Reklama

úterý 29. září 2015

Ruský a americký pohled na svět v projevech prezidentů....

Ladislav Kašuka
29. 9. 2015   blog idnes
Tak je jasno, Putin a Obama promluvili v OSN.Zatímco prezident USA Barack Obama neopomenul vyzdvihnout, že dle jeho názoru jsou USA světová velmoc číslo 1 a trval na tom, že Američané a jeho spojenci ze zemí NATO mohou rozhodovat o tom, kdo po ukončení války v Sýrii může, nebo nemůže sedět v čele suverénního syrského státu, prezident Ruské federace Vladimír Putin Američanům i všem ostatním připomněl takovou maličkost, že nejsou občané Sýrie a tudíž by do toho Syřanům asi neměli mluvit.

Ruská federace má na případné vojenské akce v Sýrii mnohem větší právo a mandát, než mají USA, protože spolupracuje s legitimní syrskou vládou a veškeré akce, které v této zemi podniká, činí se souhlasem syrské vlády a prezidenta, což je jak upozornil Vladimír Putin při svém projevu jedním ze základních pravidel, na kterých byla založena OSN. Pravidlem, podle kterého lze vojensky podporovat vždy jen legitimní vládu, pokud v některé zemi zuří občanská válka a podle kterého se již vůbec nesmí v žádné suverénní zemi podporovat ozbrojená opozice, která hodlá převzít moc v zemi silou.

Zatímco Američané a jejich spojenci nejsou momentálně v Sýrii ani o krůček blíže porážce IS a poté, co Rusko posílilo svou vojenskou pomoc Sýrii, ani porážce Asada, Rusko a jeho spojenci z Číny, Íránu, Iráku a Sýrie, mají velice dobře nakročeno k vítězství nad extremisty a teroristy bojujícími proti syrské vládě. Rusové na rozdíl od Američanů totiž nemusí spoléhat jen na letecké údery proti nepřátelům Sýrie, nýbrž se mohou opřít i o dobrovolnické sbory z Íránu a především o třistatisícovou k boji do úplného vítězství připravenou a odhodlanou syrskou armádu, kterou stačí pouze těžce vyzbrojit, vycvičit, dát jí podporu ze vzduchu a vždy aktuální satelitní údaje o pohybu nepřítele!

Rusové tak nepotřebují vysílat žádnou vlastní pozemní armádu k tomu, aby legitimní syrská vláda zvítězila v této válce, což je rozdíl mezi nimi a Američany, kteří by museli poslat do boje svá vlastní pozemní vojska, pokud by v nynější situaci měla mít jimi podporovaná ozbrojená syrská opozice snažící se převzít silou vládu v zemi, ještě vůbec nějakou naději na vítězství. Nic takového se ale samozřejmě nestane, protože Američanům se určitě nebude chtít poslat bojovat svou armádu tváří v tvář v současnosti již velice dobře vyzbrojené, v opravdových bojích zkušené a zakalené syrské armádě!

Takže suma sumárum, podtrženo shrnuto, Putin se svými spojenci v této geopolitické šachové partii tlačí úspěšně všechny nepřátele Sýrie a Ruska do kouta a Americe zbývá uhrát v Sýrii tak nejvýše pat, nebo položit krále a zkusit rozehrát nějakou jinou krvavou partii proti těm, kteří se nechtějí sklonit před její mocí v jiné části světa. Nějakou pokoru a sebeuvědomění nečekejme, do světového míru a harmonie, o kterých blouznil generální tajemník OSN pan Pan Ki-mun je bohužel ještě hodně daleko.

4 komentáře :

 1. Obama o kroucení rukou neposlušných zemí již nehovořil?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pri Obamovom prejave sa chcelo človeku grcať

   Smazat
 2. Čekali jsme při nástupu do funkce od Obamy změnu k lepšímu,ale opak je pravdou.Za jeho vlády je svět v mnohem horším stavu než za vlády Busche a to už je co říct.

  OdpovědětSmazat
 3. Nevím,na co si to Američani hrají.Je to jen sebranka ze všech možných
  koutů světa,ani vlastní řeč nemají,jen si o sobě myslí,že jsou bohové.
  Do světové války se zapojili jen proto,že je Japonci napadli.Jinak by tito
  rádoby vládci dál podporovali obě bojující stran.Nemám nic proti těm
  Američanům,kteří pracují a chtějí si žít podle svého.Zahraniční politika
  USA je založena na vyvolávání válek.Pokud s tím někdo souhlasí,jako
  např.Havel,stává se stejným vrahem,jako oni.Nakonec v ve vypěsto-
  vaném kultu osobnosti ho zařadili mezi ty pravé:Napoleon,Hitler,Stalin
  a Havel.Zkrátka máme také svého hrdinu.
  Petr Majevský

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.