Reklama

pátek 18. září 2015

Putinova 'nepřekročitelná čára v písku' žádná ,,změna režimu v Sýrii'

18.9. 2015   Zdroj: globalresearch.ca
Překlad: Miroslav Pavlíček

„Činitelé Obamovy administrativy, kteří měsíce vyjednávali s Tureckem, ve čtvrtek řekli, že dosáhli dohody o tom, že pilotované i nepilotované americké válečné letouny povedou letecké útoky na pozice Islamistického státu z leteckých základen Inčirlik a Diyarbakir. Jeden vedoucí činitel administrativy dohodu popsal jako „změnu hry.“ New York Times, July 23, 2015
Syrskou válku lze dělit na dvě části: Období před Inčirlikem a období po Inčirliku. Období před Inčirlikem se táhne zhruba čtyři roky, během nichž US podporované islamistické milice a s al Kaiídou spojené skupiny bojovaly se Syrskou armádou se záměrem odstranit presidenta Bašara al Assada od moci. V první fázi skončila tato válka nerozhodně.

Období po Inčirliku vypadá, že by mohlo vyprodukovat úplně jiný výsledek vzhledem k faktu, že US budou moci posílat své drony a válečné letouny z tureckého letiště (Inčirlik) jen 15 minut letu od Sýrie. To zvedne počet možných letů USAF, takže tím zvýší efektivitu i jejich džihádistických sil v poli, které budou moci provádět své operace pod krytím US letectvem. To značně zvedne jejich šance na úspěch.

Když New York Times prohlašují dohodu o Inčirkliku za „změnu hry“, tak to je její podceňování. Když umožní US F-16 patrolovat na obloze nad Sýrií, tak Washington nad touto zemí v podstatě uvalí bezletovou zónu, čímž hrubě omezí Assadovu schopnost bojovat proti US podporovaným milicím, které zabraly velké oblasti venkova, a teď jdou po Damašku. A ač tu válku nelze vyhrát jen letecky, tak tato nová taktická realita naklání hřiště ve prospěch džihádistů. Jinými slovy dohoda z Incirliku mění vše.

Obamova administrativa teď tedy věří, že změna režimu je na dosah. Ano, vědí, že to bude vyžadovat i nějakou podporu od US speciálních sil a tureckých bojových vojenských útvarů, to je ale všechno proveditelné. Proto Obama krčí rameny nad ruským plánem na zformování koalice proti ISIS. US přeci nemají zapotřebí o této záležitosti uzavírat kompromisy, když přeci mají konec konců strategicky umístěné letiště, z něhož mohou své zástupné armády ochraňovat, bombardovat cíle za hranicemi a kontrolovat oblohu nad Sýrií. Všechno, co Obama potřebuje, je zintenzivnění válečného úsilí, aby vyvinul o trochu větší tlak na Assada a počkal na kolaps jeho režimu. Proto bychom měli očekávat se začátkem Fáze 2 tohoto konfliktu dramatickou eskalaci.

Ruský president Vladimir Putin to ví, proto posílá do Sýrie více zbraní a poradců. Signalizuje Washingtonu, že ví, co mají za lubem, a že když věci zajdou moc daleko, tak zareaguje. Putin v interview s ruským státním Channel 1 řekl: „Máme promyšleno, co budeme dělat a jak to budeme dělat, pokud se situace vyvine k použití síly nebo jinak. My své plány máme.“

Administrativa je z Putinových plánů velice nervózní, proto neustále zkouší zjistit, jestli si budou moci spočítat, co má v rukávu. Jen před pár dny ministr zahraničí John Kerry telefonoval svému ruskému protějšku Sergeji Lavrovovi, aby vyjádřil své obavy z „nadcházejícího zvýšení ruského vojenského posilování“ v Sýrii. Tento hovor byl nešikovným pokusem obalamutit Lavrova, aby vyzvonil informace, které by mohly vrhnout světlo na záměry Moskvy ohledně činností, když bude Washington postupovat vpřed se svou strategií změny režimu. Ale ruský ministr zahraničí tuhle návnadu nespolkl. Držel se svého scénáře a neřekl Kerrymu nic, co by už nevěděl.

