Reklama

středa 30. září 2015

Prezident Miloš Zeman promluvil "bez taháku" v OSN. A navrhl razantní plán boje proti terorismu

30. 9. 2015   Parlamentní listy
 Přesto, že byl jeho proslov krátký, zároveň byl i velmi úderný a věcný. Navíc česká hlava státu na rozdíl od mnohých jiných řečníků pronesla projev v angličtině a spatra. A také se věnoval pouze jednomu tématu, kterým je boj proti terorismu. Prezident zkritizoval dosavadní způsob boje proti terorismu a přišel s vlastním návrhem.„Naopak, teroristická hnutí bují jako rakovina,“ řekl  a dodal, že vzrůstá počet vražd, atentátů a krutostí, kterých se teroristé dopouštějí, včetně „vyhlazování kultur, tak jako v případě památek v Palmíře“. Existuje tedy síť teroristických organizací, které nelze zredukovat na Islámský stát .Třetí a poslední iluzí je skutečnost, že proti terorismu lze bojovat konvenčními postupy. Zeman navrhuje, „abychom hledali nové cesty boje“ a vystříhali se okupace cizího území „jako v případě Iráku“, která podle něj není účinná. „Co navrhuji, je koordinovaná akce pod záštitou OSN.
V úvodu svého projevu si Zeman dovolil popíchnutí k ostatním předřečníkům. „Vážení prezidenti, dámy a pánové, pokud se ve svých proslovech věnujete mnoha tématům, nevěnujete se ve skutečnosti žádnému. Pokud máte mnoho priorit, znamená to, že žádné nemáte,“ řekl Zeman a jal se mluvit o mezinárodním terorismu.

VIDEO z prezidentova projevu ZDE

„Terorismus je potupou lidské civilizace a zároveň i jejím hlavním nebezpečím. Prakticky všechny země Evropy nyní čelí velké migrační vlně, kterou vyprovokovaly akce teroristů na Blízkém Východě a v Africe,“ sdělil Zeman a dodal, že „je opravdu úžasné kritizovat terorismus“, pořádat proti němu demonstrace a sepisovat petice a že se Al-Baghdadi zajisté zasměje, až je bude číst.

Následně mluvil o iluzích o terorismu, rozšířených v současném světě. Tou první je podle českého prezidenta myšlenka, že se jedná o „historickou fluktuaci“ a že terorismus vymizí. „Naopak, teroristická hnutí bují jako rakovina,“ řekl Zeman a dodal, že vzrůstá počet vražd, atentátů a krutostí, kterých se teroristé dopouštějí, včetně „vyhlazování kultur, tak jako v případě památek v Palmíře“. A to je proces, který podle něj nelze popřít.

Druhá obecná mýlka spočívá v tom, že všechny teroristické organizace schováváme za název Islámský stát, přesto však existují mnohé další, jako Taliban, Fronta al-Nusra či Boko Haram. Existuje tedy síť teroristických organizací, které nelze zredukovat na Islámský stát.

Třetí a poslední iluzí je skutečnost, že proti terorismu lze bojovat konvenčními postupy. Zeman navrhuje, „abychom hledali nové cesty boje“ a vystříhali se okupace cizího území „jako v případě Iráku“, která podle něj není účinná. „Co navrhuji, je koordinovaná akce pod záštitou OSN. Všech pět stálých členů Rady bezpečnosti má rozdílné zájmy, ale společného nepřítele. Nic však nesjednotí lépe, než společný nepřítel, terorismus,“ řekl Zeman a vyjmenoval několik největších teroristických útoků poslední doby, ať už se jednalo o 11. září 2001 či útoky ve Volgogradu, v Kodani, Londýně či například v Bombaji.

Podle Zemana však již existuje precedens, jelikož Rada bezpečnosti jednohlasně přijala opatření a společnou akci proti somálským pirátům. „Opravdu si myslíte, že jsou piráti nebezpečnější než teroristi?“ ptal se Zeman a začal vysvětlovat, že v Chartě OSN jsou nevyužité články, tzv. „spící struktury“, které umožňují podniknout vojenskou akci. Zeman dále apeloval na vytvoření malých bojových jednotek vyzbrojených drony, helikoptérami a informacemi tajných služeb, „komanda či rangery, pokud chcete“. Ty by podle něj sloužili přímo k eliminaci vůdců teroristických organizací. „A ne okupovat území,“ ještě jednou připomněl.

