Reklama

sobota 12. září 2015

Kurdská strana HDP: Voláme po mezinárodní akci

12.9.  2015        a2larm ,video
Publikujeme prohlášení, v němž Komise pro zahraniční věci turecké prokurdské strany HDP žádá mezinárodní veřejnost o pomoc. Turecko čím dál rychleji směřuje k občanské válce. Politika násilí byla vystupňována po parlamentních volbách 7. června, které vedly k prozatímní vládě strany AKP [Strana spravedlnosti a rozvoje – pozn. red.]. Dnes jsme v situaci, kdy mír a vyjednávací proces mezi PKK [Strana kurdských pracujících – pozn. red.] a tureckým státem byl ukončen a znovu vzplála válka.
Jen během posledního měsíce jsme byli svědky tvrdých střetů v mnoha kurdských městech, jako jsou Silopi, Lice, Şemdinli, Silvan, Yüksekova a Cizre, kde státní jednotky zaútočily na civilní obyvatelstvo. V pokračujících střetech zemřely desítky civilistů, příslušníků městských guerill a členů státních bezpečnostních sil. Od 24. června neútočí přechodná vláda AKP na Islámský stát, jak deklarovala, ale namísto toho namířila své útoky do Qandilských hor, které se nacházejí v teritoriu regionální vlády Kurdistánu. Útočí zároveň na Kurdy, demokratické síly, demokratickou politiku, civilisty, ženy a tureckou opozici jako takovou.

Turecký stát a dočasná vláda AKP zavádějí všechny druhy represivních opatření, jako zákaz vstupu i odchodu z kurdských měst, proti kterým jsou spuštěny vojenské operace, odstřižení veškerých komunikačních kanálů, včetně telefonních linek a internetu, zamezování vstupu novinářům a pozorovatelům, aby se mezinárodní veřejnost nemohla dozvědět pravdu o tom, co se na daných místech děje. V provincii Cizre byl během minulého týdne zaveden zákaz vycházení a bylo zabito 21 civilistů. Tato provincie byla obléhána po několik dní, takže čelí vážnému nedostatku jídla, vody a zdravotní péče. Rovněž bylo znemožněno pohřbívat zabité. Vážné obavy, týkající se hrozby masakru civilistů v Cizre, vznesli volení zástupci v parlamentu a občanské organizace.

V této násilné situaci byla Lidově demokratická strana (HDP) cílem verbálních a mediálních útoků ze strany mluvčích AKP a jí nakloněných masmédií. Téměř každý den jsou naši straničtí zástupci, a především pak naše předsednictvo, napadáni kvůli jejich údajnému „patriotismu a nacionalismu“. Mnohé výroky ze strany AKP podněcují k válce s HDP. Jako výsledek této násilnické rétoriky bylo mnoho budov naší strany v několika městech terčem útočníků z rasistických a fašistických skupin. Osmého září zaútočili na naše hlavní sídlo a pokusili se ho zapálit. Cílem se staly především naše archivy a záznamy. Jakkoliv nebyl během útoku nikdo zraněn, naše hlavní budova je těžce poškozená a nepoužitelná.


Do této chvíle se stalo cílem útoků po celé zemi celkem 128 budov naší strany. Nadto policie a další bezpečnostní složky nedělají nic pro to, aby dalším útokům předešly.

Chceme ještě jednou zdůraznit, že HDP není součástí této politiky, založené na válce a násilí. Nepodíleli jsme se na rozhodnutí o novém rozpoutání války. Naopak se snažíme přimět PKK a turecký stát k ukončení ozbrojeného konfliktu. Mělo by být jasné, že je to AKP, kdo trvá na válečné politice a zavádění nedemokratických praktik po celé zemi.

Ve světle tohoto nepříznivého vývoje vyzýváme mezinárodní komunity, občanské organizace a mezinárodní média k solidaritě a podpoře, aby došlo k okamžitému příměří a obnovení mírových jednání. Naše výzva také volá po okamžité akci proti nárůstu státního násilí, porušování lidských práv a nedemokratickým praktikám a opatřením v kurdských městech i v západních regionech země. Potřebujeme teď podporu mezinárodní veřejnosti více než kdy jindy, abychom dosáhli trvalého míru na Blízkém východě, v Turecku a Kurdistánu. V tomto kontextu chceme podnítit všechny naše přátele, politické strany, sdružení, sítě lidí, občanské organizace a všechny mírumilovné síly, aby podnikli konkrétní kroky proti násilnému a protidemokratickému jednání tureckého státu proti svým vlastním lidem a občanům.

