Reklama

úterý 29. září 2015

Měli jsme kdysi sen

Lenka Procházková
29. 9. 2015  

Projev spisovatelky Lenky Procházkové přednesený 28.x9.x2015 na Václavském náměstí na demonstraci proti setrvávání ČR v NATO

Před čtvrt stoletím jsme měli krásný společný sen. Zdálo se nám, že země, ve které žijeme, byla propuštěna z karantény. Axmy jsme snili o tom, že obnova suverenity naší republiky proběhne rychle axsnadno, že stačí roztrhat staré vázací smlouvy, přešít ústavu na lidský rozměr, odstranit cenzuru a ploty na hranicích a samozřejmě přepsat učebnice dějepisu pod novým hodnotícím úhlem. Radovali jsme se z toho, že po dlouhé době přestáváme být jen čárkami ve statistice, že každý z nás má rovná občanská práva a těšili jsme se, že v proměněných poměrech vychováme z našich dětí přemýšlivé a svobodné bytosti. Zdálo se nám, že okolní tzv. vyspělejší svět vítá naše odhodlání s úctou a že nám bude dobrým rádcem. Před čtvrt stoletím jsme ale netušili, jak drahé to poradenství bude a kam nás zavede. Teď už to víme.

Dnes je 28. září, státní svátek nazvaný Den české státnosti. Máme však důvod kxoslavám? Cítíme hrdost nad tím, kam naše republika došla za těch uplynulých šestadvacet let? Radujeme se z její rovnoprávné pozice v rodině evropského společenství? A můžeme být pyšní na naši účast v takzvaně obranném paktu NATO? Vzpomínáte si ještě na nadšení paní Albrightové, když nám gratulovala kxpřijetí do Severoatlantické aliance? Tvářila se jako štědrá tetička, která přináší vzácný dar. Mluvila o veliké poctě, které se nám dostalo a my jsme se těšili, až si ten dárek, skrývající se pod hezkým obalem, rozbalíme. Ale dřív, než jsme to stihli udělat, rozbalili to naši dárci sami, když využili naše nebe kxpřeletům svých bombardérů mířících na Bělehrad.

Překotně rychlé přijetí ČR do Aliance, bez národního referenda, lze tedy přirovnat k porodu císařským řezem při použití celkové narkózy. Z hlediska chirurgů z NATO se operace zdařila, ale pro nás, coby nový přírůstek do rodiny, to byla šokující zkušenost. Dodnes jsme to porodní trauma nepřekonali. Ani po šestnácti letech života mezi válečníky jsme se nenaučili vnímat svět jejich kořistnickýma očima. Militantní výchova v nás nezničila lidství a zdravý rozum. Naší porodní bábě Albrightové se zkrátka nepovedlo zavázat si nás doživotním vděkem. Brzy jsme poznali, že tahle kmotřička je ve skutečnosti andělíčkářka, která má na rukou krev statisíců dětí, ale i nevinných dospělých civilistů. Jména dalších masových vrahů, tedy pardon, rozsévačů míru a obránců lidských práv, bych tady četla hodně dlouho. Na seznamu bohužel jsou i jména českých politiků. Někteří z nich jsou přímo spolupachatelé, jiní si lepí na tvář masku zneužitých idiotů. Ale takovou výmluvu v budoucnu neuzná žádný mezinárodní tribunál jako polehčující okolnost. Za zločiny proti míru budou souzeni i mediální bubeníci, kteří nám vtloukají do hlav nenávist k předem určeným viníkům a národům.