Skutečností ale je, že Putin nedovolí, aby byl Assad odstraněn silou. Je to tak prosté. Obama a jeho poradci na to měli podezření, ale nejsou si tím na 100 procent jisti, takže se snaží tak či onak o potvrzení. Ale Putin jim nedá jasnou odpověď, protože nechce ani otevřít ruku ani vypadat konfrontačně. To ale neznamená, že není rozhodnut. To on je a Washington to ví. Putin v podstatě nakreslil čáru v písku a řekl US, že když ji překročí, tak budou mít potíže.

Takže je to už na Obamovi. Buď se může snažit o mírové řešení v rámci linie, kterou Moskva doporučila, nebo tlačit na změnu režimu a riskovat konfrontaci s Ruskem. Jsou tu jen tyto dvě volby.

Bohužel Washington už nemá knoflík „vypínače“, takže změna politiky ve skutečnosti v kartách není. Místo toho se bude US válečná mašinérie nadále zmateně protloukat dopředu, dokud nenarazí na slepou uličku a kuckavě se zarazí. A zase jednou se nezastavitelná síla zarazí o nehybné objekty (jako k tomu došlo na Ukrajině), ovšem za hroznou cenu pro ztrápený lid Sýrie, jejich zemi i celý region.

Pamatujte, že imperiální plán pro Sýrii je scénář, se kterým je spousta lidí obeznámená. Jak konstatuje ve svém spise s názvem „Rozložení Sýrie: Nová strategie pro nejbeznadějnější válku Ameriky“ Michael E. O’Hanlon z Brookingského institutu:


„Tento plán nebude ani tak výslovně usilovat o jeho (Assadovo) svržení, jako spíše o to odepřít mu kontrolu nad územím, nad kterým by mohl mít ještě aspirace znovu vládnout. Autonomní zóny budou osvobozovány s jasnou srozuměností s tím, že už se nevrátí pod vládu Assada nebo jeho nástupce. V tomto konceptu nebude Assad v žádném případě cílem útoku, ale oblasti, které v současnosti kontroluje, budou. A kdyby se Assad příliš zpozdil s přijetím dohody o exilu, tak by nevyhnutelně čelil přímému nebezpečí pro svoji vládu a i pro svoji osobu.“ („Rozložení Sýrie: Nová strategie pro nejbeznadějnější válku Ameriky“, (Michael E. O’Hanlon, Brookingský institut)

Takový je základní plán: Zmocnit se významných měst a velkých částí venkova, rozvrátit zásobovací linie a zničit životně důležité civilní infrastruktury a progresivně podvracet Assadovu schopnost vládnout zemi. Konečným cílem je rozlámat ten stát na milion nepropojených enkláv ovládaných ozbrojenými žoldnéři z poboček al Kaiídy a místními válečnými barony. Takový je washingtonský ďábelský plán pro Sýrii. Jeho podobnost se sionistickým plánem na „podstatné rozkouskování celé oblasti na maličké státečky přes rozložení všech existujících arabských států.“ („Sionistický plán pro Střední východ,“ Israel Shahak) Ve skutečnosti je to téměř identické.

Je jasné, že Obama se po dohodě o Inčirliku osmělil a věří, že by s tureckou pomocí mohl US imperiálních ambicí v Sýrii dosáhnout. K tomu ale nedojde. Rusko, Írán a Hizballáh jsou připraveni bránit svého spojence Assada a zastavit washingtonskou káru smrti na její dráze. Obamovi se sice povede zničit zase další suverénní národ a roztrousit jeho lid po celém Středním východě a Evropě. Ale US mise selže v dosažení svých původních cílů. V Sýrii k žádné změně režimu nedojde. Putin, Nasrallah a Chamenejí se o to postarají.21 komentářů :

 1. No nevím jestli je Putin ten pravý hrdina :-) Zatím to nevypadá.Je to ustrašený králíček.Rusko by potřebovalo silnější osobnost než je tento posera.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Je chytrý, lstivý. Nebude vykřikovat, ale bude jednat.

