Reklama

středa 30. září 2015

Tereza Spencerová: Proč tolik slov o demokracii, pane Obamo, copak ji v USA nemáte? A je jasné, s čím Rusko a Čína chtějí skoncovat

30. 9. 2015   ParlamentníListy

Analytička Literárních novin Tereza Spencerová se ve svém komentáři pro zamýšlí nad tím, že Rusko s Čínou chtějí narozdíl od USA skoncovat v mezinárodních vztazích se západními "zákony džungle".


Podle Spencerové byl hlavní mediální hvězdou Valného shromáždění OSN v New Yorku ruský prezident Vladimir Putin a mediálním tématem byla válka v Sýrii. Obamův projev byl však očekáván s větším zájmem.

"Barack Obama přednesl v pravdě 'americký' projev, přinejmenším z hlediska mnohoslovnosti a počtu vzletných frází, opakování a doplňování dotčených témat, přičemž se ale místy stával lehce neuchopitelným – zkritizoval kupříkladu padesát let amerických sankcí proti Kubě, ale západní sankce proti Rusku označil za správné, přičemž však vyloučil, že by to byl návrat ke studené válce," píše Spencerová s tím, že Obama zároveň připustil, že se USA v Iráku zničením státních struktur dopustily chyby, ale trval na Asadově odchodu ze Sýrie.

Obama rovněž podle Spencerové nevyloučil spolupráci s Ruskem a Íránem na řešení syrského konfliktu, ale vzápětí zdůraznil, že se Sýrie nemůže vrátit k předválečnému statu quo.

"Poněkud překvapivá byla pak závěrečná pasáž Obamova projevu, v níž se položil do zdůrazňování demokratičnosti Spojených států; možná byla tato část projevu adresována především americké veřejnosti, nicméně při poslechu zvenčí vyvolávala podivný pocit: Proč tolik přesvědčování? Copak tam snad demokracii ve skutečnosti nemají?" zeptala se Spencerová. Ta si zároveň povšimla toho, že linkou celého projevu bylo konstatování, že co je dobré pro USA, musí být automaticky dobré pro světovou demokracii.

"V tom se prezident USA radikálně odlišil od následujících řečníků. Čínský prezident Si Ťin-pching například věnoval značnou část svého mnohem konkrétnějšího projevu změnám klimatu, nicméně k mezinárodní politice prohlásil, že 'bez ohledu na to, jak se bude vyvíjet mezinárodní situace a jak bude Čína silná, nikdy nebude usilovat o hegemonii, expanzi nebo vytváření sfér vlivu', tedy že odmítá dosavadní západní 'zákony džungle, které nejsou cestou ke správě mezinárodních vztahů'," píše Spencerová.

A čemu se ve svých slovech věnoval Putin? Ten podle Spencerové zdůraznil především to, že Západ OSN při svých agresích na Blízkém výhradě OSN považoval za zbytečnou a jako takovou ji obcházel. To prý může vést ke kolapsu celé architektury mezinárodních vztahů.

"Před setkáním Obama – Putin jsou mantinely tedy nastavené: zásadní rozdíl spočívá v tom, že USA dál trvají na unipolárním světě, Rusko s Čínou dávají otevřeně přednost světu, v němž se bude rozhodovat kolektivně a s ohledem i na zájmy jiných. Takže vlastně nic nového. Tedy kromě toho, že se tyto dvě koncepce musejí logicky střetnout..." uzavřela analytička.

Původní text najdete ZDE.

8 komentářů :

 1. Z dnešní situace kolem Sýrie vyplývá, že americká demokracie úzce spolupracuje s demokracií Saudské Arábie! Přestože rozdíly v těchto dvou demokraciích jsou propastné, cíl je společný! Vyhnat ze země LEGÁLNĚ zvolenou hlavu státu a nastolit tam "vlastní" pořádky v zemi, tzn. rozdělení země na menší celky, které se lépe ovládají. Důvod je Bašar, který pouříval proti svým lidem plyn a zakázané kazetové bomby. Naskýtá se orázka, jakj e možné, že země prosperovala a bohatla do té doby, kdy byla vyzbrojena opozice a zahájila ozbrojený odpor proti LEGÁLNÍ vládě? Jo, a jeětě jeden poznatek: Ty plynové zbraně už tu kdysi byly použity jako záminka k napadení. Nevíte kde to náhodou bylo?

  OdpovědětSmazat
 2. Výborné hodnocení, myslím, že paní Spencerová uhodila hřebíček přímo na hlavičku. Děkuji.

  OdpovědětSmazat
 3. Čeká nás deset kritických let.
  V průběhu nichž lze očekávat takové posílení celkové pozice tandemu Čína - Rusko (a dalších blízkých k uskupení BRICS), že si USA onen potenciálně hrozící konflikt již nedovolí rozpoutat.
  Do té doby se to vyloučit nedá.
  A aby se k tomu USA s jejich lokaji v NATO a spol. nemohly jednoduše odhodlat, musí Rusko disponovat věrohodně odstrašujícím vojenským potenciálem. Který sice nemůže Rusku zajistit vítězství, může však zajistit to, že v případném konfliktu s USA to nebudou ani USA, kdo přežije. Kdepak dnes již to vítězství! Už delší dobu totiž žijeme ve stínu vojenských systémů ničících v globálním měřítku ...
  A samosebou Evropa se nesmí nechat vehnat do otevřeného konfliktu s Ruskem, aby se nechala spolu s ním zcela zničit pro zájmy USA. Jakože se již po dvakrát tupě nechala ...

  OdpovědětSmazat
 4. Čínský prezident Si Ťin-pching k mezinárodní politice prohlásil, že 'bez ohledu na to, jak se bude vyvíjet mezinárodní situace a jak bude Čína silná, nikdy nebude usilovat o hegemonii, expanzi nebo vytváření sfér vlivu', tedy že odmítá dosavadní západní 'zákony džungle, které nejsou cestou ke správě mezinárodních vztahů',"
  Obama: co je dobré pro USA, musí být automaticky dobré pro světovou demokracii.
  Právě o tomhle to všechno je.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tímto výrokem byl vydán jasný signál současně chaotické Evropě. Moc dobře si je vědom, že kde vládne nejednota (nynější EU), tam je cesta k prosazování a uskutečnění svých zájmů nejschůdnější. L.

   Smazat
 5. Radikálně se odlišil i ujišťováním o pokračování stejných donucovacích prostředků jako jediného vládce světa, kterému už nemůže věřit ani většina přítomných delegátů, snad až na krvežíznivou delegaci Ukrajiny a nevyzpytatelnou Saudskou Arábii. Z mého pohledu občana schizofrenní projev kontroverzního držitele Nobelovy ceny za mír. L.

  OdpovědětSmazat
 6. Supr komentář,souhlasím.Americká nabubřelost mě leze krkem i president zeměkoule,který vše ví nejlépe.Tento mírotvůrce a demokrat,má jednu chybu.Ta jeho jeho demokracie je rudá ale rudá krví nevinných obětí.
  Bojím se o Tebe Evropo...Lucka

  OdpovědětSmazat
 7. Ještě Terez neuvedla, že Obama by si ze všeho nejvíc přál "silné spolupracující Rusko". To mě zaujalo. Asi jako silné "spolupracující" Německo? Asi tak nějak. Tak to dík, nechci...

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.