Reklama

neděle 27. září 2015

Pozoruhodný příběh o Mistralech, Francii, Rusku a USA

Tereza Spencerová
27. 9. 2015
Americká snaha izolovat Rusko a ztrestat ho za anexi Krymu a postup na východě Ukrajiny vedla k k ruskému finančnímu zisku a posílení jeho vlivu ve strategickém Středomoří.

Vše začalo v době, kdy ruskému ministerstvu obrany šéfoval Anatolij Serďukov. Rád objednával zbraně na Západě, údajně proto, aby přitlačil domácí zbrojní průmysl k lepšímu výkonu a snížení cen, podle jiných hlavně proto, že od západních zbrojařů dostával tučné úplatky. Stal se tak chodícím symbolem korupce na takové úrovni, že to překvapovalo i v tak zkorumpovaném státě, jakým je Rusko. O funkci přišel až v roce 2012, o dva roky později jeho vyšetřování skončilo a všichni zapomněli.

Kauza dvou vrtulníkových nosičů Mistral, které Serďukov objednal ve Francii, ale s ukrajinskou krizí naopak doslova rozkvetla. Mimochodem, právě ještě Serďukov nakoupil také italské obrněné vozy Iveco. Požadavky ruské armády tehdy splnila jen první várka dodaných „Rysů“, zbytek kontraktu byl zrušen, a nyní se tato vozidla objevila s ruskými vojáky v Sýrii.

Dodávka Mistralů byla sama od sebe zpožděná o nejméně rok, pak přišel Majdan a vše se po ruské reakci na západní postup na Ukrajině zkomplikovalo ještě víc, shrnuje americký analytický Stratfor, neboť do kauzy vstoupily Spojené státy. Spolu s EU v zádech začaly tlačit na Francii, aby obchod s Ruskem zrušila. Nakonec se tak i stalo, a zatímco Rusko dopředu Francii vyplatilo 893 milionů eur, Francie nedávno Rusku za nedodržený kontrakt vyplatila bezmála miliardu eur.

Kauza Mistral ale vyústila v ještě překvapivější konec. Obě plavidla totiž namísto Ruska kupuje Egypt, nově blízký arabský spojenec Ruska, ruský výrobce vojenských vrtulníků Kamov navíc na egyptské Mistraly dodá 50 strojů Ka-50 Alligator za miliardu dolarů a k tomu Rusku zbyla kompletní technická dokumentace Mistralů, což v zásadě znamená, že na vývoj vlastních vrtulníkových plavidel nemusí vynaložit ani kopějku, a když, tak jen na jejich případné vylepšení. Suma sumárum, pro Rusko celý obchod končí velkým plusem, ať už finančním, nebo strategickým, tedy posílením strategického partnera ve strategickém Středomoří.


(dokončení textu na stránkách Literárních novin ZDE)

10 komentářů :

 1. Víte co je nejhorší že to ve Francii zaplatí ti nejchudší.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To je tak vždycky. My nejsme výjimka. Zaplatil u nás nějaký politik za své finanční průsery ?
   Pepan

   Smazat
  2. A kdo myslíte,že zaplatí Majdan a dotace pro Ukrajinu, aby Západ úplně neprohrál, tj., aby se Ukrajina úplně nezhroutila, či znovu nevyrazila do ulic, tentokrát proti rumunskému židu Porošenkovi či fašistovi Jaceňukovi. Zaplatí to EU, tedy i my, jedni z nejchudšíchí v EU. Amerika už své zaplatila na rozpoutání toho vraždění, a teď se chová - já nic, já muzikant - a čeká, jak rychle si Ukrajinu rozebere a z velkým ziskem získá své peníze zpět. Černozem a velké zásoby vody - to má stejnou hodnotu jako plyn a ropa. Kdysi byl krásný film s Redfordem - tam mu pracovník tajných služeb říká, teď budou války za plyn a ropu a za deset let za vodu. A je to tak. Zdravím všechny slušné a myslící lidi.

   Smazat
 2. každý dal vo Francúzku pomernú časť svojich daní - ta tak - len Francúzku zostalo menej na migrantov -

  OdpovědětSmazat
 3. No jak se říká,když je blbá hlava,trpí celé tělo. Přesně to i pasuje na politiky. No a pak,ale trpí celý národ.

  OdpovědětSmazat
 4. Frantíci jsou na tom stejně jak my. Jakou vládu si zvolili, takovou mají. Tak ať drží huby.

  OdpovědětSmazat
 5. Zase páníček ze země neomezených možností poručil a voříšek, vycvičený na povely ne na zdravý úsudek beze zbytku poslechne! Prý sankce. Co to komu přineslo, to jste se snad dozvěděli z článku. A ještě dodatek: Rus je prý zvyklý nedržet smlouvy a jen je stále porušuje. Francouz dostal předem zaplaceno a přesto na nátlak nějakého vývozce demokracie obchod porušil. Kde je ta logika sankcí?

  OdpovědětSmazat
 6. Tak mi tak blesklo hlavou. Egypt zjistí, že ty lodě zase až tak vlastně nutně nepotřebuje, a prodá je svému spojenci ...Rusku? Trošku domluvená šaráda, aby se vlk nažral, a ("francouzká") koza zůstala celá? Je to tak nemožné? J.B.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Francouzská koza celá nezůstala. Za prvé zaplatili sankci za nedodržení kontraktu, a za druhé, vzhledem k tomu, že o ty Mistraly nebyl zájem, tak pravděpodobně Egyptu slevili.
   A teď si můžou zpívat s Gottem Mistrááál!

   Smazat
  2. Francouzští zbrojaři sklízí, co zaseli a třeba Indie "optimalizovala" dodávky stíhaček Rafale snížením o polovinu. Neserióznost se u vývozců smrti neodpouští...

   Smazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.