Reklama

úterý 29. září 2015

Putinův projev v OSN: reakce světových médií


29. 9. 2015    zdroj
"Chápete alespoň nyní, co jste napáchali?"... Právě tato emocionální slova z projevu ruského prezidenta Vladimíra Putina v New Yorku vytkl do titulku ve zprávě o jeho vystoupení na Valném shromáždění OSN americký kabelový a satelitní obchodní zpravodajský kanál CNBC. 


Článek zdůrazňuje, že ruský prezident vyčetl organizátorům demokratických revolucí na Blízkém východě, a upozornil účastníky zasedání Valného shromáždění OSN, že právě oni přivedli ke vzniku "Islámského státu" (skupina je v Rusku zakázána), s nímž nyní musí bojovat celý svět.

Američtí novináři neponechali bez povšimnutí ani výzvu Vladimíra Putina k vytvoření široké mezinárodní koalice pro boj s IS a jeho srovnání s protihitlerovskou koalicí v Evropě před sedmi desítkami let.

Britský Telegraph upozornil na duchem tvrdou, ale formou ukázněnou a zdvořilou kritiku prezidenta Ruské federace západních vlád, které provádějí "sociální experimenty" na jiných národech.Tyto experimenty jsou podle Putina hlavními příčinami chaosu na Blízkém východě a občanských válek v Sýrii a Libyi. Pokud jde o očekávaný návrh Vladimíra Putina na vytvoření široké koalice proti terorismu, korespondent britského vydání Roland Oliphant ho nazval "gambitem" zahraniční politiky, který činí Rusko soupeřem Spojených států v boji o prvenství v řešení syrské krize.

Telegraph připomíná, že Putin dal všem jasně najevo, a to zejména USA, že se nechystá "vydat" Bašára Asada. Připomeňme si, že možnost takového scénáře byla poslední dobou diskutována. Washington Post rovněž upozorňuje na skutečnost, že budoucnost syrského prezidenta je klíčovým rozporem mezi Putinem a Obamou.

New York Times věnuje pozornost tomu, že napětí mezi prezidenty Ruska a USA bylo cítit od okamžiku příchodu Vladimíra Putina do budovy Organizace. Na slavnostní snídani se generální tajemník OSN Ban Ki-moon všemožně snažil "oddělit" Putina a Obamu, aby se zabránilo trapné situaci.

Stejně jako ostatní média, i americké vydání se soustředí na "špičkování" vůdců RF a USA ohledně Sýrie. New York Times konstatuje, že Putinovi se podařilo na Obamu vyzrát, o jeden krok jej v této otázce předběhnout. Publikace má na mysli návrh ruského prezidenta na vytvoření mezinárodní protiteroristické koalice a posouzení této otázky v Radě bezpečnosti OSN. Ačkoli není jasné, jak bude na tyto iniciativy reagovat Washington, poznamenává New York Times.

Celkově se Putinovi podařilo Obamovu administrativu silně překvapit svým jednáním v Sýrii a spoluprací s Irákem a Íránem v této otázce, pokračují americké noviny. Tím lze vysvětlit žhavé debaty o tom, kdo koho o setkání v New Yorku požádal.

Evropa věnovala samozřejmě pozornost zejména pichlavým poznámkám ruského vůdce o rozšiřování NATO na východ při absenci bývalého protivníka - Varšavské smlouvy.

Časopis Spiegel porovnává vystoupení prezidentů USA a Ruska, a dokonce je nazývá soubojem.

Uznávaný německý časopis uvádí, že ruský prezident chce, aby Rusko znovu zaujalo obvyklé místo v centru mezinárodního společenství a mohlo hodit Washingtonu skutečnou výzvu.

Podle Spiegelu se Obama od počátku ocitl v prohrané situaci a ještě ji prohloubil při svém projevu, když opakovaně přímo obviňoval Moskvu. Jeho proslov byl až moc emotivní, soudí vydání.

Na pozadí těchto přímých útoků byla kritika Západu Vladimíra Putina obsahově dost tvrdá, co do formy byla decentnější. Ruský prezident ani jednou nenazval své oponenty, i když bylo jasné, o koho se jedná, konstatuje německý časopis.

Se Spieglem souhlasí i švédské noviny Aftonbladet. Švédové také porovnávají projevy Obamy a Putina a nazývají jejich souboj bojem politických těžkých vah. Stockholmské vydání upozorňuje na obvinění ze strany ruského prezidenta na adresu USA a západní Evropy, jejichž geopolitické ambice přivedly k tomu, co se nyní děje na Blízkém východě ...

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

5 komentářů :

 1. Pravdu má ten Putin, ohava je na dne so svojimi vojenskými chúťkami, Putin mu šlape na päty a za to ďakujem jemu aj celému Rusku

  OdpovědětSmazat
 2. Vlastenka  Legrace je, že Obama už ztrácí i u pražské kavárny, protože je podle ní příliš "slabý".
  Asi jim ten rozvrat Blíz.východu a Ukrajiny přijde nedostatečný.

  OdpovědětSmazat
 3. Zatím jsou jen slova,ale po delší době,sledoval a očekával projevy těchto dvou státníků,snad celý svět.Putin nezklamal a nabídl řešení složité situace jak na Ukrajině,ale hlavně v Sýrii.Jak lze vyčíst z různých komentářů ve světě,byl projev přijat kladně.Obamův emotivní projev,toho mnoho nenabídl,jen osvědčené fráze,nabízí jen zase armádu,dokonce pod vlajkou OSN,tomu snad nikdo nevěří,když to doposud nepotřeboval.
  zemedelec.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Hmm. Podle mě byl Putin neskonale mírný, vzhledem k tomu, co samotní zločinci z OSN za dobu své "činnosti" napáchali.
   Putin se naprosto rozumně snaží použít již vytvořenou strukturu OSN a přeformátovat jí k obrazu svému, přestože to byl nástroj, který lidská práva potlačoval.
   Nebylo by rozumné vzít si z toho příklad a snažit se podobně přeformátovat EU, a nikoliv z ní utíkat jak zajíci?
   NATO samozřejmě opustit ihned, protože jeho přeformátování v současné situaci je nemožné, navíc EU by měla mít vlastní odraz v evropské armádě..
   Aleš Krejčí / Brno
   Aleš Krejčí / Brno

   Smazat
 4. mimo téma ale přce jen postřeh k současné situaco :

  Je to již dlouho (dva roky ? ), co jsem při svých každodenních procházkách internetem přestal navštěvovat tiscali.cz. Americký satan z nich začal hodně páchnout, nebylo tam vlastně nic ke čtení.

  Přer pár dny jsem ticsali zase náhodou navštívit, a málem mi upadla čelist. Div že tam nepřebírají články z noverepubliky. Tvrdý kurz proti USA, EU, NATO ... pravda i články opačné, ale fakt změna !

  Koloděj

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.