Reklama

středa 30. září 2015

Rusko vyzvalo Spojené státy, aby stáhly letadla ze vzdušného prostoru Sýrie. Rusko bude jedinou zemí konající operaci v Sýrii na legitimním základě.

30. 9. 2015    zdroj
Federální shromáždění Ruska ve středu jednohlasně podpořilo nasazení ruských vojsk mimo území Ruska, s tímto návrhem vystoupil ruský prezident Vladimir Putin. Šéf kanceláře ruského prezidenta Sergej Ivanov řekl, že otázka se týká Sýrie a jedná se výhradně o operaci vojenského letectva, nasazení vojáků na zemi je vyloučeno. Podle jeho slov jsou letecké údery USA a dalších zemí na Blízkém východě porušením mezinárodního práva.


Ivanov: Povolení Rady federace nasadit ruské ozbrojené síly v zahraničí není porušením mezinárodního práva.

„Operace ruského vojenského letectva je dočasná, prozatím ale nemohu říct, jak dlouho bude trvat a jaké množství a druhy zbraní budou použity", řekl Ivanov.

Kromě toho prohlásil, že Rusko bude ve středu informovat všechny partnery a spojence o přijatém rozhodnutí nasadit ruské ozbrojené síly na Blízkém východě.

„Rada federace jednohlasně podpořila žádost prezidenta, 162 hlasů bylo „pro", hlasování se nezdržel nikdo, nikdo nebyl „proti"", řekl Ivanov novinářům.

Syrský prezident Bašár Asad požádal Rusko o poskytnutí vojenské pomoci, oznámil šéf kanceláře ruského prezidenta.

„Všichni naši partneři a spojenci, a to bych chtěl zdůraznit, budou dnes informováni o přijatém rozhodnutí, a vojenským rezortům bude zřejmě předána i specifická informace", řekl Ivanov.

„Hlavním úkolem je boj s terorismem a podpora legitimní syrské vlády v boji s terorismem a extremismem", řekl Peskov, když odpovídal na otázku, jestli může Rusko zaručit, že údery ruského vojenského letectva budou zaměřeny výhradně na pozice Islámského státu.

 „Použití ozbrojených sil na území třetích zemí je vůbec možné buď na základě rezoluce Rady bezpečnosti OSN, nebo na žádost legitimního vedení této země. V daném případě bude Rusko fakticky jedinou zemí, která bude konat tuto operaci na legitimním základě, a sice na žádost legitimního syrského prezidenta", řekl Peskov. 

Rusko vyzvalo Spojené státy, aby stáhly letadla ze vzdušného prostoru Sýrie — informuje Fox News s odvoláním na vysoce postaveného amerického úředníka.

Ambasáda USA o rozhodnutí RF: Putin a Obama potvrdili společné zájmy v boji s IS

„Prostě opakuji, že když se prezident Obama setkal s prezidentem Putinem, shodli se v tom, že USA a Rusko mají společné zájmy v boji s ISIL v Sýrii. Shodli se v tom, že je nezbytný kanál (pro kontakty) našich armádních činitelů, aby bylo možné vyhnout se nedorozuměním mezi útvary koalice (v čele s USA) a Ruskem", sdělil RIA novosti tiskový mluvčí velvyslanectví USA William Stevens. Americký diplomat rovněž připomněl, že postoj Washingtonu spočívá v tom, že „prezident Asad není vhodným partnerem v boji s terorem a extremismem v Sýrii".

Írán: Akce Ruska v Sýrii jsou zákonné, protože byly zkoordinovány s Damaškem
Teherán vítá rozhodnutí Ruska použít sílu v boji s Islámským státem v Sýrii, řekla RIA Novosti mluvčí íránského ministerstva zahraničních věcí Marzie Afham. „Hodnotíme tento krok kladně a vážíme si každého kroku, který je zaměřen na boj s terorismem v regionu", prohlásila mluvčí íránského MZV.

„Ruská letadla byla vyslána do Sýrie po obdržení žádosti od syrské strany, kterou obsahoval dopis prezidenta (Sýrie Bašára) Asada adresovaný prezidentu (RF Vladimiru) Putinovi. Dopis obsahoval návrh vyslat ruské vojenské letectvo v rámci iniciativy prezidenta Putina týkající se boje s terorismem", cituje agentura France-Presse prohlášení kanceláře syrského prezidenta.

38 komentářů :

 1. Podle zahraničních médií jsou cílem náletu ruských stíhaček ropná zařízení, která má ve svém držení Islámský stát. Rusko rovněž vyzvalo Spojené státy, aby nevysílaly do vzduchu svá letadla

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Mě se uleví až v okamžiku, kdy budou bombardovat Fištejna.

