Reklama

pátek 18. září 2015

Ukrajina může zničit sama sebe, Rusové ani nemusí zasahovat

18. 9. 2015  První zprávy

Pokud dnes ukrajinský parlament nepodpoří plán restrukturalizace ukrajinského dluhu ve výši 18 miliard dolarů, čeká Ukrajinu hluboká finanční a politická krize. 

 

"V poslední době se vlivní západní politici stále více obávají, že plán se může stát obětí politických obchodů a hašteření ve vládnoucí koalici, pokud parlament zamítne dohodu o dluhu, nebude Ukrajina moci splatit obligace v hodnotě 500 miliónů dolarů, jejichž splatnost končí dnem 23. září," uvedl v článku novinář Roman Olearchyk z Financial Times.

Bylo by to odsouzení Ukrajiny do výchozího bodu, což by skoncovalo s křehkými nadějemi, které se objevily tento měsíc po zatím skončených bojích mezi prokyjevskými vojáky a proruskými separatisty.

Následky budou velmi těžké, pokud parlament neschválí dohodu, Ukrajina se ocitne v platební neschopnosti a to na velmi dlouhou dobu.

"Určitě by to silně zasáhlo mezinárodní investory vedené MMF a nevyhnutelně by to rozhodnutí mělo širší geopolitické důsledky a také by to mělo vliv na konfrontaci mezi Ruskem a Ukrajinou," pokračuje Roman Olearchyk.

Ukrajina: Jak z ekonomické krize ven? Pokračovat ve válce!

Jeden z ministrů zahraničí Evropské unie řekl pro Financial Times, že ruský prezident Vladimir Putin pravděpodobně zastavil vojenský konflikt na východní Ukrajině, protože nyní spoléhá na zničení Ukrajiny z vnitra Ukrajiny a to není nemožné.

"Washington uvedl tento týden, že je připraven poskytnout další finanční podporu na posílení postavení reformní vlády, " oznámil ukrajinský premiér Arsen Jaceňuk.

Proč by měli poslanci odmítnout restrukturalizaci dluhu? Olearčyk naznačuje, že poslanci mohou odmítnout restrukturalizaci, protože se obávají, že to povede ke zvýšení ukrajinského dluhového zatížení v dlouhodobém horizontu, a dodal, "V případě, že parlament odmítne o dluhu jednat, mohlo by to vést k pádu Jaceňuka a jeho vlády."


(rp,prvnizpravy.cz,FinancialTimes, foto:arch.)

6 komentářů :

 1. To nehrozí ani omylem, že by ukrajinský Parlament nesrazil paty. Poslušně vykoná, to už si oligarchové pojistí. Jinak nepřijdou "prašule", ze kterých se dá něco "odsát". Jen ukrajinský lid, nedostane nic,akorát bude mít tu "čest", že to bude muset zaplatit. J.B.

  OdpovědětSmazat
 2. Kolomojský si už z pomoci MMF "ulil" 2 miliardy doláčů (http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/zpravy/dwn-oligarcha-vyfoukl-dve-miliardy-dolaru-z-pomoci-mmf-ukrajine/), tak proč by si nepomohli i další? Ua bude mít koncem roku dluhy ve váši 95% HDP a náš parlament včera hlasováním vyjádřil souhlas s jejím přistoupením do EU. Jen komunistům zůstal zdravý rozum a byli proti. Tak poslanci pod vedením Kalouse podpořili v EU další finanční průser typu Řecko.
  Já toho Kalouse prostě miluju. Nejlepší ministr foinancí v E, nebo na Světě? Ale co to kecám - v celé Galaxii!!

  Ferro

  OdpovědětSmazat
 3. Putin prý pravděpodobně zastavil vojenský konflikt na východní Ukrajině a proč ne třeba USA. Ale co chtít od zpravodajských FT, prodloužené ruky CIA.

  OdpovědětSmazat
 4. To je krédo američané: zabiješ-li 1 mil. lidí ve světě, splní se ti půl amerického snu, avšak zabiješli jich rovnou 50 mil. , splní se ti celý americký sen, no a tak ti Američané snaží zabíjet a zabíjet, avšak k organizaci Al Nasrat mají vztah odlišný, Pomáhat a chránit. jak to známe u nás.

  OdpovědětSmazat
 5. Jediné co zachrání Ukrajinu, ale hlavně ukrajince je rozpad na jednotlivá etnika. A jestli zůstanou ve federaci, či začnou hospodařit samostatně, je jedno. Jen tak bude možno s s oněmi nekontrolovatelnými bandami poradit....

  OdpovědětSmazat
 6. Jak říká Pjakin v Otázkách a odpovědích:
  Nejlepší je nechat, aby se psi požrali navzájem mezi sebou.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.