Reklama

pondělí 7. září 2015

Je Rusko technicky schopné vést údery v Sýrii?

Su-34

7. 9. 2015   Euroasia24

V posledních dnech se vyrojila řada informací o ruském zapojení do války v Sýrii a také spekulace o tom, že Rusko zde provádí vzdušnou operaci. Pomineme-li některé značně diskutabilní skutečnosti – například, že o údajné ruské akci informoval jakoby koordinovaně, prakticky současně Islámský stát a izraelské sdělovací prostředky, tedy strany, které mají opačný zájem než Sýrie a Rusko – stojí za to se alespoň krátce pozastavit nad reálnými možnostmi Ozbrojených sil Ruské federace provést takovou operaci.

Rusko je při plánování nasazení vzdušných prostředků značně omezeno skutečností, ze má k dispozici jednu jedinou letadlovou loď, respektive těžký letadlový křižník Admirál Kuzněcov. Jedná se sice o plnocenný letadlový nosič s (provozuschopnými) 11 letouny Su-33 na palubě, ovšem limitující jsou samotné možnosti a schopnosti těchto letadel. Námořní Suchoje neprošly podobnou evolucí jako jejich sourozenci u Vojenských vzdušných sil (VVS) RF a jsou jen omezeně nasaditelné proti pozemním cílům. Jsou to primárně stíhací, nikoliv víceúčelové stroje – nejsou tedy integrovány s přesně naváděnou protizemní municí.

Přesto Su-33 pro operace v Sýrii využitelné za určitých okolností jsou. Mise mohou plnit s použitím nenaváděných bomb a neřízených raket, a to v prostředí, kde je minimální protivzdušná obrana protivníka a především eliminována možnost civilních (neteroristických) ztrát. Využití Su-33 k misím v Sýrii (mohou plnit i jiné úkoly než výhradně údery na pozemní cíle) není vyloučeno už proto, že právě tyto letouny byly u syrských břehů zaznamenány v minulých letech, kdy měla přítomnost ruské letadlové lodi demonstrovat podporu Syrské arabské republice.
Syrští důstojníci na palubě ruské letadlové lodi Admirál Kuzněcov v přístavu Tartus
Letadlová loď současně představuje jediný bezproblémový způsob dopravy vzdušných bojových prostředků do praktické blízkosti lokace potenciálních cílů. Všechny ostatní možnosti jsou technicky i politicky komplikované a vyžadují dohody o využití vzdušných prostorů třetích zemí. Ačkoliv se tato eventualita nedostala mezi spekulace okolo nedávných kontaktů mezi ruskými a íránskými vojenskými představiteli, vůbec ji nelze vyloučit. Pro Rusko využitelné vzdušné cesty do Sýrie totiž vedou právě přes Írán, jelikož z politických důvodů lze s vysokou pravděpodobností vyloučit využití vzdušných prostorů Gruzie a Turecka. Druhou klíčovou zemí je Irák, ale i zde, vzhledem k opětovnému posilování vojenských kontaktů této země s Ruskem, lze obdobnou dohodu považovat za dobře možnou.

Nejkratší využitelná vzdušná trasa z Ruska k dislokačním základnám v Sýrii představuje vzdálenost okolo dvou tisíc kilometrů. Takovou dálku mohou bez problémů překonat buďto střední bombardéry Tu-22M3, jejichž nasazení je ale k povaze možné operace a charakteru cílů spíše méně pravděpodobné, anebo taktické letouny s potřebným doletem či disponující možností doplňování paliva za letu: MiG-29SMT, Su-30M2, Su-30SM, Su-35 a především Su-24M/M2 a Su-34 (při teoretickém dlouhodobějším charakteru eventuální kampaně je možno uvažovat rovněž o přepravě bitevních letadel Su-25, bojových vrtulníků Mi-28N, Ka-52 či Mi-35M s využitím transportních letounů).

Pokud existují plány na vzdušné údery ruských VVS v Sýrii, právě poslední dva uvedené typy taktických stíhacích bombardérů, tedy Su-24M/M2 a Su-34, v nich pravděpodobně nechybí. Oba typy jsou plně operačně způsobilé, vyvinuté k plnění širokého spektra úkolů v činnosti proti pozemním cílům. Umožňují nasazení škály jak neřízené, tak přesné raketové i bombové výzbroje, včetně jeden a půltunových naváděných bomb KAB-1500. Disponují nadzvukovou rychlostí, potřebným doletem i možností tankování za letu a jsou schopny dopravit do cílového místa až osm tun munice.