   Najednou začnou padat F 16....

   Smazat
  2. 15:32

   No, zatím padá jen rubl, ropa a ruská ekonomika. Asi nějaká Putinova chytrá lest :-D

   Smazat
  3. Blahoslavení chudí duchem.....15:17

   Smazat
  4. Putin a hrdina? Rambo není, bohudík má mozek a používá ho. Snad se mu povede ubránit evropské hodnoty. EU je ztratila a US je neuznávají.

   Smazat
  5. Anonyme z 15:17
   Máte na mysli to , že by místo ustrašeného králíčka Putina měl v Kremlu úřadovat někdo silnější ? Například takový Žirinovskij ? To bychom tady už dávno byli všichni po smrti včetně Vás !

   Smazat
 2. Jde o plyn. Ruský plyn pro EU. Rus to nepustí.
  Buď Rus vyčistí oblohu, nebo Bašár ruskými zbraněmi.
  Plynovou válku USA prohrály, EU by mohlo díky tomu mít dobrou cenu plynu.

  Vyhrává EU + Rusko. Bojuje za ně Bášár.

  OdpovědětSmazat
 3. Ohavovu musí Putin denně strašit ve snu, chudáčka :-)))

  OdpovědětSmazat
 4. Vidíme, že by jsi to mohl být ty anonymní hrdino s puberťáckým smajlíkem. Hlavně nepotřebují takové blbce jako jsi ty.

  OdpovědětSmazat
 5. Turecko vede společně s USA válku proti Syrii a Kurdům. Kurdy prodaly ty americké děvky za to, že Turecko nepovolí Turecký proud, Turci ho sice neodmítnou oficiálně, protože by jim zase Ruskové vyhodili jejich stavební firmy z Ruska, ale budou to dělat po Turecky, to je křivácky: ehttp://zpravy.idnes.cz/tomas-lane-o-krizi-v-turecku-d1n-/zahranicni.aspx?c=A150914_172434_zahranicni_mlb

  Nobelovu cenu míru by měl dostat opět Obama a podělí se o ni s krvavou Madlén, tak by mě zajímalo, kdo ty "mírotvorce" volí, Bilderberg? FUJ USA

  OdpovědětSmazat
 6. Určitě. Tak nějak to bude. Ty tomu nejvíc rozumíš, starý kriple 15.17. Jsme tady bez sebe nadšením, že sebranka diskuzních tupců z novinek leze sem. Tak to už to tady taky brzy skončí. Diskutovat budou jen tihle staří šašci.No - hlavně že vám jde důchod.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. nemyslím si, že je starý, ale naopak. Tím hůř.

   Smazat
 7. Vycházím z toho, že kdyby byl mladej, vůbec by nevěděl kdo je Putin. Mladí pitomci dnes neví nic. Všechno mají na háku. Kdyby byl kolem čtyřicátník,nežvanil by pitomosti na internetu, neboť by měl honičku - do práce, z práce, rodina, a podobně. Kdyby žil sám, taky nebude žvatlat na internetu, ale bude lozit někde po zábavách a ženských, nebo -pokud je kutil - patlal by se s nějakými modely či co. Nebo by běhal venku s psíkem. Kdyby byl bohatej, ti vůbec nemaj zájem žvanit na diskuzích mezi ostatními plebejci, protože se mezi takovou "chátru" nepletou, takže mi vychází jediné - zajištěný důchodce, kromě několika hodin spánku a jídla, nepřetržitě u počítače sedící a na webech lovící, kde by mohl přispět se svou troškou do mlejna. Takových je všude většina - . nejvíc. Nikdo jinej - aktivní -na takový blbosti nemá čas.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ale podle toho, co jste napsal, vyloučil jste všechny věkové kategorie, kromě důchodců...
   Jste tedy výjimka?