Z anglického originálu Urgent Call for International Action přeložil Martin Vrba.

11 komentářů :

 1. USÁCI SE SNAŽÍ ALE BRZY DOSTANOU PŘES DRŽKU A BUDOU ZAHNÁNI DO IZOLACE KURVY ZASRANÝ HITLER BYL VEDLE USA
  SRAČKA MÁJOVÁ A NEŠKODNEJ AMATÉR !!!!!!!!!!!

  OdpovědětSmazat
 2. Asi další barevná revoluce. Česká republika bude na řadě kdy ? Majdánek...

  OdpovědětSmazat
 3. To je člen NATO a masakruje menšinu na svém území.A náš stát je ten špatný.

  OdpovědětSmazat
 4. Proto jsme vstoupili do NATO, aby naši tuneláři a politici byli chráněni před vlastním obyvatelstvem spojeneckými vojáky. Nebo ne???????
  Václav

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ó ano!, to darebáci všech zemí, spíše než-li proletáři, daleko bystřeji pochopili ono provolání Marxe a Engelse. A spojili se.

   Smazat
 5. Kurdům by mělo být konečně přiznáno právo na sebeurčení! A nejen je využívat jako kanonefutr, když se to Západu hodí. Západ s nimi hraje tu starou britskou nechutnou hru.
  Tu výzvu však Kurdové měli zvlášť adresovat Zaorálkovi!!, tuzemskému to poskokovi US hunů.
  On by jim jistě objasnil, proč pro vládu sobě samým nejsou ti Kurdové dost schopní, zatímco na boj proti IS(IL) jsou až moc. To když (jménem NATO ) musí kurdské operace "tlumit" Turecko svými útoky na kurdské bojovníky ...

  OdpovědětSmazat
 6. Zajímavé je, že naše republika, bez větší "odezvy" médií, zaslala pomocí amerických transportních letadel na pomoc Kurdům několik desítek tun munice a jiného vojenského materiálu. Zřejmě i s rizikem, že Kurdové využijí tuto munici i proti Turecku, našemu "spojenci" v NATO.
  Připomíná to pomoc naší republiky Izraeli po 2.světové válce v době jeho vzniku.

  OdpovědětSmazat
 7. I Izrael Kurdům pomáhá, Turecku natruc ...

  OdpovědětSmazat
 8. Erdoganův turecký sultanát začal ve vnitřní politice občanskou válku proti značné části svého obyvatelstva. V zahraniční politice neustává v agresi proti Sýrii, kterou chce kontrolovat, nese hlavní vinu na tom, že své území a podporu poskytlo všemožným protisyrským povstaleckým skupinám, které z velké části přešly k IS. S tímto teroristickým uskupením Turecko obchoduje a podporuje jej v boji proti kurdským silám, které vedle syrské armády jsou jedinou účinnou pozemní vojenskou silou. Výsledkem může být další uprchlická vlna z Turecka, tentokrát kromě Syřanů i Turků. Je s podivem, že to nezneklidňuje NATO, jehož je Turecko významným členem, ani ČR jako člena NATO.

  OdpovědětSmazat
 9. Tato válka mezi Kurdy a Turky začala zde, kdy Američané navedli turecké letadla na kurdské vesničany: https://en.wikipedia.org/wiki/Roboski_airstrike
  USA se tvářili jako přátelé Kurdů, protože ti je plně od začátku podpořili při jejich invazi do Iráku. Nedávno spolu ale Turcii s USA udělali špinavý business, Turci budou dělat problémy s plynovým potrubím Tureckým proud Rusům a Amaričané jim na oplátku povolili bombardovat Kurdy v Syrii a Iráku. Kdo věří jedno slovo Američanům, ve zlém mu to vrátí. Hlavně že ČR podporuje vstup Turecka do EU.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.