Pro použití Su-24 jsou navíc přizpůsobeny infrastruktura a vybavení některých syrských vojenských letišť vzhledem ke skutečnosti, že tento typ je ve stavu Vzdušných sil Syrské arabské republiky. A pokud jde o typ Su-34, ať již se jednalo o účelově vyvolanou dezinformaci nebo reálný snímek z činnosti nad Sýrií, není náhodou, že právě tento typ má být objektem záběrů údajně pořízených teroristickými skupinami v Sýrii a poté zveřejněných dalšími médii.Přestože se v posledních dnech vyrojila spousta informací o narůstající vojenské aktivitě Ruska v Sýrii a toto téma se stalo i tématem rozhovoru mezi ruským a americkým ministrem zahraničí, eventuální vzdušnou operaci coby součást širší kampaně nelze v žádném případě považovat za potvrzený fakt. Pokud by jím však v blízké či vzdálenější budoucnosti byla a napomohla k ukončení strašlivého syrského konfliktu, znamenala by současně přínos pro evropské země zmítající se v bezprecedentní uprchlické krizi.


Foto:Vitalij V. Kuzmin, CC BY-SA 3.0.

10 komentářů :

 1. Pokud Rusko vstoupí do konfliktu pak já tomu dávám 2 měsíce a vrazi z ISIS budou v márnici i s jejich agenty ze CIA a Mossadu .... pokud ti agenti rychle nebudou odsunuti aby nebyla velká mezinárodní ostuda ....

  Pak by se mělo jít po těch velkých rybách co sponosrovali tyto teroristy - finančně ať již kupováním ukradené ropy atd .....

  Israel-USA-EU se budou mít z čeho zpovídat .......

  Nádhera ..... nacisti jsou poráženi přímo před našima očima ...

  OdpovědětSmazat
 2. Je vysoce pravděpodobné, že peníze hrdlořezům v Sýrii dojdou dříve než bude nutné vymlátit je i jejich výcvikové tábory, které má USAF jako zakázaný cíl. Přesto je nezbytné hrdlořezy vyloučit trvale z lidské společnosti

  OdpovědětSmazat
 3. Takže letadla jedněch jsou špatně a druhých dobře?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. takze ked ti dam po papuli a ty mi vratis, sme rovnako vinni?

   Smazat
  2. V podstate Vy sám ste si aj odpovedal...áno, lietadlá jedných môžu byť a aj sú lepšie ako tých druhých...je rozdiel zastreliť únoscu, alebo jeho rukojemníka...a pritom stále ide o tú istú zbraň !

   Smazat
 4. Nějak se mě nechce zdát, že by se chtělo Rusko nechat na 100% oficiálně vtáhnout do války s ISIS, vždyť doposud USA nechtí letecky na 100% zničit ISIS?Je to spíše chození/bombardování kolem horké kaše.Cítím habaďůru od USA s Tureckem a Izraelem na Rusko.Je to nějaká hra o něco?Nevím,nevím, uvidíme?Spíše čekám od Ruska větší podporu Syrské armádě a Iránu s inteligentní municí a sledovacíma prostředkama,radarama a satelitama atd.

  OdpovědětSmazat
 5. Osobně si myslím, že je to zoufalá snaha ze strany USA za každou cenu vtáhnout Rusko do války a vyčerpávat je finančně i materiálně. Nezapomeňme na slova jednoho ušáka, že je třeba aby bylo pozabíjeno hodně ruských vojáků a vraceli se v pytlích. Zatím se vždy v igeliťácích vraceli US boys. Dle mého názoru je jediná správná taktika Ruska dodat kvantum ne úplně nejšpičkovějších zbraní ze skladů syrské armádě a vyškolit jejich vojáky. S možností zásahu rozhodně nespěchat, ale dávat najevo, že bude-li potřeba bude medvěd rozdávat facky. Stejnou situaci bych viděl i na Ukrajině, jen s tím rozdílem, že jestli ukři skutečně začnou frontální ofenzívu, pak reálná odpověď by měla být v letecké a raketové likvidaci útočícího uskupení a přikrytí povstalců vzdušnou podporou. Tzv. bezletová zóna. To se ukři poserou a jejich US poradci buď púojedou v igelitu domů nebo zdrhnou. Rozhodně s pozemními jednotkami není nutné spěchat. To bude pro USA nejjištější facka přímo do rozšklebené huby.

  OdpovědětSmazat
 6. Pěkná analýza.

  Ani já Military fanoušek jsem nevěděl, že Ruské námořní Su- 33 nejsou připraveny k útokům na pozemní cíle :(
  Velká škoda:(

  Trošku sázím, doufám ,přeji si, přímou podporu pozemních jednotek Syrské a Íránské armády, Ruským dělostřelectvem v týlu, na základě předchozího kosmického, leteckého i pozemního průzkumu diverzních jednotek třeba i armády Ruské federace vojáky asijského a muslimského původu, tak jako doufám, že totéž se nyní děje na území Novoruska.

  S odhodlanou pozemní armádou je tato stejně smrtící jako přímá letecká podpora a zlikvidovat by ji mohla pouze stejně technologicky vyspělá a někým informačně podporovaná protistrana a nebo letecké síly a to tam přece mají pouze spojenci v boji proti ISIS:)

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.