„Pevně doufám, že někteří ze stálých členů Rady bezpečnosti mohou navrhnout takovéto rozhodnutí a pokud k tomu nedojde, tak jako historický optimista přidám jednu věc. Každý nápad projde třemi fázemi. V první fázi jej všichni berou jako holý nesmysl. Ve druhé fázi je sporný a ve třetí fázi je to již fakt, jako když se Země točí kolem Slunce. Tudíž až přijdu příští rok, hluboko v srdci věřím, že můj návrh bude sporný a až příjdu v roce 2017, budu doufat, že můj návrh bude přijatelný,“ uzavřel svůj proslov Zeman.


22 komentářů :

 1. No je skvělý, ostatně tak jako vždycky. Já mu vyčítám všelicos, ale nikdy mu nemohu upřít to, že jeho hlavním zájmem je zájem o tuto zemi o naši vlast. A taky to, že po celé toto historické období od 1989 v této zemi nic neukradl, což nelze říci skoro o nikom z politiků, novinářů, redaktorů, justiční a soudní sebranky etc. Co je mu možné vyčíst je hlavně to, že k páchání zločinů tohoto režimu pomáhal zdatně umetat cestu. Svými současnými skutky však dokazuje, že to chce napravit. Proto mu fandím. A taky proto, že není blbec a nestylizuje se do role moudrého nebo znalého, což naše elity s výjimkou slabých cca 8-10% pilně denně předvádí. Pokud někdy veřejně přizná, že se v roce 1989 mýlil, když podporoval tento zločinný systém, moje uznání jeho osoby bude absolutní. Odpustím mu, protože mýlit se je lidské. Krásný den přeju.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Abys nebyl Gustíku zklamán. Zeman na hradě je bezpochyby menší zlo než Šláfenberg na hradě. Bohužel ale jen menší zlo. Za jeho vlády jsme vstupovai do NATO, za jeho vlády jsme propůjčili svůj vzdušný prostor k přeletům natistických bombardérů. Za jeho prezidentování zavlála nad hradem vlajka zločinecké organizace EU a vláda ČR podpořila fašouny na Ukrajině. Pracuje ve prospěch NWO, jen trochu chytřeji.

   Smazat
  2. 14:10 Vážený, chce to nebýt líný a číst něco jiného než náš oficiální tisk a dívat se na ČT a zjistíte, že o sobě můžete potom říci : "Vím, že nic nevím"...... Nebudete pak k smíchu !

   Smazat
  3. ČT nesleduji, "oficiální český tisk nečtu". Nebylo by něco konkrétního v čem se mýlím? Mohl bych také dodat, že MZ hostil na své chalupě na Vysočině svého (jak sám řekl) přítele a US válečného zločince z agrese proti Jugoslávi generála Wesleyho Clarka, nyní podnikajícího na Kosovu. Znovu říkám: MZ je na hradě mnohem menší zo než Šláfen ale bohužel jen menší zlo.

   Smazat
  4. Pro 15:06 a pro všechny:
   Ano, pozval si generála Clarka.
   Tohoto:
   https://www.youtube.com/watch?v=LXrnprlMyB8
   Děda.

   Smazat
  5. Fajn, Wesley prozřel a sám se zděsil toho, čeho byl součástí, To ho šlechtí, ale mrtvým z Jugo to životy nevrátí.

   Smazat
  6. Máte pravdu,ale hlavní viník vám uniká a tím je Václav Havel! Téměř syn v náručí krvavé Madleny! Na to nezapomínejte. Dále vstup do NATO byl bez Referenda a Havel prohlásil, moc dobře si to pamatuji,že o takovýchto závažných věcech nemůže rozhodovat lid/rozumněj lůza/. Po rozpadnutí Varšavského paktu se dušoval, že do ŽÁDNÉHO VOJENSKÉHO SVAZKU nevstoupíme a za DVA MĚSÍCE podepsal humanitární bombardování Jugoslávie!!!Zanechal nám tady jeho odkaz - RUCE POTŘÍSNĚNÉ SLOVANSKOU KRVÍ!!!

   Smazat
 2. Ruský prezident mluvil rusky, Polský polsky, Americký anglicky, Kazašský kazašsky, atd. Zeman měl mluvit česky. Takhle je v jedný lajně s Porošenkem (taky mluvil anglicky).