   Smazat
  2. To 18:23 Fištejn je už tak vybombardovanej, že by mu to neublížilo. ..

   Smazat
 2. Schyluje se k dalšímu velikému průseru, ale tentokrát to možná fanatický ručníkáři konečně citelně poznaj. Rus si také potřebuje v operačním nasazeníí vyzkoušet nové prskavky. A že to jsou pořádný prskavky. Údajně tam dovezli dálkově naváděné termobarické bomby. Ne, nechtěl bych být ručníkář z ISIL. Fakt ne.
  A všimli jste si, že naši pravdoláskařský sluníčkářský mopslíci k tomu zatím mlčej, ani neňafaj, jakej je ten putin stalinistická svině? Zřejmě to bude tím, že ve Vošinktnu DýSý maj zamotanou palici a v tom zmatku nejsou schopný rozdávat pokyny místním kultůrním atašé, jak mají instruovat místní (i naší) mediální zaprodanou žumpu.
  Mám za to, že jestli do toho Rus opravdu šlápne, tak na jaře Blízký Východ nepoznáme. Hlavní důvody ruského angažmá jsou dva, a to sice ruská námořní základna v Letakii a dalším důvodem je nepřiznaná obava Izraele z toho, že když se položí Asad, tak bude mít Izrael na hranicích místo ještě stále čitelného syrského režimu nový, nevypočitatelný kmenový útvar složený z fanatiků bojujícím proti komukoli, kdekoli a s čímkoli. To, že byl minulý týden v Rusku Netanjahu s celou špičkou armády a tajných služeb jen svědčí o tom, že ruské angažmá s Sýrii se koná s tichou podporou Izraele, která byla možná vyhandlována za nějaký ruský ústupek ohledně Iránu.
  Někde jsem četl, že ruská námořní pěchota se už dostala do přímého boje s ISIL a prý to pro ty ručníkáře dopadlo katastrofálně. A teď si to myslím mezi sebou řeknou a zejména čečenští veteráni přidají zkazky o nemilosrdném ruském vojákovi...
  Každopádně kvůli černýmu domovníkovi z Bílého domu a jeho nohsledům teď zase budou umírat lidi. A jako Žida mě mrzí to, že v tom má prsty i Izrael, který až teď poznal, jakého fanatického džina pomáhal pustit z láhve...

  OdpovědětSmazat
 3. A všimli jste si???
  Americké a západní média okamžitě začaly šířit zprávy, že rusi bombardovali civilní oblasti, že jsou mrtví civilisté, z toho několik dětí, další zase, že rusi bombardovali tam, kde žádní teroristé najsou abla...bla...bla...
  Všichni tihle skřehotavci můžou vzteky puknout, protože nemůžou nic, než jen štvavě psát.
  Rusi mají tak všechno zmapované, tak přesné zbraně, že neexistuje útočit na něco jiného jak to dělají Američané ( ti sami přiznali civilní oběti, sorry....)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No, Saudi vyzbrojeny americkýma letadlama, bombičkama a zpravodajsky podporovaný americkýma rozvědkama minulej tejden vybombardovali v Jemenu svatební hostinu a mrtvých civilistů je hodně přes 100. Nikdo jiej tam nelítá, jemenské letectvo už neexistuje. No a z našich žump zabublalo, že Saudi nic, oni to neudělai. Takže kdo tam shodil ty bomby? Santa Klaus ze svýho sobího spřežení?
   Saudi jsou klasický případ agresora bez vyhlášení války. A u nás humanitární bombarďáci ticho po pěšině.

   Smazat
  2. Saúdská arábie teď bude mít jiné starosti, respektive její současné vedené, král?, protože dva princové, následníci, otevřeně vyzvali k převratu a svržení současného vedení Saúdské arábie, protože zneužívá svého pověření tím, že zneužívá faktického vládce Saúdské arábie, který je duševně nemocný a je jen odstaven od faktického vládnutí. Takže bude mela i u saúdů, protože ti dva princové, co se považují za legitimní následníky krále, to rozjeli dost natvrdo.
   A až to začne vřít v Saúdské arábii, máme se na co "těšit"....

   Smazat
  3. To 17:40 Saudská princátka jenom mlátěj prázdnou slámu, vlastně jen přehazují pouštní písek lopatou, protože i když je sice královská rodina rozhádaná, tak drží při sobě. Musí, protože v případě rozkolu je smete rozzlobeneé domácí obyvatelstvo, kterýmu dosud ucpávaj hubu dolarem namazaným ropou, mlékem a medem. Strdí tam nemaj.

