![]() |
Su-34 |
7. 9. 2015 Euroasia24
V posledních dnech se vyrojila řada informací o ruském zapojení do války v Sýrii a také spekulace o tom, že Rusko zde provádí vzdušnou operaci. Pomineme-li některé značně diskutabilní skutečnosti – například, že o údajné ruské akci informoval jakoby koordinovaně, prakticky současně Islámský stát a izraelské sdělovací prostředky, tedy strany, které mají opačný zájem než Sýrie a Rusko – stojí za to se alespoň krátce pozastavit nad reálnými možnostmi Ozbrojených sil Ruské federace provést takovou operaci.
Rusko je při plánování nasazení vzdušných prostředků značně omezeno skutečností, ze má k dispozici jednu jedinou letadlovou loď, respektive těžký letadlový křižník Admirál Kuzněcov. Jedná se sice o plnocenný letadlový nosič s (provozuschopnými) 11 letouny Su-33 na palubě, ovšem limitující jsou samotné možnosti a schopnosti těchto letadel. Námořní Suchoje neprošly podobnou evolucí jako jejich sourozenci u Vojenských vzdušných sil (VVS) RF a jsou jen omezeně nasaditelné proti pozemním cílům. Jsou to primárně stíhací, nikoliv víceúčelové stroje – nejsou tedy integrovány s přesně naváděnou protizemní municí.
Přesto Su-33 pro operace v Sýrii využitelné za určitých okolností jsou. Mise mohou plnit s použitím nenaváděných bomb a neřízených raket, a to v prostředí, kde je minimální protivzdušná obrana protivníka a především eliminována možnost civilních (neteroristických) ztrát. Využití Su-33 k misím v Sýrii (mohou plnit i jiné úkoly než výhradně údery na pozemní cíle) není vyloučeno už proto, že právě tyto letouny byly u syrských břehů zaznamenány v minulých letech, kdy měla přítomnost ruské letadlové lodi demonstrovat podporu Syrské arabské republice.
![]() |
Syrští důstojníci na palubě ruské letadlové lodi Admirál Kuzněcov v přístavu Tartus |
Nejkratší využitelná vzdušná trasa z Ruska k dislokačním základnám v Sýrii představuje vzdálenost okolo dvou tisíc kilometrů. Takovou dálku mohou bez problémů překonat buďto střední bombardéry Tu-22M3, jejichž nasazení je ale k povaze možné operace a charakteru cílů spíše méně pravděpodobné, anebo taktické letouny s potřebným doletem či disponující možností doplňování paliva za letu: MiG-29SMT, Su-30M2, Su-30SM, Su-35 a především Su-24M/M2 a Su-34 (při teoretickém dlouhodobějším charakteru eventuální kampaně je možno uvažovat rovněž o přepravě bitevních letadel Su-25, bojových vrtulníků Mi-28N, Ka-52 či Mi-35M s využitím transportních letounů).
Pokud existují plány na vzdušné údery ruských VVS v Sýrii, právě poslední dva uvedené typy taktických stíhacích bombardérů, tedy Su-24M/M2 a Su-34, v nich pravděpodobně nechybí. Oba typy jsou plně operačně způsobilé, vyvinuté k plnění širokého spektra úkolů v činnosti proti pozemním cílům. Umožňují nasazení škály jak neřízené, tak přesné raketové i bombové výzbroje, včetně jeden a půltunových naváděných bomb KAB-1500. Disponují nadzvukovou rychlostí, potřebným doletem i možností tankování za letu a jsou schopny dopravit do cílového místa až osm tun munice.
Pro použití Su-24 jsou navíc přizpůsobeny infrastruktura a vybavení některých syrských vojenských letišť vzhledem ke skutečnosti, že tento typ je ve stavu Vzdušných sil Syrské arabské republiky. A pokud jde o typ Su-34, ať již se jednalo o účelově vyvolanou dezinformaci nebo reálný snímek z činnosti nad Sýrií, není náhodou, že právě tento typ má být objektem záběrů údajně pořízených teroristickými skupinami v Sýrii a poté zveřejněných dalšími médii.
Přestože se v posledních dnech vyrojila spousta informací o narůstající vojenské aktivitě Ruska v Sýrii a toto téma se stalo i tématem rozhovoru mezi ruským a americkým ministrem zahraničí, eventuální vzdušnou operaci coby součást širší kampaně nelze v žádném případě považovat za potvrzený fakt. Pokud by jím však v blízké či vzdálenější budoucnosti byla a napomohla k ukončení strašlivého syrského konfliktu, znamenala by současně přínos pro evropské země zmítající se v bezprecedentní uprchlické krizi.