Je ale předčasné mluvit dnes o nějakém budoucím soudu nad viníky a představovat si, jak už sedí v base, když dosud všichni sedí na Olympu. Cesta k jejich obžalobě, usvědčení a potrestání bude přetěžká a velmi dlouhá. To nás ale nesmí odradit od vykročení po té cestě. První samostatný krok ČR by měl směřovat k jejímu odchodu z Aliance. Naši politici takový krok ale neplánují, jsou ve svém myšlení ustrnulí a nedokážou si představit ani projednávání tak zásadní změny. Domnívají se, že bez ochranné péče Aliance zahyneme. Ale například státy jako Rakousko, Švýcarsko, Švédsko, Finsko nebo Irsko v Alianci nejsou a dosud jsme si nevšimli, že by to jejich existenci ohrozilo. Spíš naopak. Naše vláda je ale zatím k argumentům nahluchlá a výzvy svých občanů vnímá jen jako bzučení otravného hmyzu. Teprve veliké demonstrace s jednotnými požadavky a případně i podpůrné stávky mohou naši hluchou politickou „elitu“ přimět k pozornosti a přinutit ji, aby bránila národní zájmy a obnovila naši ztracenou čest. Pokud naše úsilí bude soustavné, koordinované a dost hlasité, vzbudí odezvu u občanů dalších členských zemí Aliance, a potom může nastat dominový efekt.

Na počátku jsem mluvila o snu, který jsme kdysi měli a který se nesplnil. Byl snad tehdy příliš velký a troufalý? Z dnešního hlediska mi připadá, že byl naopak moc krotký a při zemi, ten český sen, který jsme tehdy měli. Není však účelné a ani spravedlivé posuzovat prošlé sny prizmatem nové doby. Za čtvrt století, od chvíle, kdy jsme se z jedné karantény přesunuli do druhé, si ani okolní svět nepolepšil. Nedospěl k rozkvětu a dokonce už ani není bezpečným místem pro život lidí. Temná doba, ve které žijeme, vyvolává spíš noční můry, než sny. Naučit se znovu snít o lepším světě, vyžaduje odvahu ale i rozumnou úvahu, protože dnešní svět náš vezdejší potřebuje zcela jiné sny, než byly ty, ze kterých jsme se už probudili. Potřebuje sny neomezené právem veta, smlouvami a hranicemi států, ale určené ke společnému sdílení. Nikoliv už sny kupčíků, obchodníků s lidskými osudy a nelidskou válečnou technikou, ale sny odpovědné a pokorné, sny, které vnímají lidský život nejen jako vegetování, ale v jeho přesahu a v návaznosti, tak jako příčky na nekonečném žebříku, který může dosáhnout až ke hvězdám. Také sny už tu přece kdysi byly. Jsou uchovávány nejen v antikvárních knihách, ale i v hlubinách našich mozků, nebo chcete-li, duší. Oživme je, restartujme ty staré odkazy a poskládejme z nich nový společný sen o smyslu života lidí na této planetě.

46 komentářů :

 1. Priste at mluvi komunisticka husa za sebe a tech par pitomcu kteri ji jsou ochotni poslouchat. Svobodu mame predevsim kvuli clenstvi v NATO.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. ANO, jsi důkazem, že žijeme v neskutečně prohnilé společnosti stojící na neméně prohnilých základech se svobodou kvůli členství ve zločinecké agresivní organizaci, vraždící bez milosti děti, rozsévající války, chaos a zmar. S takovou svobodou jdi akorát tak do prdele.

   Smazat
  2. Paní Lenka Procházková hovořila mj. i za mě. A krásně! Souhlasím s ní vřele.
   A narozdíl od vás, si nedovoluji posuzovat, zda-li (ne)jste tím pitomcem právě vy ..

   Smazat
  3. Placený blb....Anonym....
   Pepku vyskoč....hop, hop, hop, kdo neskáče není CECH

   Smazat
  4. Mám silné zadostiučinění, když zuří tyto postavičky a kavárenská cházka se služebnictvem...

   Fakt mám dobrý pocit...mám pocit, že prohrávají....

   Hezký den

   Smazat
  5. Ubohej knížecí imbecilní potrat bez mozku vstal z nočníku a sdělil nám"svou myšlenku"???????Příště to raději nedělej ty genitální Blbsteine!!!!!!!!!!

   Smazat
  6. ... a co takhle napsat místo nadávek, v čem nemá paní chartistka pravdu, to že NATO páchala zvěrstva v bývalé Jugošce je pravda, nebo se vám líbilo, když byli bombardovány nemocnice, školy, školky a mezinárodní rychlík, kde umírali samí civilisté ?