   Smazat
 8. Jenže - jak jste si jistě všiml, já se zde nevyskytuji. Musel bych se zcvoknout, když čtu - ne ty články -ale ty hovadiny na diskuzích, a to všude. Na každým serveru, který produkuje články s možností diskuzí, se na diskuzích vyskytují takové fůry hovadin, že mnohdy si myslím, že to snad ani není možné, aby moji spoluobčané byli něco takového. Pořád si myslím, že v mém okolí se nikdo takový nevyskytuje, ale je možné, že třeba zrovna soused a zrovna teď mydlí do diskuzí nějaké ptákoviny, a zítra zase bude mluvit normálně. Proto jsou ty anonymy. Já mám tolik práce, že nemohu lozit po internetu a hledat deprimující články, ale kdykoliv si myslím, že mohu trochu času zabít internetovou publicistikou ( nebo se vnitřně obohatit?) a začnu číst ty diskuzní šílenosti..... fakt neuvěřitelný. A všechno starý lidi, který už by měli mít rozum, nadhled, mírnost, rozšafnost, a mordyje - vono se to hádá, nadává, častujou se výpadama navzájem - bože můj, co tím jako změní? Vždyť to je jen k pocuchání nervů - nebo že by se tím snad někdo zabavil? Takovými morbidnostmi? Jsme duševně týraná generace. Televizní zábava není možná - z TV se na nás už dlouhodobě hrnou sračky,a teď už úplně samý sračky! Světová tvorba po roce zhruba dva tisíce a něco? Šíleně pokleslá zábava, duchaprázdné hovadiny a teatrální sračky, zabíjení, krutost a ponižování, a internet - to samý, dyť tohle za chvíli naplní cvokárny a věznice. Mladší lidi zcvoknou a budou páchat lumpárny, a staří? Ti už nejsou normální teď, ani se nedivím, takové příšerné duchovní masáže, to by udolalo i kus dřeva.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak dnes jste se pod tímto článkem vyskytl podruhé...
   Z Vašeho příspěvku je znát, že značně pocuchané nervy máte Vy. Kritika důchodců zavání ageismem. Pokud budete mít štěstí, také budete jednou důchodce. Chápu Vás, doba je zlá. Ale proč si tedy škodíte čtením webů, které tolik nesnášíte? Je přece tolik pozitivních webů.

