Reklama

sobota 12. září 2015

Evropský parlament poprvé uznal, že "neobčané" v pobaltských zemích jsou oběti diskriminace

12. 9. 2015       zdroj
Evropský parlament uznal skutečnost, že půl milionu osob, žijících v EU bez občanství, jsou oběti diskriminace. Oznámila to europoslankyně Jana Toom, když informovala o podrobnostech zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku, které se konalo v pondělí.


Na tomto zasedání poslanci hlasovali o rezoluci "O situaci v oblasti základních práv v Evropské unii (2013-2014)." V tomto dokumentu byl i bod o "neobčanech", žijících v pobaltských státech. "357" hlasů "pro" a 331 hlas "proti" bylo odevzdáno k bodu rezoluce, podle něhož Evropský parlament odsuzuje skutečnost, že půl milionu osob, žijících v EU bez občanství, jsou oběti diskriminace na základě toho, že je jim odmítnuto občanství," sdělila Toom estonským novinám Postimees.

Při svém vystoupením v Evropském parlamentu připomněla, že největší počet neobčanů žije v pobaltských státech: téměř 90 tisíc lidí v Estonsku a čtvrt milionu v Lotyšsku.

"Problém bezobčanství se nevyřeší sám o sobě, alespoň ne v dohledné budoucnosti, a EU by měla vyvinout veškeré úsilí, aby jej lidé, kteří nemají občanství, získali," je přesvědčena Toom.

"Neobčané" jsou nejvíce utlačovanou skupinou obyvatelstva v Pobaltí. Lotyšský výbor pro lidská práva napočítal 80 rozdílů mezi právy občanů a neobčanů. "Neobčané" nemají volební práva, nemohou sloužit v armádě, v orgánech činných v trestním řízení, nemohou vykonávat práci úředníků, právníků a lékárníků. Jsou také omezeni v sociálních a ekonomických právech: v nabytí nemovitosti, v právech na privatizační kupony,ve výpočtu zápočtu pro důchod.

Rusko opakovaně vznášelo problém bezobčanství v pobaltských státech a odsuzovalo porušování lidských práv v Lotyšsku a Estonsku.
Procentní zastoupení "etnických Rusů v jednotlivých státech bývalého SSSR

Poznámka Taťjany Ždanok, poslankyně EP:

Tento dokument, přijatý Evropským parlamentem, nic nemění na situaci s neobčany v Lotyšsku a Estonsku. Ano, diskriminace byla uznána, to je dobře. Ale my potřebujeme zcela jiné nástroje k vyřešení problému včetně obnovení mezinárodního tlaku na Lotyšsko a Estonsko.

Během hlasování byla možnost přijmout zásadní pozměňovací návrh, který by vyzval země EU, aby bylo neobčanům poskytnuto právo volit v místních a evropských volbách. Chybělo jen 16 hlasů! Hlasování europoslanců ukázalo jejich pravou tvář a také jejich postoj k obyčejným lidem a k zásadám demokracie. Chtěla bych zdůraznit, že jedinečnost rezoluce spočívá v tom, že Evropský parlament se pravidelně vyjadřuje o stavu lidských práv v zemích mimo EU, například v Rusku, Bělorusku a Číně. V EU je situace mlčky považována za natolik dokonalou, že nestojí za to diskutovat o nedostatcích. A jen jednou za několik let se poslanci pouští do tématu, které politické elity EU nemají moc rády - lidská práva v samotné Evropské unii.

Pro Novou republiku  vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

25 komentářů :

 1. Nenávist k ruské populaci v Pobaltí (a zejména Estonsku) je přece dobře známa po celá desetiletí! A pro evropské politiky nemůže být překvapením.
  V politice a občanské správě však na sebe v těchto státech vzala podobu nacistické praxe. I to ale ti bruselští dobře vědí.
  A ignorují. Tak, jak to dělají na Ukrajině. Dostali jsme se - holt - do obzvlášť vybraného "eu-spolku". Takového dobře vypečeného. Dohněda ...