   Smazat
  7. Svobodu máme díky NATO? Pokud bychom tam nebyli, bylol by ušetřeno nejen dost životů a zmerzačení našich vojáků, ale byli bychom taky bohatší, protože víme, jak je takové válčení drahé. Tak si říkám, kdože by nás to napadl? Chytrolín 8.57 myslí určitě Rusko, toho "strašného agresora". V roce 1968 byla jiná situace. To jsme byla bohatá, rozvinutá země se spoustou průmyslu, s lidmi s dobrým vzděláním, s vývojovou základnou a SSSR nás potřebovala za spojence, aby se nezačal rozpadat celý východní blok. To si SSR nemohlo dovolit. Neschvaluji postup, který použili, odsuzuji to i po tolika letech. Jen více chápu, o co šlo. Takže, kdyby nás chtělo Rusko nyní spolknout, co by z toho mělo? Zchudlou, zadluženou zemi, bez průmyslu, s cizími bankami, mládeží, kde 40 či 5O% neudělá maturitu, zemi, která má 10 mil. lidí, Moska má, tuším, víc. Ne, Rusko nás nepotřebuje a ani nechce, proto nemám strach, že by nás zabrala. USA, to je něco jiného, ta chce, aby všichni byli vazalové, zvláště ti v blízkosti Ruska.

   Smazat
 2. Vypravěčsky skvělý článek. Ostatně jak je u autorky zvykem. A to je všechno. Sen je základ. Bez vize je člověk na tomto světě zbytečný. Nicméně stále jenom snít a mít vize bez reálného ztvárnění a zhodnocení výsledku je rovno vizionářství. A o tom nám tady tak krásně píše paní Procházková. Mohla být již dříve trochu poučená příkladem člověka, který měl taky Sen. Byl to M.L.King. Odměnou mu za tento sen byla v USA kulka do hlavy. Jak očekávala L.Procházková, že náš sen opírající se o "nového" bratra dopadne? Lidi jako ona bychom moc snít neměli nechat. Především sny o osudech národů. Jsou to sny nezkušených a dosud nepoučených vizionářů. V čelech států, institucí a zásadních politických organizací a orgánů by měli stát vždy lidé s životními zkušenostmi. Profesionálové. Ne mladý potěr. Ten vyhovuje vždy těm, kteří tahají za nitky. U paní L.Procházkové je sympatické alespoň to, že se oklikou přizná, že se mýlila, že snila chimérický sen. Což je bohužel málo na to, že její omyl zasáhl jeden ? národ. Což to příště vyzkoušet na vlastní osobě, třeba více manželství, více havárií etc. Hry s pokusem a chybou s národem, to je na popravu. Omluva je málo.Tak prosím příště líp.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Skoda ze jiz nezije vedouci tajemnik soudruh Platenik z Okresu na severu, Jirinka Svorcova nebo soudruh Vasil Bilak.
   Panecku, to by byli vudcove !

   Smazat
  2. Pro Trolíka z 8:57, 9:02, 9:11,9:13: v Bohnicích jsi měl včera vycházkový den, ale pouze do odpoledne.Protože ses tedy zapomněl vrátit včas a užít si své léky, zhoršil se tvůj zdravotní stav a je třeba urychleně zjednat nápravu, jinak buide tvůj život i mozek ve velkém nebezpečí. Okamžitě sedni na nejbližší autobus a jeď si pro své léky, jinak špatně dopadneš, bohnický paciente na nikým prodloužené a nepovolené vycházce. US Embassy ti léky nepodá, tam pomoc nehledej, tam dostaneš leda pořádné plácnutí po hloupé hlavičce od Schapira v jeho zoufalé snaze o tvůj restart do normálu.Ovšem ten nepříjde.Máš to marný, máš to marný, sám jsi marný !!

   Smazat
 3. Krásný projev, díky za něj paní Procházková. Hulvát z 8:57 je zřejmě jeden ze zmíněných spolupachatelů, ani se nesnaží schovávat za masku zneužitého idiota, protože svědomí je pro něj jenom slovo z naučného slovníku.