   Smazat
 9. Co je to ageizmus vůbec nevím, nezabývám se tím, a netrápí mne to. Nervy mám v naprostém pořádku, a nikdy bych nechtěl, aby ze mne byl pomatený,prskající, nadávající a skuhrající stařík. Pozitivní weby neznám.Nejsou. Lžete. A prskající důchodci by to ani nesnesli,musejí mít svoji denní porci hnusu, strachu, depresí - zvrácený svět. Důchodci začali být agresivní i v obchodech, rvou se o zlevněné žrádlo, jsou bezohlední, fakt divná výchova byla za toho socializmu. A každej sice skučí a skuhrá, ale každej má ze svého šíleně malého důchodu mobil a počítač, naučili se ťukat do kláves a z dříve rozumných a rozšafných lidí, se kterýma byla radost si povídat, se stali agresivní rozumbradové. Všechno vědí nejlépe, píšou hovadiny a nadávky. Hádají se. To tady obhajujete? Doba není zlá, ale lidi odmítají být normální a chovat se rozumně. Co si myslíte, že se žvatláním k článkům změní? Nic. Proto je to pro mladé a normální lidi ztráta času. Důchodci - dříve luštili křížovky, sázeli Matesa, hráli Člověče nezlob se nebo Žulíky, dnes mlátí do klávesnice nadávky a píšou pitomosti k Ukrajině, kterou v životě neviděli, a další. K utečencům, k politice, ..a tím se zabavují. Fakt hnusné stáří. Tak toho bych se dožít nechtěl. Ano, dnes tady zase čtu asi tak po měsíci, máte snad něco proti? Asi tak dvacet článků nebo více jsem přeskočil, protože to vůbec nemá cenu číst, stále totéž, přesto k tomu důchodci pořád plácají, taky stále totéž. Je to obecenstvo ze serveru Novinky. Tam už to tak dokonale otrávili, že tento server už píše jen srajdy, proto to vlezlo sem a kazí to diskuze tady. Když se podívám o půl roku nazpátek, psali sem i chytří lidé zajímavé věci, ale teď? Samý novinkář a jak malý děti se tady škorpí. Já si čtením webů neškodím - překrucujete moje slova. Ale žasnu nad tím, a říkám si, že naštěstí těmhle lidem už kouká úmrtní list z kapsy. Bohužel to říkám. Bohužel, ale je to tak. Neumím si představit, co by z agresivních a hloupých důchodců mělo být třeba ještě za dvacet let. Co bychom tady asi četli.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Agresivní jsou tu především někteří retardovaní, možná spíš z mladší generace, kteří si stárnutím moc k rozumu nepomohou. Jak říkal Werich - starý vůl byl jednou mladým volem. Lidé, kteří ostentativně nečtou zdejší články, protože je nezajímá současný stav světa, ta mizérie, kterou jsme si sami přivodili sovu leností, neochotou se společensky a politicky angažovat, lidé, kteří jsou povýšeně necitliví k starostem druhých lidí, lidé, kterým chybí jakákoli empatie na způsob všech sobců. Jednou za měsíc jim to ale nedá, vlezou sem, neudrží svůj mindrák na uzdě a něco tu musí vyblít. Samozřejmě urážlivého, hloupého, rasistického a šovinistického. Protože co jiného je psaní toho hlupáka o starých, 'co jim kouká úmrtní list z kapsy'. Takže vy dříve narození, vítejte na tomto webu. A klidně piště do diskusí, všem hlupákům na vztek.

   Smazat
 10. 22:25-Zcela jistě se tu nevyskytujete milý pane,diskuze je plná autorů darujících své dílo anonymně,asi něco jako příspěvek na charitu.Některý je chudý(duchem),jiný zase bohatý na vulgarizmy...Tedy opravdový zážitek obohacující názorové spektrum čtenářů těchto diskuzí...Měl by jste se milý pane anonymní pisateli alespoň podepsat nějakým specifickým znakem,aby bylo vidět,že nejste jen ustrašený človíček,který hřímá své názory pod hlavičkou,,nikdo´´.Mimochodem pro výraz,,nikdo´´se používá jisté slovo,,nýmand´´,což mnoho lidí neví,co znamená,ale přesto je velice uráží...Takže Vás zdravím milý nýmande a s Vámi také spoustu Vašich kolegů,kteří sice píší jako o život,ale připomíná to spíše chaotický Babylon...Zkuste to napravit mistře.

  OdpovědětSmazat
 11. Kdy už lidi pochopí,že Merkelová,Putin,Tsipras,Obama a jiní, kopou za stejnej mančaft :-))

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To Anonymní 19. září 2015 0:33
   Již delší dobu to vím o Černém muži, frau Merkel a od toho názorovéhjo veletoče s výkrutem i o Tsiprasovi. O Vůdci z východu jsem dosud žádnou relevantní info, nasvědčující pravdivosti Vašeho výroku nezjistil Tak jen doufám a modlím se, aby ste neměl pravdu. Jinak je svět jen obrovský spektákl s loupežníky Sarka Farky a my okrádaní a podřezávaní diváci na galeriích, co to nevěřícně sledují s otevřenou hubou.

   Mís s námi.
   Ferro

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.