   Smazat
  4. Souhlas s 16:03
   To bude ještě povyku že Rusové zabíjejí civilisty . V bývalé Jugoslávii to bylo jiné kafe . Tam chirurgicky přesně vedené letecké útoky údajně civilisty nezabíjely a když tak jen prý minimálně . Vždyť to taky bylo bombardování humanitární podle našeho humanisty Havla .

   Smazat
  5. V zásadě je možno bombardovat Syrii, ba i kdejakou jinopu zemi, je možné zabíjet civilisty (zvané kalaterální škoda), ovšem je zapotřebí, aby se tak dělo s předběžným souhlasem USA.
   Specialitou USA a jejich spojenců jsou svatby, jakožto preferovaný cíl. Útokem na jedinou svatbu se jedinou raketou zabije zdaleka největší počet nepřátel.

   Smazat
 4. Toto ale nebude stačit.Letadly proti pozemní technice , jiným letadlům, ale ti teroristé se stáhnou začnou se infiltrovat mezi normální lidi, a jen na základě, řeknu to blbě bonzů pro ně budou muset chodit komanda. Nikdy to nebude zcela dobré řešení.Cílem by ale mělo být to zklidnit, a udělat tyto oblasti přívětivé k normálnímu mírovému životu.
  JEnže dámy a pánové, co když tam vlivem klimatických podmínek úplně dojde voda?Co když se dají na pochod všichni lidé z této oblasti? A pro opravdu vážný důvod- nedostatek, či absence vody?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Je hlavně potřeba rozprášit soustředění těch ručníkářů, zcela zdemolovat ropnou infrastrukturu, která je zdrojem jeich příjmů a taky ukázat Saudům a spol, že tentokrát jejich petrodolar nestačí. Když se ty hordy rozptýlí po poušti, nebude potřeba se jich bát jako organizované ozbrojené síly a stanou se z nich klasický teroristi jako Al kejda. Ty pak bude sice složitější jednotlivě likvidovat, ale jako jednotlivci už neohrozí regulérní státní útvary. O to jde teď především. A pokud se podaří udržet Asada u moci, no, to nebudou žádné jednotlivé popravy, ale klasická kmenová pomsta do pátého pokolení. Ne, znova říkám, ručníkáři z ISIL mají problém.

   Smazat
  2. 16:6 Letadla bohatě stačí, pač na zemi je ke 300.tisícům syrských vojáků s dobrou výzbrojí. Vzdušné krytí bude excelentní.

   Smazat
  3. Pardon, platí pro 16:06

   Smazat
  4. Možná ani nebudou mít čas se někam infiltrovat, protože rusové "jedou", rychle, svižně, důsledně. A ta "umírněná islámská opozice", kterou američané tak vyzbrojují a ochraňují, už hrozí Rusku, že ze Sýrie udělá druhý Afgánistán. Tak teď jen ukázali jak moc jim jde o národ a blaho lidu a jeho svobodu, jak hlásali. A navíc vykřikují, že teď teprve jim jejich spojenci budou o to víc pomáhat. Kteřípak spojenci to jsou? Ty "známé firmy", jak je označoval v OSN Lukašenko?
   Jo a Američani nebudou měnit svoje plány, ani Francie, takže se chtějí plést pod nohama Rusům? No, aby ještě nepřišli k úhoně, protože Rusové to pálí hlava nehlava, ISIL, "umírnění islámští rebelové" pardon opozice, zaměří nepřátelský cíl a jestli se tam zrovna v kamarádské debatě budou potulovat amíci, jejich problém. Rusko všechny varovalo.

   Smazat
 5. Teď jsem na rozpacích, nemám-li bojovníky ISILu litovat .
  Možná jsou navyklí že jim tam při bombardování padají dolary, střelivo, zbraně, a když ne tak včasné varování (je to asi jejich lidské právo), sem tam jim přibude i vycvičený bojovník s plnou výzbrojí atd.
  Sledují dění v OSN, varoval je Kerry před možnou změnou?
  Rodí se šance, že se utečenectví do Evropy, a tedy i její agónie zpomalí. Děda.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No litovat bys je měl, protože podle ruské rozvědky tam bojuje za IS cca 2500 Rusů.

   Smazat
  2. 16:31
   Tvoje prázdná hlava nestačí k tomu, abys pochopil, kdo ti "Rusové" jsou, že?