  OdpovědětSmazat
 4. Obávám se,že nepatrná část národa prožívá "zlý sen",ale zbytek je v jakémsi podivném rauši,rovnajícím se naprostému zdebilnění,jinak si nelze vysvětlit to,že na manifestaci proti setrvání v NATO přijde pár stovek lidí,ale na execírku buzíků jde už desítka tisíc a na dny pojebaného NATO přijde během dvou dnů víc volů z okolí Ostravy,než lidí z celé Evropy na MS silničních motocyklů na Velké ceně....
  Jsme na tom daleko hůř,než jsme si mysleli a dokonce vojáci a civ.zaměstnanci gen.štábu i přes veškerou tvrdou indoktrinaci se nemají,na rozdíl od těch návštěvníků v Mošnově,za co stydět...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jestli to nebude tim, ze vetsina lidi nema narozdil od vas komunistu v hlavach nasrano.

   Smazat
  2. Ty tam ale máš nas....nou pořádnou hromadu,viď Chujmere????:-)))))))) Jsi stejně tragikomickej jako knížecí papínek!!!!!!!!!!!!!

   Smazat
 5. Paní Lenko, super ! Mluvíte mi z duše !

  OdpovědětSmazat
 6. Pokud budeme ještě chvíli snít, tak jsme skončili !!!
  Lidi, copak vám to nedochází, proberte se !

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Za nás se to rozesralo, tak si to musíme vyžrat a patří nám to. Holt si to vylížou i ti,čistě demokraticky, co klíčema necinkali. Zase bude trvat půlstoletí, než další generace pochopí a vezme osud do svých rukou. Jen aby už nebylo pozdě!

   Smazat
 7. pro Anomym 8:57 a 9:02
  na rozdíl od Vás, autorka svůj Český sen napsala a vyjádřila krásnou češtinou, Snad by ambasáda mohla najít pár dolarů navíc a koupit vám klávesnici s diakritikou, eventuálně připlatil za školení, jak ji používat. LOL

  OdpovědětSmazat
 8. Protektor a gestapacek z uSS embassy musi ale poradne penit... ze se trollici tak (opet tradicne trapne a bezzube) snazi ;-)

  OdpovědětSmazat
 9. Velmi dobře a trefně napsáno. Lenka Procházková tak vyjádřila pocity mnoha lidí v této zemi.

  OdpovědětSmazat
 10. Hlavně včera a dnes v noci nabízel trolum z václavaku 3 ve třetím patře 100% odměnu navíc p.S.......

  OdpovědětSmazat
 11. Lenka Procházková je mimo mísu. Dokazují to její slova, cituji: "Dnes je 28. září, státní svátek nazvaný Den české státnosti. Máme však důvod k oslavám?" Totálně zblblí poslanci den 28. září vyhlásili svátkem -jako den státnosti, den výročí zavraždění patrona české země svatého Václava. Výročí zavraždění - je to důvod k oslavám ? Podle toho to i všechno je tak jak je. Nejvyšší hodnotou je u nás pokrytectví, pracovním nástrojem politika je lež.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Blboune, kdo je mimo mísu? Lenka Procházková, která to píše a říká správně, nebo blbové poslanci, kteří uzákonili tento den jako Den státnosti? Projev Procházkové je jako vždy bezvadný a ty se nauč číst a přemýšlet.

   Smazat
  2. Je bezvadný. Ale je na dvě věci - na nic a na ho..no.

   Smazat
  3. 10:21 - Takže ty jsi zapřemýšlel? Gratuluji.
   10:35 - pragmatik co vše posuzuje v časovém rozmezí: teď - hned. Budiž, v takovém případě se moc nemýlí.

