Reklama

pondělí 7. září 2015

Guardian: Hlavní alternativou nacionalistické pravicové vlády je ultrapravicová a ultranacionalistická opozice


7. 9. 2015    zdroj a zdroj a zdroj
Návrh prezidenta Ukrajiny na decentralizaci moci nepřišel vhod nikomu, zejména ne Donbasu, kterému vůbec neposkytuje Minskými dohodami přislíbený zvláštní status. Vláda v Kyjevě se snaží svalit všechnu vinu tu na Rusko, tu na ultrapravé síly, i když na ní je hlavní odpovědnost za pokračující ozbrojený konflikt na východě, píše Guardian.


Otázka autonomie Donbasu rozštěpila křehkou vládní koalici na Ukrajině, ale Kyjev se nyní snaží svalit všechnu vinu na extrémní pravici, místo toho, aby pracoval na vyřešení situace, píše Guardian.

Úpravy Ústavy Ukrajiny, které podle prezidenta Porošenka decentralizují moc a poskytnou Doněcku a Lugansku větší autonomii, ve skutečnosti chabě odpovídají minskému slibu o poskytnutí "zvláštního statusu" proruským regionům.

Ultrapravé ukrajinské síly, jako jsou strana "Svoboda" a v Rusku uznaná extremistickou organizace "Pravý sektor", považovaly Porošenkův návrh za "kapitulaci" a pouliční protesty proti němu rychle přerostly v krvavé nepokoje.Tento návrh však neschvalují ani separatisté, ani Kreml, zdůrazňují britské noviny.
 

Ukrajinský prezident i nyní přispěchal s obviněním Kremlu, píše Guardian. Levicoví politici si pospíšili připomenout, že dávno varovali před nebezpečím spolupráce s krajně pravicovými silami, které jsou odpovědné za vypuknutí násilí v Kyjevě.

Jak však noviny s politováním konstatují, v ukrajinském konfliktu k tomuto dni páchají obě strany mnohem závažnějších zločiny, než je vhození granátu do davu.

"Současná vláda nese větší odpovědnost za pokračující konflikt než ultrapravicových síly na Ukrajině a jejich formace. Právě současná vláda je vina v nových represích, cenzuře a diskriminačních opatřeních," zdůrazňuje Guardian.

Strany pravého křídla, i když se aktivně podílely na "euromajdanu", nezískaly širokou podporu mezi obyvatelstvem. A tak z politického hlediska pouze reagují na události a vůbec je nekontrolují. Dokonce i nedávné nepokoje jsou pro ně pouze pokusem o získání bodů před místními volbami odsuzováním "národních zrádců".

Bude-li chtít jít Kyjev do útoku proti ultrapravým stranám a zda bude schopen to provést, zůstává otevřenou otázkou.Tváří v tvář rostoucímu počtu jejich ozbrojených jednotek se jeví vliv vlády stále pomíjivějším. Populistická Radikální strana zcela vystoupila z vlády po hlasování o návrh zákona o decentralizaci.

Získat potřebný počet hlasů se pro Porošenkův návrh podařilo jen s pomocí opozice v parlamentu, nástupců Strany regionů. Nepochybně, píše Guardian, to ještě posílí pozici pravicových sil a jejich útoky na vládu kvůli "zradě revoluce", to znamená "euromajdanu."

"Jako důsledek může v ukrajinské politice vzniknout děsivá situace, v níž hlavní alternativou nacionalistické pravicové vlády vystupuje ultrapravicová a ultranacionalistická opozice", zdůraznilo britské vydání.


Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová 

7 komentářů :

 1. Bijte fašisty na věčné časy a nikdy jinak .

  OdpovědětSmazat
 2. Až se tam dostanou k moci fašouni tak už nebudou loutky USA a začne evropě problém se skutečnou fašistickou nemalou zemí a s vlnou ukrajinských uprchlíků.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jsem zvědav, jak se potom budou tvářit naši štětináči, šláfengergové a další pravičácká verbež, protože oni ve skutečnosti nic jiného nejsou.

   Smazat
  2. Knížepan si ty fašisty může nastěhovat na Hlubokou nebo na Orlík.....a nebo líp,střílet ty banderovsky parchanty jako na konci II.světové války!!!!!!

   Smazat
  3. !!!!! postačí,když poskytne zámecké ubytování i zacházení ukrajinským uprchlíkům, kteří započínají před banderovci z Ukrajiny utíkat do stř. Evropy!

   Smazat
 3. ro 16:07- Štětináč se bude tvářit nadšeně, pojede si s fašouny potřást rukou a potom nám bude vykládat, že tam žádní fašouni nejsou, ale že to jsou jen a jen bojovníci za svobodu! A myslím, že se k němu přidá i Šláfnberk a ostatní verbež. Dagmar

  OdpovědětSmazat
 4. Vážení , tento měsíc se rozhodne o osudu Doněcka . Ukrové jsou připraveni v několika násobné převaze zaútočit a zlikvidovat rebely v Doněcku a Luhansku do příchodu zimy . Je velmi pravděpodobné ,že využijí toho , když bude Putin na zasedání v OSN . Nezbývá než doufat , že s tím na Doněcku a Luhansku počítají a jsou připraveni .

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.