příšerný řev, pak po skončení kdosi do etheru řval že proběhla kontrola sirén -staří lidi byli úplně vyděšení k smrti, do toho to vedro -proč to ti chcípáci dělají? No proč? Naši teroristé na radnicích jsou taky pěkný ksindl - kdo toto přikázal?Nikde se to nehlásilo, lidi byli vyplašení - proč to dělají? Každý kdo má díru do zadku dneska straší lidi.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jen pro pořádek: Zkouška sirén se koná již několik let a to každou první středu v měsíci. Zkus to sledovat a zjistíš si to sám jak to vlastně je s těmi sirénami. Z toho bych kovbojku nedělal. Nechci tě urážet ani napadat, ale v zájmu objektivity jsem musel na ty sirény reagovat. Nehledej v tom žádnou ironii.Jinak přeji hodně štěstí.

   Smazat
  2. Vojenské provokace a la konvoj na našem území nechceme. Ani cvičení NATO. Dělá to z nás terč pro odvetu nebo preventivní úder. Samozřejmě jaderný. Nebuďme sebevrazi a vyhoďme amíky z Evropy. Bude po napětí, po hrozbě války a po sankcích. Vydělají na tom všichni, jen Strejda Sam ostrouhá.

   Smazat
 12. Ironie to opravdu asi je,ale já tady slyším sirény jednou do roka,a to ještě tak říkajíc jakési houkání.Dnes to řvalo desetkrát silněji,prostě řvalo to jako kráva dost dlouho - s kolegou na obědě jsme se vzájemně neslyšeli- a podle toho jak byli lidi v šoku, na to moc zvyklí nejsou.A proč se zkouší sirény? A k čemu nám jsou sirény? Co se od nás očekává že máme udělat - někam zalézt? Vždyť se nikdo nesnaží dělat nějaký školení pro obyvatelstvo jako proč se to děje, nedočtu se to ani v novinách, neslyším to v TV a myslím že pro pořádek je třeba podat lidem informace jestli se sirény zkouší pro srandu králíkům nebo proč.U nás v domě je například v módě, že kdo si koupí byt, nejdřív ho skoro celej rozmlátí,bušej do zdí jak hluchej do vrat a většinou to posloucháme celý léto.A každý léto. Proto já říkám léto budiž prokleto. Vedro jako v pekle, kravál, akce struny na ulici a venkovní divadla a rockové koncerty v opuštěnejch fabrikách a halách a venku na hřištích a na koupalištích věčný duc duc duc řev ve dne v noci, řev z aut, nikam se před tím neuteče. Každý léto jeden byt se v baráku rozmlátí, je to tady jako důl Krimich -ne jako obytný dům. Ale musejí na domovní nástěnku oznámit, že budeme poslouchat půl roku kladivo a vrtačku. Když potřebujou zavřít vodu,musej to oznámit den předem - prostě aby to lidi věděli a nebyli šokovaný jako co se děje apod. Ale sirény řvou jako kráva a nikdo neví proč.Pardon - vy to nejspíš víte - možná že chodíte na veřejné schůze zastupitelstva a tam se to probírá? Jinak skoro trvám na tom, že ze všech stran na nás číhají provokatéři - to by bylo,aby se to jednou nepovedlo.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. U nás houkají skutečně každý měsíc. Zrovna včera si houkla. Stejně až půjde do tuhého tak se na nás stát vy... Možná si houkne ale co dál.

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.