   Smazat
 12. MALÉ OHLÉDNUTÍ :
  http://www.evropsky-rozhled.eu/promena-vaclava-havla-a-jeho-nazoru-na-nato-25-let-od-prevratu/

  OdpovědětSmazat
 13. Všude tam, kde proběhly „demokratické“ přeměny, včetně Československa, v režii slibů, které však byly pouhými sliby, se nedostavila ona slibovaná prosperita, ale žije se na dluh, stovky tisíc nezaměstnaných, tisíce bezdomovců milion na hranici chudoby. A tak se nedivme, že se konečně ta většina, která zásadním podílem dopomohla ke změně v roce 1989 začíná probouzet ze servírovaných lží a podvodů a postupně začíná užívat vlastního zdravého selského rozumu. Naši „disidenti“, a následně ti, kteří rozhodli o vstupu do NATO hlas těch, kteří jim vyzvonili jejich posty, již nepotřebovali. Pokud se naši politici včas nevzpamatují, je otázkou času, kdy stejná síla občanů této země bude trvat na změně vedoucí k prosperitě, na kterou čekají již 25 let a která bude mít pozitivní dopad na většinu, nikoli pouze pro 10% obyvatel

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ano. Výstižné.

   Smazat
  2. Ta většina nečinila nic zásadnějšího, než to, že na výzvy naplnila řadu náměstí, když už mediální zaměstnanci zachraňovali své pozice, (aby je následně ztratili), a na pokyn ta většina radostně zvonila svazky klíčů. Mocenská klika se zkorumpovanými činiteli, zrádci z vlastních řad, nepoužila mocenské prostředky, což by bylo v příkrém rozporu s tehdejší ideologií. Stejná síla občanů dnes dostane tak za vyučenou, že se z toho podělá. Aneb dnešní ideologie v použití síly nikterak nebrání, v zájmu uhájení svobody a demokracie - právě naopak. I kdyby ne, máme tu od toho NATO. Tomu není na překážku ani masakrování dětí, neřku-li civilního obyvatelstva.

   Smazat
 14. Dobrý, řekl bych přímo státnický projev, který jak doufám rezonuje s názory většiny naší společnosti. Pomatenci typu 8:57, kteří jsou všude první, ale neumí ani pořádně česky a jejichž nejvyšší modlou je členství v NATO tvoří nezbytný kolorit demokracie je nutno je strpět. Čím více bude argumentů a důkazů o lživosti natovské propagandy, která je součástí její válečné mašinérie, tím izolovanější budou i tyto pubertální názory.

  OdpovědětSmazat
 15. Ti, kterým schází elementární slušnost a kteří tu jako obvykle věnují tolik energie vzájemnému spílání, prokazují jen absolutní nechuť o čemkoli přemýšlet. Přičemž to spílání je - jelikož žádný z anonymů nemá zpravidla tušení, kterému jinému anonymovi zrovna spílá - obyčejná masturbace.
  Jsme opravdu povinni přihlížet někomu, kdo onanuje? Není už načase zkusit omezit šíření této kolektivní demence zavedením registrace, jak to rozumně dělají na některých serverech? Je to přinejmenším otázka duševní hygieny.

  OdpovědětSmazat
 16. Vyslechněte si, prosím, do konce. Dr. F. Koukolík mluví o moci, o českém národu.

  http://prehravac.rozhlas.cz/audio/2806790

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 12:50- velmi dobrý, aktuální, doporučuji vrýt si do paměti. Národně rozkladným paměť osvěžíme.

   Smazat
 17. Exelentní projev paní Lenky jako vždy . Místo toho snění ale měla po Sametu nastoupit tvrdá realita . Po všech těch špatných zkušenostech se západními a východními mocnostmi měla být nastoupena cesta NEUTRALITY a dnes jsme mohli být suverénním státem , který by nemusel ohýbat hřbet před Bruselem . Bohužel ale po Sametu si Západ České politiky koupil a ti nás dovedli tam kde se nyní nacházíme . Takže někdy příště už žádný Samet , ale tvrdé zůčtování se všemi zrádci !