Foto:Vitalij V. Kuzmin, CC BY-SA 3.0.
Pokud Rusko vstoupí do konfliktu pak já tomu dávám 2 měsíce a vrazi z ISIS budou v márnici i s jejich agenty ze CIA a Mossadu .... pokud ti agenti rychle nebudou odsunuti aby nebyla velká mezinárodní ostuda ....
OdpovědětSmazatPak by se mělo jít po těch velkých rybách co sponosrovali tyto teroristy - finančně ať již kupováním ukradené ropy atd .....
Israel-USA-EU se budou mít z čeho zpovídat .......
Nádhera ..... nacisti jsou poráženi přímo před našima očima ...
Je vysoce pravděpodobné, že peníze hrdlořezům v Sýrii dojdou dříve než bude nutné vymlátit je i jejich výcvikové tábory, které má USAF jako zakázaný cíl. Přesto je nezbytné hrdlořezy vyloučit trvale z lidské společnosti
OdpovědětSmazatTakže letadla jedněch jsou špatně a druhých dobře?
OdpovědětSmazattakze ked ti dam po papuli a ty mi vratis, sme rovnako vinni?
SmazatV podstate Vy sám ste si aj odpovedal...áno, lietadlá jedných môžu byť a aj sú lepšie ako tých druhých...je rozdiel zastreliť únoscu, alebo jeho rukojemníka...a pritom stále ide o tú istú zbraň !
SmazatNějak se mě nechce zdát, že by se chtělo Rusko nechat na 100% oficiálně vtáhnout do války s ISIS, vždyť doposud USA nechtí letecky na 100% zničit ISIS?Je to spíše chození/bombardování kolem horké kaše.Cítím habaďůru od USA s Tureckem a Izraelem na Rusko.Je to nějaká hra o něco?Nevím,nevím, uvidíme?Spíše čekám od Ruska větší podporu Syrské armádě a Iránu s inteligentní municí a sledovacíma prostředkama,radarama a satelitama atd.
OdpovědětSmazatOsobně si myslím, že je to zoufalá snaha ze strany USA za každou cenu vtáhnout Rusko do války a vyčerpávat je finančně i materiálně. Nezapomeňme na slova jednoho ušáka, že je třeba aby bylo pozabíjeno hodně ruských vojáků a vraceli se v pytlích. Zatím se vždy v igeliťácích vraceli US boys. Dle mého názoru je jediná správná taktika Ruska dodat kvantum ne úplně nejšpičkovějších zbraní ze skladů syrské armádě a vyškolit jejich vojáky. S možností zásahu rozhodně nespěchat, ale dávat najevo, že bude-li potřeba bude medvěd rozdávat facky. Stejnou situaci bych viděl i na Ukrajině, jen s tím rozdílem, že jestli ukři skutečně začnou frontální ofenzívu, pak reálná odpověď by měla být v letecké a raketové likvidaci útočícího uskupení a přikrytí povstalců vzdušnou podporou. Tzv. bezletová zóna. To se ukři poserou a jejich US poradci buď púojedou v igelitu domů nebo zdrhnou. Rozhodně s pozemními jednotkami není nutné spěchat. To bude pro USA nejjištější facka přímo do rozšklebené huby.
OdpovědětSmazatTento komentář byl odstraněn autorem.
SmazatSouhlasím.
OdpovědětSmazatPěkná analýza.
OdpovědětSmazatAni já Military fanoušek jsem nevěděl, že Ruské námořní Su- 33 nejsou připraveny k útokům na pozemní cíle :(
Velká škoda:(
Trošku sázím, doufám ,přeji si, přímou podporu pozemních jednotek Syrské a Íránské armády, Ruským dělostřelectvem v týlu, na základě předchozího kosmického, leteckého i pozemního průzkumu diverzních jednotek třeba i armády Ruské federace vojáky asijského a muslimského původu, tak jako doufám, že totéž se nyní děje na území Novoruska.
S odhodlanou pozemní armádou je tato stejně smrtící jako přímá letecká podpora a zlikvidovat by ji mohla pouze stejně technologicky vyspělá a někým informačně podporovaná protistrana a nebo letecké síly a to tam přece mají pouze spojenci v boji proti ISIS:)