  OdpovědětSmazat
 2. pan David alebo pani Gruluchova nemozete dat prehlad,ako hlasovali nasi-teda CR a SR? Dakujem,Luba.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. I já se připojuji s prosbou k Lubě . Děkuji Sissi.

   Smazat
 3. nacistická praxe se v Evropě už dávno zabydlela, zvláštní a nemorální výklady demokracie určuje několik zemí, kteří si prosadí v podstatě co chtějí. V takové lži se prostě nedá žít, nutně musí dojít k rozdělení Evropy.

  OdpovědětSmazat
 4. Rusove v Pobalti me pripominaji neprizpusobive obcany v nasi zemi.
  Jazyk sve vlasti se naucit nechteji, ale prav se s krikem dozaduji a davky pobiraji.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tui lidé v první řadě pracují a nic zadarmo nedostávají !

   Smazat
  2. Rada Romu take pracuje. Kdyz chce Rus bydlet v cizi zemi, mel by se naucit jeji jazyk. Proc by meli byt zrovna Rusove vyjimkou ? At se prestanou chovat jako hovada a nikdo je nebude diskriminovat.

   Smazat
  3. 16:02: A proč by měl někdo něco dostávat zadarmo? Pro jeho hezký oči?

   Smazat
  4. Pro 15.31 - Jsem přesvědčená, že mladí Rusové estonsky umí, ale Rusové, kteří celý život mluvili rusky - tak určitě se snaží mluvit např. estonsky, ale někteří se už nenaučí- tak je neodstuzujte. V našem městě žila v šedesátkých letech stará hodná Němka, žila v něm od narození - neuměla česky ani slovo - prostě neměla na řeči talent. Tak bych prosila, abyste z Rusů nedělal "nepřizpůsobivé" - možná inteligencí neoplývají a jsou to starší hodní a nešťastní lidé, protože tam, kde celý život žili, jsou najednou vetřelci. Ale možná, že jsou to mnohem inteligentnější lidi než jste Vy, zkuste být aspoň trochu spravedlivý. Děkuji.

   Smazat
  5. Pro 15:31. Čechové a Moráváci byli za Rakouska-Uherska také "nepřizpůsobiví". Mnozí ne a ne se naučit německy, ale práva - to chtěli.

   Smazat
  6. Podivejte se pani, k rusifikaci Estonska a dalsich obsazenych zemi doslo na rozkaz sovetskeho diktatora Stalina.
   A dnes se novodoby rusky diktator pokousi vyuzit ruskojazycneho obyvatelstva sousednich zemi jako sve pate kolony. Presne tim zpusobem, jako to delal Adolf Hitler v Sudetech.
   Jsem si jisty ze nejake "stare hodne Rusce" nikdo neublizuje ani ji nenuti k odchodu.
   Ale pravo volit by v zemi kam prisla jako okupant a jejiz jazyk nezna by zcela jiste mit nemela.

   Smazat
  7. skôr než niečo zo seba vypustíš, tak študuj problematiku lebo táraš ako stará Blašková.

   Smazat
  8. Tobě evidentně hrabe, demente ! Ale těm tvým blábolům nikdo nevěří . Argumenty nevzděláného tupce nemohou přesvědčit normálně uvažujícího jedince.

   Smazat
 5. Ano, pro státy je bezobčanství opravdu problém. Já bych byl jen rád, kdyby o mě žádný stát nejevil zájem.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A lekarskou peci byste si platil sam, silnice byste nepouzival, deti do skoly neposilal......

   Smazat
  2. - Lékařská péče. Ano.
   - Silnice bych používal a platil si je - ovšem ne výstavbu každého hektaru asfaltu, jak si kdo usmyslí, ale jen to, kudy pojedu, a sice majiteli té silnice.
   - Jednak škola není jediný způsob, jak dostat do dítěte znalosti a zkušenosti, jednak existují i soukromé školy.