  OdpovědětSmazat
 18. (13:03 - měl byste se podepisovat)
  Jste (nota bene zpětně, což - promiňte - nesvědčí o Vaší střízlivosti) příliš velký optimista, když se domníváte, že "jsme mohli být suverénním státem". - Když se nad tím zamyslíte: který stát na světě je dnes suverénní do té míry, že dokáže zabránit tomu, co naplánují nadnárodní korporace?
  "Tvrdá realita" u nás svým způsobem nastoupila už (z ekonomického pohledu naprosto idiotským!) stanovením kursu koruny podle veksláckých měřítek. To bylo bleskové a masivní znehodnocení práce zdejších lidí ještě před slavnou sametovou privatisací.

  Obávám se, že Československo nemělo po r.1989 šanci, podobně jako ji nemělo v letech 1945/1948.
  V roce 1989 to navíc bylo o to obtížnější, že tu neexistovala politická garnitura, která by měla nějakou realistickou koncepci.
  Byly tu jen skupiny lidí, kteří si předvídavě dokázali zajistit materiální prospěch a nezdržovali se nějakým vlastenectvím. - Je dětinské, když se někdo 25 let rozčiluje, že k majetkům přišli lidé spjatí s StB a podobnými strukturami. Prostě měli lepší informace a zčásti i lepší schopnosti než ostatní. v tom byli narozdíl od lidí na náměstích "realisté".
  Nemusíme se jim ani obdivovat ani je nemusíme mít rádi. Dávat ale vinu za obnovení kapitalismu právě a jenom jim - to je naivní.

  Tím se dostáváme k zajímavé otázce, zda kapitalista může být přesvědčeným vlastencem a v tomto duchu jednat. Patrně tušíte, že mluvím o Andreji Babišovi, který od začátku patří k těm informovaným a schopným, nicméně se od většiny z nich čímsi (-?-) liší - a toto cosi, zdá se, voliči pociťují.
  Ani jeho, opakuji, nemusíme obdivovat nebo mít rádi, ale ptejme se, zda této zemi prospívá -

  OdpovědětSmazat
 19. Lenku Procházkovou bych si přála jako příští presidentku naší republiky...
  Je to statečná žena a vlastenka v tom nejušlechtilejším slova smyslu!!
  jituš

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Slava!!! Nejsem prvni, kdo si to mysli. Uz delsi dobu sleduji projevy L.P. a ostatni mi asi daji za pravdu, ze v soucasnem svete neni jediny statnik, ktery by byl schopen tak dokonale "zhmotnit" sve vize lepsiho (myslim tim misto pro trvale udrzitelny zivot) sveta, nez L.P. Dokonce i obcane R.F., by nam takovou prezidentku, mohli zavidet. Nezbyva nez doufat, ze prave Nova Republika, zacne vyvijet aktivity, aby pani L.P. sehnala dostatek podpisu a usporada sbirku fin. prostredku, pro jeji kandidaturu v nasledujici prez. volbe.

   Smazat
 20. Paní Procházková má zajisté pravdu. Problém je ale také v tom,že značná část našich občanů je již tak zmanipulovaná,že členství v NATO bere jako správnou věc.Bude to trvat ještě léta než většina z nich prozří .Ale aby pak již nebylo pozdě pro nás pro všechny.Aby tito lidé neprozřeli až v době,kdy NATO rozpoutá novou světovou válku a Evropa bude měnit ve spálenou zemi s hromadou trosek.
  Bylo mi smutno z toho kolik lidí na dnech NATO obdivovalo americký bombardér B-52 ,jehož bomby zabíjely tisíce žen a dětí ve Vietnamu .

  OdpovědětSmazat
 21. Prislo vam 50 lidi, komunisti. Jestli priste nebudou klobasky, pivo a koralka zdarma, neprijde vubec nikdo.
  To je ten vas Putler tak chudej ze ani pohosteni komunistickym stareckum zaplatit nemuze ?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To bys tam byl mezi prvními ty hnido, viď?

   Smazat
  2. 16:58!
   ....ale vočumovat na manifestaci a pokoušet se dělat stávkokaze,tos byl připravenej,co?nestydo!
   j.

   Smazat
  3. Blbeček tam nebyl, to by nepsal o nějakých 50 lidech, klobásách a pivu. Je to počítačový povaleč bez inteligence, který nevytáh' paty od klávesnice a jen prudí.

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.