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Škoda, že tam nemluvil Sobotka - ten nedokáže anglicky dát dohromady ani větu. Chovanec, a zřejmě i jiní, je na tom stejně.
   A to jsou představitelé, kteří mají chránit naše zájmy ve světě. Opravdu k "smíchu" ...
   A Vás "pobouří", že náš pan prezident mluvil anglicky a spatra ?!

   Smazat
  2. Mrzí mě, že můj český prezident mluví anglicky i tehdy, když nemusí. Něco proti?

   Smazat
  3. Kritika za to, že mluvil anglicky je hloupá. Důležité je to, co říkal. Obsah toho, co řekl byl kvalitní, měl smysl. K čemu by byly bláboly v mateřské řeči? Ostatně v české společnosti bují amerikanismy a nikomu to nevadí? Tak vy kritici, hlavně buďte "kůůůl" a "redy" a "oukej" a divte se "wau". A "ajm sooo sorrry", jestli to nepoužíváte.

   Smazat
  4. Pro 15:50 Takže když to řekl anglicky tak je to dobrý, kdyby to samé řekl česky jsou to bláboly? Ryba smrdí od hlavy. Kdyby šel prezident příkladem, nemuseli bychom být kůůůl redy a oukej. Wau!!!

   Smazat
  5. 16:05 - Pro vaše lepší pochopení:
   - to, co řekl anglicky, byla kvalitní řeč se smysluplným obsahem, s kterým souhlasím.
   - kdyby řekl totéž česky, mělo by to stejnou hodnotu, jde o obsah sdělení
   - kdyby říkal bezobsažné bláboly česky, byla by to ostuda
   - kdyby říkal bezobsažné bláboly anglicky, byla by to ostuda
   "oukej"? "báááj"!

   Smazat
  6. Pak tedy opravdu nechápu, proč nemohl svůj projev pronést česky. Nějaké vysvětlení by nebylo?

   Smazat
  7. 21:08 - Když musíte za každou cenu degradovat projev českého prezidenta, a točíte se jen na tom, že mluvil anglicky, a ne česky, bez ohledu na obsah, který sdělil, pak opravdu nemá smysl vám cokoliv vysvětlovat. Nechte si svůj názor, máte na to právo, jako já.

   Smazat
  8. Sdělte mi jediné mé slovo, kterým jsem kritzoval obsah projevu MZ Nenajdete ho. Kritizuji jen a jen to, že mluvil anglicky i když nemusel. Jedním z nejsilnějších nástrojů kolonizace je, že zbavíte národ jeho jazyka. Kapišto? Apropos. Kdyby pronesl projev rusky? To by bylo řevu a pištění, že?

   Smazat
  9. Diskuse marná.
   Už nikdy více.

   Smazat
 3. Dobrý. Ovšem zamoměl dodat, že ony modré přilby musej bejt promíchány národnostně a veliteli by měli bejt nezainteresovaní a nestranní což je největší problém....

  OdpovědětSmazat
 4. Projev "bez taháku" není žádné terno, je to spíše exces. Na Valném shromáždění OSN prakticky nikdo nemluví jinak než přečtením připraveného projevu, v němž předtím váží a konzultuje každé slovo. Angličtina je jeden z pěti jednacích jazyků OSN a každý by měl promluvit v tomto jazyce, jinak si musí sám zajistit tlumočení z jiného jazyka do jednacího jazyka. Já bych ten projev nepřeceňoval, pozornost vzbuzují jen Obama a Putin a čínský prezident a několik dalších, jinak je sál poloprázdný.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ano, je logické, že největší pozornost je věnována světovým velmocím, které ovlivňují dění ve světě. Věřím ale, že projev českého prezidenta, vzhledem k jeho obsahu, nezůstal bez povšimnutí a to je pro ČR dobré.

   Smazat
  2. Pozornost vzbudil hlavně Putin a číňan. Obama byl trapný.

   Smazat
  3. 21:11 - Souhlas. A český prezident svým projevem, na rozdíl od jiných českých "státníků" znova ukázal, že se nebojí těch, kteří se jen tváří, že by chtěli odstranit zlo, hrozící od teroristů, jemuž pomohly na svět ti, kteří rozvrátili sev.Afriku a stř.východ.

   Smazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.