   Máš ještě nějaký přihlouplý argument a la džungle?

   Smazat
  3. Zkratka a dobre jste dalsi parazit ktery jen vyzira jine a jeste u toho nadava......

   Smazat
  4. Přestaň bajkařit, prde, žádný parazit nejsem. A jestli tobě vadí, že ti nechci platit sociální dávky nebo vzdělání tvých dětí a žádáš po mně, abych ti to platil já, pak ten parazit jseš TY. Protože co se mě týče, vše, co potřebuju, si zaplatit umím.

   Smazat
 6. No jo no, to jsou ty férově aplikované Evropské hodnoty;)

  Ti cizinci kteří budou mít u nás a nebo v Holandsku, právo volit na nižší úrovni bez občanství, mají toto své volební právo taky navázáno na nějakou zkoušku z domorodého místního jazyka?

  To by bylo v pohodě, tu by, u nás, složili tak maximálně cizinci v Karlových Varech;)

  A i tak se tam mají na co těšit;)

  Zkrátka ci nemají Rusové v Pobaltí budou mít u nás v Karlových Varech, no není to úžasné, je to ůžasné;)

  Ta EU to má skvěle vymyšlené;)

  Slunce v duši;)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To volebni pravo na nizsi urovni u nas maji jen obcane E.U.
   V te vsi dusi vidim spis hnuj nez slunce.....

   Smazat
  2. 21:45

   Výše uvedený příspěvek anonymního konfrontačního psychopata, opět, jako vždy nedosahuje vysokých standartů slunce a pravdy hledajícího Milovníka, umožňující vést jakoukoliv disputaci a to pro jeho, jako obvykle neslušnost, nekorektnost a prostou lidskou odpudivost;)

   A proto jej slunce a pravdy Milovník, kromě tohoto manifestu IGNOROVAT;)

   Slunce v duši všem probuzeným, poctivým, slušným a přiměřeně korektním, pravdy objevitelům.

   Smazat
 7. Milovníkům pravdy a slunce ;)

  Číst pozorně a až do konce;)

  EU, občan SSA Dientsbier a Šabatová chtějí volební právo pro cizince ze zemí mimo EU;)

  Jak to bude 1.11.2015?

  To dnes nikdo neví.

  Slunce v duši;)

  www.svetkolemnas.info/novinky/zahranicni/2772-mraz-neprichazi-jenom-z-kremlu

  www.ivcrn.cz/sabatova-cizinci-musi-dostat-volebni-pravo/

  www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Dienstbier-prinasi-navrh-At-cizinci-maji-volebni-pravo-321919

  Každopádně oficiálním politikou EU je umožnit volit všem cizincům, bez ohledu na to zdali jsou občany EU, či nikoliv;)

  Tedy, pochopitelně s výjimkou Litvy, Lotyšska a Estonska no a možná Karlových Varů;)

  OdpovědětSmazat
 8. Já si myslím, že Rusové v Pobaltí jsou tam už po několik generací. Nikdo od nich nemůže chtít, aby se učili jiný jazyk. EU má ve svých pravech i právo na svůj jazyk. Ti Rusové nemohou za to, že se SSSR rozpadl. A proto by měli mít stejná práva jako ostatní. A nikdo od nich nemůže chtít aby se odstěhovali nebo aby se na stará kolena učili jiný jazyk. A už vůbec aby nesměli vlastnit majetek. U nás také žije spousta menšin. Od Slováků po Poláky, Němce atd. Také mají právo na svůj jazyk, dané EU. Nemusí podle stanoviska EU umět místní jazyk. Úřady jim musí vyjít vstříc. Což se zrovna u nás neděje.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Smazat
  2. 7:09

   Velmi správná úvaha, drze si dovolím předpokládat souhlas s jejím šířením;)

   Děkuji;)

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.