   Smazat
  3. To 16:31 Ano, v ISIL bojují i občané Ruské federace. Rusko je země s velkým počtem obyvatel musulmanského vyznání, třeba i ti Čečenci Ti bojovníci zaprodaní ISIL se už nikdy nesmí vrátit domů, znamená to pro ně rozsudek smrti. A z v případě jejich zajetí ruskými vojáky je napřed čeká krátký rozhovor a pak kulka do týla. Vědí to a myslím, že tihle budou pro Rusy největší oříšek, budou fanaticky bojovat opravdu do posledního náboje.
   Rusk si začíná uvědomovat svoji zranitelnost na jižní hranici, vždyť z východního cípu území ovládaného ISIL je to do Ruska asi 7 hodin jízdy autem. Na asijské poměry je to doslova za rohem...

   Smazat
  4. plný souhlas....

   Smazat
 6. Postoj Washingtonu, že „prezident Asad není vhodným partnerem v boji s terorem a extremismem v Sýrii" je zcela zcestný, falešný a účelový! Vždyť legitimní prezident Asad už výše 4 let úspěšně bojuje vůči terorismu a extremismu v Sýrii. Tak to vypadá, že ten vrchní černý politruk z Bílé washingtonské chatrče jen tak jako mopslík "výhrůžně" pokuňkává, aby neztratil svou profláklou tvář!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Místo BA by mohlo USA implementovat do vedení Sýrie třeba Bohouše Sabottku se svojí skupinou Zadolárek, Chavanec, Schlafenberg, Klavaňa a další.Stačilo by konvertování k islámu.Myslím, že by pomohli ke "stabilitě" českou švejkovskou metodou, kterou nikdo z nich ještě nezná.

   Smazat
 7. Dopadne to tak že , Rusko zřídí nad Sýrií bezletovou zónu a tím ISIL přijde o zásobování ze vzduchu, rozbombardují mu rafinérie -přijde o prachy a přijdou o satelitní podporu- Rusové tam budou dřív než stačí zareagovat. Tak že ende :-) Nakonec začnou hlídkovat u hranic s Tureckem. Ti se je ani nepokusí ohrozit protože by to byl průser jak svině a Turci by se veřejně přidali na stranu ISIL. Nejvíc mě dnes dostali saudi.
  Vyhrožují Asadovi vojenským zásahem :-) jejich dítě / ISIL/ dostává na prdel a oni s tím nemůžou nic udělat. Kromě toho si myslím že dostávají docela slušnou čočku i v Jemenu a to není bůhvíjak dobře vyzbrojená armáda :-) jinak Rusko je v Sýrii na žádost legální vlády ,zrovna tak jako Saudi v Jemenu.

  OdpovědětSmazat
 8. Vlastenec:

  VÝBORNĚ PUTINE !!!

  ..a židobanksteři SS včetně trapné Francie(která poslala 2 letadla jááchachacháá) +Nato +izraele mají po srandě !!!!

  Již NIKDO KROMĚ RUSŮ(pozvaných Asadem) NEMÁ PRÁVO TAM BÝT !!!!
  ***
  PS: do týdne Rus ukončí ISIL a pak vyžene i další agresorké haj_zly z CIA a izraele !

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vlastenče 16:47, před takovými hlupáky jako jsi ty nás Bůh ochraňuj. A klidně ať si přibere na pomoc i Aláha, protože na tak velkýho pitomce jako jsi ty by nemusel normální Bůh stačit.

   Smazat
 9. Použití vojenské síly proti jinému státu je možné jen na základě zmocnění Rady bezpečnosti OSN, nebo při sebeobraně. Bránicí se stát má možnost požádat o pomoc jiný stát. Z toho vyplývá, že Rusko jedná v souladu s mezinárodním právem a že naopak USA, Francie a V.Británie, které bombardují území Sýrie bez zmocnění RB a souhlasu vlády Sýrie se dopouštějí agrese.

  OdpovědětSmazat
 10. Že jsou ti rusové ale pěkně bezohlední. Začali bombardovat a ani nedali amíkům čas, aby to mohli bojovníkům ISIL naprášit, jako to dělali u svých náletů. To měl Obama zřejmě na mysli, když mluvil o nutnosti koordinace akcí. A ten záludný Putin se na něj vyprdnul, dokonce si dovoluje jim zakazovat lítat nad Sýrií a "omylem" bombardovat vládní síly a shazovat zásoby a zbraně teroristům. No fuj, hanba mu. Takto jsme si tu jednotnou frontu proti ISIL nepředstavovali.

  OdpovědětSmazat
 11. To musí být smutno v us. Tolik penez, školení, diplomacie a já nevím čeho všeho a on přijde Rus, celý svět mu fandí a sebere body a ještě udrží Assada a budou gerojové. ISIL se infiltruje do EU....a bude dělat bordel /předpovídám tak do 10 let/...jen co dostanou pasy a naberou další lidi, co budou nespokojený se snem v Německu. Mladí imigranti budou bez budoucnosti a plni záště, Německo bude mít stejnej problém jako UK, Francie a USA.

  Tohle začíná být prohraný na všech frontách. A zlom nastal když odešel Snowden. Bůh, Rus ví a Američan možná tuší co vlastně všechno odhalil. Od té doby jsou Rusové tvrdí a neústupní...


  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Souhlas s 18:29
   Tak nějak to dopadne . ISIL Rusové v Sýrii rozpráší , ale oni si to vynahradí v Evropě . Mezi uprchlíky se do Evropy valí mladí vytrénovaní bojovníci a další budou následovat . Bohužel mezi Evropskými politiky žádný schopný vůdce podobný Putinovi není , který by byl schopen tomu zabránit a tak to zřejmě bude znamenat konec Evropy tak jak ji známe dnes . Pokud se tedy ještě nestane nějaký zázrak , který Evropu zachrání .

   Smazat
  2. To 18:29 Pane, kdepak do 10 let. bordel tu bude do 10 měsíců. A nebudem se stačit divit, odkud se sem ručníkáři odevšad vyhrnou...

   Smazat
  3. 18.29-tak jak celou situaci popisujete by mohla situace dopadnout.Rozprášené jednotky IS ruským účinným bombardováním za pozemní podpory vojska BA, mohou nahnat bojovníky IS, kteří budou rozprašováni, přímo do Evropy.Frau Merkel je pozvala všechny do Německa, tak se pozvání vztahuje i na syrské bojovníky IS.Ti pak v Evropě zahájí takový džihád, že všem spadne brada a EU bude poté na pomoc volat ty alegorické zvrakované transportéry na "pomoc".

   Smazat
  4. Ještě k 18:29
   Až se vyplní všechno to co jste napsal a Evropa bude na kolenou tak všichni ti co teď uvalují sankce na Rusko polezou s prosíkem za Putinem aby jim pomohl tak jak to dělá teď v Sýrii .

   Smazat
 12. preložené do normálnej reči - skončite s leteckou podporou ISIL - teraz, z fleku - každé lietadlo NATO bude považované za nepriateľské a zostrelené - asi tak

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To 18:53 To ne, protože to by znamenalo přímý konflikt Rusko-NATO na zástupném válčišti, to si nelajsne vůbec nikdo. Pokud ovšem Západ nechce vyprovokovat konflikt, který jim Rus nedovolil na Ukrajině. To by byl strašlivej masakr, kterej by moh opravdu skončit jaderným ohněm.

   Smazat
 13. Naopak ted bude koordinován postup Syrské armády tak že když narazí na odpor předá koordinátory Ruskému letectvu a to před Syrskou armádou smete ohniska odporu Syrská armáda bude mít maximální podporu ze vzduchu. Turci nebudou už moci bombardovat Kurdy. I jim poskytne Ruské letectvo podporu. Rafinerie a nebo infrastrukturu Rusové bombardovat nebudou. To patří Syrii nebo Iráku. Ted to chce aby ještě o vojenskou podporu požádal Irán. Ted už ISIS nepůjde prodávat ropu přes Turecko....černoušek z bílé chatrče se nakonec nechal Putinem chytit do vlastní pasti...A těch 2500 občanů RF. bojujících za ISIS jsem už ted prakticky mrtví....ti se budou jako první snažit zdrhnout.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To 20:28 Ohledně ruské pomoci Kurdům je to jen zbožné přání, Rus se nechce rozhádat s Turkem, alébrž ho potřebuje na trubkovod Turkish Stream. islamista Erdogan je v Moskvě jak doma, za posledního půl roku tam letěl asi 4x, Ne, proti Otomanům se Rus stavět nebude, mají spolu společné ekonomické zájmy. Přes balík prachů tank nejede, zvykněte si na to.

   Smazat
  2. Něco na tom je, ale trubkovod Turkish Stream je více měně mrtev. Nahradil jej tuplák do Německa. Turek ale opravdu již nemůže spoléhat na bezletovou zónu nad severní Sýrií, kterou hodlal nebo dokonce již vytvořil spolu s Ušáky. To vše je teď jinak a tak Kurdi de facto tu podporu od Rusů mají a to je jen dobře.

   Smazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.